برترین صادرکنندگان خاورمیانه و اصلی ترین کالای صادراتی آن ها + اینفوگرافیک

برترین صادرکنندگان خاورمیانه و اصلی ترین کالای صادراتی آن ها + اینفوگرافیک

خاورمیانه بیشتر به خاطر نقش مهم خود در بازار جهانی انرژی شناخته شده است. با این حال، کشورهای این منطقه، صنایع مهم دیگری از جمله فلزات، مواد شیمیایی و کشاورزی دارند. اینفوگرافیک زیر صادرات کشورهای خاورمیانه را در سال ۲۰۲۱ به تصویر می کشد.

برترین صادرات توسط کشورهای خاورمیانه در سال 2021

برترین صادرات توسط کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۱، صادرات خاورمیانه به ارزش کل ۱.۲۷ تریلیون دلار رسید. در حالی که این منطقه از نظر صادرات جهانی از آسیا، اروپا و آمریکای شمالی عقب است، اما از آفریقا و آمریکای جنوبی پیشی گرفته است.

برترین صادرات توسط کشورهای خاورمیانه در سال 2021

علیرغم تلاش بسیاری از کشورها برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت، بیشتر صادرات کشورهای خاورمیانه را همچنان سوخت های فسیلی، تشکیل می دهد.

برترین صادرات توسط کشورهای خاورمیانه در سال 2021
برترین صادرات توسط کشورهای خاورمیانه در سال 2021

خاورمیانه با تولید بیش از ۳۰ میلیون بشکه در روز، یک سوم تولید جهانی نفت را به خود اختصاص داده است. پنج کشور از ۱۰ تولیدکننده برتر نفت جهان در این منطقه قرار دارند.

برترین صادرات توسط کشورهای خاورمیانه در سال 2021

اما برخی از کشورها مانند ترکیه بازارهای اقتصادی متنوع تری دارند. صادرات این کشور از مواد معدنی گرفته تا ماشین آلات و منسوجات را شامل می شود که خودرو به عنوان مهمترین صادرات آن است. این کشور در واقع یکی از بزرگترین صادرکنندگان خودرو در جهان است.

برترین صادرات توسط کشورهای خاورمیانه در سال 2021

ایران به روشی متفاوت از ذخایر نفت و گاز طبیعی خود بهره برده و به یک تولیدکننده قابل توجه پلاستیک تبدیل شده است. در حال حاضر پلاستیک و لاستیک یک چهارم صادرات ایران را تشکیل می دهند.

چگونه خاورمیانه بر اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد

برترین صادرات توسط کشورهای خاورمیانه در سال 2021

با توجه به اینکه بخش نفت یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در اقتصاد جهانی از نظر حجم و ارزش معاملاتی است، بسیاری از کشورهای خاورمیانه بازیگران مهمی در سیاست بین‌الملل هستند. کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات تاثیر مستقیمی بر بازار نفت دارند و نقشی اساسی در تعیین قیمت کالا ایفا می کنند.

با توجه به صادرات و واردات کالا انبوه منطقه و اهمیت نفت و گاز در تولید کالا در سرتاسر جهان، درگیری های منطقه ای کشورهای خاورمیانه نیز بر بازارهای جهانی تأثیر مستقیم می گذارد.

منبع: visualcapitalist
۱۷ نظر

ورود

 • حاج حشمت آبان ۱۳, ۱۴۰۲

  ایران تا چهار سال دیگر صادر کننده فناوری های پیشرفته مانند تراشه، داروهای سرطان، ناوهای هواپیمابر، هواپیماهای مسافربری و ..میشود.

 • Vh آبان ۱۴, ۱۴۰۲

  وای وای، صادرات عراق بیشتر از ایرانه، اون امارات و قطر با دو سه میلیون جمعیت چند برابر ایران، افسوس و آه و حسرت

  • حاج محمود آبان ۱۴, ۱۴۰۲

   به خاطر این است که باور ندارید که ما می توانیم قدرت اول منطقه شویم

   • شایان آبان ۱۴, ۱۴۰۲

    بله‌ البته توی خواب شما ساندیسی ها

    • مصطفی آبان ۱۴, ۱۴۰۲

     ساندیسی به از وطنفروش بی ش…. بودنه

     • حامد آبان ۲۱, ۱۴۰۲

      احسنت

  • مصطفی آبان ۱۴, ۱۴۰۲

   خام فروشی که افسوس نداره.اتفاقا بدبخت کشوریه که خام فروشی کنه

 • $ آبان ۱۴, ۱۴۰۲

  این آمار رو باید زد تو سر عرررزشیها و دهنشون رو کاهگل گرفت 😆

  • Ahmad آبان ۱۴, ۱۴۰۲

   همین قدر نفهمی؟
   ببین ارزشی نیستم ولی وقتی این چیزا رو میبینم میفهمم ایران درست شه ایرانی درست نمیشه
   خب یعنی الان میخوای بگی جمهوری اسلامی عمدا نفت نمی فروشه؟
   از از پول بدش میاد؟
   نه نمیتونه بفروشه، این همه تحریم رو ببین. کی نفت مارو میخره؟
   کی تحریم کرده؟ ایالات متحده

 • حاج محمدرضا آبان ۱۴, ۱۴۰۲

  البته باید توجه کرد که این داده ها ممکن است صحیح نباشد صادرات ایران (نفتی و غیرنفتی) بنا بر اطلاعات کشور، سال گذشته بالای ۱۰۰ میلیارد دلار بود

 • حسن روحانی آبان ۱۵, ۱۴۰۲

  اینهمه بلا و تورم و فشار اقتصادی و کمبود به عموم جامعه تحمیل شد تا از تولید کننده و صادر کننده سوبسید خوار و بورس تورم زیست با انواع امتیاز مثل سود منفی و کارگر رایگان و ممنوعیت واردات و بالا بردن قیمت ارز حمایت بشه اونوقت ایران که از لحاظ منابع دهم دنیاست در اقتصاد و رفاه مردمش تو دهتای آخر هست اونم با ضریب جینی و شاخص عدالت افتضاح و حتی بین کشور های خاورمیانه از لحاظ صادرات بین هفده کشور یازدهم واقعا من بجای مسئولین نظام از خودم خجالت میکشم اگر من بودم از خانه هم بیرون نمیومدم چه برسه سخنرانی های متکبرانه از اون بدتر کارشناسان اقتصادی و دولتها و مجالس که از زمان رفسنجانی تا امروز اصلاحات اقتصادی دزد و فقیر پرور اجرا میکنن

 • م آبان ۲۱, ۱۴۰۲

  این آمارها ساختگیه و طبق میل غرب لیست شده، وگرنه ایران بزرگترین صادر کننده خاورمیانه با اقتصادی شکوفا و پویا و تورمی تک رقمی است، ترکیه کجا صادر کننده خودرو است؟ این ایران خودرو و سایپا هستند که بازارهای کشورهای عربی و روسیه و اروپا و حتی چین رو فتح کردن. نوابغ و نخبه‌های دنیا در لیست انتظار هستند برای مهاجرت به ایران و ساخت زندگی رویاییشون در ایران. لطفا غربگرا نباشید و خوبی های ایران رو به جهان معرفی کنید.

 • مهدی آبان ۲۱, ۱۴۰۲

  یک قدم مثبتی که طی ۱ دهه گذشته در ایران برداشته شده٬ جلوگیری از خام فروشی مخصوصا نفته
  درضمن از نظر نظامی هم به یکی از قدرتمندترین حکومتهای منطقه‌ست که صادرات نظامی هم داره