چرا انسان ها هرگز چشمان سیاه رنگ ندارند؟

چرا انسان ها هرگز چشمان سیاه رنگ ندارند؟

رنگ چشمان ما از زمان تولد تا حدود ۳ سالگی در تغییر و در حال شکل گیری است. با این حال، ممکن نیست رنگ چشمان هیچ انسانی واقعاً سیاه از آب درآید. چشم های ما صرفاً به خاطر نور، بازتاب لباسی که به تن داریم یا استفاده از لنز، سیاه دیده می شود.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا هیچ انسانی چشمان کاملاً سیاه رنگ ندارد.

۱- ژن هایمان اجاره اش را نمی دهد

نزدیک به ۱۶ ژن مختلف وجود دارد که مسئولیت تعیین رنگ چشم های ما را برعهده دارند. دو تا از این ژن ها اصلی ترند که HERC2 و OCA2 نام دارند. این ژن ها رنگ چشم هایمان را از طریق میزان ملانین موجود درون عنبیه ی آن ها تنظیم می کنند. رنگ حاصل از ملانین درون چشمان مان می تواند از طیف گسترده ای باشد، از آبی و خاکستری گرفته تا تیره ترین رنگ ممکن که قهوه ای بسیار تیره است، نه سیاه.

۲- اگر چشم هایمان سیاه بود احتمالاً دائماً گریه می کردیم

اجسام سیاه رنگ برای آنکه واقعاً سیاه دیده شوند، نور بیشتری به خود جذب می کنند. نور و انرژی اضافه ای که جذب آن ها می شود، تبدیل به انرژی گرمایی می شود. این بدان معنی است که اگر ژن هایمنا به نحوی ما را قادر به داشتن چشمان سیاه رنگ می ساختند، احتمالاً چشم هایمان به اشک زیادی نیاز داشتند تا از خود در برابر حرارت زیاد و خشکی محافظت کند.

۳- چشم هایمان از نور مضر هم در امان نمی ماندند

اگر چشمان سیاه رنگی داشتیم، برای بیرون رفتن در نور شدید روز هم دچار مشکل می شدیم. پرتوهای نور خورشید حاوی نور فرابنفش اند. اجسام سیاه رنگ اغلب نور فرابنفش بیشتری در مقایسه با سایر رنگ ها جذب می کنند. قرارگیری طولانی مدت در معرض نور فرابنفش می تواند سلامت چشم ها را از میان ببرد و منجر به مشکلاتی همچون آب مروارید یا سرطان پوست شود. اما به لطف ترکیب ژنتیکی مان، ملانینی که به عنبیه رنگ می بخشد، از ما در برابر نور فرابنفش محافظت می کند. تحقیقات نشان داده ملانین می تواند بیش از ۹۹/۹ درصد نور فرابنفشی که جذب می کند را از میان ببرد و به این ترتیب از چشمان ما در برابر صدمه ی ناشی از قرارگیری در معرض این پرتوها محافظت کند.

نادرترین رنگ چشم چیست؟

نادرترین رنگ چشم طبیعی، سبز است. تنها حدود ۲ درصد از مردم کل دنیا، چشمان سبز رنگ دارند. موارد نادری هم وجود دارد که افراد به دلیل آلبینیسم (زالی) چشمی، صاحب چشمان بنفش رنگ می شوند. برخی افراد هم هر کدام از چشمان آن ها رنگ متفاوتی دارد که به این حالت، هتروکرومی گفته می شود.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود