چرا هر چه سن مان بالاتر می رود آرام تر و خونسردتر می شویم؟

چرا هر چه سن مان بالاتر می رود آرام تر و خونسردتر می شویم؟

احساسات اجتناب ناپذیرند، اما در عین حال، به مرور زمان دستخوش تغییر هم می شوند. و اگر تصور می کردید که همیشه ثابت می مانند، پس حالا با کشفی تازه رو به رو هستید. آگاهی از نحوه ی تأثیر افزایش سن بر احساسات به ما کمک می کند هم شناخت بهتری از خود پیدا کنیم و هم رفتارهای اطرافیان مسن تر خود، مانند پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ مان را بهتر درک کنیم.

افراد مسن تر مواجه ی بهتری با خشم دارند

همه ی ما احتمالاً اگر تجربه ی زورگویی دیگران در کودکی و نوجوانی را نداشته باشیم، دست کم شاهدش بوده ایم و آن زمان حساسیت مان به این مسأله بسیار بیشتر از حالا بود. نوجوان ها ممکن است بیشتر عصبانی شوند، چون نمی دانند که چطور تجزیه و تحلیل درستی از این مسأله داشته باشند و احساسات شان را بیان کنند. هورمون های آن ها در دوران بلوغ می تواند تأثیر زیادی بر خلق و خوی شان داشته باشد و آن ها از مدیریت احساسات قوی مانند خشم، به آن شکلی که در بزرگسالان وجود دارد، واقعاً ناتوان اند.

اما زمان به نوعی، خشم را در ما از بین می برد. افراد مسن تر از تجربیات گذشته شان برای مواجه ی بهتر با خشم استفاده می کنند. به علاوه، آن ها با افراد کمتری زندگی می کنند و در برنامه های کمتری شرکت می کنند و به این ترتیب، با عواملی که آن ها را خشمگین می کند، کمتر سر و کار دارند.

احساسات مثبت تر و نگاه مثبتی هم دارند

گرچه ما با بالا رفتن سن ترس و خشم کمتری را تجربه می کنیم، اما حساسیت مان در تشخیص شادی با بالا رفتن سن به تدریج افزایش می یابد. شاید به همین دلیل باشد که بچه ها از رفتن به خانه ی پدربزرگ و مادربزرگ شان هیجان زده می شوند.

افراد مسن تر نگاه متفاوتی هم نسبت به مسأله ی سن دارند. آن ها هر چه بیشتر به این موضوع واقف باشند که زمان زیادی برایشان باقی نمانده، احتمال اینکه خود را در موقعیتی قرار دهند که احساسات مثبتی را تجربه کنند و از احساسات منفی دور شوند، بیشتر می شود.

احتمال تجربه ی نگرانی در افراد مسن تر کمتر است

شاید تصور کنید که افراد مسن تر احتمالاً به دلیل داشتن مشکلات جسمی و روابط اجتماعی کمتر، نگرانی بیشتری را تجربه می کنند، اما آن ها در واقع بسیار کمتر از جوان ها نگران می شوند.

آن ها کاملاً به این موضوع واقف اند که با بالا رفتن سن دستخوش تغییر می شوند، امری که توانایی آن ها در مواجهه با خود واقعی شان و پذیرش آن را بیشتر می سازد، امری که منجر به کاهش نگرانی می شود.

منبع: brightside
دیجیاتو
بدون نظر

ورود