ابر فرودگاه جدید ۹ میلیارد دلاری ورشو؛ دروازه جدید به اروپا و سایر نقاط دنیا

ابر فرودگاه جدید ۹ میلیارد دلاری ورشو؛ دروازه جدید به اروپا و سایر نقاط دنیا

طرح‌هایی برای یک ابر فرودگاه جدید در اروپا ارائه شده است که پیش‌بینی می‌شود پروازهای آن از سال ۲۰۲۸ آغاز شوند. قرار است کار ساخت این فرودگاه جدید در ورشو با نام فرودگاه Central Communication Port تا پایان ۲۰۲۳ آغاز شود. انتظار می‌رود ابر فرودگاه جدید لهستان بتواند رقیبی برای فرودگاه‌هایی مانند هیترو و دبی با پروازهای طولانی باشد.

این فرودگاه جدید قصد دارد به مسافران کشورهای اروپای مرکزی و شرقی امکان دهد تا بدون نیاز به سفر اولیه به مراکز اروپای غربی و به تقریباً هر نقطه‌ای از دنیا پرواز کنند.

طرح‌ها برای ساخت فرودگاه Central Communication Port ورشو به خوبی در حال پیشرفت است و از طرفی فرودگاه شوپن ورشو، تقریبا ظرفت پروازهایش پر شده است.

در حالی که لهستان قصد دارد رشد کلی مسافران خود را افزایش دهد، این فرودگاه جدید به افزایش تعداد مسافران LOT Polish Airlines (شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور لهستان) نیز کمک خواهد کرد.

طبق گزارشات، مدیرعامل هواپیمایی LOT گفته است: «اروپای مرکزی نیاز به یک مرکز هوایی مناسب دارد. ما قرار است در برنامه‌ریزی و ساخت آن مشارکت کنیم.»

اوایل امسال، طرح‌هایی برای این فرودگاه توسط شرکت‌های فاستر و شرکا (Foster and Partners) و بورو هپولد (Buro Happold) ارائه شد. تصاویر کامپیوتری این طرح‌ها شامل ترمینال مسافری، ایستگاه راه‌آهن اصلی و مرکز ترنسفر فرودگاه بودند.

گرنت بروکر، رئیس استودیو فاستر و شرکا گفت: «طراحی ما متمرکز بر مسافر است. هدف ما ایجاد ساختمانی است که تجربه سفر را از طریق ارتباطات بصری بهبود می‌بخشد. ما معتقدیم این فرودگاه کاملاً شیوه سفر مردم در لهستان را تغییر خواهد داد و همچنین به یک دروازه جدید به اروپا و بقیه دنیا تبدیل خواهد شد.»

پیش‌بینی می‌شود هزینه ساخت این فرودگاه حدود ۹ میلیارد دلار باشد، اما این رقم ممکن است با احتساب هزینه‌های جانبی تا ۳۰ میلیارد دلار هم برسد. نه تنها باید ترمینال فرودگاه و باندهای آن ساخته شود، بلکه نیازمند بهبود زیرساخت‌های ریلی این کشور نیز هست.

انتظار می‌رود این فرودگاه که ۴۰ کیلومتری ورشو قرار می‌گیرد، ایستگاه قطار خود را داشته باشد که به شبکه راه‌آهن موجود کشور متصل شود. تا سال ۲۰۳۵، فرودگاه Central Communication Port ورشو می‌تواند ۴۰ میلیون مسافر را جابجا کند.

با احداث باند سوم و توسعه ترمینال‌ها، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۶۰ تعداد مسافران به ۶۵ میلیون نفر افزایش یابد. قرار است کار ساخت تا پایان امسال آغاز شود و پروازها از این فرودگاه در سال ۲۰۲۸ شروع شوند و این فرودگاه حدود ۱۵۰ هزار شغل در منطقه ایجاد خواهد کرد.

اما این طرح جدید با واکنش شدید ساکنان محلی و کارشناسان صنعت هوایی مواجه شده است. در سال ۲۰۲۲، مدیرعامل رایان‌ایر گفته است: «این فرودگاه غیرضروری است. در مکان و زمان اشتباهی طراحی شده است. تنها سیاستمداران بسیار احمق می‌توانند تصمیم به انجام چنین کاری بگیرند. ورشو در حال حاضر دو فرودگاه دارد. استفاده درست از آن‌ها کافی خواهد بود.»

منبع: thesun
یک نظر

ورود

  • سیاستمداران احمق آبان ۲۴, ۱۴۰۲

    درست گفته. فقط یه سری سیاستمدار احمق میتونه این طرحها رو اونم برا رای کلنگ بزنه.
    بعدم اخه لهستان؟ سگ اونورا نمیره بعد کدوم اسکلی حاظره پرواز کانکتش از لهستان باشه؟ طرف قشنگ میره امستردام پاریس مونیخ فرانکفورت. لندن.