تلفات تانک های روسیه از آغاز حمله به اوکراین چقدر بوده است؟

تلفات تانک های روسیه از آغاز حمله به اوکراین چقدر بوده است؟

ارتش روسیه تقریباً تمام تانک هایی را که حدود دو سال پیش هنگام آغاز تهاجم خود به اوکراین داشت، از دست داده است. روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین تاکنون حدود ۳,۰۰۰ دستگاه از این خودروهای زرهی خود را از دست داده و اکنون به سلاح های بازنشسته شده و زنگ زده دوران جنگ سرد روی آورده است. روسیه در ماه های اخیر کمیت را جایگزین کیفیت کرده و به نظر می رسد با توجه به محدودیت های اوکراین در زمینه مهمات، تاکتیک موفقی را در پیش گرفته و رفته رفته کنترل اوضاع در جبهه های نبرد را در دست گرفته است.

تلفات سنگین تانک های روسی از زمان آغاز جنگ اوکراین

سرتیپ سابق بن بری که در ارتش بریتانیا خدمت می کرده، مدعی است که نیروهای ولادیمیر پوتین شاید تنها تا دو تا سه سال دیگر منابع مورد نیازشان را در اختیار داشته باشند.

او مدعی است که در حال حاضر شرکت های بزرگ روسی به “انبارها و انبارهایی با ذخیره هایی از خودروهای باقی مانده از جنگ سرد” متکی هستند.

و این کارشناس امنیتی بریتانیایی می گوید که پوتین “کمیت را بر کیفیت” ترجیح داده است، در شرایطی که بسیاری از مهمات های دوران شوروی “۵۰ ساله” و “خراب” هستند.

اندیشکده نظامی انگلیسی موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) در کنفرانس تراز نظامی ۲۰۲۴ خود در لندن، اطلاعات مهمی در مورد نیروهای مسلح روسیه منتشر کرد.

تحلیلگران دفاعی ابراز نگرانی کرده اند که بدون حمایت غرب، خالی شدن انبارهای اوکراین می تواند فاجعه بار باشد.

بری به سان گفته است که تکنیک روسیه در میدان نبرد و “حملات بسیار خونین”، بدون حمایت کلیدی اروپا و آمریکا بسیار سخت تر به اوکراین ضربه خواهد زد.

وی هشدار داد: «به نظر من روسیه در کوتاه مدت امیدوار است که بتواند از حامیان غربی اوکراین بیشتر دوام بیاورد».

روسیه چه تعداد از تانک های خود را در جنگ اوکراین از دست داده است؟

خسارات سنگین روسیه از زمان حمله ۲۰۲۲

دکتر باستین گیگریچ، مدیر کل IISS و کارشناس حوزه دفاعی، گفته است که این جنگ “شکاف هایی را در نیروهای مسلح روسیه آشکار کرده است”.

او مدعی شده که روسیه تنها در سال گذشته حدود ۱,۱۲۰ تانک از دست داده است. آن ها همچنین متحمل انهدام حدود ۲,۰۰۰ نفربر زرهی و خودروهای جنگی پیاده نظام شده اند. رقم کل تانک های از دست رفته از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین به بیش از ۳,۰۰۰ دستگاه می رسد.

گیگریچ در این باره می گوید: «تلفات تانک های روسیه در میدان نبرد بیشتر از تعدادی است که در زمان آغاز حمله خود در سال ۲۰۲۲ داشت. مسکو قادر به تجهیز مجدد بوده است، اما خودروهایی که از تاسیسات تولید روسیه خارج می شوند در اغلب موارد جدید نیستند».

روسیه تجهیزات قدیمی را از انبار خارج کرده و آن را وارد جنگ کرده است. و این کارشناس مدعی است که پوتین ممکن است تنها برای “۲ تا ۳ سال دیگر” قادر به ادامه این روند باشد. در این میان این بدان معناست که ارتش او باید “کیفیت را فدای کمیت” کند.

روسیه چه تعداد از تانک های خود را در جنگ اوکراین از دست داده است؟

این تحقیق همچنین نشان داد که روسیه از ابتدای تهاجم تاکنون حدود ۵,۵۰۰ دستگاه خودروی زرهی و حدود ۵۰۰ خمپاره انداز را از دست داده است.

برآوردهای اوکراین تلفات سربازان روسیه را ۴۰۰ هزار نفر، ۲۴ فروند کشتی و قایق و ۶۵۷ هلیکوپتر و هواپیما اعلام کرده است.

اما روسیه ابتکار عمل را در ماه های اخیر در میدان نبرد به دست گرفته و شرایط برای اوکراین هر روز بدتر می شود، به ویژه اگر بحث کمک های مالی و تسلیحاتی غرب به این کشور به شکل کنونی ادامه داشته باشد. بزرگ ترین برتری روسیه نسبت به اوکراین این است که تعداد نیروهای بسیار بیشتری (حدود ۳ برابر) را به میدان نبرد فرستاده و به همین نسبت می تواند نیروهای بیشتری را برای اعزام به نبرد بسیج کند. اوکراین به وضوح در زمینه نیروی انسانی در جبهه ها با مشکل روبروست و استقبال زیادی از طرح های سربازگیری داوطلبانه این کشور نیز نشده است.

روسیه چه تعداد از تانک های خود را در جنگ اوکراین از دست داده است؟

برتری دیگر روسیه موضوع توانایی در تولید تسلیحات نظامی است، در حالی که اوکراین برای تامین نیازهای تسلیحاتی خود در میدان نبرد عمدتاً به کمک های کشورهای غربی متکی است. همچنین روسیه تقریباً از تمام تسلیحات نظامی پیشرفته خود (غیر از سلاح های هسته ای) در میدان نبرد استفاده می کند، در حالی که اوکراین پیش از جنگ نیز در این زمینه بسیار ضعیف تر از روسیه بود و سلاح هایی هم که توسط غربی ها در اختیار این کشور قرار می گیرند عمدتاً سلاح هایی ضعیف تر هستند و معدود سلاح های پیشرفته ای نیز که دریافت کرده، آنقدر تعدادشان کم بوده که تنها برای اهداف استراتژیک از آن ها استفاده می شود.

روسیه چه تعداد از تانک های خود را در جنگ اوکراین از دست داده است؟

همچنین کشورهای غربی تاکنون از دادن تسلیحات قدرتمند و اثرگذار مانند هلیکوپتر و هواپیما و موشک های دقیق به اوکراین امتناع کرده اند. اقتصاد اوکراین نیز با اقتصاد روسیه قابل مقایسه نیست و برتری اقتصادی روسیه بیش از پیش عرصه را بر اوکراین برای تغییر دادن شرایط در میدان نبرد تنگ کرده است. با این شرایط، ارتش اوکراین کاملاً در موضع دفاعی قرار گرفته و حتی برای حفظ مرزهای کنونی با نیروهای روسی نیز تحت فشار است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • تفکر روسی بهمن ۲۵, ۱۴۰۲

  پوتین: چطوری از شر این تانکهای قدیمی و نفرهای قرن بوق خلاص بشم؟

  مشاورش: به اوکراین حمله کن

  پوتین: عالیه. بعدش این نفر و تانک جدید رو وارد میکنیم.

  و دنیا: پوتین خر بود حمله کرد.

  و یه ادم عاقل: پوتین خیلی باهوشه

  • نادر بهمن ۲۵, ۱۴۰۲

   چرت و پرت نگو
   نمیدونم کامنتت محض خنده و فان هست یا اینکه واقعاً شوت و گیج هستی

   • شایان بهمن ۲۵, ۱۴۰۲

    روس پرستا و عرزشی های ساندیسی بسوزن

    • شانی بهمن ۲۶, ۱۴۰۲

     و همچنین زامبی های بی مغز غرب و آمریکا

     • متخصص مغز بهمن ۲۶, ۱۴۰۲

      مغز ساندیسی ها و روس پرستان هم اکنون
      روسیه فقط دو کیلومتر تا کیف مونده و دو روزه دیگه تمام اوکراین اشغال میکنه
      مغز روس پرستان هنگام انهدام ناوچه تزار پوتین
      اینا فتوشاپن و روسیه از اول جنگ فقط یک تانک تلفات داشته و زنده باد روسیه و چین کمونیست

     • متخصص مغز واقعی بهمن ۳۰, ۱۴۰۲

      کاربر متخصص مغز که دانشی هم نداری
      اگر جنگ روسیه فقط با اوکراین بود که همان ۳ ماه اول جنگ تمام شده بود
      غربی ها هم صد ها میلیارد دلار چیپس و پفک که برای اوکراین نفرستادن
      F16 و میراژ ها و بزودی F35 ها هم در راه اوکراینه
      کسی هم به انهدام ناو روسیه نگفت فتوشاپ
      بله درسته تلفات روسیه هم خیلی بالاست
      روسیه هم قبل از شروع جنگ هدفش تصرف و نابودی کامل اوکراین بود
      ولی الان که آمریکا و انگلیس هم مستقیم وارد جنگ شده اند روسیه هم اگر فروپاشی خودش را ببیند مجبور است در آخر حملات هسته ای به طویله اروپا داشته باشد و تمام شهر های اروپا و آمریکا را از بین ببرد حتی به قیمت نابودی خودش

 • امید بهمن ۲۶, ۱۴۰۲

  خب تلفات زرهی و تانک های روسیه بالاست
  چون دوران تانک و نفربر دیگه تمام شده

 • سلیمان بهمن ۲۶, ۱۴۰۲

  ای کاش از از انهدام قوطی کبریت های حلبی چلنجر انگلیسی و لئوپارد آلمانی هم مطلب می‌نوشتید

  • matin بهمن ۲۷, ۱۴۰۲

   اگه تانکای المانی و انگلیسی قوطی حلبی هستن فک کن دیگه تان های روسیه و ایران چین خخخخخخخخخخ