۱۰ غذای خیابانی بسیار خوشمزه از اقصی نقاط جهان و دستورالعمل ویدیویی تهیه هر کدام

۱۰ غذای خیابانی بسیار خوشمزه از اقصی نقاط جهان و دستورالعمل ویدیویی تهیه هر کدام

غذای خیابانی یک تجربه فرهنگی است که در یک بسته خوشمزه پیچیده شده است. از خیابان های بانکوک گرفته تا کوچه های توکیو، هر گوشه ای از جهان به گنجینه های آشپزی خود می بالد. برخی از غذاهای خیابانی به خاطر طعم، بافت و اهمیت فرهنگی منحصر به فرد خود در میان گزینه های مختلف برجسته می شوند. این ده غذای خیابانی از آن هایی هستند که برای خوردنشان ارزش سفر کردن را دارند.

۱۰- خائو نیائو ماموانگ (برنج چسبناک مانگو- تایلند)

خائو نیائو ماموانگ با شکوه یک غذای خیابانی تایلندی است که ارزش سفر را دارد. این غذا با تکه های انبه آبدار و گوشتالو درست می شود که روی بستری از برنج چسبناک که در خامه نارگیل شیرین خیس خورده، قرار گرفته است؟ هنوز آب دهانتان نیامده؟ ما که دهانمان آب آمد! این معجون بهشتی یک انفجار طعم است که باعث می شود جوانه های چشایی شما از شادی برقصند. تایلندی ها می دانند که چگونه غذای خیابانی درست کند، و خائو نیائو ماموانگ جواهر تاج فرهنگ غذای خیابانی تایلند است. بیایید در مورد مکان فروشش صحبت کنیم. این غذای خوشمزه را در بازارها و خیابان های شلوغ سراسر تایلند خواهید یافت. اما برای نسخه اصلی، به خیابان های پر جنب و جوش بانکوک یا بازارهای شلوغ شبانه چیانگ مای بروید. مطمئن باشید مناظر، صداها و بوهای این مکان ها تنها تجربه شما از این غذای خوشمزه را افزایش خواهند داد. تعجبی ندارد که مردم برای چشیدن طعم این جواهر غذایی تایلندی از نقاط دور و نزدیک به این کشور سفر می کنند.

۹- کاری وورست (آلمان)

کاری وورست (Currywurst) یک غذای خیابانی آلمانی است که به اندازه دروازه براندنبورگ نمادین و مشهور است. تصور کنید در خیابان های شلوغ برلین قدم می زنید و هوا با عطر سوسیس های داغ و بوی تند پودر کاری زنده شده است. این زمانی است که می دانید به یک دکه فروش کاری وورست رسیده اید، بلیطی به یک ماجراجویی جوانه چشایی. کاری وورست فرزند عشق به آشپزی با مهارت آلمانی و طعم های جهانی است. سوسیس گوشت آبدار و گریل شده ای است که به تکه های لقمه مانندی تقسیم شده است که در سس کچاپ کاری زیادی غوطه ور شده و مقدار زیادی پودر کاری برای تندی بیشتر روی آن پاشیده شده است. مثل یک مهمانی در دهانتان است و همه دعوت شده اند! این ترکیب شگفت انگیز از کجا آمده است؟ بر اساس افسانه ها، در برلین پس از جنگ، جایی که فروشندگان خیابانی کاردان عرضه این غذای خوشمزه را به عنوان یک وعده غذایی ارزان و مفرح برای توده مردم شروع کردند. امروزه کاری وورست به یک نهاد فرهنگی بسیار بزرگ و شناخته شده برای آلمان تبدیل شده که دکه ها و حتی موزه اختصاصی خاص خودش را دارد.

۸- هویوری گامجا (سیب زمینی طوفانی- کره جنوبی)

هویوری گامجا که با نام سیب زمینی طوفانی نیز شناخته می شود، غذای پیچ در پیچ و تردی هستند که ثابت می کند سیب زمینی چیزی فراتر از یک خمیر کربوهیدراتی است. یک سیب زمینی را تصور کنید که برش خورده، به سیخ زده شده و به شکل یک گردباد درآمده، سپس کاملاً سرخ می شود تا طلایی شود. این غذای کره ای یک میان وعده است که تماشای درست شدن آن نیز به اندازه خوردنش لذت بخش است.منشأ این غذا خیابان های شلوغ کره جنوبی است و به نماد فرهنگ غذای خیابانی کره تبدیل شده است. شما نمی توانید بدون مواجه شدن با این مارپیچ های دوست داشتنی که از هر گوشه شما را وسوسه می کنند، در سئول قدم بزنید. هویوری گامجا مانند ستاره راک صحنه غذای خیابانی کره جنوبی است و جمعیت را با عطر مقاومت ناپذیر و ظاهر چشم نواز خود جذب می کند. چیزی که هویوری گامجا را متمایز می سازد تنوع آن است. این سیب زمینی های پیچ خورده را می توان با هر چیزی از پودر تند چیلی گرفته تا پودر پنیر طعم دار کرد و با هر لقمه یک انفجار طعم ایجاد کرد. تماشای یک فروشنده خیابانی که به طرز ماهرانه ای یک سیب زمینی را با سرعت برق برش داده و مارپیچ می کد، مانند مشاهده هنر آشپزی در حالت اسلوموشن است.

۷- بانگئو-پپانگ (کره جنوبی)

بانگئو – پپانگ، شیرینی خوشمزه ای به شکل ماهی که چیزی بیش از یک میان وعده خیابانی است – بلکه یک تجربه فرهنگی است. تصور کنید که در خیابان های سئول، کره جنوبی قدم می زنید، زمانی که عطر شیرین بانگئو پپانگ تازه پخته شده بینی شما را قلقلک می دهد. مثل شرلوک هولمز آشپزی حس چشایی ات را دنبال می کنی و به یک گاری کوچک غذا برخورد می کنی، در حالی که گنجینه های خوشمزه اش در انتظار بلعیده شدن است. اما بانگئو-پپانگ دقیقاً چیست؟ خب، این یک شیرینی خوشمزه به شکل ماهی است که با چیزهای مختلف پر شده است، از خمیر لوبیا قرمز گرفته تا پنیر چسبناک شیرین. شما هرگز نمی دانید که با هر لقمه چه سورپرایز خوشمزه ای در انتظار شماست.

افسانه ها حاکی از آن است که بانگئو- پپانگ از تایاکی ژاپنی الهام گرفته اما با یک پیچش کره ای، بار دیگر ثابت می کند که غذای فوق العاده و خوشمزه هیچ مرزی نشناخته- فقط شکم گرسنه را می شناسد. ظاهر ترد و خوشمزگی خوش رنگ و لعاب داخل آن، بانگئو پپانگ را به بهترین غذای لذت بخشی تبدیل می کند که برای گرم کردن روح شما در یک شب سرد کره ای عالی است.

۶- پانی کا میوسا (پالرمو- ایتالیا)

بگذارید در مورد یک غذای خیابانی برایتان بگوییم که نه تنها برای جوانه های چشایی شما بلکه برای یک تجربه فرهنگی کامل در یک بسته خوشمزه است: پانی کا میوسا! خیابان های پالرمو ایتالیا را تصور کنید. ناگهان بوی داغ گوشت و نان تازه فضا را پر می کند. این زمانی است که می دانید به یک جواهر سیسیلی واقعی برخورد کرده اید. پانی کا میوسا که با نام «نان و طحال» نیز شناخته می شود مناسب افراد نازک دل نیست. پانی کا میوسا یک شاهکار آشپزی است که شامل یک رول پر از دانه کنجد ترد است که به طور سخاوتمندانه ای با برش هایی از طحال و ریه های گوساله آرام پخته شده پر شده است و با کمی نمک و یک لیمو به کمال رسیده است. ماجراجویانه به نظر می رسد، درست است؟ این غذا ممکن است غیر متعارف به نظر برسد، اما یک انفجار طعم است. بافت غنی، مزه متفاوت و تجربه فراموش نشدنی است. بنابراین اگر بدلکار آشپزی هستید و طعم های منحصر به فرد را دوست دارید، پانی کا میوسا نام شما را صدا می زند.

۵- پوتین (کانادا)

پوتین هدیه کانادا به جهان و بهترین غذای آرامش بخش است. این غذا از توده ای سخاوتمندانه از سیب زمینی سرخ کرده ترد تشکیل شده که با دقت فراوان در آب گوشت غوطه ور شده و با بهمنی ذوب شده از دانه های پنیر پوشیده شده است. به طور ویژه، کبک برخی از اصل ترین و خوشمزه ترین نسخه های این غذای نمادین را دارد. در واقع این یک سنت زیارت مانند برای هر علاقمند به آشپزی است که برای خوردن یک پوتین بی نقص به کبک سیتی یا مونترال سفر کرده است. چه چیزی پوتین را این قدر غیرقابل مقاومت می کند؟ همه چیز در کیمیاگری جادویی مواد تشکیل دهنده آن نهفته است. سیب زمینی سرخ کرده، زیرساختی بی نقص برای آب گوشت فراهم می کند که با تکه های پنیری خوش رنگ و لعاب تزئین می شود. این غذا یک سمفونی از طعم ها و بافت هایی است که با هر لقمه ای روی غده های چشایی شما می رقصد. اما مراقب باشید، مسافر عزیز، همه پوتین ها یکسان درست نمی شوند. به دنبال دکه های متصل به همی که در داخل دیوارها حفر شده اند و غذاخوری های محلی باشید، جایی که سرآشپزها پوتین را به عنوان یک شکل هنری مقدس در نظر می گیرند. شما پوتین واقعی را در این مکان ها پیدا خواهید کرد – نوعی پوتین که الهام بخش سفرها و اشتیاق از سراسر جهان است.

۴- آسینان (اندونزی)

آسینان جواهری پر از طعم است که با کمال میل کیلومترها برای خوردن آن سفر خواهید کرد. جاکارتا، اندونزی را تصور کنید، جایی که هوا پر از عطر و طعم تند، شیرین و خوشمزه است. اینجاست که آسینان، قهرمان نهایی غذای خیابانی جاکارتا وارد می شود. آسینان به خاطر مخلوط پر جنب و جوش سبزیجات خرد شده، میوه ها و بادام زمینی ها که به سس شیرین و ترش آغشته شده اند، مقاومت ناپذیر است. برش های خیار خرد شده، جوانه های لوبیای خشک، و تکه های آبدار آناناس را در نظر بگیرید که در یک بستر شور خیس شده اند. جاکارتا، با صحنه غذای خیابانی پر جنب و جوش و بازارهای شلوغ خود، به عنوان پس زمینه ای عالی برای این شاهکار آشپزی عمل می کند. بنابراین، اگر دوست دارید طعم جادوی غذایی خیابانی جاکارتا را بچشید، یکراست به سراغ آسینان بروید.

۳- بانی چو (آفریقای جنوبی)

نه، این غذا هیچ ارتباطی با سگ چو ندارد. برای این غذای خیابانی،به یک ماجراجویی مزه ای در خیابان های دوربان آفریقای جنوبی خواهیم رفت، جایی که بانی چو به عنوان غذای خیابانی برتر خود را نشان می دهد. غذا خوردن در مکان های آنچنانی را فراموش کنید؛ این غذای عجیب و غریب ثابت می کند که جادوی آشپزی می تواند در غیر منتظره ترین مکان ها اتفاق بیفتد. یک قرص نان خالی شده را تصور کنید که با سخاوتمندی مملو از معجونی خوشمزه از کاری شده است. ریشه بانی چو را می توان در جامعه هندی در دوربان جستجو کرد، و مردم محلی به ترکیب مقاومت ناپذیر ادویه ها و بافت های آن قسم می خورند. هنگامی که شما در بازارهای شلوغ و غرفه های غذای دوربان پرسه می زنید، عطر بانی چو غده های چشایی شما را تحریک می کند، و به شما اشاره می کند که به این کارناوال آشپزی بپیوندید. فرقی نمی کند که انواع کلاسیک مرغ، گوشت گاو یا نسخه گیاهی را انتخاب کنید، هر لقمه از این غذا یک سمفونی از طعم هایی است که روی زبان شما می رقصند. این غذا روح ترکیب را تداعی می کند، جایی که تاثیرات آشپزی هندی با خلاقیت غذایی خیابانی آفریقای جنوبی ترکیب می شود.

۲- تاکویاکی (ژاپن)

اگر از علاقه مندان به غذاهای خیابانی هستید و به دنبال غذاهای عجیب و غریب هستید، تاکویاکی بلیط شما برای چشیدن طعمی متفاوت و هیجان انگیز است. این اسنک خوش طعم که از اوزاکا در ژاپن نشأت می گیرد، گواهی بر خلاقیت آشپزی این کشور است. گرداله هایی که با دقت با گوشت اختاپوس شکم پر شده اند و در یک ماهیتابه خاص سرخ شده اند را تصور کنید. خمیری که ترکیبی هماهنگ از آرد، داشی (نوعی سوپ ژاپنی) و تخم مرغ است، به دور تکه های نازک تکه هایی از گوشت اختاپوس پیچیده می شود و با هر لقمه یک انفجار طعم ایجاد می کند. اما فقط بحث طعم نیست؛ بلکه کل تجربه تاکویاکی است که جذابیت مورد نظر ماست. فروشندگان خیابانی ماهرانه کفگیرهای خود را می چرخانند و خمیر را به این گوی های خوش رنگ و لعاب تبدیل می کنند. در عین حال، عطر مقاومت ناپذیر تاکویاکی در هوا موج می زند و شما را مانند پروانه ای به سمت شعله می کشد. و چاشنی روی غذا را فراموش نکنید، لعاب هایی از سس خوشمزه تاکویاکی، پودری از فلس ماهی بونیتو و پودر جلبک دریایی که فوت کوزه گری نهایی است.

۱- کیو موز (فیلیپین)

آه کیو موز، چطور جوانه های چشایی را وسوسه می کنی و مسافر گرسنه را به آغوش شیرین و کاراملی خود جذب می کنی! خیابان های فیلیپین را تصور کنید که فروشندگان خیابانی با مهارت موز پوشیده شده با شکر قهوه ای کاراملی شده را سرخ می کنند .بله, دوست من, ما در مورد موز صحبت می کنیم – یک غذای خیابانی که ارزش هر کیلومتر سفر و هر کالری مصرفی را دارد. برای تهیه این غذای خوشمزه, شما به یک موز کاملاً رسیده نیاز دارید که به سیخی چوبی کشیده شده و با یک لایه سخاوتمندانه از شکر قهوه ای – طلایی کاراملی پوشانده شده باشد. نتیجه? ظاهری ترد و شیرین که راه را برای درونی نرم و خامه ای باز کرده که در هر لقمه انفچاری از طعم و مزه است. اما بهترین مکان برای تجربه این لذت آشپزی کجاست؟ به جایی فراتر از شهر مانیل فکر نکنید, جایی که کیو موز در میان انواع غذاهای خیابانی فیلیپینی برجسته است. بنابراین اگر خود را در خیابان های مانیل یا هر گوشه ای از فیلیپین سرگردان یافتید, در لذت بردن از طعم شیرین کیو موز تردید نکنید.

دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • رضا اسفند ۱۰, ۱۴۰۲

    فلافلش کو پس؟

    • 🐱Mahdi😼 اسفند ۱۰, ۱۴۰۲

      دمت گرم،منم همینو میخواستم بنویسم😂😂😂