بیوگرافی سعید جلیلی از گزینه‌ های اصلی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

بیوگرافی سعید جلیلی از گزینه‌ های اصلی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

سعید جلیلی و مسعود پزشکیان تا این لحظه از شمارش آرای انتخابات چهاردهمین دوره‌ ریاست‌جمهوری رقابتی نزدیک دارند. اما سعید جلیلی کیست و از سوابق او چه می‌دانیم؟

سعید جلیلی سیاستمداری اصولگرا و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) است. او در حال حاضر به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای راهبردی روابط خارجی و نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مشغول به فعالیت است.

بیوگرافی سعید جلیلی

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

سعید جلیلی در ۱۵ شهریور ماه ۱۳۴۴ در مشهد بدنیا آمد. پدر وی مرحوم محمد حسن جلیلی که اصالتاً بیرجندی بود معلم بوده و به زبان فرانسه نیز تسلط داشت. مادر جلیلی نیز اهل اردبیل است.

سعید جلیلی در سال ۱۳۷۱ و پس از کسب مدرک کارشناسی ارشد با یک پزشک عمومی به نام فاطمه سجادی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج پسری به نام سجاد است.

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

سعید جلیلی پیش‌تر درباره زندگی شخصی خود گفته بود که پسرش دانشجوی کارشناسی ارشد برق در دانشگاه شریف است و خود نیز در منزل سازمانی ۱۲۵ متری سکونت دارد و ماشین شخصی اش نیز پراید است.

تحصیلات سعید جلیلی چیست؟

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

وی تحصیلات خود تا مقطع دیپلم در مشهد به پایان رساند و پس از آن برای شرکت در دانشگاه عازم تهران شد.

سعید جلیلی تحصیلات آکادمیک خود در دانشگاه امام صادق (ع) را تا گرفتن مدرک دکتری در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی ادامه داد. او اکنون در دانشگاه امام صادق دیپلماسی پیامبر را تدریس می‌کند.

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

عنوان پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد سعید جلیلی که سال ۱۳۶۹ از آن دفاع کرد «سیاست خارجی پیامبر» بود. و عنوان پایان نامه مقطع دکتری او «بنیان اندیشه سیاسی اسلام در قرآن» بود که توانست در سال ۱۳۸۱ از آن دفاع کند.

پس از آن جلیلی به تدریس در این دانشگاه مشغول شد. وی همچنین سابقه تدریس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را هم دارد.

حضور سعید جلیلی در جنگ ایران و عراق

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

جلیلی در دی ماه ۱۳۶۵ در جبهه جنگ ایران و عراق و هنگامی که دیده بان تیپ ۲۱ امام رضا (ع) خراسان بود، زخمی شد، اما به دلیل نبود امکانات کافی در بیمارستان صحرایی شلمچه پای راست خود را از دست داد. پس از آن وی در قسمت تدارکات لشکر به ادامه فعالیت پرداخت.

فعالیت‌های اجرایی سعید جلیلی

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

پس از پایان جنگ در سال ۱۳۶۸، جلیلی به استخدام وزارت امور خارجه درآمد و دو سال بعد نیز به ریاست اداره بازرسی این وزارت برگزیده شد و تا سال ۱۳۷۵ نیز در این سمت باقی ماند. پس از این و در دولت سید محمد خاتمی، جلیلی مدتی به عنوان معاون اداره اول آمریکا در وزارت امور خارجه فعالیت داشت.

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

جلیلی در ۳۶ سالگی به عنوان مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری انتخاب شد. وی در دولت محمود احمدی نژاد به وزارت امور خارجه بازگشت و در کنار علی لاریجانی که در آن بازه دبیر شورای عالی امنیت ملی بود در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران حضور پیدا کرد.

در مهر ماه ۱۳۸۶ لاریجانی از سمت خود استعفا داد و جلیلی جای او را گرفت. یک سال بعد نیز جلیلی با حفظ سمت به عنوان نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی منصوب شد و عهده‌دار مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی شد، مذاکراتی که به نتیجه خاصی نرسیده و حواشی بسیاری در پی داشت.

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

ثمره چند سال فعالیت سعید جلیلی در این سمت تصویب سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد و قرار گرفتن ایران ذیل فصل ۷ منشور ملل متحد بود. اگر کشوری تحت فصل هفتم منشور ملل متحد قرار گیرد به عنوان تهدیدی برای صلح، نقض صلح و اقدام تجاوزگرانه به حساب می‌آید و اجازه هرگونه اقدام نظامی و غیر نظامی برای مقابله با آن و برقراری صلح و امنیت بین‌المللی مجاز دانسته می‌شود.

سوابق نامزدی سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

جلیلی در سال ۱۳۹۲ به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد که با کسب حدود ۴ میلیون رأی پس از حسن روحانی و محمد باقر قالیباف در جایگاه سوم قرار گرفت.

وی در انتخابات ۱۳۹۶ از ابراهیم رئیسی حمایت کرد، اما این همکاری موفق نبود و حسن روحانی برای دور دوم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

بیوگرافی سعید جلیلی و سوابق اجرایی او

جلیلی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ نیز نامزد شد اما در نهایت به نفع سید ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد. باید دید که انتخابات ۱۴۰۳ ریاست جمهوری چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

منبع:
۱۰ نظر

ورود

 • برات خرداد ۸, ۱۴۰۳

  خبر های که این سایت میره خبرگذاری فارس هم کار نمی کنه قیمه ها رو ریخته تو ماستا
  تو همه ی زمینه ها هم تخصص دارن

 • ح محمود خرداد ۸, ۱۴۰۳

  اگر بنده رئیس جمهور شوم در عرض دو روز بدحجابی را ریشه کن خواهم کرد

 • 99 خرداد ۹, ۱۴۰۳

  از جای مهر تو پیشنونی بترس

  • تمنا تیر ۱۵, ۱۴۰۳

   خجالت بکش والله من دخترم جای مهر تو پیشونیم افتاد لایه بردار زدم که بره
   شماهمیشه همینقدر دهن بین و قاضی هستین؟ شما باید از بی وجدانیتون بترسین

 • حاج محمود تیر ۹, ۱۴۰۳

  ایشان رئیس جمهور خواهد شد و در عرض صد روز ریشه بدحجابی و فسق وفجور را می خشکاند

 • حاج حشمت تیر ۹, ۱۴۰۳

  ان شالله دکتر جلیلی رئیس جمهور خواهد شد و مقدمات ظهور را فراهم خواهند کرد

  • ارسلان تیر ۹, ۱۴۰۳

   خاموش باش ملعون… همین مونده جلیلی مقدمات ظهور رو فراهم کنه.

   • حاج حشمت تیر ۹, ۱۴۰۳

    تو از قوم خوارج هستی یا از سپاهیان معاویه؟
    ملعون تو هستی که حق را نمیبینی
    کاری نکن از طریق آی پی شناسایی و به گونی هدایت شوی

    • ارسلان تیر ۱۰, ۱۴۰۳

     اگه وجودشو داری بیا دنبالم، پیدام کن! تا ببینیم آخرش کی هدایت میشه تو گونی، من یا توی دوزاری خود حزب الله پندار!

  • اهورا مزدا تیر ۱۲, ۱۴۰۳

   امام زمان…….،،🤔😆اندکی تفکرانقدر خوردندوبردندوبیت المال راچپاول کردند ومردم راباامام زمان وغذای نذری محرم و پیاده روی مجانی اربعین خام کردند …یه داستان قشنگ بگم حاج حشمت ببخشید وقتتو گرفتم.درزمان های قدیم کدخدایی در دهی بود وهمه مردم ده کدخدا را دوست داشتند،یک شب راه زنی به ده میزند صبح روز بعد مردم در میدان ده جمع میشوند کف پوتین راهزن خیلی شباهت به پوتین کد خدا داشت دیوانه ای در ده زندگی میکرد ناگهان وارد جمع شد و گفت دزد خودکدخداست همه به دیوانه خندیدند وگفتند کدخدا دیوانه است به دل نگیر ,,, روز بعد خبر از دیوانه گرفتند کدخدا گفت حتماً دزد او را کشته ،،،،نتیجه: کدخدا درست می‌گفت ولی مردم نفهمیدند……..به امید روزی که همه انسانها آگاه بشوند