اگر می خواهید شخص جالب تری برای دیگران شوید این کارها را انجام دهید

اگر می خواهید شخص جالب تری برای دیگران شوید این کارها را انجام دهید

اگر می خواهید به فردی جالب تر تبدیل شوید، کارهای ضروری ای هست که باید انجام آن ها را شروع کنید. مسأله فقط بر سر تحت تأثیر قرار دادن دیگران نست، بلکه این امر باعث می شود از زندگی ای چند بُعدی و مملوء از تجربیات مختلف برخوردار شوید.

۱- سراغ تجربه های جدید بروید

برای تبدیل شدن به فردی جالب تر، باید از تجربه های جدید استقبال کنید. این بدان معنی است که باید از حاشیه ی امن خود خارج شوید و پذیرای چیزهای ناآشنا و تازه باشید. می توانید به سادگی یادگیری یک زبان جدید یا شروع کردن یک سرگرمی تازه باشد. نکته ی اصلی در اینجا این است که بتوانید به تجربیات خود تنوع ببخشید، چون این کار نه تنها به دید شما وسعت می بخشد، بلکه باعث می شود داستان های جالبی برای تعریف کردن داشته باشید.

۲- دست از یادگیری برندارید

یکی دیگر از ملزومات تبدیل شدن به فردی جالب تر این است که دست از یادگیری برندارید. یادگیری مادام العمر نه تنها باعث ارتقاء مهارت ها و دانش می شود، بلکه ذهن را هم کارآمد و کنجکاو نگه می دارد. این کنجکاوی باعث می شود به فردی خوش صحبت بدل شوید، چون همیشه دیدگاه ها و ایده های تازه ای برای در میان گذاشتن با دیگران دارید.

چه شروع کردن یک دوره ی آموزشی تازه باشد، چه خواندن یک کتاب و چه شرکت در یک سمینار، هر فرصتی برای یادگیری به درک شما از دنیا غنا می بخشد.

۳- با آدم های متفاوت معاشرت داشته باشید

تبدیل شدن به فردی جالب تر، پذیرش تفاوت ها را هم دربرمی گیرد. این بدان معنی است که باید با افرادی که با شما متفاوت هستند تعامل داشته باشید، چه از نظر فرهنگ و عقاید و چه از نظر تجربیات. این تفاوت ها به دید شما وسعت می بخشد، درک شما را غنی می سازد و باعث می شود به فردی چند بُعدی با قدرت همدلی بیشتر تبدیل شوید.

تعامل با با افراد متفاوت شما را در معرض طرز فکرها و سبک زندگی های متفاوت قرار ی دهد. این امر کمک می کند آدم ها را بهتر درکنیدد و به دانش شما درباره ی فرهنگ ها و جوامع مختلف عمق می بخشد.

۴- هوش هیجانی خود را ارتقا دهید

یکی دیگر از اصول تبدیل شدن به فردی جالب تر، ارتقاء هوش هیجانی است. این به معنای درک احساسات خود و دیگر، مدیریت صحیح احساسات خود و استفاده از احساسات خود برای هدایت افکار و اعمال است.

افرادی که از هوش هیجانی برخوردارند، شنونده های خوبی هستند، از قدرت همدلی برخوردارند و می تواند در سطح عمیق تری با دیگران ارتباط برقرار کنند. آن ها می توانند درک و تعبیر دقیقی از احساسات خود و همینطور احساسات دیگران داشته باشند، امری که آن ها را در مدیریت موقعیت های اجتماعی ماهر می سازد.

به علاوه، آن ها از این درک استفاده می کنند تا به گونه ای فکر و رفتار کنند که از نظر اجتماعی پسندیده و محترمانه باشد. این امر آن ها را به فرد جالبی برای دیگران تبدیل می کند، چون می توانند تعاملات مثبتی داشته باشند و یک فضای حمایتی ایجاد کنند.

۵- هنر قصه گویی را یاد بگیرید

یکی دیگر از ابعاد کلیدی تبدیل شدن به فردی جالب تر، یادگیری هنر قصه گویی است. قصه ها توجه ما را جلب می کنند، احساسات مان را برمی انگیزند و به کمک می کنند با یکدیگر در سطح عمیق تری ارتباط برقرار کنیم. تبدیل شدن به یک قصه گوی خوب از شما شخصی می سازد که می تواند دیگران را با خود همراه کند و به هر مکالمه ای جذابیت بخشد.

قصه گویی صرفاً روایت کردن وقایع یا تجربیات نیست، بلکه ترسیم یک تصویر با کمک کلمات است، چیزی که کمک می کند مخاطب تان بتواند وارد دنیا شما شود و چیزی که شما حس کرده اید را احساس کند. قصه گویی یعنی بیان افکار و ایده های خود به صورتی که برای دیگران جذاب، قابل درک و خاطره انگیز باشد.

یک قصه گوی خوب می تواند از پیش پا افتاده ترین تجربه ها روایتی جذاب بسازد. این مهارت از شما شخصی می سازد که می تواند با کلمات خود  برای دیگران سرگرم کننده، الهام بخش و آگاهی بخش باشد.

۶- کنجکاو باشید

یکی از ضروریات تبدیل شدن به فردی جالب تر، کنجکاو بودن است. کنجکاوی میل به یادگیری، درک چیزهای جدید و پرسش کردن است. کنجکاوی است که به ما انگیزه می بخشد تا جستجو کنیم، کشف کنیم و درباره ی دنیای اطراف مان یاد بگیریم.

افراد کنجکاو همیشه در حال یادگیری، رشد و به دنبال فهمیدن هستند. آن ها سؤالات تفکربرانگیز مطرح می کنند، با دقت گوش می دهند و واقعاً علاقمند به درک طرز فکر دیگران هستند. این امر آن ها را به فردی جالب برای دیگران تبدیل می کند، چون دائماً ایده ها و دیدگاه های جدیدی در مکالمات خود مطرح می کنند.

کنجکاوی از شما فردی روشنفکر با ذهن باز هم می سازد، چون همیشه مشتاقید تا ایده های جدید را بررسی کنید و عقاید خودتان را به چالش بکشید.

۷- خودتان باشید

یکی دیگر از ارکان اصلی تبدیل به فردی جالب تر این است که خود واقعی تان باشید. خودتان باشید، افکار و احساسات تان را صادقانه ابراز کنید و از نشان دادن وجوه آسیب پذیرتان به دیگران ترس نداشته باشید، چرا که همان ها باعث می شوند دیگران به شما احساس نزدیکی کنند و برای آن ها جذابیت پیدا کنید.

برای اینکه خود واقعی تان باشید، باید از خودآگاهی برخوردار باشید. این بدان معنی است که باد نقاط قوت و ضعف، علائق و ترس هایتان را بشناسید و خود واقعی تان راحت باشید. یعنی صرفاً برای تحت تأثیر قرار دادن دیگران تظاهر نکنید که شخص دیگری هستید، بلکه خود منحصر به فردتان را بپذیرید.

کسانی که خودشان هستند دیگران را مجذوب خود می کنند چون واقعی هستند. آن ها نیازی به نقاب زدن یا تظاهر کردن به کسی که نیستند، ندارند.

۸- مثبت اندیش باشید

یکی دیگر از اصول کلیدی تبدیل شدن به فردی جالب تر، مثبت نگری است. منظور این نیست که دائماً شاد باشید، بلکه برخوردتان با زندگی باید با خوش بینی و تاب آوری روانی بالا باشد.

افراد خوش بین به این دلیل برای دیگران جذاب اند که انرژی مثبت از خود ساطع می کنند وبرای دیگران الهام بخش اند. آن ها به چالش ها به چشم فرصتی برای رسد و به شکست ها به چشم مانعی موقت برای غلبه یافتن نگاه می کنند. این طرز فکر از آن ها فردی با تاب آوری روانی بالا و سازگار می سازد، که هر دو از ویژگی های یک فرد جالب اند.

مثبت اندیشی همچنین باعث ارتقاء مهارت های میان فردی می شود. به این معنی که شما به فردی دوست داشتنی تر تبدیل می کند که در برقراری ارتباط و معاشرت با راحت تر است. آدم ها به طور طبیعی جذب انرژی مثبت می شوند، بنابراین با مثبت نگری می توانید دیگران را مجذوب خود کنید.

۹- مهارت گوش دادن را در خود تقویت کنید

آخرین اصل ضروری برای تبدیل شدن به فردی جالب تر این است که مهارت گوش دادن را در خود تقویت کنید. شنونده ی خوبی بودن تنها این نیست که به حرف های دیگران گوش دهید. شما باید به دیگران نشان دهید که به صحبت هایشان علاقمند هستید، طرز فکر آن ها را درک می کنید و با ملاحظه و فکر شده به آن ها پاسخ دهید.

آدم ها برای کسانی که شنونده های خوبی هستند احترام زیادی قائل اند چون این افراد به دیگران احساس شنیده شدن، درک شدن و ارزشمند بودن می دهند. آن ها ارتباط عمیق تری با دیگران برقرار می کنند و مکالمات معناداری با آن ها دارند. همین امر این افراد را به شخصی بسیار جالب برای دیگران تبدیل می کند.

مهارت گوش دادن همچنین باعث می شود درک بهتری از آدم ها و دنیای اطراف تان پیدا کنید. این مهارت به شما کمک می کند دیدگاه و طرز فکر تازه ای پیدا کنید، امری که در رشد فردی مؤثر است و باعث می شود به فرد جذاب تری تبدیل شوید.

وقتی برای دیگران زمان می گذارید تا واقعاً به حرف هایشان گوش دهید، با این کار احترام و حس همدلی خود را نسبت به آن ها نشان می دهید، ویژگی هایی که هر شخصی را جذاب می سازند. با تقویت مهارت گوش دادن تبدیل به شخصی می شوید که دیگران از بودن در کنار شما لذت می برند.

منبع: ideapod
بدون نظر

ورود