بزرگترین تولید کنندگان انرژی هسته‌ای در جهان + اینفوگرافیک

بزرگترین تولید کنندگان انرژی هسته‌ای در جهان + اینفوگرافیک

دانشمندان در کره جنوبی اخیراً در آزمایش همجوشی هسته ای رکوردشکنی کردند. آنها به مدت ۴۸ ثانیه دمایی را هفت برابر دمای هسته خورشید حفظ کردند. اما تولید انرژی تجاری قابل دوام از همجوشی هسته ای همچنان بیشتر ایده ای علمی_تخیلی است تا نزدیک به واقعیت. در همین حال، برادر قابل اعتمادتر آن، شکافت هسته‌ای، چندین دهه است که به جهان نیرو می دهد. در اینفوگرافیک زیر، تولیدکنندگان برتر انرژی هسته‌ ای که بر حسب تراوات ساعت (TWh) اندازه‌گیری می‌شود، نشان داده شده است. داده‌های مربوط به این موضوع از موسسه انرژی هسته‌ ای، آخرین بار در آگوست ۲۰۲۲ به‌روزرسانی شده است.

کدام کشورها بیشترین انرژی هسته ای را تولید می کنند؟

کدام کشور بیشترین انرژی هسته ای را تولید می کند؟

تولید انرژی هسته‌ای در ایالات متحده بیش از دو برابر میزان تولید چین (رتبه دوم) و فرانسه (رتبه سوم) روی هم است. در مجموع، ایالات متحده نزدیک به ۳۰ درصد از تولید انرژی هسته ای جهان را به خود اختصاص داده است.

با این حال، انرژی هسته ای یک پنجم برق آمریکا را تامین می کند. برخلاف فرانسه که ۶۰ درصد برق خود را از نیروگاه های هسته ای تامین می کند.

کدام کشورها بیشترین انرژی هسته ای را تولید می کنند؟
کدام کشورها بیشترین انرژی هسته ای را تولید می کنند؟

نکته برجسته دیگر این است که چگونه چین در دهه گذشته به سرعت توانایی های انرژی هسته‌ای خود را افزایش داده است. برای مثال، بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، چین سهم خود از تولید انرژی هسته‌ای جهانی را از کمتر از ۱۰ درصد به بیش از ۱۴ درصد افزایش داد و از فرانسه در رتبه دوم پیشی گرفت.

در نقطه مقابل، سهم بریتانیا در همان دوره زمانی به ۲ درصد کاهش یافته است.

در همین حال، اوکراین برای تامین برق شبکه خود به شدت به انرژی هسته‌ای متکی است. در مارس ۲۰۲۲، پس از اینکه نیروهای روسی کنترل این تاسیسات را به دست گرفتند، دسترسی به نیروگاه هسته ای کلیدی خود در زاپوریژیا (Zaporizhzhia) را از دست داد. این نیروگاه که با شش راکتور ۱۰۰۰ مگاواتی یکی از بزرگترین نیروگاه های اروپا است، در حال حاضر هیچ چیز تولید نمی کند و محل حملات اخیر هواپیماهای بدون سرنشین بوده است.

منبع: visualcapitalist
دیجیاتو
۲۳ نظر

ورود

 • حمزه اردیبهشت ۲, ۱۴۰۳

  کره شمالی چی؟
  احساس میکنم که تولید نمیکنه فقط بمب دارن

 • علی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  شما که اطلاعات عمومی ضعیفی دارید و نمیدونید که همجوشی هسته ای کاملا واقعیت ۵۰سال آیندست لطفا مطلب ننویسید

 • حق اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  اگر آمریکا و اروپا و کره و ژاپن را متحد آمریکا بدانیم ۹۰ درصد توسط آمریکا تولید میشه

  • احمدعلی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

   شاید آمار واقعی رو بدونید نظرتون عوض بشه….

 • اسماعیل غلامی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  اینهمه پول بیت المال ریختین توی چاه ویل هسته ای چی شد؟ ایران کجای این رنکینگه؟ واقعا اگه یک حکومت عادل وجود داشت باید کسانیکه سرمایه ملت رو هدر دادن باید پاسخگو باشن.

  • ...هه... اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

   الان بوجه شهرداری و مردمی چه ربطی به بوجه نظامی هسته ای داره
   بعدشم پول که مفت نیست، باید رفت سرکار.

   • Nn اردیبهشت ۴, ۱۴۰۳

    حکومتیا کجا کار میکنن که حقوق چن صد میلیونی دارن عرزشی؟؟

  • امیر اردیبهشت ۴, ۱۴۰۳

   سلام
   والا تا الان هدر نرفته وگرنه دشمن اینهمه تلاش در متوقف کردنش نمی کرد.
   کلی پیشرفت در حوزه رادیو دارو ها و محصولات اصلاح شده و امثالهم که همشون جزو فناروی های هسته ای حساب میشن (جهت اطلاعتون که نگید کل صنعت هسته ای تولید برقه) داریم.
   اتفاقا مشکل از امثال شماهاست که درباره میزان پیشرفت کشور ها اطلاعات درستی ندارید و با خودتون فکر نمی کنید که پیشرفت نیاز به زمان داره. انتظار دارید تا یه پولی رفت تو یه کاری یهو معجزه بشه و اون کار انجام بشه (یه چیزی مثل بازیهای رایانه ای) همین کشور های صدر این لیست طی چندین سال به اینجا رسیدن. اونم در حالیکه مثل ایران تحریمی روشن نبوده و از داخل و خارج بهشون فشار وارد نشده و دانشمندان هسته‌ای شون رو ترور نکردن و کلی دشمن اجنبی نداشتن.
   بعدشم همه چیزو ربط میدید به عدم عدالت و اینجور حرفا و سر ناآگاهی تون به نظام می توپید!

 • مهدی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  وای وقتی نوبت ما میشه اخه!!!

 • پسری از دیار رییس علی دلواری اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  و ایرانی که همه ازش واهمه دارند در اون سطح نرسیده که بخواد تولید هسته اای رو ببره بالا.
  اگه ببره تولید هسته ای چی میشه
  یا علی

  • ایرانی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

   اص. کل ایران امار نمیده بیرون اقا رو باش🤣🤣🤣🤣

 • هواس پرت اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  پس انگلیس کجاست؟

  • .... اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

   مشکل مغزی داری یا واقعا کوری؟

 • ایرانی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  اص. کل ایران امار نمیده بیرون اقا رو باش 🤣🤣🤣

 • احمدعلی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  مرگ بر اسرائیل

 • عدالتخواه اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  پس چرا اسمی از ایران نیست؟ این همه سال بنام انرژی هسته ای تحریم به خوردمون دادن واس چی ؟ برای پر کردن جیب کاسبان تحریم؟!

 • Sadeq اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳

  ایران هم باید تا دیر نشده به جای گاز از برق تولید هسته‌ای برای خانه ها و بهره ببرد

 • قدرت طهماسبی اردیبهشت ۴, ۱۴۰۳

  پاکستان ، هند و اسرائیل غاصب جنایتکار در اطراف ایران انرژی هسته ای و بمب و موشک هسته ای دارند ولی ایران حق ندارد حتی از تکنولوژی هسته ای استفاده کند ، چه عدالت و حقوق بشر خوبی

  • عباس اردیبهشت ۴, ۱۴۰۳

   جون مادرت چرت وپرت نگو بی لیاقتی و دزد بودن سیستم سرتاپا فاسد خودمون رو پای کسی ننویسید خواهشن

  • سیاوش اردیبهشت ۶, ۱۴۰۳

   کارشناس ، پاکستان و هند و اسرائیل جنایت کار ، به قولی وات د فاز ، از یه کارشناس مثل شما نباید اینجوری حداقل تایپ بشه . امان از ذهن بسته و دهان گشاد .
   کره جنوبی سنگاپور مالزی سوئد سوئیس و … خیلی کشورها فکر منفی ندارن ولی رفاه و امنیت و احترام دارن . البته اگه از جاده خاکی نخوای توجیح کنی

 • امید اردیبهشت ۴, ۱۴۰۳

  همیشه این سوال تو ذهنمه که چرا اکثر کشورها متحد شیطان بزرگن ولی فقط چنتا کشور بدبخت ‌و منزوی متحد ایران ما هستن. مگه ما آدم خوبه داستان نیستیم؟ مگه حامی مستضعفین نیستیم؟ پس چرا اکثرا اونوری ان …

 • سیاوش اردیبهشت ۶, ۱۴۰۳

  خدمت کارشناسان عزیز ، که توهم قدرت و .. و همچنین لات بازی ، و دم از حرفهای صد من یه غاز جنگ و بمب و . پشت گوشی تو فضای مجازی و .. هستن به قولی وات د فاز ، . امان از ذهن بسته و دهان گشاد .
  راه درست ختم میشه به کشورهایی که نمونه زدم پایین
  کره جنوبی سنگاپور مالزی سوئد سوئیس و … خیلی کشورها فکر منفی ندارن ولی رفاه و امنیت و احترام دارن . البته اگه از جاده خاکی نخوای توجیح کنی

 • جهانگیر اردیبهشت ۶, ۱۴۰۳

  ;سلام . مسئولین ، فرماندهان و مبلغان و سخنرانان باید به این مطلب اشاره کنند که آمریکا و متحدانش که افسارشان دست صهینونیست هاست بدانند که در دین ما خوردن بعضی گوشتها حرام و بعضی مکروه است آما آما آما اگر بحث حفظ جان وسط باشد در آیات ۱۷۳بقره و ۳مائده و ۱۴۵انعام و ۱۱۵نحل استفاده از حرام شرعی واجب شرعی است .پس حواستان را جمع کنید و با دم شیر خشمگین هسته ای با این همه توانایی که بهتر از ۹۹درصد ایرانیها از آن باخبرید ، بازی نکنید.ما مسلمانان به اندازه کافی شهید دادیم و ظرفیت پرشده.