تعداد اختراعات ثبت شده مرتبط با هوش مصنوعی در کشورهای مختلف + اینفوگرافیک

تعداد اختراعات ثبت شده مرتبط با هوش مصنوعی در کشورهای مختلف + اینفوگرافیک

اینفوگرافیک زیر تعداد اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی را نشان می دهد که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۲ ثبت شده اند. این ارقام از مرکز امنیت و فناوری های نوظهور (CSET) به دست آمده است که از طریق گزارش شاخص هوش مصنوعی ۲۰۲۴ دانشگاه استنفورد قابل دسترسی است.

این داده‌ها، نشان می دهند که چین برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ از ایالات متحده پیشی گرفت. از آن زمان، این کشور شاهد رشد چشمگیری در تعداد ثبت اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی در هر سال بوده است.

در سال ۲۰۲۲، چین بیش از هر کشور دیگری اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی را ثبت کرده است.

این داده ها نشان می دهند که چین در حوزه پژوهش در زمینه هوش مصنوعی بسیار فعال است، اما لزوماً به این معنی نیست که چین در این حوزه از سایرین، توانمندتر است.

حقایق کلیدی درباره اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی

حق ثبت اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی به روابط و الگوریتم های ریاضی مربوط می شود که طبق قانون ثبت اختراع ایده های انتزاعی در نظر گرفته می شوند.

در ایالات متحده، ثبت اختراع مرتبط با هوش مصنوعی در میان شرکت های بزرگ از جمله آی‌بی‌ام، مایکروسافت و گوگل متمرکز شده است. از سوی دیگر، ثبت اختراع هوش مصنوعی در چین بیشتر در بین سازمان‌های دولتی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های فناوری مانند تنسنت (Tencent) توزیع می‌شود.

از نظر حوزه تمرکز، اختراعات چین معمولاً مربوط به آنالیز بصری است، حوزه‌ای از هوش مصنوعی که رایانه‌ها و سیستم‌ها را قادر می‌سازد داده‌ها و ورودی‌های بصری را تفسیر کنند. در همین حال، تلاش‌های آمریکا به طور یکنواخت‌تر بر زمینه‌های تحقیقاتی متمرکز است.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود