ثروتمندترین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی کدام است؟

ثروتمندترین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی کدام است؟

اخیراً فهرستی شامل ۵۰ کشور ثروتمند جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی منتشر شده است. در این مقاله، به معرفی ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی یا GDP می پردازیم.

چشم انداز اقتصادی ثروتمندترین کشورها

اقتصاد جهانی از زمان همه‌گیری کووید-۱۹ با چالش هایی مواجه شده که شامل ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) نیز می‌شود.

مهمترین مشکلات اقتصادی شامل نرخ تورم و نرخ بهره بالا و ریسک های ژئوپلیتیکی است.

اقتصاد ژاپن وضعیت مناسبی ندارد و تولید ناخالص داخلی این کشور در طی دو فصل اخیر کاهش یافته است.

تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴، ۳.۳ درصد و در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، ۰.۴ درصد نسبت به بازه زمانی مشابه در سال قبل کاهش یافته است. در تغییرات اقتصادی کنونی، ژاپن جایگاه خود را به‌عنوان سومین اقتصاد بزرگ دنیا از دست داده و تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۴ به حدود ۶.۷۲ تریلیون دلار رسیده است.

رویترز در تاریخ ۹ مه گزارش داد که بانک مرکزی ژاپن می تواند نرخ بهره را در صورت کاهش ارزش ین افزایش دهد که منجر به افزایش تورم خواهد شد. بانک مرکزی ژاپن اخیراً پس از چندین دهه، سیاست های تهاجمی و سختگیرانه مالی خود را با پایان دادن به هشت سال نرخ بهره منفی تعدیل کرده است.

نرخ بهره جدید ژاپن بین ۰ تا ۰.۱ درصد است. به گفته سیجی آداچی، عضو هیئت مدیره بانک مرکزی ژاپن، در صورت تداوم کاهش ارزش ین، این بانک می تواند نرخ بهره خود را افزایش دهد.

در تغییرات اقتصادی جهانی، یکی دیگر از اقتصادهای بزرگی که در زمینه مبارزه با رکود در کانون توجه بوده، بریتانیا است.

بریتانیا از نظر تولید ناخالص داخلی از هند، روسیه، اندونزی و برزیل به عنوان ثروتمندترین کشورهای جهان پیشی گرفته است.

تورم بریتانیا معادل ۲.۳ درصد، در مقایسه با ۳.۴ درصد تورم در ایالات متحده و ۲.۴ درصد تورم در منطقه یورو اعلام شده است.

در تاریخ ۲۷ مه، اولی رن، عضو شورای حاکمیتی بانک مرکزی اروپا در سخنرانی خود گفت که نرخ تورم در منطقه یورو به صورت «پایدار» در حال کاهش است.

صندوق بین المللی پول پیش‌بینی خود از دورنمای اقتصادی چین، بزرگترین کشور تولیدکننده در جهان را بهبود بخشیده است.

در تاریخ ۲۸ می، صندوق بین‌المللی پول گزارش داد که چشم‌انداز اقتصادی چین را اصلاح کرده و رشد اقتصادی این کشور را به میزان ۰.۴ درصد برای سال ۲۰۲۴ افزایش داده است.

به این ترتیب، انتظار می رود که اقتصاد چین در سال ۲۰۲۴ به میزان ۵ درصد و در سال ۲۰۲۵ به ۴.۵ درصد رشد کند.

یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ رشد اقتصادی چین، اصلاحات بازار مسکن در این کشور است.

پیش‌بینی شده که اقتصاد ایالات متحده در سال ۲۰۲۴ نرخ رشد ۲.۷ درصدی را تجربه کند که در مقایسه با رشد ۲.۵ درصدی در سال ۲۰۲۳، کمی بالاتر است.

همچنین پیش‌بینی شده که در سال ۲۰۲۵، رشد اقتصادی ایالات متحده به ۱.۹٪ کاهش یابد.

به طور کلی، قرار است که اقتصاد جهانی در طول سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ به رشد ۳.۲ درصدی خود ادامه دهد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که میزان رشد اقتصادهای پیشرفته جهان در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ کمتر از ۲ درصد باقی بماند، در حالی که بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه انتظار رشد ۴.۲ درصدی را در سال ۲۰۲۴ دارند.

چین در مقابل ایالات متحده

چین و ایالات متحده چندین دهه است که از نظر اقتصادی با یکدیگر در رقابت هستند. رشد اقتصادی قابل توجه چین، این کشور را به رقابت مستقیم با اقتصاد ایالات متحده سوق داده است.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، نرخ رشد پیش بینی شده چین به میزان ۵ و ۴.۵ درصد برای سال های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ تقریباً دو برابر نرخ رشد مورد انتظار ایالات متحده است.

با این حال، اقتصاد چین با بحران املاک دست و پنجه نرم می کند.

بر اساس نظر اقتصاددانان ANZ، رکود املاک در چین منجر به کاهش ۰.۳ درصدی رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۲۴ خواهد شد.

انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاری در بخش املاک چین در سال ۲۰۲۴ به میزان ۱۲٪ کاهش یابد. علی‌رغم این چالش ها، چین در مسیر تبدیل شدن به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا سال ۲۰۳۰ قرار دارد.

چین، ثروتمندترین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی: ۳۵.۲۹ تریلیون دلار

چین تا سال ۲۰۲۴ با تولید ناخالص داخلی ۳۵.۲۹ تریلیون دلاری از ایالات متحده به عنوان ثروتمندترین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی پیشی گرفته است.

چین، چشم‌انداز رشد اقتصادی امیدوارکننده ای با نرخ رشد پیش ‎بینی شده ۵ درصدی در سال ۲۰۲۴ و ۴.۵ درصدی در سال ۲۰۲۵ دارد.

منبع: yahoo
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • گمنام خرداد ۱۸, ۱۴۰۳

  به خدا قسم یه دوست تو هلند دارم دکترای اقتصاد از همونجا داره. میگفت اگه به فکر اینده بچه هاتون هستین چینی یاد بدین بهشون. به خدا میگفت امریکای اینده چین هست. الان میفهمم که درست گفته.

  • مارال خرداد ۱۹, ۱۴۰۳

   بله کاملا درسته، یک ماه پیش یک سفر توریستی به چین رفتم، در یک کلمه بهشت روی زمین رو دیدم و الان در حال یادگیری زبان چینی برای بازگشت مجدد
   تا آدم از نزدیک این کشور رو نبینه عمق زیبایی و پیشرفت و مهمانوازی چینی ها رو درک نمی کنه…

 • Hamed خرداد ۲۱, ۱۴۰۳

  تولید ناخالص داخلی چین ۱۷ تریلیون دلار هست که ده تریلیارد از آمریکا عقبه و اون چیزی که شما ذکر کردید ppp هست که منظور برابری قدرت خرید هست.