راهنمای انتخاب رشته زبان های خارجی در کنکور ۹۷

۲۰ نکته برای انتخاب رشته خوب در گروه آزمایشی زبان خارجی

انتخاب رشته زبان های خارجی
بدون نظر

انتخاب رشته گروه زبان های خارجی در کنکور دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در سال ۹۷،  یکی از راحت ترین کارها بوده چرا که تنوع رشته ها در گروه زبان های خارجی به نسبت علوم ریاضی و فنی و هم چنین علوم انسانی و علوم تجربی بسیار کم است.  هم چنین کمتر از ۱ درصد کل داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۷، داوطلب گروه آزمایشی زبان های خارجی بوده اند. در گروه زبان های خارجی، زبان انگلیسی و زبان فرانسه و زبان آلمانی و البته ادبیات و مترجمی آنها به ویژه در دانشگاه های تاپ تهران مثلا علامه و دانشگاه تهران، مخاطبان زیادی دارد و بخشی از رقابت سخت، در این حوزه به شمار می رود.

افرادی که متقاضی شرکت در گروه زبان های خارجی  و همچنین انتخاب رشته در میان رشته های ارائه شده هستند، میبایست به این موضوع توجه کنند که به جز زبان انگلیسی و عربی که کلیه دانش آموزان ایران تا حدودی به آن آشنا هستند، دیگر زبان ها مثل ژاپنی، روسی، ایتالیایی، اسپانیولی و غیره، اگر چه مشتری زیادی ندارد، اما معمولا برای ورود به کد رشته محل های تاپ، بایستی در کورس رقابت با دیگر داوطلبان که رتبه و تراز خوبی آورده اند، روبرو شوند.

نکته مهمی که در انتخاب رشته در گروه زبان های خارجی باید مد نظر قرار بگیریم آن است که ماحصل ۴ سال تحصیل در رشته کارشناسی یکی از زبان های خارجی، اخذ مدرک لیسانس رشته مورد نظر بوده که شاید یک تا دو سال تحصیل در آزموشگاه های تخصصی زبان کشور یا دوره تکمیلی شش ماهه خارج از کشور بتواند تسلط شما را به زبان مورد نظر از کسی که در این رشته مدرک کارشناسی دارد، بیشتر کند. بنابراین شرط یادگیری کامل یک زبان خارجی غیر انگلیسی و عربی در ایران، داشتن مدرک کارشناسی آن رشته از دانشگاه ها نیست.

یعنی شما میتوانید رشته مدیریت صنعتی را در گروه علوم انسانی انتخاب کنید و در کنارش، به مدت ۲ سال، زبان چینی یا اسپانیولیی را که از زبان های مطرح جهان به شمار می رود، بیاموزید. اکنون پس از ۴ سال، مدرک کارشناسی مدیریت صنعتی را در اختیار دارید و مسلط به زبان چینی/اسپانیولی هستید. اکنون میتوانید در یکی از دانشگاه های چین یا اسپانیا یا برزیل مشغول به تحصیل شده و از فرصت های بورسیه برای ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی استفاده کنید. حال این را مقایسه کنید با کسی که فقط زبان آلمانی یا فرانسه خوانده و مدرک کارشناسی این رشته را دارد.

انتخاب رشته زبان های خارجی کنکور سراسری ۹۷

گروه آزمایشی زبان های خارجی در برخی از رشته ها، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دارد.

شما که در گرایش های مدیریت و مالی و اقتصاد در علوم انسانی یا مهندسی در گروه فنی مشغول به تحصیل شدید، هم  بازار کار بهتری دارید هم  تجربه بهتر بدست آوردید و هم زبان خارجی را با کمترین حاشیه و به صورت کاربردی و کم هزینه  فرا گرفته اید و ۴ سال پشت میزهای دانشگاه نبودید! توجه به این نکته ظریف اهمیت فراوانی دارد. بنابراین اگر مجاز به انتخاب رشته در گروه زبان های خارجی شدید، به این موضوع فکر کنید که هدف شما از تحصیل در رشته کارشناسی زبان ژاپنی یا اسپانیولی یا فرانسوی چیست؟ صرفا اخذ مدرک کارشناسی فلان زبان خارجی یا ادامه تحصیل در حوزه  applied linguistic (زبان شناسی کاربردی) یا مترجمی یا ادبیات تطبیقی و امثالهم؟

به نظر می رسد برای انتخاب رشته خوب در گروه زبان های خارجی:

 • بهتر است با دانشجویان رشته زبان در گرایش های مختلف رایزنی کرد.
 • با مترجمان رسمی درباره وضعیت بازار کار هر زبان مشورت کرد.
 • با اساتید گروه زبان های خارجی دانشکده های علوم انسانی دانشگاه ها صحبت کرد.
 • علایق خود را نسبت به زبان خاص بررسی نمود.
 • اول کد رشته محل ها را یادداشت کنید سپس در فرم اینترنتی وارد کنید.
 • از  تجارب برترین رتبه های زبان های خارجی سال های قبل استفاده کنید.
 • شرایط بازار کار زبان خارجی انتخابی خود را از جهات مختلف بررسی نمود.
 • اگر علاقمند به تدریس هستید تا ترجمه، رشته های مرتبط در اولویت باشد.
 • فرصت های ادامه تحصیل مقطع ارشد و دکترا از همین الان بررسی شود.
 • حتی الامکان سعی کنید زبانی را انتخاب کنید که پیش زمینه کافی درباره آن داشته باشید.
 • مسلم است که بازار کار و فرصت های کسب و کار زبان روسی از زبان چینی و فرانسوی کمتر است.
 • هیچ تضمینی به دریافت بورس تحصیلی و فرصت اعزام دانشجو برای دانشجو رشته های ژاپنی و ایتالیایی نیست.
 • در گروه آزمایشی زبان های خارجی بیش از ۸۵ درصد رشته محل ها ، گزینش کشوری دارند بدین معنا که در این رشته محل ها بومی گزینی صورت نمی گیرد

زمان انتخاب رشته کنکور منحصرا زبان ۹۷

نتایج اولیه کنکور سراسری هر ساله نیمه دوم مرداد ماه اعلام می شود. داوطلبان پس از اطلاع از رتبه خود در منطقه و رتبه کشوری وارد مرحله حساس انتخاب رشته می شوند و در یک بازه زمانی معین که از طریق سازمان سنجش اعلام خواهد شد فرصت دارند تا انتخاب رشته خود را انجام دهند. برای این کار می بایست ابتدا دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری منحصرا زبان را تهیه و پس از مطالعه آن با آگاهی کامل از کد رشته محل ها اقدام به انتخاب رشته نمایند.

در رشته زبان های خارجی، در دوره  های روزانه حدود ۳ هزار نفر در گروه زبان پذیرفته می شوند که برای رشته های بدون آزمون حدود ۸۰۰ صندلی در دسترس است. برای دوره های شبانه حدود ۹۰۰ ظرفیت و دانشگاه پیام نور نیز قریب به ۱۳ هزار نفر ظرفیت دارد.

میزان تاثیر سهمیه در کنکور منحصرا زبان ۹۷

حتما در رابطه با تاثیر سهمیه مناطق و دسته بندی مناطق در کنکور سراسری شنیده اید. در این بخش قصد داریم توضیح مختصری در این رابطه ارائه دهیم تا کاملا با موضوع سهمیه بندی و تاثیر سهمیه در کنکور زبان آشنا شوید. سهمیه مناطق، سهمیه ای است که در رتبه تمام داوطلبان کنکور اعمال می شود. میزان این سهمیه بر اساس منطقه محل سکونت داوطلبان متغیر است و به ۳ دسته تقسیم می شود.

داوطلبانی که ۳ سال آخر تحصیل خود را در شهرستان های کم برخوردار ( از نظر دسترسی به امکانات آموزشی ) گذرانده اند جزو داوطلبان منطقه ۳ قرار می گیرند، این داوطلبان بیشتر از داوطلبان مناطق ۱ و ۲ از تاثیر سهمیه مناطق بهره مند می شوند. سهمیه منطقه ۱ به داوطلبانی تعلق می گیرد که ۳ سال پایان تحصیل خود را در کلان شهر ها گذرانده اند و به امکانات آموزشی بهتری نسبت به سایر مناطق دسترسی داشته اند.

سهمیه منطقه ۲ نیز به داوطلبانی تعلق می گیرد که به امکانات آموزشی نسبتا بهتری نسبت به دانش آموزان منطقه ۳ دسترسی داشته اند. یکی دیگر از سهمیه های موثر در رتبه کنکور سراسری داوطلبان، سهمیه ایثارگران است که به فرزندان شهدا، آزاده و جانباز تعلق می گیرد که تاثیر این سهمیه نیز به میزان جانبازی و سنوات اسارت بستگی دارد.

اگر برای انتخاب رشته در گروه زبان های خارجی با سوالی روبرو شدید، درخواست خود را کامنت کنید. توجه کنید که بهترین مشاور برای داوطلبان، سایت سازمان سنجش است. انتخاب کد رشته محل ها را به دقت انتخاب و بر اساس اولویت خود طبقه بندی کنید. از چشم و هم چشمی در انتخاب رشته پرهیز کنید و تنها بر اساس اشراف اطلاعاتی و تحقیقات میدانی، نسبت به انتخاب رشته مورد نظر در گروه زبان های خارجی اقدام کنید. یادتان باشد که در گروه زبان های خارجی، آنچیزی  که هیچ اهمیتی ندارد، مدرک کارشناسی شما است و آنچه که در نهایت اهمیت است، تسلط شما به زبان فراگرفته شده در ۴ مهارت روتین خواهد بود.

بدون نظر

ورود