۲۶ تصویر غیرقابل باور از کوچک ترین آپارتمان های جهان

تصورتان از آپارتمان کوچک شاید حداقل 20 متر مربع باشد اما ...

۲۶ تصویر غیرقابل باور از کوچک ترین آپارتمان های جهان

انبوه مردمی که از حومه ها و روستاها، راهی شهرها می شوند، هر روز بیشتر و بیشتر می گردد اما زمینی که بر روی آن ساکن هستیم، مسلما به همان اندازه و ابعاد قبلی خود باقی می ماند و بزرگ تر نمی شود.

این بدان معناست که آپارتمان هایی که در آنها ساکن هستیم، هر روز در حال کوچک تر شدن هستند و تمامی فعالیت هایی که در داخل یک خانه انجام می شوند فشردگی بیشتری نسبت به گذشته پیدا می کند.

برخی از مردم برای اینکه در چنین آپارتمان هایی سکونت نداشته باشند، ترجیح می دهند که هم اتاقی بگیرند. گروه دیگر نیز به دلیل فقر و اجبارهای شخصی چاره ای جز زندگی در چنین مکان های فشرده ای را ندارند.

شاید درک سکونت در چنین آپارتمان هایی برایمان دشوار باشد اما این حقیقتی است که تصاویری که در این نوشته بدان پرداخته می شود، گواهی بر آن محسوب می گردد.

1%d9%88
ونگ کانچونِ ۹۰ ساله به همراه پسر ۶۰ ساله اش، در این آپارتمان بسیار کوچک در شانگهای چین ساکن است.
2
در استان گئوانژوی چین، وانکِ که بزرگ ترین مجری طرح آپارتمان های بسیار کوچک در چین است، با کمک آژانس املاک پرل ریور دلتا چنین مکان های کوچک قابل سکونتی را توسعه می دهد. 
3
در چین که فضا، محرومیتی بزرگ تلقی می شود، این خانه های کوچک در میان جادار ترین ها قرار دارند. 
4
مانند تمام خانه هایی که ابعاد کوچکی دارند، استفاده صحیح از فضای موجود می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.
5
خانواده برگر که اهل لوس آنجلسِ کالیفرنیا هستند، به پارکینک خانه مادر خانم الیزابت برگر نقل مکان کرده اند. این خانواده ۷ سال پیش خانه خود را از دست دادند و مجبور به فروش کلیه وسایل منزل شان شدند. 
6
یکی از مکان های زاغه نشین هند در بمبئی به نام داراوی را می بینیم که بیش از یک میلیون نفر در آن سکونت دارند. این مکان یکی از بزرگ ترین مناطق زاغه نشین موجود در جهان است. 
7
اجاره یک آپارتمانی ۹ مترمربعی در این منطقه به ازای هر متر مربع حدود ۴ تا ۶ سنت است.  
8
در هنگ کنگ اجاره یک آپارتمان حدود ۶ مترمربعی، که مادری با پسرش در آن زندگی می کند، ماهانه ۴۸۷ دلار است. 
9
در مقایسه با موارد ذکر شده، جان کریستن استابلفیلد، صاحب یکی از بزرگ ترین نتورک های تجاری جهان، استودیوی نسبتا جاداری در سیاتل آمریکا دارد. 
10
بر اساس گزارش ۳ سال پیش، برای استابلفیلد، اجاره ماهانه حدود ۱۲۰۰ دلار در ماه، به راحتی قابل پرداخت است. 
11
کیلومترها آن طرف تر، سنگچول یو، در یک خانه یک خوابه خود که حدود ۱۹ متر مربع است، زندگی می کند. وی این مکان را برای برآوردن تمامی نیازهایش کافی می داند. 
12
در یکی از شهرهای چین به نام هِفای، بیمارانی که توان مالی بستری شدن در بیمارستان را ندارند، در آپارتمان های بسیار کوچک اطراف بیمارستان ها تحت مداوا قرار می گیرند. این آپارتمان های بسیار کوچک حدود ۸ مترمربع هستند. 
13
در نزدیکی هنگ کنگ، اجاره هر متر مربع آپارتمان آنقدر بالاست که برخی از مردم مجبور به اجاره آپارتمان های کمتر از ۴ متر مربع هستند. 
14
در نزدیکی منطقه منهتن شهر نیویورک در آمریکا، در مکانی که به کیپس بِی شهرت دارد، اخیرا آپارتمان های بسیار کوچکی برای سکونت مردم احداث شده. این خانه های بسیار کوچک متراژی کمتر از ۲۸ متر مربع دارند. 
15
برای ایجاد راحتی بیشتر ساکنان آپارتمان های بسیار کوچک در منطقه کیپس بِی، طراحی های مدرنی د رنظر گرفته شده است که در آن میزهایی در اندازه های بسیار کوچک و تخت هایی که از سمت دیوار به پایین باز می شوند، وجود دارد. اجاره ماهانه چنین آپارتمان هایی بین ۲۵۰۰ تا ۲۹۰۰ دلار است. 
16
گاهی حتی چنین آپارتمان های ۲۸ متری هم، دارای طراحی های مجلل هستند. خانه ای به نام «کَرِت هوس» در شهر ورشوی لهستان تنها با پهنای یک متر، اما بسیار مجلل و مدرن طراحی شده است. 
17
این خانه ها آنقدر کوچک هستند که تصور می شود که یک اثر هنری را به نمایش در آورده اند. جاکوب شزسنی و سایر طراحان این خانه ها، در کنار ساکنان، حضور پیدا می کنند تا در جلساتی توجیهی، راه های استفاده درست از فضا را در اختیار آنها قرار دهند. 
18
تصویر یکی از این آپارتمان های بسیار کوچک که حدود ۴ سال پیش ساخته شده را می بینیم. در باز می شود و چنین نمایی از آن قابل رویت است.
19
تصویر منزل حدود ۲ مترمربعی خانم کُونگ کیونگ ۷۳ ساله را می بینیم که سرویس بهداشتی و ظروف محدود او نیز در همین مکان بسیار کوچک جای گرفته اند. 
20
وی در یکی از شهرهای حومه سئول به نام گَنگنام، در کشور کره جنوبی زندگی می کند. 
21
در مجتمعی به مساحت ۵۶ مترمربع در هنگ کنگ، ۱۹ واحد آپارتمان با مساحت هر کدام در حدود ۳ مترمربع ساخته شده که به «خانه های اطاقکی» معروف شده اند و اصطلاح بدتر دیگری هم برای آنها وجود دارد و برخی به آنها «خانه های تابوتی» می گویند. 
22
این خانه که اجاره ماهانه آن در حدود ۱۵۰ دلار است، از کنار هم گذاشته شدن دو پنل چوبی درست شده. ساکنان این واحدهای آپارتمانی، تنها اندکی تا مراکز خرید و منطقه تجاری شهر فاصله دارند. 
23
مدل دیگری از این آپارتمان های کوچک نیز وجود دارد که به «خانه های قفسی» معروفند. این خانه ها به شکل جعبه های بسیار کوچکی در شهر هنگ کنک دیده می شوند. 
24
هزاران نفر از افراد مسن همچون کونگ سیو کائو در چنین خانه های قفسی شکلی اقامت دارند. در برخی از انواع آنها در حدود ۱۲ فرد مسن و در فواصل بسیار نزدیک و غیرقابل باوری در کنار هم زندگی می کنند. 
25
وضعیت در چنین مکان هایی اسفناک است چرا که بهداشت در آنها رعایت نمی شود. انواع و اقسام حشرات در این خانه ها دیده می شود و بوی بسیاری بدی نیز به مشام می رسد. 
26
این قفس ها، مکان سکونت بسیاری از افراد مسنی است که چاره ای به جز گذراندن مابقی زندگی خود در آنها را ندارند. 

منبع: businessinsider
۱۱ نظر

ورود

 • مهدی مهر ۱۰, ۱۳۹۵

  قصد دارن ایرانم به همین روز بندازن. جون مادرتون تا میتونید به مردم کم سواد و بی سواد اطلاع رسانی کنین اینقد نزان سالی یه شکم !! کسایی که باید بیان و این مطالبو بخونن دسترسی به اینترنت و و قت و دانش و پول کافی ندارن. همین الانشم منابع کافی برای ۸۰ میلیون نداریم بعد اینا میخوان حداقل ۱۶۰ میلیون بشیم. ای خداااااااا

 • حمیدرضا مهر ۱۰, ۱۳۹۵

  هر انسانی اگه پتانسیلشو داشته باشه فشار باعث موفقیتش میشه. فقط کافیه با دید درست به این قضیه نگاه کنیم. توی خانواده چهار نفره خود ما از خونه ۲۵۰ متری به خونه ۵۰ متری رسیدیم. در این بین فشاری که تحمل کردیم منجر به تغییرات زیادی توی افراد خانواده ما شد که الان که بهش نگاه می‌کنم تقریبا مثبت تلقی میشه.
  علت اصلی موفقیت کشورهایی که منابع طبیعی مثل نفت ندارن هم همین فشارهاست که باعث خلاقیت و ایجاد انگیزه واسه موفقیت میشه.

 • pouya مهر ۱۱, ۱۳۹۵

  یک قانون پشت همه این خانه ها هست نزدیک بودن به مرکز اقتصادی اون منطقه یا اون کشور یعنی هر چی فقیر تر باشی بخوای تو مرکز مثلا پایتخت مثل پایتخت کره جنوبی باشی اینجوری میشه باید تو چند متر مربع بری هرچی از مرکز اقتصادی دور تر بشی خانت بزرگ تر میشه مثلا با همون پول میتونه تو جای دیگه کره جنوبی جای بسیار بزرگ برای خودشون دستا پا کنند همه جای دنیا همینجوره و خواهد بود مثلا برم تهران باید هزینه بیشتری از حالا که تو اصفهان هستم بکنم اینا خودشون خواستند اونجا باشند تو هر کشوری روستا داره برند تو روستا خرجشون میاد پایین و جاشون باز تر بزرگ تر میشه. عقلم خوب چیزی بعضیا ندارند نمیشه همه عقل داشته باشند

  • Hossein Donyavi مهر ۱۱, ۱۳۹۵

   عقل
   دقیقا همون چیزیه که باعث خوشبختی یا نگون بختی ما ادماست خیلیا هم ندارن اما کسی اعتراض نمیکنه

 • حسین مهر ۱۱, ۱۳۹۵

  خدایا شکرت واقعا. خونه ما ۴۰ متری هست و اینقدر ناراضی هستیم

 • khosrow آذر ۱, ۱۳۹۶

  واقعا ناراحت کننده ست

 • یه نفر اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۹

  سلام…واقعا خوشحال شدم وقتی تو پیاما دیدم خیلیا دارن از انگیزه حرف میزنن…واقعا توکل به خدا و پشتکار و خلاقیت کارسازه ، افراد نمونه ام براش کم نداریم حالا چه معروف چه غیر معروف

 • عسگر ماری خرداد ۲۴, ۱۴۰۰

  بله، دروغ های شما رو فقط ادم های کم سواد و بی سواد باور میکنن!