تصاویری جالب که بزرگی خارج از تصور برخی از اشیا را به قیاس می گذارند

تصاویری جالب که بزرگی خارج از تصور برخی از اشیا را به قیاس می گذارند

همه ما سازه ها، حیوانات و اشیایی را می شناسیم که از نظر خودمان بسیار بزرگ هستند و پیش خود این گونه تصور می کنیم که هیچ نمونه بزرگتر دیگری در دنیا وجود ندارد. اما این طرز فکر نمی تواند چندان صحیح باشد، زیرا هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تمام نقاط دنیا را دیده است.

به همین دلیل، دانش آموزی به نام «کِوین ویسبِث» مجموعه عکس هایی را فراهم آورده تا دنیا را بیشتر به ما نشان دهد. هدف از این سری تصاویر، پیدا کردن شناخت بیشتر نسبت به جهان اطراف اعلام شده است. وی در این رابطه می گوید:

همواره از مقیاس های مختلف صحبت به میان آورده می شود. حتما شما هم تا به حال شنیده اید که اندازه سازه ای خاص، ۱۰ برابر یا ۱۰۰ برابر بزرگتر از نمونه های مشابه براورد می گردد. اما تا زمانی که این اعداد و ارقام را با چشمان خود نبینیم، نمی توانیم درک درستی از آن ها داشته باشیم. در تصاویر ارائه شده سعی شده این مقیاس ها با استفاده از پارامترهایی مانند وزن، ارزش و فاصله نشان داده شوند.

وی در طول تحقیقات خود، عواملی مانند طول، عرض و ارتفاع اشیا همراه با محیط را مد نظر قرار داده و از آن ها برای اندازه گیری مقیاس موارد مختلف و به تصویر کشیدن اندازه صحیح استفاده نموده است. این کار همیشه دقیق ترین مقیاس را ارائه نمی کند، اما دیدگاهی واقع گرایانه نسبت به محیط اطراف برای ما ایجاد می نماید. از شما دعوت می کنیم تصاویر و موارد جالبی که در ادامه آورده شده اند را دنبال کنید.

 

صخره ۲.۶ تریلیون دلاری

hrfvwmv-w600

شهاب سنگ «دیونیسوس» بخشی از سیارک آپولو به شمار می رود و عرض آن به ۱.۵ کیلومتر می رسد. ارزش این صخره غول پیکر، چیزی در حدود ۲.۶ تریلیون دلار برآورد شده است.

سیاره مرده

pbyo8uh-w600

با وجود این که ستاره مذکور وجود خارجی ندارد، می توان آن را بزرگترین و غیر قابل تصور ترین شیء جهان دانست. عرض ستاره مرده ۱۶۰ کیلومتر براورد می شود.

بزرگترین تانکر نفت جهان

ajeel5k-w600

بزرگترین تانکر نفتی که تاکنون ساخته شده، «Seawise Giant» نام دارد که طول آن به ۴۵۸ متر می رسد.  این تانکر در دریاچه پارک مرکزی نیویورک نگهداری می شود و تنها ۱۰۶ متر فضای خالی برای آن در نظر گرفته شده است.

معدن «میر»

synnnvc-w600

معدن «میر» که در کشور روسیه قرار گرفته، با عمق ۵۲۴ متری خود، به عنوان یکی از عمیق ترین معادن جهان شناخته می شود. می توان به راحتی برج ۵۲۷ متری «Sears» را درون آن جای داد.

عقرب غول پیکر

bqwwg0s-w600

حشرات ماقبل تاریخ به خاطر سطح اکسیژن بیشتر، بزرگتر از نمونه های امروزی بوده اند. عقرب مورد نظر ما که با نام «Pulmonoscorpius kirktonensis» شناخته می شود، توانسته بود تا ۶۰ سانتیمتر رشد کند؛ اندازه ای مشابه با یک گربه معمولی. خوشبختانه امروزه اثری از آن ها دیده نمی شود.

بمب افکن «B-2»

v8aiwbo-w600

این جنگنده، پیشرفته ترین و گرانترین هواپیما در سراسر دنیا لقب گرفته است. بیشتر مردم درباره اندازه و عظمت آن اطلاعات چندانی ندارند. طول بالهای «B-2» به ۵۲ متر می رسد که از عرض زمین بیسبال نیز بیشتر است.

کشتی تایتانیک

dmekbbx-w600

تایتانیک یکی از بزرگترین کشتی هایی است که تاکنون ساخته شده. این شیء آهنی ۲۷۰ متر طول داشته است. تایتانیک تنها ۶۰ متر از ناو هواپیمابر «ریگان» کوچک تر است.

برج خلیفه

vkfs4pc-w600

برج خلیفه در حال حاضر بلندترین سازه دنیا محسوب می گردد و ارتفاع آن به ۸۳۰ متر می رسد. این ساختمان تقریبا ۳۰۰ متر بلندتر از مرکز تجارت جهانی در نیویورک براورد می شود.

موتور راکت «M-1»

hl3rk9u-w600

این موتور در خلال برنامه فضایی سازمان ناسا در سال ۱۹۵۰ میلادی ساخته شده و با ۴.۲۶ متر ارتفاع، بزرگترین نمونه ساخته شده تا به امروز لقب گرفته است.

بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان

j0cfuxd-w600

با پیشرفت علم و توجه به زندگی فرازمینی و ماورایی، تلسکوپ های بزرگتری ساخته می شوند. بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان در استان گوئیژوی چین قرار دارد و قطر آن به بیش از ۴۸۸ متر می رسد. اگر آن را در شهر لاس وگاس آمریکا قرار دهیم، می تواند بخشی از شهر را بپوشاند.

منبع: huffingtonpost
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • Amir Safari تیر ۲۴, ۱۳۹۶

    عالی بود،جای چندتا مقایسه خالی بود،مثلا موشک سترن۵رو کنار یه آسمان خراش قرار بدن،یا ماهواره هایی که هرروزه تصویرشون رو میبینیم مقایسه می کردن