یک نظر

در گزارش این هفته روزیاتو هم چون روال هفته های قبل، نگاهی داریم به جدید ترین خبرها از کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان فضای سایبر در ایران که ما را با چند و چون شیوه های کلاهبرداری مجرمان فضای مجازی آشنا می کند. با ما در این گشت هفتگی همراه باشید.

1-w900-h600

دنیای جذاب فضای مجازی، دنیای جالبی را برای کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان سایبر فراهم کرده تا حریم خصوصی کاربران همچنان  تهدید شود. ظرف چند سال اخیر بیش از ۴۰ هزار پرونده در پلیس فتای ایران تشکیل شده که اکثریت ان به کشف و شناسایی و دستگیری متهمان منجر شده است. آشنایی با شیوه های کلاهبرداری و نقض حریم خصوصی کاربران از طریق نرم افزار های پیام رسان و شبکه های اجتماعی می تواند به کم شدن تعداد این کلاهبرداری های کمک کند.

بررسی اجمالی گزارشات پلیس فتا نشان می دهد که سو استفاده از کاربران در نرم افزارهای لاین ، تلگرام ، اینستاگرام و فیس بوک و سو استفاده از حساب بانکداری مجازی کاربران،‌ از جمله مقولاتی است که بیش ترین میزان کلاهبرداری های اینترنتی در کشور را شامل می شود.

هک تلگرام با هدف برقراری روابط دوستانه

خبر اول این که باز دیگر تلگرام در استان سر سبز مازندران خبر ساز شد. این بار کد ۵ رقمی تلگرام، خبر ساز شد.

در پي مراجعه یکی از هموطنان مازنی به پليس فتا مبني بر اين که ، پيامي از طرف شخصي ناشناس با مظمون ” به منظور به روزرساني برنامه تلگرام خود کد ۵ رقمي که براي شما ارسال مي گردد را ارسال نمائيد” اقدام به ارسال کد ۵ رقمي براي فرستنده اين پيام کرد .

ماجر از این قرار بود که بعد از ارسال اين کد به شماره فرستنده پيام ، متوجه هک صفحه تلگرام شخصي خود و ارسال پيام توهين آميز به اشخاصي که شماره تلفن آن ها در ليست تماس وي بوده شده است   پس از اخذ اين مرجوعه قضايي بلافاصله مراتب در دستور کار کارآگاهان پليس فتا استان قرار گرفت و ماموران با بررسي هاي فني و تخصصي متهم را با استفاده از اينترنت مربوط به مخابرات اقدام به دسترسي به صفحه تلگرام شاکي کرده بود را شناسائي و با هماهنگي مرجع قضائي وي را دستگير کردند .

توصیه پلیس: از قرار دادن کد ۵ رقمي برنامه تلگرام در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي خودداري نماييد.

2-w900-h600

فضای مجازی در کرمان دردسر ساز شد

رييس پليس فتا استان کرمان از شناسايي يک صاحب خانه که به قصد آزار دادن  خانم مستاحر شماره تلفن همراه  وی را که در شبکه‌ي اجتماعي “بي تاك” منتشر کرده بود، خبر داد.

داستان از این قرار بود که در پي مراجعه‌ي خانمي به پليس فتا و طرح شکايتي مبني بر انتشار شماره تلفن و مشخصات فردي وي در شبکه‌ي اجتماعي بي تالك، موضوع در دستور کار کارآگاهان پليس فتا قرار گرفت.

حدود سه ماه پيش شخص ناشناسي از منزل استيجاري شاكي اقدام به سرقت كرده كه خوشبختانه موفق به اين عمل نشده بود اما بعد از مدتي شماره تلفن و مشخصات فردي وي در شبكه اجتماعي بي تالك منتشر شد. انتشار شماره تلفن همراه خانم در فضاي مجازي باعث ايجاد مزاحمت براي شاكي شده بود كه در همين زمان فرد ناشناسي به شاكي پيام ميدهد و ادعا ميكند كه سارق منزل و كسي كه شماره تلفن را در شبكه اجتماعي بي تاك منتشر كرده را ميشناسد.

افسران توانمند پليس فتا با بررسي هاي علمي و تخصصي و با استفاده از امکانات فني فردي كه به شاكي پيام داده بود را شناسايي کردند و به پليس فتا فراخوانده شد.

 

4-w900-h600

تلگرام در کردستان خبر ساز شد

پليس فتا کردستان از دستگيري شخصي به اتهام تهديد و اخاذي در شبکه اجتماعي تلگرام خبر داد.

در پي ارجاع يک فقره پرونده با موضوع تهديد و اخاذي ، از سوي شعبه ويژه رسيدگي به جرائم سايبري دادسراي عمومي وانقلاب شهرستان سنندج به اين پليس مبني بر اينکه شخصي ناشناس با ارسال پيامک هاي تهديد آميز، اقدام به تهديد و ايجاد مزاحمت در شبکه اجتماعي تلگرام براي خانمي جوان مي کند ، بررسي موضوع در دستورکار قرار گرفت . پس از احضار متهم به پلیس فتا مستندات مربوطه از گوشي متهم استخراج شد.

 

5-w900-h600

انتقام اینستاگرامی خواستگار ناکام

گویا انتقام اینستاگرامی خواستکاران ناکام در حال باب شدن در فضای مجازی است و هر روز باید پلیس فتا از این دست خبر ها منتشر کند. فردي که با انتشار اکاذيب در شبکه هاي اجتماعي  اقدام به هتک حيثيت دختر جوان در آن شهرستان كرده بود، دستگیر شد.

ماجرا از این قرار بود که دختری ۳۰ ساله با مراجعه به پليس فتا شهرستان فسا، اعلام كرد که شخصي ناشناس با انتشار اکاذيب عليه ايشان در شبکه اجتماعي اينستا گرام موجب هتک حيثيت وي در محيط کارش شده است.

قضیه از این قرار بود که اين دختر که در يکي از فروشگاه هاي بزرگ در شهرستان فسا مشغول به کار بوده است از طريق صفحه اينستا گرام فروشگاه که بازديد کنندگان زيادي داشته است مورد هتک حيثيت واقع مي شود.

اما کارشناسان پليس فتا با اقدامات فني متهم ا شناسايي كردند و مشخص شد وي قبلا خواستگار شاکي بوده که پس از شنديدن جواب منفي اقدام به اين عمل زشت با استفاده از شبکه هاي اجتماعي كرده است .

هشدار کلاهبرداری های اینترنتی در همدان

رئيس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات فرماندهي انتظامي استان همدان در خصوص انواع کلاهبرداري هايي که در شبکه هاي اجتماعي و نرم افزارهاي پيام رسان در حال انجام است هشدار داد.  وب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي و نرم افزارهاي پيام رسان اجازه ايجاد پروفايل شخصي، اشتراک گذاري مکالمات، عکس ها، ويدئوها و اطلاعات شخصي و برقراري ارتباط با دوستان و ديگر کاربران آنلاين را به شما مي دهد. متأسفانه کلاهبرداران از خدمات ارائه شده توسط شبکه هاي اجتماعي استفاده کرده و با ايجاد پروفايل هاي جعلي اقدام به کلاهبرداري با روش هاي نصب نرم افزار جاسوسي، سرقت هويت و هک کردن پروفايل کاربران مي نمايند.

6-w900-h600

هشدار پلیس فتا به متقاضیان GREEN CARD

داستان گرین کارت آمریکا همچنان برای کاربرانی ایرانی در فضای مجازی دردسر آفرین است.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به بحث قرعه کشی گرین کارت اقامت آمریکا (لاتاری) اعلام کرد که مجرمان حرفه ای سایبری این موضوع را دستاویز کلاهبرداریهای خود از شهروندان کرده اند.

اضافه می شود که در این کلاهبرداری که بیشتر ارزی است و قربانی اقدام به واریز ارز به حساب کلاهبردارانی می کند که بیشترشان در خارج از مرزهای فیزیکی ایران مستقر هستند.   این کلاهبرداران سایبری با ارسال پیامک و ایمیل برای شهروندان و وعده اینکه شما برنده قرعه کشی اقامت شده اید از شهروندان می خواهند برای انجام کارهای لازم اقامت، اقدام به واریز ارز به حسابهای آنها نمایندبا این ترفند ساده به راحتی افرادی را که در سایتهای قرعه کشی ثبت نام کرده اند فریب می دهند و این افراد با واریز پول به این حسابها بعدا متوجه می شوند که قربانی کلاهبرداری شده اند.

پلیس فتا استان فارس پیش دستی کرد

پلیس فتا این بار با گزارشی، شیوه عملیات غافل گیرانه خود را منتشر کرد.

رئيس پليس فتا فارس از پيش دستي پليس در کشف پرونده سرقت اطلاعات شخصي و محرمانه افراد در فضاي مجازي خبر داد.چندي پيش در رصد هاي صورت گرفته در فضاي مجازي، کارشناسان و کاراگاهان جوان پليس فتا استان فارس متوجه فردي شدند که در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي اقدام به ارسال لينک هاي مخرب مي نماید .

اين فرد به گونه اي عمل كرده بود كه فرد قرباني به محض باز کردن لينک دريافتي از طريق نرم افزارهاي ارتباط جمعي تلگرام و واتساپ، به صورت ناخواسته و بدون اطلاع کاربر مورد نظر، بد افزار جاسوسي بر روي گوشي وي نصب و شروع به انتقال اطلاعات شخصي وي از طريق اينترنت گوشي مي كرد.

به محض شناسايي اين بدافزار پرونده با هماهنگي مقام قضايي در دستور کار کارشناسان اين پليس قرار گرفت و پس از شناسايي، متهم طي يک عمليات غافل گيرانه دستگير و به پليس فتا انتقال داده شد.

7-w900-h600

 

 

کلاهبرداری ۱۵۰ میلیون ریالی جوان خواستگار نما در تلگرام

مردي جوان که به بهانه ازدواج از دختري دانشجو کلاهبرداري کرده بود توسط پليس فتا خراسان رضوي شناسايي و دستگير شد.   دختر دانشجويي همراه خانواده‌اش با حضور در پليس فتا از مردي جوان به اتهام کلاهبرداري شکايت کرد.

داستان از این قرار بود که پس از بررسي اظهارات دختر جوان مشخص شد چهار ماه قبل در مقابل دانشگاه با جواني ۲۴ساله که در رشته ادبيات اين دانشگاه درس مي‌خوانده، آشنا شده است. اين فرد در ابتداي آشنايي مدعي بوده که پدرش پولدار است که پس از مدتي عنوان داشته علاقه‌اي به ثروت پدر ندارد و مي‌خواهد روي پاي خودش بايستد. بعد از چند بار ملاقات و ادامه ارتباط در تلگرامي و دانشگاه به دختر جوان ابراز علاقه مي کند و يک روز به بهانه خرابي خودرو ۵۰ ميليون ريال پول قرض مي گيرد و هفته گذشته نيز در گفت‌وگوي تلفني و تلگرامي با اشاره به مشکلات مالي تقاضاي ۱۰۰ ميليون ريال وام وجه نقد مي کند که دختر جوان براي تهيه وجه تقاضاي وام مي کند.

خانواده دختر جوان در هنگام انجام مراحل بانکي تهيه وام متوجه ماجرا مي شوند و با تحقيق درباره پسر جوان مشخص مي شود او خانواده پولداري ندارد و فقط قصد کلاهبرداري داشته است.

 8-w900-h600

مراقب دوربین رایانه خود باشید

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به استفاده روزافزون از تبلتها و آیپدها خصوصا توسط کودکان و نوجوانان اعلام کرد که  ضرورت دارد تا خانواده ها نسبت به استفاده صحیح از این تکنولوژی ها موارد ایمنی ساده را به فرزندان آموزش داده و مراقب باشند تا سیستم های موجود در اختیار فرزندان وسیله سوء استفاده مجرمان نگردد.

ضرورت دارد تا خانواده ها نسبت به تصویر برداری کودکان خود از نزدیکان و خانه و خانواده خود نکاتی را به فرزندان گوشزد نمایند. وی با بیان اینکه مجرمان می توانند با نفوذ در این سیستم ها کنترل دوربین و یا حافظه این سیستم ها تصاویر ذخیره شده را به سرقت برده و یا تصویر برداری نمایند. از این رو باید به کودکان آموزش داد تا در استفاده از اینترنت و دانلود برخی نکات ساده ایمنی را رعایت کنند، ضمن آنکه حتما آنتی ویروس سیستم ها بروز و آپدیت باشد.

سو استفاده از ارتباط فامیلی 

شخصي که با سوء استفاده از اعتماد خويشاوندي اقدام به برداشت غير مجاز از حساب بانکي یکی از اقوام خود می کرد توسط کارشناسان پليس فتا استان مركزي شناسايي و دستگير شد. در پي تحقيقات گسترده و تخصصي کارشناسان پليس فتا ، متهم خانمي جوان بود كه با در دست داشتن حساب شوهر خاله خود اقدام به برداشت غير مجاز از حساب وي مي كرد شناسايي و در عملياتي غافلگيرانه دستگير شد.

 

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود