ترافیک هوایی جهان را زنده ببینید

آیا دوست دارید مکالمات خلبانان را با برج مراقبت به صورت آن لاین گوش کیند ؟

ترافیک هوایی جهان را زنده ببینید

  سایت فلایت رادار، امکانی را فراهم کرده است که بتوان ترافیک هوایی ۱۰ هزار پرواز جهان را به صورت آنلاین و لحظه به لحظه دنبال کرد. برای آشنایی با این پرتال، که ۲ میلیون کاربر انلاین لحظه ای آن را رصد می کنند. با ما همراه باشید.

1-w900-h600

flightradar24.com  هم محصولی از کارخانه نوآوری سوئدی ها. خلاقیت دیجیتالی سوئدی ها که پیش تر با Skype و Soundcloud و Spotify در عرصه پیام رسان های ویدئویی و سایت های به اشتراک گذاری موسیقی به دنیا ارائه شده بود، اکنون چند سالی است که در عرصه ترافیک هوایی جهان نیز خدمات جالبی را در اختیار کاربران وب قرار داده است. اکنون، اینترنت در کنار صنعت هوایی قرار گرفته تا مخاطبان را در روی زمین، با دنیای هوایپماها بر فراز ابر ها بیش تر آشنا کند. سایت liveatc.net به شما امکان می دهد تا مکالمات برج مراقبت ها با خلبان ها را گوش کنید!

2-w900-h600

سایتی که تحسین وال استریت ژورنال، رویترز را در پی داشته است. روزانه ۱.۵ میلیون کاربر از خدمات این سایت استفاده می کنند. اطلاعات ۱۰ هزار فرستنده در سراسر جهان به صورت لحظه ای به این سایت ارسال و در اختیار عموم کاربران قرار می گیرد. سایت در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط کارآفرینان خلاق سوئدی طراحی و راه اندازی شد.

پرتالی که به ما امکان می دهد تا ترافیک هوایی جهان را به صورت آنلاین و لحظه به لحظه مشاهده کنیم. شاید برای شما جالب باشد که بدانید هواپیمایی که دوست شما از توکیو ژاپن سوار شده و به مقصد دوبی در حال حرکت است، هم اکنون بر روی کدام اقیانوس یا کشور قرار دارد و چند ساعت یا چند دقیقه دیگر به فرودگاه مقصد می رسد و در کنار این هواپیما، چه هواپیماهای  دیگری در کدام کانال هوایی در حال حرکت هستند.

این اطلاعات دقیق و آنلاین را فلایت رادار بیست و چهار در اختیار ما قرار می دهد و اکنون با نصب اپلیکیشن آن روی گوشی های هوشمند، می توان به صورت لحظه ای و همراه، آخرین اطلاعات پروازی در سراسر جهان را مشاهده کرد.

3-w900-h600

(تصویر ایندکس سایت فلایت رادار که تصاویر زرد رنگ هواپیماها را بر روی کشور های مختلف جهان نشان می دهد)

همان طور که در  تصویر فوق مشاهده می کنید،‌در سایت فلایت رادار، ‌نقشه جهان ارائه شده است و ما می توانیم ترافیک هوایی جهان را به صورت لحظه ای بر روی کشور های قاره های مختلف دنیا مشاهده کنیم. تصاویر زرد رنگ هواپیما ها، به صورت آنلاین و زنده در اختیار مخاطبان قرار می گیرد و با قرار دادن ماوس روی هر هواپیما، می توان مشخصات ان شامل مبدا و مقصد و شماره پرواز و اطلاعاتی از این دست را مشاهده نمود.

در تصویر یالا، ازدحام ترافیک هوایی روی دو شهر مهم اسکاندیناوی، یعنی استکهلم سوئد و اسلو نروژ را مشاهده می کنیم. مثلا اگر بر روی یکی از هواپیما ها کلیک کنید، در سمت چپ تصویر، باکسی ارائه می شود که اطللاعات کاملی از هواپیما و حتی شکل آن را در اختیارتان قرار می دهد. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

4-w900-h600

در تصویر بالا مشخص است که پرواز شماره SK181 مربوط به خطوط هوایی SAS سوئد از مبدا استکهلم به سمت Angelholm در حال عزیمت است و مدت سفر حدود ۱ ساعت است. نوع هواپیما بویینگ ۷۳۷ بوده و این پرواز تازه آغاز شده است. نکته جالب توجه آن هست که به واسطه تنش هایی که کره شمالی در چند دهه اخیر با همسایه جنوبی خود یعنی کره جنوبی ایجاد کرده است، اکنون هیچ پروازی از آسمان کره شمالی انجام نمی گیرد و این موضوع در تصویر زیر قابل مشاهده می باشد.

5-w900-h600

(هیچ پرواز ورودی و خروجی از آسمان کره شمالی در سایت فلایت رادار نشان داده نمی شود و این به معنای عدم پرواز روی آسمان این کشور نیست. بیشتر به خاطر سخت گیری های مبنی بر نصب رادار های ارسال اطلاعات است که سبب می شود تا این سایت به اطلاعات ترافیک هوایی کره شمالی دسترسی نداشته باشد. در حالی که  سئول، پایتخت کره جنوبی با ترافیک هوایی ورودی و خروجی گسترده ای درهر ساعت رو به رو ست)

نکته جالب توجه بعدی این که فرودگاه دوبی، یکی از پر ترافیک ترین فرودگاه های دنیا به شمار می رود که در تصویر زیر، میزان ترافیک هوایی فرودگااه برای پرواز های ورودی و خروجی نمایش داده شده است.

6-w900-h600

(تصویر ترافیک هوایی فرودگاه دوبی که هواپیماهای ورودی و خروچی را نشان می دهد که بخش عمده ای از آسمان ایران عبور می کند)

اگر فالایت رادار را به سمت کشور عزیزمان ببریم، مشاهده می کنیم گه چه ترافیک گسترده هوایی به صورت ساعتی روی آسمان ایران ن وجود دارد.

7-w900-h600

 شهر های اصفهان، شیراز، اهواز و تهران، همان طور که مشاهده می کنید، بالا ترین سطح ترافیک هوایی را به خود اختصاص داده اند و نیمه غربی کشور، همواره بیش ترین میزان ترافیک هوایی لحظه ایی را تجربه می کند. آن چه کاملا مشخص است، پروازهای ورودی و خروجی گسترده به کشور است که گویا روزانه بیش از هزار پرواز را شامل می شود و پدافند هوایی خاتم الانبیا، هدایت و امنیت پروازهای ورودی و خروچی را بر عهده دارد.

8-w900-h600

تصویر بالا، هواپیمای شماره EK201 مربوط به خطوط هوایی امارات را نشان می دهد که از دوبی به مقصد فرودگاه جان اف کندی نیویورک در حال حرکت است و در حال گذر  از آسمان تهران می باشد. مسافت ۱۱ هزار کیلومتری دوبی تا نیویورک، توسط این هواپیما حدود ۱۳ ساعت و ۱۵ دقیقه به طور خواهد انجامید.

هواپیمای اماراتی از نوه ایرباس a380 بوده و و شماره ثبت آن قید شده است. سرعت زمینی هواپیما ۴۶۹ KTS بوده و در ارتفاع سی و شش هزار پایی در حال پرواز است. اگر درباره این پرواز اطلاعات تخصصی تر نیاز داشته باشید، باید به عضویت PREMIMUM  سایت در امده و پس از پرداخت هزینه های عضویت، به این اطلاعات که با علامت قفل نمایان است،‌دسترسی پیدا کنید.

این هزینه ها بین ۱۰ تا ۵۰۰ دلار در سال بر اساس نوع و سطح خدماتی که شما از ترافیک هوایی جهان نیاز دارید، متفاوت خواهد بود.

1Aa-w900-h600

(تصویر هزینه های خدمات غیر رایگان سایت فلایت رادار بیست و چهار ساعته)

امکانی که در سرویس های اشتراکی و پول سایت فلاین رادار در اختیار شما قرار می گیرد، اطلاعات جالبی است. مثلا، فیلم پرواز لحظه به لحظه هواپیمای مورد علاقه شما به صورت فایل به پست الکترونیک شما ارسال می شود. اطلاعات آب و هوایی مسیر و FULL SCREES VIEW در کنار اطلاعات فنی فرودگاه مبدا و مقصد و اطلاعات فنی هواپیماهای در حال پرواز در هر مسیری، از جمله خدمات خاص به مشتریان خاص است.

11-w900-h600

(تصویر همان هواپیمای اماراتی در حال گذر از آسمان تهران به سمت نوار شمالی کشور جهت خروج از ایران)

به هر حال این اطلاعات پروازی برای گردشگرانی که مرتب از هواپیما برای سفر استفاده می کنند، اطلاعات مفید و ارزشمندی است. مخصوصا برای افرادی که منتظر دوست و مسافری هستند و قصد دارند حرکت وی را لحظه به لحظه در آسمان جهان رصد و مشاهده کنند.

استفاده از اپ های این نرم افزار رایگان نیست. اما اگر خواستید از این اپ ها استفاده کنید، توجه شما را به نکات زیر جلب می کنیم. گفتنی است،‌استفاده غیر رایگان از سایت، time out دارد و شما نمی توانید بیش از ۱۰ دقیقه در سایت آنلاین باشید و اگر قصد دارید از نسخه trial استفاده کنید،  باید ۱ دلار در ماه پرداخت کنید. برای حفظ پهنای باند سایت، هر سی دقیقه یک بار به افرادی که خدمات را رایگان دریافت می کنند، سرویس دهی می شود.

قابلیت های App سایت ترافیک هوایی لحظه ای

توصیه می کنیم حتما اپ جالب این سایت را روی گوشی خود نصب کنید. بالاخره در طول سال این احتمال دارید که به واسطه کار یا تفریح، از هواپیما استفاده کنید و این اپ می تواند ارزشمند باشد. شرکت سوئدی اپلیکیشنی بسیار جالب و مفید برای دوستداران پرواز و صنعت هوانوردی طراحی کرده است که توسط کمپانی نرم افزاری Flightradar24 AB برای پلتفرم‌های مختلف از جمله اندروید منتشر شده است.

با نصب این برنامه گوشی یا تبلت خود را به یک رادار ترافیک هوایی تبدیل می کنید که می تواند از طریق آن اطلاعات مربوط به پروازهای مختلف انجام شده در نقاط مختلف جهان را بصورت زنده بر روی نقشه مشاهده کنید. نکته بسیار جالب اینکه میتوانید با گرفتن دستگاه اندرویدی خود به سمت هواپیماهای در حال پرواز در آسمان، مقصد و سایر اطلاعات مربوط به آن را مشاهده کنید.
اکثر هواپیماهای موجود دارای ترنسپوندر ADS-B هستند که همواره اطلاعات مکانی خود را مخابره می کنند. در سال ۲۰۰۶ دو تن از حرفه‌ایهای صنعت هوانوردی که اهل سوئد بودند تصمیم گرفتند شبکه‌ای از گیرنده‌های ADS-B را در شمال و مرکز اروپا بنیان‌گذاری کنند.

پس از گذشت مدتی در سال ۲۰۰۹ شبکه برای عموم علاقه‌مندان در دسترس قرار گرفت و هر فردی که دارای گیرنده ADS-B بود میتوانست به آن متصل شده و به آپلود دیتا و اطلاعات لازم بپردازد و اینگونه پس از مدتی اندک ایستگاه‌های متعددی در سرتاسر جهان شکل گرفت. این برنامه با پردازش اطلاعات رد و بدل شده بین ترنسپوندر و گیرنده‌های ADS-B، اطلاعات هر پرواز را استخراج کرده و برای کاربران نمایش می دهد.

 جهت نصب اپ ها به نشانی اینترنتی به آدرس https://www.flightradar24.com/apps مراجعه کنید. اطلاعات فنی لازم برای استفاده از این نرم افزار جالب در گردشگری مجازی را می توانید در این آدرس مشاهده کنید. بیش از ۳ میلیون بار تا کنون این اپ دانلود شده است و کاربران ۱۴۰ کشور دنیا مخاطب آن بوده اند.

از طریق ادرس https://www.flightradar24.com/data می توان اطلاعات فرودگاهی مسیر های پروازی را مشاهده کرد.

12-w900-h600

اطلاعات پانصد هزار هواپیما و ۱۵۰ هزار پرواز در هفت هزار فرودگاه دنیا توسط این سایت قابل رصد و مشاهده می باشد که ظرفیت عظیمی هست. همانند خدماتی که hotel.com  برای شما جهت رزرو اتاق در هزاران هتل دنیا ارائه می کند.

نکته هایی درباره سایت فلایت رادار

۱-فلایت رادار محصول کارخانه کارآفرینی دیجیتالی سوئدی هاست.

۲-فلایت رادار، فرصت هایی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد را در پرتال خود ایجاد کرده است. می توان با کاربران آنلاین چت کرد و اطلاعات پروازی خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

۳-فلایت رادار اکثر اطلاعات سایت را به مدت ۳۰ دقیقه به طور رایگان در اختیار شما قرار می دهد. اما اطلاعات فنی و تخصصی پروازی را ملزم به پرداخت هزینه های مربوطه کرده است .

۴-سایت فلایت رادار، همانند سایت اسکایپ سوئدی ها، با مراکز بین المللی در تعامل هست تا اطلاعات به صورت لحظه روی سایت در اختیار علاقمندان قرار بگیرد.

۵-سایت فلایت رادار اطلاعات هیچ هواپیمای نظامی را در سایت در اختیار مخاطبان قرار نمی دهد.

۶-فلایت رادار هزاران اطلاعات پروازی را به صورت آنلاین در اختیار مخاطب قرار می دهد که هیچ سایتی در اینترنت چینین ظرفیتی را ارائه نکرده است.

۷- به جز سایت فلایت رادار، سایت های دیگری هم در اینترنت برای نمایش اطلاعات ترافیک هوایی هست که سایت آلمانی dus-travis.dus.com از آن جمله هست.

 

۷ نظر

ورود

 • اردلان مرداد ۴, ۱۳۹۵

  اوه مای گاد
  عجب چیزی!!
  نمیدونستیم. عالی بود. من الان پرواز برادرم رو چک کرددم به مقصد رم . وای. فوق العاده بود.
  مرسی بوکو

 • hossein.azad خرداد ۶, ۱۳۹۶

  من قبلا نصبش کردم. خیلی کامله. فقط عمده پروازهای داخلی ایران رو نشون نمیده. چند تایی از پروازهای هواپیمایی آسمان رو فقط توش دیدم.

  • سجاد مهر ۱۰, ۱۳۹۶

   به خاطر قدیمی بودن بعضی از هواپیماهای ایران هست

 • Hoseyn اسفند ۲۵, ۱۳۹۶

  برنامه خیلی خوبیه عالیه

 • کثیر حمیدی فروردین ۸, ۱۳۹۸

  Ok

  • رضا مرداد ۹, ۱۳۹۹

   چجوری میشه صدای مکالمه خلبانها با برج مراقبت رو گوش داد؟

 • Abdulhaq آبان ۱۹, ۱۴۰۰

  Very good