چرا هنگام لمس اشیا به ما شوک الکتریکی وارد می شود؟

چه راه هایی برای جلوگیری از این مسئله وجود دارد؟

چرا هنگام لمس اشیا به ما شوک الکتریکی وارد می شود؟

دلایل زیادی برای تنفر از فصل زمستان وجود دارد، سرما و تاریکی از جمله علل مهم این مسئله هستند، اما هیچکدام به اندازه وارد شدن شوک الکتریکی هنگام لمس دستگیره در یا ماشین، آزار دهنده نیست. ما در این مقاله قصد داریم علت این پدیده را بیابیم.

دلیل وارد شدن شوک الکتریکی یا به اصطلاح برق دار بودن وسایل، به الکتریسیته استاتیک یا ایستا باز می گردد. شنیدن داستان این پسر بچه، به روشن تر شدن مسئله کمک می کند.

gif-hamed

بازی کردن باعث می شود که وی الکترون های اضافی به خود جذب کند. به همین دلیل است که هنگام بالا و پایین پریدن، موهایش در هوا صاف می ایستند؛ زیرا تمام بارهای منفی که در بدن پسربچه ساخته شده، می خواهند یکدیگر را دفع کنند. هنگامی که او می خواهد با پدرش دست دهد، تمام الکترون های اضافی از طریق انگشت به دست پدر منتقل شده و شوک الکتریکی ایجاد می گردد.

ایجاد بارهای اضافی، هنگام راه رفتن شما بر روی فرش نیز رخ می دهد. هنگامی که در حال حرکت هستید، بدن شما هم الکترون ها را جذب می کند و هم آن ها را رها می سازد (بستگی به نوع پوشش پای شما دارد.) بنابراین، هنگامی که دستگیره در را لمس می کنید، میلیون ها الکترون اضافی از دستان شما به دستگیره منتقل می شوند (یا برعکس) که نتیجه این فرایند، شوک الکتریکی خواهد بود.

بر اساس گزارش های هواشناسی، این مسئله به علت کمبود رطوبت در فصل زمستان، بیشتر رخ خواهد داد. حتی اگر دمای محیط مطلوب باشد، هوای خشک و رطوبت کمتر می تواند تاثیرگذار باشد. آب یا همان رطوبت، به خاطر داشتن خاصیت رسانایی مطلوب، می تواند قبل از افزایش مقدار الکترون ها برای جا به جایی شان مسیرهای متفاوتی ایجاد نماید. این مسئله شرایط استاتیکی را تضعیف می کند؛ بنابراین دگر خبری از شوک الکتریکی نخواهد بود.

doorknob-w600

برای جلوگیری از این اتفاق، راه حل های اندکی وجود دارد که آن ها را با یکدیگر بررسی می کنیم.

قرار دادن دستگاه رطوبت ساز (بخور) در منزل می تواند میزان رطوبت در محیط را افزایش دهد؛ به این ترتیب، شوک های الکتریکی کمتر از قبل روی خواهند داد.

پرهیز از پوشیدن موادی (لباس) مانند پشم، چرم و پلاستیک نیز می تواند در جلوگیری از این اتفاق موثر باشد. مواد نامبرده عایق هایی قدرتمند هستند، بنابراین هنگام راه رفتن شما بر روی فرش می توانند بار الکتریکی بیشتری جذب کنند. در نتیجه، هنگامی که شما مواد رسانای دیگری مانند فلز را لمس می کنید، شوک الکتریکی را تجربه خواهید نمود.

در دست داشتن وسایلی مانند دسته کلید، می تواند انرژی ناشی از آن را پراکنده کند.

راه حل جالب دیگری که برای این مسئله وجود دارد، استفاده از تعدادی ورقِ خشک کن است. بر اساس گزارش ها، این ورق ها می توانند هنگام انجام خشک شویی مفید باشند و قادرند الکترون های موجود در لباس را با یون های مثبت متوازن کنند (تمام الکترون های ضعیف را جمع آوری می کنند) و به این ترتیب، از ایجاد شرایط استاتیک جلوگیری می شود.

این راه حل ها می توانند مشکل مورد بحث را حل کنند و زمستان راحت تری برای شما به ارمغان بیاورند.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود