چرا دیگران عاشق ما می شوند؟؛ ۱۰ دلیل روانشناسی که این موضوع را توضیح می دهند

چرا دیگران عاشق ما می شوند؟؛ ۱۰ دلیل روانشناسی که این موضوع را توضیح می دهند

عشق مفاهیم گسترده ای دارد و دنیای آن از واقعیت جداست؛ از خوشحالی های بی حد گرفته تا آسایش، لذت، دوستی، محبت و … اما متاسفانه به دست آوردن چندان آسان نیست.

آیا تاکنون توجه کرده اید که چرا دو نفر به هم توجه نشان می دهند؟ برای یافتن پاسخ این سوال، سال ها تحقیقات روانشناسی در رابطه با مقوله عشق و ارتباط دو نفر با هم صورت گرفته و نتایجی که به دست آمده برخی از کلیشه های موجود در این زمینه را رد می کند.

به طور مثال، وقتی یک نفر خیلی شبیه ما باشد، یا عقاید و باورهای مشترک زیادی با ما داشته باشد، می تواند نظرمان را جلب کرده و جرقه ای از محبت را بر افروخته کند. اگر مایل هستید از برخی از دلایل روانشناسی عاشق شدن افراد آگاه شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

forough8

اگر دوستدار طبیعت و محیط زیست هستید

1-w900

تقریبا تمامی انسان ها طبیعت و گل و گیاه را دوست دارند، اما در تحقیقی که در سال جاری صورت پذیرفته مشخص شده که زنان و مردانی که خریدهای سبز انجام می دهند، یعنی کالاهایی را خریداری می کنند که در جهت حفظ محیط زیست است، برای ارتباط های عاطفی طولانی مدت بسیار مناسب هستند. این در حالیست که کسانی که به خریدهای لوکس و گران در این زمینه علاقه دارند، بیشتر برای رابطه های کوتاه مدت مناسب خواهند بود.

اگر این طور نشان می دهید که به دست آوردن شما دشوار است

2-w900

در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ میلادی صورت پذیرفته مشخص گشته مردان در قرارهای دوست یابی بیشتر جذب زنانی می شوند که به نظر می رسد به دست آوردنشان چندان آسان نیست. آنها عموما از بازی بی تفاوتی زنان خوششان می آید. البته این مطالعه فقط در شرایط ویژه انجام شده.

به این صورت که در این تحقیق، مردان سرسپرده زنی شده اند که در حال حاضر شریک عاطفی آنهاست، نه اینکه تازه بخواهند با او آشنا شوند.

همچنین لازم به یادآوری است، با اینکه مردان به سمت زنانی که وی را بازی داده و خودش را دور نگه می دارد جذب می شوند، اما هم زمان ممکن است از او کمتر خوششان بیاید. مقوله دوست داشتن واقعا پیچیده است.

اگر احساسات واقعی تان از چهره تان معلوم است

3-w900

شاد بودن برای زنان جذابیت دارد، اما نه به اندزه ای که مردان جذب آن می شوند. در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ میلادی انجام شد، به بیش از یکهزار نفر تصاویری از جنس مخالف را نشان داده و از آنها خواستند تا اعلام کنند که کدام عکس به نظرشان از همه جذاب تر است.

نتیجه نشان داد که مردان اکثرا زنانی را انتخاب کرده بودند که در عکس شاد هستند و برعکس، آنهایی که مغرور به نظر می رسیدند کمترین جذابیت را داشتند. در نقطه مقابل، زنان، مردانی که مغرور دیده می شدند را جذاب تر دانسته و آنهایی که در عکس خیلی شاد بودند را کمتر انتخاب می کردند.

جالب است بدانید که در همین تحقیق ثابت شده، حس خجالت برای هر دو جنس زن و مرد جذابیت زیادی دارد.

اگر شبیه شریک عاطفی کنونی/سابق او هستید

4-w900

همه انسان ها شخصیت و تیپ ویژه خود را دارند اما جالب است بدانید این مقوله برای زنان از اهمیت بسیاری برخوردار است. در تحقیقات صورت پذیرفته در سال ۲۰۱۱، محققان ثابت کردند که زنان و مردان اکثرا جذب کسانی می شوند که به لحاظ ظاهری شبیه شریک عاطفی سابق یا کنونی آنهاست. اما در مقایسه، مردان کمتر از زنان جذب صورت های مشابه عشق کنونی خود می شوند.

اگر هنگام صحبت زیاد از حرکات دست استفاده می کنید

5-w900

اگر به دنبال عشق هستید توصیه می کنیم فضای فیزیکی اطراف خود را با حرکات دستتان پر کنید. در سال جاری تحقیقی انجام شده و به موجب آن تعدادی زن و مرد با هم سر قرارهای آشنایی حاضر شدند. با استناد به نظراتی که آنها پس از این ملاقات ها بیان کرده بودند، معلوم شد زنان و مردان دوست داشتند فردی که هنگام صحبت، به طور مرتب دست یا بازویش را حرکت می داده را دوباره ملاقات کنند. این در حالیست که علاقه به دیدار دوباره افرادی که خشک و بی حرکت بوده اند، در میان آنها کم بوده.

همچنین در همین تحقیق ثابت شده کسانی که در پروفایل خود فعال تر و شاداب تر هستند از جذابیت بیشتر هم برای جنس مخالف برخوردار خواهند بود.

اگر واقعا شبیه یکدیگر هستید

6-w900

احتمالا زیاد شنیده اید که می گویند، آدم ها مکمل همدیگر هستند، یا اینکه تفاوت داشتن در رابطه جذاب تر است. باید بگوییم که این کلیشه در این دوره زمانی دیگر کاربردی ندارد و درست برعکس، افراد جذب کسانی می شوند که کاملا شبیه خودشان باشد.

زنان و مردان اکثرا به دنبال کسانی هستند که همه جانبه شبیه شان بوده و شخصیت، علاقه مندی، سرگرمی و باورهای مشابه داشته باشد. به این ترتیب آنها بیشتر یکدیگر را درک کرده و بدون شک برای زمان طولانی تری می توانند کنار هم باشند.

اگر بیش از دو دقیقه در چشمان هم خیره می شوید

7-w900

یک روانشناس به نام خوان کلرمن از دانشگاه ماساچوست به منظور انجام تحقیقات در رابطه با عشق، از ۷۲ نفر که همدیگر را نمی شناخته اند درخواست کرد تا ۲ دقیقه در چشمان همدیگر خیره شوند.

نتیجه آن این بود که نگاه های طولانی مدت دو نفر، حتی وقتی هیچ شناختی به هم ندارند و برای نخستین بار یکدیگر را ملاقات می کنند به حدی تاثیرگذار است که می تواند حسی از دوست داشتن را در دل آنها زنده کند.

اگر به اشاره های او برای توجه واکنش مثبت نشان می دهید و او نیز همین کار را انجام می دهد

8-w900

به نظر می رسد که ارتباط برقرار کردن آنها به این بستگی دارد که چگونه به یکدیگر توجه کرده و علاقه نشان می دهند. دکتر جان گاتمن، پس از ۴۰ سال تحقیق در مورد زوج ها بیان داشته که «»اشتیاق» در این مقوله اهمیت بسیاری دارد. به طور مثال، اگر همسر شما عاشق پرندگان باشد و با هیجان، گنجشکی را که لبه پنجره نشسته به شما نشان دهد، اگر به اشتیاق وی توجه کرده و پاسخ دهید، او را به سمت خود جذب کرده اید. اما اگر بی تفاوت از کنار اشتیاقش رد شوید، موجب دوری وی از خود خواهید شد.

امیلی اسفهانی اسمیت در گزارش خود در آتلانتیک نوشته که بر اساس تحقیق گاتمن، زوج هایی که پس از ۶ سال از هم جدا شده اند، فقط ۳۳ درصد مواقع با هم تفاهم داشته اند و این در حالی است که زوج هایی که همچنان در کنار هم هستند، حدود ۸۷ درصد با هم تفاهم دارند و به احساسات هم پاسخ مثبت می دهند.

اگر شبیه پدر یا مادر او هستید

9-w900

تحقیقات دکتر روانشناس به نام دیوید پرت از دانشگاه سن اندرو مشخص کرده که زنان و مردان اصولا جذب کسانی می شوند که به لحاظ ظاهری شبیه والدین وی از جنس مخالف هستند. در این تحقیقات مشخص شده که زنانی که از والدین بالای سی سال متولد شده اند، به نسبت زنانی که والدین آنها هنگام تولد زیر ۳۰ سال داشته اند، کمتر به مردان جوان و کم سن علاقه مند می شوند.

برای مردان نیز چهره زن موردعلاقه شان به سن مادرشان بستگی دارد نه پدرشان. البته باید بگوییم این مساله فقط برای رابطه های طولانی مدت و ازدواج مفهوم پیدا می کند.

اگر به اندازه خود او خوش قیافه هستید

10-w900

در تحقیقات سال ۱۹۹۶ مشخص شد اشخاص عموما جذب کسانی می شوند که به لحاظ ظاهری در یک درجه از زیبایی یا جذابیت با هم قرار دارند. البته افرادی که خودشان جذابیت ظاهری زیادی داشته اند، بیشتر جذب کسی می شده اند که همان اندازه جذاب باشد و در غیر این صورت با وی برای بار دوم قرار ملاقات نمی گذاشتند. اما در افراد معمولی، این وسواس وجود نداشته و زیبایی معمولی افراد برایشان کافی بوده.

منبع: businessinsider
۱۲ نظر

ورود

 • محمد آبان ۶, ۱۳۹۵

  ممنون مطلب خوبی بود

 • mehdi آبان ۹, ۱۳۹۵

  مرد باید یکی از این موارد رو داشته باشه ۱-مرد خوشتیپ باشه ۲-مرد چاپلوس باشه ۳-مرد تحصیلات دانشگاهی داشته باشه ۴-مرد کار خوب و خونه و ماشن داشته باشه ۵-همه موارد .پول فقط پول

  • پریسا آبان ۹, ۱۳۹۵

   شاید تو کوتاه مدت جذاب باشه ولی و توی ازدواج و رابطه های طولانی کم اهمیت ترین چیزها میشه

  • محمد آبان ۹, ۱۳۹۵

   این موارد واسه یه دختر یا پسری میشه گفت که دنبال عشق(همخوابی) چند ماهه اند نه عشق و دوست داشتن تا آخر عمر و پیر شدن در کناره هم.

 • دامنه آبان ۱۱, ۱۳۹۵

  thanks great job

 • آموزش آشپزی آبان ۱۱, ۱۳۹۵

  ممنون آموزش خوبی بود

 • دیکشنری آبان ۱۵, ۱۳۹۵

  ممنون مطلب خیلی خوبی بود

 • عروسک مینیون آبان ۱۵, ۱۳۹۵

  ممنون از این مطلبتون

 • بی نام اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

  اتفاقا پول همه چی نیست، دختر ها ، اخلاق می خوان و مردی که البته به کار اهمیت دهد

 • مریم خرداد ۲۸, ۱۳۹۷

  مردباید نامرد نباشه شرف داشته باشه عاشق باشه سخاوت داشته باشه

 • غریبه فروردین ۱۳, ۱۳۹۸

  من عاشق شدم

 • غریبه فروردین ۱۳, ۱۳۹۸

  من عاشق شدم