به بهانه ممنوع شدن حضور بانوان بدنساز ایرانی در رقابت های جهانی؛ گزارش روزیاتو از وضعیت پرورش اندام زنان

به بهانه ممنوع شدن حضور بانوان بدنساز ایرانی در رقابت های جهانی؛ گزارش روزیاتو از وضعیت پرورش اندام زنان

ایران، یکی از قطب های پرورش اندام و بادی کلاسیک در آسیا و جهان به شمار می رود. صدها هزار نفر در بیشتر مناطق کشور، در سالن های رسمی و غیر رسمی، مشغول تمرین با فولاد سخت و گرفتن رژیم های غذایی هستند تا اندام خود را تقویت کنند.

استقبال از ورزش بدنسازی و پرورش اندام در چند دهه اخیر روند صعودی داشته است. شاید بتوان یکی از دلایل افزایش محبوبیت و میزان استقبال نوجوانان و جوانان از این رشته را به موفقیت های گسترده بین المللی ورزشکاران ایرانی در آوردگاه های آسیا و اروپا مرتبط دانست.

کسب مدال های طلای المپیک در رشته های کشتی، دو و میدانی و وزنه برداری، علاقه مندی بسیاری میان نسل جوان ایرانی ایجاد کرد. آن ها قصد دارند با حضور در کلاس های تخصصی بدنسازی، اندام خود را روی فرم آورده و برای فعالیت در دوره های حرفه ای رشته های قدرتی همچون کشتی، بوکس، پرتاب وزنه و وزنه برداری، آماده شوند.

استقبال ملی بدون رسانه ملی

گرچه رشته بدنسازی همانند دیگر رشته های ورزشی مطرح، نمایش تصویری خاصی ندارد، اما استقبال گسترده این نکته را بیان می کند که نگاه تخصصی به موضوع، می تواند از بسیاری آسیب های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و حتی غذایی جلوگیری کند.

به هر حال، این رشته فعالیت انفرادی، صبر زیاد و تلاش گسترده را طلب می کند. رژیم غذایی، استراحت و در اختیار داشتن پول و وقت کافی، از جمله نیازهای اساسی فعالیت در این عرصه به شمار می رود.

m8
کلاس های بدنسازی خصوصی بانوان در ایران

بدنسازی در میان عموم مردم، ورزش پولدارها و قشر مرفه جامعه به شمار می رود. هزینه های ثبت نام و مکمل های غذایی و رژیم های گوناگون آن، تا حدودی چنین ادعایی را ثابت می کنند.

به هر حال، حس قدرت و در اختیار داشتن اندامی خوش فرم و عضلانی، اکنون بخشی از سبک زندگی دختران و پسران ایرانی به شمار می رود.

امروزه به مدد شبکه های اجتماعی و کانال های پیام رسان موبایلی، مجموعه های بسیاری برای ارائه برنامه های پرورش اندام و بدنسازی، توسط اشخاص مختلف طراحی و بارگذاری شده است.

احضار دختران بدنساز به دادسرا

چند هفته پیش، رئیس فدراسیون پرورش اندام اعلام کرد دخترانی که عکس های خود از حضور در رقابت های بدنسازی را منتشر کرده اند، در صورتی که حکمی از این فدراسیون گرفته باشند، حکم آنها لغو می شود و به دادسرا معرفی می شوند.

m12
تصاویر شیرین نوبهاری، قهرمان بدنسازی ایران

بر اساس گفته های این مقام مسئول، به اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و همچنین هیأت استان تهران ابلاغ شده است اسامی افرادی که در رقابت های بدنسازی شرکت کرده اند همراه با نام باشگاهشان اعلام شود تا برخورد قانونی با آن ها صورت گیرد.

دادسرایی کردن دختران بدنسازی که خلاف عرف فدراسیون عمل نموده اند، یکی از داغ ترین سوژه های مربوط به این رشته ورزشی در سال جاری به شمار می رود.

به نظر می رسد قصه بدنسازی و پرورش اندام بانوان ایرانی و مسائل حاشیه ای آن، فعلا به همین صورت ادامه پیدا کند. شما می توانید برای آگاهی از وضعیت این رشته در کشورمان، ویدیوی زیر را که به صحبت های شیرین نوبهاری، یکی از بانوان بدنساز تهرانی و قهرمان بدنسازی ایران می پردازد، مشاهده کنید.

اینستاگرام این قهرمان بدنسازی بانوان ایران، بیش از ۵۴ هزار مخاطب دارد و شما را با بخشی از ورزش بانوان در این عرصه آشنا می کند.

m13
تصویر اینستاگرام شیرین نوبهاری

بدنسازی اینستاگرامی

ورزش بانوان، کانال های زیادی در شبکه های اجتماعی دارد و علاقه مندان از این طریق اخبار را پیگیری می کنند.. برخی از آن ها از طریق ارائه رژیم ها و برنامه های غذایی، پول زیادی به جیب می زنند و هیچ نهادی هم بر آن ها نظارت نمی کند.

از طرفی، صفحات مربوط به چهره های ورزشی مطرح بدنسازی و پرورش اندام ایران در اینستاگرام و فیس بوک، سبب شده است که شمار علاقمندان به این رشته، روز به روز بیشتر شود.

m4
تصویر پیام های اینستاگرامی برای بیت الله عباس پور، اسطوره فقید بدنسازی ایران

بررسی های میدانی، از علاقه شدید جوان ها به بدنسازی و خبرهای مربوط به آن حکایت دارد.

m5
تصویر یکی از بدنسازان معروف در اینستاگرام ایرانیان که آوازه جهانی پیدا کرد

این روزها انتشار تصاویر سلفی در سالن های بدنسازی، بسیار فراگیر شده و تقریبا هر کسی این کار را انجام می دهد.

موارد ذکر شده، بخشی از سبک زندگی دیجیتالی امروزی جوانان ایرانی هستند. دختران جوان ایرانی، امروزه بخشی از وقت خود را در کلاسهای ورزشی به خصوص بدنسازی صرف می کنند. به نظر می رسد روز به روز استقبال این قشر جامعه، از دنیای پرورش اندام بیشتر شود.

ولی افتاد مشکل ها . . .

m14
تصویر ایندکس پرتال فدراسیون پرورش اندام و بدنسازی ایران

علاوه بر آن که بدنسازی آقایان در رسانه ملی با محدودیت هایی مواجه است، اخیراً مطلع شدیم که ناصر پورعلی فرد، رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام کشورمان، از ممنوع شدن حضور کلیه بانوان در رقابت های بین المللی از سال آینده خبر داد.

بر اساس مصوبه اخیر فدراسیون جهانی، هیچ زن ایرانی حتی با وجود داشتن گذرنامه، حق حضور در رقابت های بدنسازی را نخواهد داشت. او با اشاره به برگزاری کنگره فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش اندام در حاشیه مسابقات اسپانیا، گفته بود که این موضوع طی نامه ای به فدراسیون جهانی اعلام شده است.

m6
بانوان ایرانی از حضور در کلیه رقابت های جهانی بدنسازی منع شدند

ظاهرا به علت مسائل شرعی، اعتقادی و فرهنگی در بخش بانوان، هیچ گونه فعالیتی در بُعد قهرمانی بین المللی نخواهیم داشت. در این نامه هم چنین به این موضوع اشاره شده بود که ایران، در هیچ رویدادی از قبیل مسابقات فیزیک، پرورش اندام و بادی کلاسیک بانوان حضور نخواهد یافت.

آن ها حتی به صورت غیر قانونی هم نمی توانند در این رقابت ها شرکت کنند.

m3
مچ اندازی بانوان، یکی از ورزش های محبوب میان دختران جوان ایرانی

این در حالی است که خرداد سال جاری، زهره مرزوقی، نایب رییس بانوان فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام کشورمان از تایید وزارت ورزش و جوانان، مبنی بر حضور رسمی بانوان ایرانی در رقابت های مچ انداری جهانی خبر داده بود. شما می توانید با مراجعه به این لینک، اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

m1
مسابقات مچ اندازی بانوان در آق قلا استان گلستان

البته لباس ورزشی مچ اندازی بانوان ایران اخیراً رونمایی شده است. همچنین قرار است از سال ۱۳۹۶، تیم ملی مچ اندازی زنان ایران به صورت رسمی تشکیل شود و تا آن زمان، بیشتر مسابقات داخلی استان ها جهت استعداد یابی برگزار خواهد شد. این رقابت ها در تابستان ۹۶ برگزار می گردد.

در نیمه اول پاییز ۹۵، نخستین دوره مسابقات مچ اندازی بانوان کشور برگزار خواهد شد. در صورت برگزاری این رقابت ها، پوشش تصویری آن در وب سایت روزیاتو انجام خواهد گرفت.

m2
مسابقات مچ اندازی بانوان در استان گلستان

رونی کلمن و بدنسازی بانوان ایرانی

علاقه روز افزون بانوان ایرانی به مقوله بدنسازی، سبب گشت که از یکی از قهرمانان این رشته برای حضور در کشورمان و برگزاری کلاس های آموزشی تخصصی دعوت شود.

فروردین ۹۴ رونی کلمن، قهرمان نامدار بدنسازی و پرورش اندام جهان که ۸ عنوان قهرمانی در مستر المپیا را در کارنامه اش دارد، از سفر خود به تهران در اردیبهشت ماه خبر داد. وی در مدت اقامت ۲ روزه خود، قرار بود یک دوره آموزشی نیز به صورت فشرده در سطح ۳ کلاس بدنسازی برگزار کند.

m9
حضور رونی کلمن، اسطوره بدنسازی در مزار شهدای تهران

شما می توانید اینستاگرام ۱.۵ میلیون فالووری آقای کلمن را در این لینک دنبال کنید.

این اتفاق و حضور یکی از بزرگان پرورش اندام جهان برای برگزاری کلاس های مربی گری، برای نخستین بار در کشورمان روی داد. از متقاضیان شرکت در این کلاس ها، بین نیم میلیون تا حدود ۲ میلیون تومان هزینه دریافت شد.

قرار بود دوره ها در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران ویژه بانوان برگزار شود، اما مسئول روابط عمومی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام در اردیبهشت ۹۴ اعلام کرد که این کلاس ها برگزار نخواهد شد. کلمن که حضورش در کشورمان به واسطه حضور در مزار شهدای گمنام، بازتاب گسترده ای داشت، پس از اقامت کوتاه مدت، با ناراحتی ایران را ترک کرد.

m11
اسکورت ویژه رونی کلمن، بدنساز معروف مستر المپیا در بهشت زهرای تهران

این مسئله، سوژه های طنزی را نیز برای رسانه ها به همراه داشت.

m10
کاریکاتوری برای دوره آموزشی بدنسازی رونی کلمن برای بانوان ایرانی

در همین حال، بهمن سال گذشته نایب رئیس بانوان فدارسیون پرورش اندام، از عدم علاقه مندی این مجموعه در ورود به مقوله بدنسازی بانوان در سطح بین المللی خبر داد.

چه باید کرد؟

بر اساس آنچه در گزارش بالا خواندیم، می توان به این نتیجه رسید که وضعیت بدنسازی و پرورش اندام بانوان ایرانی، بیش از آن که نیاز به فعالیت های رسانه ای، احساسی و خبری داشته باشد، نیازمند فعالیت حرفه ای و تخصصی است تا این رشته ورزشی محبوب، اسیر حاشیه های مطرح شده نشود.

این گونه مسائل، از گسترش این رشته ورزشی جلوگیری می کند. به نظر می رسد دختران ایرانی، بیش از آنکه به پرورش اندام در رقابت های بین المللی نیاز داشته باشند، نیازمند سالن های ورزشی چند منظوره و مجهز برای برگزاری کلاس های رسمی زیر نظر مربیان مجرب هستند.

برگزاری کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی بدنسازی و پرورش اندام بانوان، می تواند مشکلاتی را برای این قشر به همراه داشته باشد. بازار مکمل های ورزشی غیر استاندارد، یکی از صدها مشکل پیش رو خواهد بود.

برای سلامت زنان کشور و تضمین بهداشت نسل آینده، می بایست در همه رشته ها به ورزش بانوان چه به صورت همگانی و چه بصورت قهرمانی، نگاه تخصصی داشته باشیم تا افتخاراتی مانند برنز کیمیا علیزاده در المپیک ریو، مجددا تکرار شود.

توصیه های روزیاتویی

۱- به نظر می رسد دوره های تخصصی با حضور بزرگان این رشته در داخل و خارج از کشور، می تواند برای توسعه ورزش بدنسازی و پرورش اندام بانوان مفید باشد.

۲- نظارت بیشتر وزارت ورزش، نیروی انتظامی و حتی پلیس فتا در مقابله با مجموعه هایی که به طور غیر رسمی و زیر زمینی نسبت به برگزاری کلاس های خصوصی پرورش اندام بانوان در سطح کشور اقدام می کنند، مقوله ای است که می بایست در دستور کار این عزیزان قرار بگیرد.

۳- معاونت بانوان فدراسیون پرورش اندام و بدنسازی کشورمان، با سامانه های مجازی، به آموزش عمومی و تخصصی این رشته اقدام کند تا مرجع مشخص و مطمئنی برای توسعه این رشته ورزشی محبوب ارائه شود.

۴- در صورت عدم برنامه ریزی و فعالیت استاندارد و مشخص، تبعات جسمی جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد. اطلاع رسانی تخصصی و گسترده مجازی معاونت بانوان فدراسیون بدنسازی، می تواند در این زمینه راه گشا باشد.

آیا بدنسازی و پرورش اندام بانوان ایران را نیاز امروز ورزش بانوان کشور می دانید؟

تصویر نخست، مربوط به تمرینات بدنسازی لیلا رجبی، عضو تیم ملی پرتاب وزنه ایران است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۸ نظر

ورود

 • رعنا جهرمی آذر ۱, ۱۳۹۵

  وای
  این عکسها خیلی جالب بود
  اون دختره بدنسازه محشره. خیلی معروفه
  ویدئو جالب بود
  دوست داشتم
  مرسی

 • فرهاد احمدی آذر ۱, ۱۳۹۵

  لیلا رجبی خیلی قویه
  خیلی

 • یاسین آذر ۱, ۱۳۹۵

  چرا آخه !
  باشه خانمای عزیز برید بدنسازی
  برید کار های سخت
  مردای عزیز برید تو خونه و گشاد بازی در بیارین و کار نکنین تا خانما برن بیرون
  وقتی همه چی برعکس شد

  غرب میشه ایران
  ایران میشه غرب
  بشینین غصه بخورین
  منم کاملا کوته فکرم و کلی فوشم بدین
  خدا آخرعاقبت همه رو ختم به خیر کنه..

 • علی آذر ۱, ۱۳۹۵

  اره راس میگن. بهتره جوونا برن معتاد و تن فروش بشن ولی با اعتقاد چند تا عقب مونده بازی نکنن. اینا به چه حقی به شعور مردم توهین میکنن؟ حقوق اینا از جیب پدرشون میاد یا همین مردم؟! افسوس …

 • شیما آذر ۱, ۱۳۹۵

  من عاشق شیرین و لیلا هستم
  افتخار همه بانوان

 • الهام روزی خواه آذر ۱, ۱۳۹۵

  مچ اندازی خیلی با حال بود
  دیده بودم این مصاحبه شیرین رو
  کارش درسته
  قشنگ بود این گزارش

 • امیر آذر ۲, ۱۳۹۵

  آفرین به لیلا رجبی و شیرین
  آفرین به دختران ایرانی
  our proud

 • Amir آذر ۲, ۱۳۹۵

  ورزش خوبه برای هر انسانی، بدن سازی هم ورزش بدی نیست ولی در این حد حرفه ای حتی برای خیلی از مردها ممکنه مناسب نباشه، چه برسه به خانوم ها.
  این همه ورزش خوب و قشنگ که با روحیات زن ها هم سازگاره، آخه بدن سازی اونم در این حد حرفه ای !
  بیاید یکم منطقی باشیم. این بدن سازی در این حد هیکل بشه رونی کلمن اصلا برای خانوم ها مناسب نیست.

 • مسعود آذر ۲, ۱۳۹۵

  فتبارک الله احسن الخالقین. احسنت به این بانوان ایران زمین که هر روز به افتخارات ایران می افزایند و ثابت می کنن زنان ایران همپای زنان غربی توانمند و با استعداد هستند.

 • شیما آذر ۲, ۱۳۹۵

  همش ممنوع 🙁
  ولی این شیرین هیکلش خوب نیست
  زن باید ظرافت داشته باشه رعنا جان

 • مهربان آذر ۳, ۱۳۹۵

  افرین به لیلا خانوم
  قشنگ بود
  خیلی دوس داشتم

  • محمد آذر ۴, ۱۳۹۵

   به نظر من شاید زن ها مردای هیکلی رو بیشتر دوست داشته باشن ولی این معنیش این نیس که باید خودشون این طوری بشن
   این مثل این می مونه که مردا تیم آیکیدو یا یه جور کلاس رقص زنانه برن و بعدش تیم کشوری بخوان بدن
   یا بخوان مدل موی دخترانه بزنن و از جنسیتش فرار کنن

 • هانیه آذر ۵, ۱۳۹۵

  به نظره من کار این خانم درسته. افتخار ایرانه
  خیلی هم با غیرته
  اون کاریکاتوریه خیلی خنده دار بود 🙂 🙂

 • Ali اسفند ۳, ۱۳۹۵

  اوف بابا چیه انصافن، برا مردا همینطوریش زیاده روی توی بدنسازی یه چیز زشت و بد ترکیب از اب در میاره
  حالا خانما هم بخوان برن دیگه هیچی :/
  دو جنس هرکدوم با روحیات فطری و ذاتی خودشون خلق شدن خب
  چرا الکی اینارو میبریم زیر سوال؟
  یه شونه پهن و شکم سفت و عضلات پهن با روحیه زنانه سازگاره ب نظرتون؟
  اینقد منع شدن دخترای بدبختمون ک اگه ول بشن میرن سراغ عقده هایی ک تو بچگی و نوجونی داشتن
  میرن کلشونو کچل میکنن و بدن سازی و…
  اون مسئله منع شدن از عکس انداختن و اینا همینطوریش باید خداروشکر کرد ک نمیرن در باشگاه هارو تخته کنن… حالا عکس نگیرن تو باشگاه نمایش نذارن بدنشونو زمین ب اسمون نمیاد(فقط ب عرف احترام گذاشتن)

 • زهرا رضایی مهر ۳, ۱۳۹۸

  سلام

 • هستی آبان ۱۶, ۱۴۰۲

  خوش به حالشون چه بدن های خوبی دارن
  مرحبا به اراده شون
  تمرین های سخت رژیم غذایی سخت
  واقعاً قابل تقدیر اند
  باعث افتخار ایرانید
  اگر جمهوری اسلامی اعزامتون نمیکنه
  از خارج برید شرکت کنید
  از طرف هر کشوری هم که برید بازم مال ما هستید و افتخار ما، ما هم شما رو درک می‌کنیم و پس نگران نباشید
  نام زنان ایران رو در بدنسازی بالا بکشید