از پل طبیعت تا راه چوبی؛ گشتی در پارک آب و آتش [قسمت دوم]

گشتی در پاتوق های شبانه تهرانی ها

از پل طبیعت تا راه چوبی؛ گشتی در پارک آب و آتش [قسمت دوم]

در قسمت نخست گفتار معرفی پل طبیعت، درباره این سازه غول پیکر، نحوه ساخت و همچنین ظرفیت های گردشگری و تفریحی آن مطالبی ارائه شد. در گفتار امروز، نگاهی داریم به امکاناتی که در اطراف پل طبیعت و در بوستان آب و آتش قرار دارد و در چند سال اخیر، یکی از پاتوق های شبانه تهرانی ها را به خود اختصاص داده است.

با ما در طبیعت گردی امروز همراه باشید و گشتی در بوستان جذاب آب و آتش پایتخت را در ویدیو زیر تماشا کنید.

از پل طبیعت تا راه چوبی بدون توقف

AB11

رستوران های راه چوبی در انتهای بوستان آب و آتش

پل طبیعت، سازه غول پیکر دو هزار تنی شمال شرق تهران، یکی از مقصدهای گردشگری پر مخاطب چند سال اخیر پایتخت بوده و با توسعه ظرفیت های این مجموعه و قسمت های اطرافش، شاهد افزایش شمار مخاطبان این امکانات تفریحی در تهران هستیم. پل طبیعت، بزرگ ترین پل پیاده روی غیر خودرویی خاورمیانه بوده و همانطور که در گفتار قبلی اشاره شد، از بیش از ۱۴ هزار قطعه تشکیل شده در طبقات سه گانه اش، رستوران و کافی شاپ ملل قرار دارد.

AB1

فواره های وسط بوستان آب و آتش در کنار برج آتش که در تابستان فعال می شود

یکی از جاهایی که در زمستان تهران می توان از آن استفاده کرد و از مناظر جذاب بر فراز اتوبان مدرس برای عکاسی روزانه و شبانه بهره برد، همین پل طبیعت است که از ساعت ۶ صبح تا ۲۲، پذیرای بازدید گردشگران تهرانی خواهد بود. پل طبیعت، سازه ای محیط زیست گرا بوده و شما را از بوستان آب و آتش به پارک طالقانی می رساند.

AB200

مجموعه رستوران های مستقر در ابتدای بوستان آب و آتش تهران

محیط باز با مناظر طبیعی جذاب که از دماوند تا بخش هایی از تهران را در شعاع دید گردشگران قرار می دهد، فرصت خوبی برای پیاده روی صبحگاهی، عصرگاهی و شبانه اهالی گردشگر پایتخت است که قصددارند بدون هزینه، در فضایی هیجانی، پیاده روی کنند و از امکانات خوبی هم در این مسیر استفاده کنند.

AB2

تصاویری از جشن آب و آتش در بوستان آب و آتش در ۴ قاب

اکنون که به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم، در بوستان آب و آتش، نمایشگاه های موقتی هم برگزار می شود که محل عرضه صنایع دستی، سوغات شهرستان ها، نوشیدنی و غذای شهرستان ها است که در غرفه های سی گانه در اختیار پل طبیعت گرد ها قرار می گیرد.

AB00

تصویری ار روز جهانی تای چی چوان در بوستان آب و آتش تهران – ۱۳۹۴

به هر حال نوشیدن چای داغ و خوردن آش رشته یا شیرینی سنتی شهرستان ها در زمان پیاده روی عصرگاهی زمستانی پل طبیعت، یکی از امکاناتی است که در کنار فود کورت ملل پل طبیعت و فود کورت راه چوبی بوستان آب و آتش، در اختیار بازدید کنندگان قرار دارد.

AB3

تصاویری از فود کورت ملل در فراز پل طبیعت – روبروی بوستان آب و آتش تهران

وقتی وارد پل طبیعت از سمت اتوبان حقانی می شوید، مجموعه رستوران ها و کافی شاپ های سه طبقه ای، نظر شما را به خود جلب می کند که از آنجا، می توان پل طبیعت و بخش هایی از تهران را مشاهده کرد و نوشیدنی ملل هم استفاده نمود که البته شب ها، مشتریان بسیاری به آن جا می روند چرا که کافه ویونا نیز در آنجا شعبه دارد.

کمی آن طرف تر، راه چوبی و گنبد مینا و پل ابریشم و کبوترخانه و برج آتش و کالسکه رانی و سگ وی سواری وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

AB4

گردشگری غذایی در اطراف بوستان آب و آتش در ۴ قاب

خواهر خوانده پارک طالقانی

اگر به پل طبیعت رفتید، با قدم زدن بر روی راه چوبی که تصویرش را در زیر مشاهده می کنید، به پارک طالقانی می رسید.

AB14

AB15

تصویر پل طبیعت از سمت راه چوبی پارک طالقانی تهران

AB16

مسافت زیادی را می توان بر روی راه چوبی در پارک طالقانی طی کرد

بوستان آب و آتش (حضرت ابراهیم (ع))، یکی از جدید ترین ظرفیت های گردشگری پایتخت ۲۳۰ ساله ایران است که همچون بوستان جوانمردان، بوستان نهج البلاغه و بوستان پرواز که در محدوده شهرک غرب و سعادت آباد و چیتگر قرار دارند، از جمله ظرفیت های گردشگری تازه تاسیس بوده که هم از نظر طراحی و هم از جنبه امکانات تفریحی، از جمله برترین بوستان های کشور به شمار می روند.

AB5

تصویر ورودی پارک آب و آتش از سمت اتوبان حقانی با برج های آتش

بوستان آب و آتش، در سال ۱۳۸۸ هجری شمسی در اراضی عباس آباد تهران افتتاح شد. این پارک از امکانات گسترده و متنوعی برخوردار است به گونه ای که چند ساعت گردش در آن، موقعیت های هیجانی جالبی را در اختیار گردشگران قرار می دهد که یکی از آنها، استفاده از امکانات پل طبیعت است.

AB12

تصویری از رستوران های مستقر در راه چوبی بوستان آب و آتش

قرار گیری در نزدیکی پارک طالقانی سبب شده تا امکان تردد به این پارک جذاب و قدیمی تهرانی ها به راحتی بر فراز پل طبیعت تهران فراهم شود. دو بوستان بنادر و بوستان نوروز نیز در محدوده پارک آب و آتش قرار دارد که ظرفیت های تفریحی این مجموعه را افزایش داده است.

AB6

مجسمه هایی که در بوستان آب و آتش، یادآور اسطوره های ایرانی است

از این بوستان زیبا، می توان اتوبان همت و مدرس را مشاهده کرد که در شب ها، با نور پردازی رنگارنگ پل طبیعت، مناظر جالبی را در معرض دید گردشگران خود قرار می دهد. این بوستان دارای زمین اسکیت و بوفه و کافه و رستوران ها متنوع است که هر یک، سلایق گوناگونی را پوشش می دهد.

یک آمفی تئاتر هم در پارک برای برگزاری مراسم گوناگون تعبیه شده که البته خیلی شلوغ نیست. فانوس دریایی بوستان آب و آتش، آن را از بوستان بنادر جدا می کند که البته در حال حاضر گویا امکان بازدید از آن وجود ندارد.

AB10

تصویر راه ابریشم که منتهی به گنبد مینا در بوستان آب و آتش می شود

پلی در بوستان آب و آتش وجود دارد که بوستان بنادر را به گنبد بزرگ شیشه ای به نام گنبد مینا می رساند و یادآور گنبد شیشه ای برج میلاد تهران است. لانه کبوتر، امکان کالسکه رانی در بعضی از ماه های سال، آب نما، برج آتش و آلاچیق های متنوعی که در پارک قرار گرفته، بخشی از امکانات آن را تشکیل می دهد.

AB7

بخشی از دکوراسیون بوستان آب و آتش

بوستان آب و آتش، علاوه بر این که یکی از پاتوق های شبانه جذاب برخی از هموطنان تهرانی برای شبگردی زمستانی محسوب می شود، یکی از مقصدهایی است که گردشگران بین المللی پایتخت برای عکس گرفتن از آن بهره می برند.

AB13

شکم گردی در بوستان آب و آتش با کباب

۴ برج آتش که هجمه هایی از آتش را تا ارتفاع هشت متری شعله ور می سازد و برخی از ایام سال مشغول به کار می شود، از جمله ظرفیت های دیدنی این پارک است. روبروی این برج های چهار گانه، شاهد فواره هایی هستیم که در تابستان، باز شده و کودکان و نوجوانان در آن فضا مشغول به آب تنی می شوند.

AB8

آلاچیق های اطراف بوستان آب و آتش

در ایام بهار و تابستان که هوا اجازه می دهد و ایام فراغت خانواده ها و فرزندانشان فراهم می شود، برنامه های متنوع فرهنگی و هنری در آن برگزار می شود که بعضاً با حضور هنرمندان صدا و سیما نیز همراه می گردد.

گشتی در گنبد مینا

در انتهای بوستان آب و آتش، گنبد مینا قرار دارد. توصیه می کنیم برای آشنایی با بزرگ ترین آسمان نمای ایران، ویدیو زیر را که در ۲ دقیقه تماشا کنید.

در تهران، اکنون می توان “ترین” های ایران را در بوستان ها مشاهده کرد. بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور، بلند ترین برج ایران، بزرگ ترین مجموعه سینمایی کشور و اکنون بزرگ ترین آسمان نمای ایران، در پایتخت قرار دارد و شهروندان می توانند از این ظرفیت های فرهنگی و هنری و گردشگری استفاده کنند.

این مجموعه تفریحی که گردشگری علمی را به ظرفیت های گردشگری شهری تهران اضافه کرد، همچون آسمان نمایی که در خیابان معلم تهران قرار دارد، یکی از فرصت های آشنایی با ستارگان و کهکشان ها را برای تهرانگردها فراهم می کند.

این مجموعه در سال ۱۳۹۳ افتتاح شد و در چند سال اخیر با استقبال خوب گردشگران به خصوص دانش آموزان و دانشجویان همراه شده است. آسمان دود آلود چند سال اخیر تهران سبب شده تا فرصت نگاه به آسمان لایتناهی برای تهرانی ها به آرزو تبدیل شده و به همین خاطر، گنبد مینا، جایی است که می توان به رصد ستارگان پرداخت.

در این گنبد، شما بر روی صندلی هایی که تا ۹۰ درجه خم می شود نشسته و به ضیافتی از رنگ و نور و جذابیت های عالم خواهید رفت که صبوری در سپهر لاجوردی را برایتان به ارمغان می آورد.

در این مجموعه تفریحی علمی جدید التاسیس بوستان آب و آتش، امکاناتی برای آشنایی با ستارگان و صور فلکی و اصطلاحاتی که در این حوزه رایج است نیز در اختیار مخاطبان به صورت عکس و کتاب و لوح فشرده قرار می گیرد.

AB17

تصویر فضای داخلی گنبد مینا بوستان آب و آتش

گنبد مینا، بزرگترین آسمان‌نما یا پلانتاریوم خاورمیانه، یک شبیه‌ساز از جهان هستی و کرات و ستارگان است که در آن به صورت سه بعدی فیلم‌هایی با موضوعات نجومی به نمایش در می‌آید.

مبلغ بلیت هر سانس تماشای فیلم در گنبد مینا ۱۵۰۰۰ تومان است. برای مشاهده زمان‌بندی بازدیدهای عمومی در طول ایام سال می‌توانید قبل از مراجعه حضوری در این مجموعه، به سایت  آن مراجعه کنید.

در این درگاه، برنامه این مجموعه  برای ایام مختلف سال به نمایش در می‌آید. مثلاً نمایش فیلم‌ها و بازدید عمومی در ایام ماه مبارک رمضان در روزهای پنجشنبه و جمعه در ساعت  ۲۱ تا ۲۲:۳۰ برای سانس اول و ۲۲:۳۰ تا بامداد برای سانس دوم امکان‌پذیر است.

درباره گنبد مینا در گزارشات بعدی بیشتر خواهیم گفت.

چگونه به پارک آب و آتش برویم؟

AB9

محل قرار گیری بوستان آب و آتش در تقاطع اتوبان حقانی و همت

برای بازدید از این مجموعه تفریحی شمال شرق تهران، می توانید هم از میدان ونک با خطی های مترو حقانی به این سمت آمده و یا از مترو استفاده کنید. اگر قصد مترو سواری دارید که این روزها هم گرم و هم ارزان ترین وسیله تردد عمومی در کلانشهر دود آلود پایتخت است، توصیه می کنیم که خط یک مترو را سوار شده و در ایستگاه حقانی پیاده شوید.

با ده دقیقه پیاده روی در حاشیه بزرگراه با پارک طالقانی و بوستان آب و آتش می رسید و پل طبیعت تهران، از دور دست ها خودنمایی می کند. البته اگر از سمت خیابان جردن (نلسون ماندلا) به سمت بوستان آب و آتش می آیید، توصیه می کنیم در صورتی که با خودرو شخصی هستید، همان اطراف، ماشین خود را پارک کرده و با کمی پیاده روی، پس از گذر از پل عابر پیاده در عرض اتوبان حقانی، به بوستان آب و آتش بروید.

البته بوستان آب و آتش در ورودی خیابان شهیدی به سمت پل طبیعت، پارکینگ بزرگی دارد که برای پارک خودرو از آن نیز می توان استفاده کرد.

البته باید توجه کنید که در آخر هفته ها به دلیل ازدحام مراجعه کنندگان به بوستان آب و آتش، پیدا کردن جای پارک در پارکنیگ اختصاصی. کمی مشکل می شود. برای همین، بهتر است که خودرو خود را در ضلع شرقی اتوبان حقانی و در خیابان های منتهی به جردن و ونک پارک کرده و به آنجا مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • نریمان ابطحی بهمن ۱۰, ۱۳۹۵

    سلام
    پاتوق های شبانه تهرانی ها قشنگ بود. از این ها بیشتر بگید. خبر نداشتم از گنبد مینا.
    خیلی مرسی