جوانا پالانی؛ دختر مبارز ایرانی الاصلی که داعش برای سر او ۱ میلیون دلار جایزه گذاشته

جوانا پالانی؛ دختر مبارز ایرانی الاصلی که داعش برای سر او ۱ میلیون دلار جایزه گذاشته

نبرد با گروه تروریستی داعش این روزها به نقطه حساسی رسیده و هر کسی سعی دارد با توجه به توانایی های خود، ضربه ای بر عناصر آن بزند. مطلبی که قصد داریم به آن بپردازیم نیز به یکی از مبارزان سرسخت و جنگ جویان شجاع اختصاص دارد.

«جوانا پالانی» اهل دانمارک است و در رشته سیاست تحصیل می کند. داعش برای سر او ۱ میلیون دلار جایزه تعیین کرده، زیرا وی تا به حال موفق شده در نبرد کنار پیشمرگ های کرد، بیش از ۱۰۰ نفر از تروریست ها را در عراق و سوریه به هلاکت برساند.

جوانا که اصل و نصبی ایرانی-کردی دارد، هنگام نخستین نبرد خلیج فارس در اردوگاه مهاجران شهر الرمادی عراق به دنیا آمد. او هنگام اسلحه به دست گرفتن تنها ۹ سال داشت. جوانا سه سال پیش کالج خود در شهر کپنهاگ را ترک کرد و راهی سوریه شد. وی در حساب فیسبوک خود نوشت که قصد دارد برای حقوق زنان، دموکراسی و ارزش هایی که به عنوان یک دانمارکی فرا گرفته، مبارزه کند.

وی تا به حال در شهر کوبانی (شهری مرزی میان سوریه و ترکیه) و همراه با گروه کردی موسوم به «یه پ گ» به مبارزه با داعش پرداخته و سعی داشته به دخترانی که مورد سوء استفاده داعش قرار می گرفتند، کمک نماید. نبرد در کنار پیشمرگ های کرد در کشور عراق نیز دیگر میدان مبارزه این بانوی شجاع به شمار می رود.

کارهای او مورد توجه مقامات دانمارکی قرار گرفت. آن ها در سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی هنگامی که جوانا از نبرد بازگشت، وی را بازگشت به میدان مبارزه منع کردند. او سپس به زندان وستر (بزرگترین زندان دانمارک) انتقال یافت. او پس از سه هفته حضور در زندان رها گشت و گذرنامه اش توقیف شد.

جوانا پالانی اعتقاد دارد که وی در کشورش برای مبارزه علیه تروریسم آموزش دیده و از ترس اقدامات تلافی جویانه مدام موقعیتش را تغییر می دهد. بانوی شجاع در این رابطه می گوید: “من برای زیر پا گذاشتن قانون متاسف هستم، اما در آن زمان انتخاب دیگری نداشتم. کسانی که من زندگی ام را به خاطرشان به خطر انداختم، اکنون آزادی مرا سلب کرده اند. من انتظار نداشتم که تقریبا همه چیز را در راه مبارزه برای امنیت و آزادی از دست بدهم.”

در ادامه دیگر سخنان وی را در قالب تصاویر با یکدیگر مرور می کنیم.

جوانا پالانی
وی در ادامه اضافه می کند: “برای سر من ۱ میلیون دلار جایزه تعیین شده است. ممکن است با توجه به شرایطی که در دانمارک پیدا کرده ام، دستگیر شده و کشته شوم.”

51

52

53

54

جوانا پالانی
هنگامی که برای آزاد ساختن خانه برده های جنسی داعش آماده می شدیم، قرار بر این شد که یک نفر برای نجات وارد شود و سپس دیگر مبارزان با هم وارد محل شوند.”
56
“به عنوان یک تک تیر انداز، می توانستم ۹ روز در خط مقدم حضور داشته باشم. شما باید صبر زیادی به خرج دهید، تمرکز زیادی داشته باشید و حواستان برای یک لحظه هم نباید پرت شود.”

57

جوانا پالانی
جوانا پالانی نمی توانست هم رزمان خود را تنها رها کند، بنابراین ممنوعیت بازگشت خود را زیر پا گذاشت و به عراق سفر کرد. وی شب هنگام ۷ ساعت مسیر را پیاده طی نمود تا بتواند به مرز سوریه وارد گردد.

59

60

61

62

منبع: boredpanda
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • سامیه بهمن ۲۳, ۱۳۹۵

  بژی کورد و کوردستان

 • پوریا بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

  دمش گرم

 • محمد بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

  درود به شرف شیر مردان و زنان کرد. احسنت بر شما …

 • محمد امین بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

  درود بر این بانوی با غیرت / خدا پشت و پناهش باشه و امیدواریم هر چه زودتر ریشه داعش برچیده شه

 • محمد امین بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

  منظورتون از گروه ۱۴۰۰ ساله چیه؟ اگه منظورتون همون چیزیه که من فکر میکنم به نظر من اطلاعاتتون در این مورد بسیار بسیار کمه و لطفا تحقیقات بیشتری بکنید

 • علی بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

  خانم جوانا شما چقدر بزرگوارید چه با شرافت هستیددرود به شرفت. همین ،غیر از این کلمات در قایس با وصف شما ناتوان هستند.

 • Hosein Rastegar بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

  داعش که همون وهابی ها باشن خیلی کمتر از این حرف هاست به وجود اومدنشون زیر ۲۰۰ سال. ان شاالله تا ۲۰ سال آینده هم خبری ازشون نیست

 • اشکان بهمن ۲۴, ۱۳۹۵

  درود بر بانوی کورد
  کوردها نماد غیرت هستن

 • فرشته بهمن ۲۵, ۱۳۹۵

  بژی کورد

 • آرمین بهمن ۲۶, ۱۳۹۵

  درود بر شرفت شیر زن ایرانی، از همه امکانات و رفاه خودش زد و رفت برای کمک به مردم بی گناه … حیف تعداد ادم های مثل ایشون کمه اما در طرف مقابلش مزدور و مردم کش زیاد

 • mehrdad خرداد ۳, ۱۳۹۶

  بژی کورد و کوردستان

  درود بر غیرت مردان و زنان کرد در تمام دنیا

 • باران خرداد ۱۹, ۱۳۹۶

  راهش روشن ، خدا پشت و پناهش