۶ عادت نادرست که تصور می شود برای حفظ سلامتی بسیار مفید هستند

۶ عادت نادرست که تصور می شود برای حفظ سلامتی بسیار مفید هستند

ترک برخی از  عادات همچون کشیدن سیگار، مزایای بی شماری دارد که نمی توان منکر آنها شد. عادات دیگری نیز وجود دارند که انجام آنها به طور متعادل مفید و موثر است و زیاده روی در آنها، زیان های جدی برای سلامت خواهد داشت. به عنوان مثال اندکی نور خورشید برای بدن بسیار مفید است اما قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای ساعات طولانی به منظور تیره شدن پوست، با زیان های فراوانی همراه خواهد بود.

ترک هر عادتی از دیدگاه روانشناسی بسیار دشوار است بنابراین توصیه می شود که سبک زندگی را برگزینید که برای سلامت شما مناسب ترین باشد. در برخی موارد نیز لازم است از راهنمایی های مشاوران تغذیه استفاده کنید. زمانی که در زمینه سلامت از فردی نصیحتی دریافت می کنید، باید پیش از به کار گرفتن آن حتما با مطالعه و پژوهش لازم به صحت گفته های وی پی برده باشید.

در ادامه به بررسی ۶ عادت نادرست خواهیم پرداخت که احتمالا تصورش را نیز نمی کنید که برای سلامت شما زیان داشته باشند. اگر چنین عاداتی در سبک زندگی شما نیز وجود دارند، باید هر چه سریع تر مورد رسیدگی قرار گیرند چرا که مشکلاتی را در آینده برای شما به همراه خواهند داشت. این موارد را با هم مرور می کنیم:

۱- ورزش کردن افراطی

1

اگر شما نیز در گروه افرادی هستید که ورزش می کنید باید به شما تبریک گفت اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ورزش بیش از اندازه و افراطی از ورزش نکردن هم بدتر است. بدن بعد از انجام تمرین های ورزشی نیاز به بازسازی عضلات دارد. به همین دلیل نیز ورزشی که بی وقفه و بدون استراحت باشد، آسیب های فراوانی را به بدن وارد خواهد آورد.

ورزش هایی چون ایروبیک عضلات و مفاصل را درگیر می کنند و اگر به مدت طولانی ادامه پیدا کند، به عوارضی چون پوکی استخوان، دردهای زانو، آرتروز و آریتمی خواهد انجامید. باید خطرات حاصل از انجام بیش از اندازه فعالیت های ورزشی را جدی بگیرید و در فواصل تمرین ها، حتما زمان هایی را نیز به استراحت اختصاص دهید.

۲- حذف وعده صبحانه

6

شاید تصور کنید که نخوردن صبحانه به افزایش هوشیاری و تمرکزتان خواهد افزود و شما را برای خوردن یک وعده سلامت ناهار آماده تر خواهد کرد. شاید نتوان به قطع گفت که صبحانه مهم ترین وعده غذایی به شمار می آید اما حذف کردن آن ایده خوبی نیست. خوردن صبحانه، منجر به آغاز سوخت و ساز بدن در ابتدای روز می شود و به تولید انرژی برای تان منجر خواهد شد.

مطالعات مرتبط که حدود ۴ سال پیش، در دانشگاه هاروارد و در میان ۲۷.۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داد، گروهی که وعده صبحانه خود را حذف می کنند، در مقایسه با افرادی که صبحانه می خوردند، ۲۷ درصد بیشتر در معرض حملات قلبی و بیماری های قلبی-عروقی قرار دارند. علت این امر نیز فشار و استرس وارد شده بر قلب بر اثر گرسنگی است. علاوه بر این نخوردن صبحانه به افزایش کلسترول خود انجامیده و ابتلا به دیابت را نیز بیشتر می کند.

۳- آفتاب گرفتن

8

شاید شنیده باشید که قرار گرفتن طولانی در معرض آفتاب برای سلامتی تان خوب نیست اما امکان دارد از این موضوع آگاهی نداشته باشید که عادت به انجام این کار مخاطراتی را برای سلامتی تان خواهد داشت چرا که قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند به سرطان پوست بیانجامد و احتمال دارد هر فردی به این نوع سرطان مبتلا شود. ابتلای افراد به سرطان پوست در مناطق گرمسیر در مقایسه با سایر نقاط بیشتر است. «هیو جکمن» هنرپیشه استرالیایی در مدت ۱۸ ماه پنج نمونه «سرطان سلول پایه‌ای» را تجربه کرد.

بنابراین اگر تصور می کنید که قرار گرفتن چند لحظه بر روی تخت های مخصوص برنزه کردن و دستگاه سولاریوم آسیبی را به همراه نخواهد داشت، در این طرز تفکر خود تجدید نظر کنید. محققان مرکز Melanoma دریافته اند که نورهای موجود در چنین دستگاه هایی سرطان زا هستند. البته ژنتیک و سایر عوامل نیز در ابتلا به سرطان پوست نقش دارند اما بهتر است ریسک ابتلا به این نوع سرطان را با دستان خود افزایش ندهید.

۴- مصرف بی رویه مسکن ها

10

ممکن است تصور کنید که این قرص ها در زمان سردرد گزینه های مناسبی هستند و یا به حفظ سلامت و فعالیت بیشتر شما کمک می کنند. اما اگر مداوم و برای هر نوع دردی از مسکن ها استفاده می کنید، عادت بد و پرآسیبی را پی گرفته اید.

محققان انگلیسی دریافته اند که ۵ تا ۱۰ درصد سردردها به مصرف بی رویه مسکن ها مرتبط است و چنین دردهایی، خصوصا در افراد مبتلا به میگرن و دردهای مزمن بیشتر مشاهده می شود. بهتر است در مورد مصرف هر نوع مسکنی با پزشک مشورت کنید.

۵- نوشیدن بیش از اندازه آب

11

مصرف بیش از اندازه آب که از آن به «هیپوناترمی» یاد می شود اگرچه به ندرت و در میان ورزشکاران اتفاق می افتد اما عارضه ای که با کاهش بیش از اندازه سدیم در بدن همراه است.

آنچه در مورد مصرف ۸ لیوان آب در روز شنیده اید، تصوری واهی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی (۱۳۲۴ شمسی) و بر اساس مطالعات نادرست بُرد تغذیه و غذای آمریکا اعلام گردیده بود. از آنجایی که بیشتر نیاز بدن شما به آب با خوراکی هایی که میل می کنید تامین می شود، مصرف بیش از نیاز آن به مشکلات قلبی خواهد انجامید. حتی اگر به اندازه یک دونده دوی ماراتون فعالیت دارید باز هم در نوشیدن آب و اندازه آن دقت کافی را داشته باشید.

۶- مسواک زدن افراطی

7

رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت فراوانی برخوردار است. به این منظور بهتر است دو بار در روز دندان ها را مسواک بزنید اما به دلیل سایشی که مسواک در دندان و لثه ها به وجود می آورد، مسواک زدن با آسیب هایی نیز همراه خواهد بود. در صورتی که لثه و دندان های حساسی داشته باشید، مسواک به مینای دندان و اعصاب لثه آسیب بیشتری خواهد زد. بنابراین توصیه می شود از انواع مسواک های نرم استفاده کرده و در صورت احساس درد در دندان و لثه به دندانپزشک مراجعه کنید.

آنچه در قالب ۶ مورد فوق برای تان برشمرده شد، به خوبی نشان می دهند که در انجام عادات مفید نیز، رعایت تعادل امری ضروری است.

منبع: bustle
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود