راهنمای سفر به مراکش؛ سرزمین تضادهای رنگارنگ

راهنمای سفر به مراکش؛ سرزمین تضادهای رنگارنگ

مراکش، سرزمین شگفتی ها، اقلیم خورشید و دیار تضادهای فوق العاده، یکی از مقصدهای هیجان انگیز برای جهانگردان در قاره سیاه به شمار می رود. جایی که سواحل مرجانی و کویرهای طلایی رنگ، بهشت شمال غرب آفریقا را که همچون بهشتی محصور در میان اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است، به یکی از رویایی ترین مقصدهای گردشگری رمانتیک ها تبدیل کرده است.

کشوری روی لبه صحرای آفریقا با دره های وسیع و داغ ترین بیابان های گرمسیری که شبیه هیچ جا نیست! جایی که تورهای کویر نوردی  و شتر سواری اش، صدها هزار مشتاق را از سراسر جهان هر ساله به دیار رنگارنگ کازابلانکا می کشاند تا فرصت گردشگری خاص را تجربه کنند.

مغرب را با فیلم هایی مانند کازابلانکا، یکی از فیلم های خاطره انگیز قرن بیستم تاریخ سینما به یاد داریم که حضور ستارگانی چون همفری بوگارت و اینگرید برگمن در سال ۱۹۴۲، یکی از رمانتیک ترین فیلم های عاشقانه را در لوکیشن مغرب به تصویر کشید و خیلی ها را با این دیار رنگارنگ آشنا کرد.

بسیاری از فیلم‌های پرفروش هالیوودی مانند لورنس عربستان (۱۹۶۴)، مومیایی (۱۹۹۹)، گلادیاتور (۲۰۰۰)، پادشاهی بهشت (۲۰۰۵) و قسمت‌هایی از سریال «بازی تاج و تخت» در استودیو اطلس مراکش که در سال ۱۹۸۳ میلادی تاسیس شد، فیلم‌برداری شده است و از بزرگ ترین استودیوهای جهان به شمار می رود.

Image result for STUDIO ATLAS CASABLANCA

تصویر ورودی استودیو اطلس مراکش که یکی از لوکیشن های فیلمبرداری فیلم های بزرگ تاریخ سینما در چند دهه اخیر است.

مراکش، همچون مالدیو و موناکو، مدتهاست در اولویت های گردشگری مشکل پسندها در سرزمین آفتاب سوزان قرار دارد. اگر قصد دارید برای نخستین بار به آفریقا سفر کنید، سفر به مراکش میتواند رویایی ترین انتخاب ممکن در قاره سیاه باشد و تابستان امسال را برایتان خاطره انگیز کند.

گزارش امروز سرویس گردشگری روزیاتو، شما را به دیار مراکش می برد تا با برخی از ظرفیت های گردشگری و تفریحی آن آشنا شویم.

با ما همراه باشید.

مراکش کجاست؟

بعضی ها گمان می کنند که مراکش همچون مصر، کشوری آسیایی است! در حالی که هر دو کشور، از جمله کشورهای آفریقایی و اتفاقا پر گردشگر هستند و از این دو سرزمین می توان به مقصدهای گردشگری مهم جهانگردان غربی در قاره سیاه نام برد. مراکش (شهر سرخ)، از جمله دیدنی ترین نقاط جهان است که جشنواره ای از رنگ و طرح و نقش را در طبیعی شگفت انگیز در معرض دید جهانگردان با هر نوع سلیقه و علاقه قرار می دهد.

m1

ایندکس سایت رسمی وزارت گردشگری مراکش که راهنمای جامع و آنلاین خوبی برای مسافران سرزمین تضادهای رنگارنگ طبیعی در آفریقا به شمار می رود.

مراکش، در شمال غربی آفریقا قرار دارد. جایی نزدیک اسپانیا، دروازه اتصال آفریقا به فرنگ و ساحل طولانی با اقیانوس اطلس سبب شده تا بهشت گردشگران هیجانی آبی از سراسر جهان باشد. مراکش از سمت خاور نیز با الجزایر و از غرب با اقیانوس اطلس و در جنوب با موریتانی همسایه است. همچون کرواسی که نگین دریای آدریاتیک است،‌ مراکش را نیز باید مروارید اقیانوس اطلس دانست.

شهر رباط، پایتخت مراکش است که تاریخ و روزگاری بسی شنیدنی و خواندنی دارد. درباره نام مراکش بد نیست که بدانید این نام، واژه بربر به نام:‌ سرزمین خدا است و نام Morocco در زبان انگلیسی تغییر یافته و به واژه مراکش تبدیل شد. مراکش از نام مغرب بیشتر متداول است و جهانگردان نیز آن را “موراکو” می دانند. البته دولت مراکش نیز این نام را به رسمیت می شناسد.

مراکش

در بازار مراکش می توان صدها نوع صنایع دستی رنگارنگ و جذاب این بخش از آفریقا را خریداری کرد.

در ۱۶ نوامبر ۱۹۵۵ میلادی، محمد پنجم که یکی از سران قیام کننده علیه استعمار فرانسه بر این سرزمین بود به کشور بازگشت و در ۳ مارچ ۱۹۵۶ میلادی، فرانسه، استقلال مراکش را به رسمیت شناخت. پس از استقلال مراکش، ملک محمد پنجم تا مارچ ۱۹۶۱ میلادی به قدرت رسید.

Image result for MOROCCO

مراکش، یکی از بهترین مقصدهای آفریقا برای خرید صنایع دستی رنگارنگ،‌ ارزان و خوش بافت و طرح است

پس از وی نیز ملک حسن دوم تا ژانویه ۱۹۹۹ میلادی، قدرت را در دست داشت و از آن زمان تا کنون نیز ملک محمد ششم، بر این کشور حکومت می کند.

اگر به شهرهای مختلف مراکش بروید، نام مساجد و میدان ها و خیابان هایی را به نام این افراد مشاهده خواهید کرد.

مراکش

میدان بزرگ جماع الفنا (Jemaa el Fna)- جایی برای نوشیدن چای جنسینگ و کیک های خوشمزه مراکشی و خرید اجناسی که در فروشگاه ها و پاساژهای بزرگ و معتبر شهر نخواهید یافت

برخی از شهرهای مراکش، در کتاب ها و داستان ها و فیلم ها و روایت های تاریخی و معاصر، بارها استفاده شده است که از آن جمله می توان به کازابلانکا که خانه سفید یا دارالبیضا نام دارد اشاره کرد. طنجه، ناظور، محمدیه ، آسفی و آگادیر، از جمله مهم ترین شهرها و مقصدهای گردشگری  هیجانی این دیار ۳۰ میلیون نفری شلوغ و در عین حال جذاب هستند.

مراکش

ادویه های تازه و رنگارنگ مراکشی، یکی از تحفه های سفر به سرزمین شگفتی های آفریقا است

 آب و هوای مراکش چگونه است؟

مراکش، مقصد آفتاب گیری و شنا و ساحل نوردی و طبیعت گردی و اسپا و این جور مسائل است. همچون عمان، سرزمین خورشید است و اکثر ایام سال، هوای گرم را باید انتظار داشت. به همین خاطر، آب و هوای مراکش معمولا گرم و آفتابی است. حتی در پاییز، مراکش، آب و هوای داغی را تجربه می کند و به همین دلیل است که  یکی از مقصدهای هیجان انگیز برای اروپایی ها و آسیایی ها و حتی آمریکایی های عاشق آفتاب گیری و لوسوین و اسپا می شود.

Image result for MOROCCO WEATHER

جدول راهنمای وضعیت آب و هوا در ۱۲ شهر مراکش در ۱۲ ماه سال بر حسب سانتیگراد (نکته: میانگین سالانه لحاط شده است)

معمولا از اواخر دسامبر تا ماه ژوئن که هوا یاری می کند، فصل سفر به مراکش است و شاهد افزایش نسبی قیمت ها هستیم. چرا که از شدت گرمای هوا تا حدودی کاسته می شود و گردش عصرگاهی در شهرهای رویایی و آبی آن همچون کازابلانکا، نیاز به حجم کمتری از ضد آفتاب ضد اشعه UV پیدا می کند.

Related image

آب و هوای داغ مراکش، فرصت خوبی را برای اسپا گردی های هیجانی در اختیار گردشگران عاشق ماساژ و استراحت در وان های معطر مملو از گلهای رنگارنگ فراهم می کند

اما در ایام خیلی گرم سال، حتی هتل های خیلی مجلل هم معمولا خلوت می شود و فرصت خوبی برای BUDGET TRAVEL و گردشگران خودمانی فراهم می شود تا از اقتصاد آب و هوای گرم مراکش در ایام خاص استفاده کنند و سفری ارزان را تجربه نمایند. پیش بینی آب و هوایی شهرهای مراکش را همواره از طریق این درگاه بررسی کنید.

حمل و نقل عمومی در مراکش

Image result for MOROCCO TAXI PETIT

همواره یادتان باشد، پیش از سفر به مقصدهای گردشگری شناخته شده و حتی ناشناخته آسیا، اروپا، آفریقا و حتی آمریکای شمالی یا جنوبی، حتما از طریق درگاه های رسمی، درباره سیستم حمل و نقل عمومی و خصوصی آن، اطلاعات لازم را پیدا کنید. چرا که هنگام ورود به فرودگاه و حتی مرکز شهر،  شما با کوهی از پرسش ها و نیازهای اطلاعاتی برای حمل و نقل به مقصدهای مختلف مواجه می شوید که شاید ضعف زبان انگلیسی مردمان مقصد، شما را در دریافت اطلاعات ضروری و فوری، یاری نکند.

Image result for MOROCCO TAXI

گراند تاکسی های مراکش، گران تر از PETIT است و برای بیش از ۴ نفر ، انتخاب خوبی است

بنابراین قبل از سفر به نقاط مختلف جهان، به سایت های گردشگری و حمل و نقل عمومی رسمی شهر مقصد مراجعه کرده و برنامه زمان بندی اتوبوس و مترو و تاکسی و قطار و بلیط های مربوطه را مطلع شوید. بعضا در بسیاری از کشورهای دنیا، خرید اینترنتی بلیط، تخفیف های قابل ملاحظه ای برای گردشگران دارد. به خصوص برای کسانی که قصد اقامت ۱ هفته یا بیشتر دارند، چند دلار یا یورو تخفیف هم وقتی ضربدر در روزهای متعدد شود، رقم قابل توجهی می شود.

Image result for calèche MOROCCO

برای گردش در برخی از شهرهای مراکش، می توان از calèche استفاده کرد که البته پیش از سوار شدن، حتما قیمت ساعتی یا مسیری را با کالسکه ران توافق کنید. در مراکش، چانه زدن روی قیمت تاکسی و کالکسکه و قایق، بسیار متداول است.

این قضیه برای مراکش نیز صادق است. تنوع لوازم حمل و نقل عمومی مانند هندوستان، سبب می شود تا شما پیش از سفر، درباره حمل و نقل آن کسب اطلاع کنید. در مراکش، نباید انتظار سیستم پیشرفته حمل و نقل در برخی از مقصدهای گردشگری معروف آسیا و ارویا مانند کوالالامپور، وین، استکهلم، پاریس و برلین را انتظار داشت.

Image result for MOROCCO BUS

از اتوبوس های ALSA برای گردشگری در مراکش استفاده کنید

در مراکش، در بخش مدینه، می توان با کالسکه به سمت Ville Nouvelle سفر کرد و البته با پای پیاده هم می توان رفت. اتوبوس های عمومی در مراکش که ALSA نامیده می شود، برای سفر در مناطق مختلف شهر قابل استفاده است.

اتوبوس های Touristique از جمله اتوبوس های دو طبقه مجهز به وای فای و سیستم های تهویه مطبوع هست که گردشگران در مراکش از آن بهره می گیرند. بسیاری از مقصدهای گردشگری مراکش را می توان با این اتوبوس ها رفت و همچون اتوبوس های HOOP ON HOOP OFF، برای گردشگران ساخته شده است و راننده هایش هم معمولا به زبان انگلیسی و البته با لهجه مراکشی، آشنا هستند.

Image result for Touristique marrakech BUS

اتوبوس های قرمز رنگ Touristique مراکش برای گردش عصرگاهی در پایتخت و همچنین کازابلانکا، انتخاب خوبی خواهد بود

با خرید بلیط های ۲۴ ساعته تا ۷۲ ساعته، می توانید چند روز در مراکش به راحتی بگردید و مناطق تاریخی و فرهنگی و گردشگری آن را بازدید کنید. البته این درگاه نیز می تواند شما را در استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در شهرهای مراکش، یاری دهد. توصیه های تریپ ادوایزری ها را می توان پیش از سوار شدن به اتوبوس های گردشگری مدرن، در نظر داشت.

کالکسه هایی که در مراکش وجود دارد،‌ همچون هندوستان، می تواند تا ۶ نفر را همزمان جابجا کنید. البته هزینه کالکسه سواری از تاکسی کمتر و سرعت کمتری هم دارد. پیش از سوار شدن به کالسکه ها، قیمت مقصد را از کالکسه ران سوال کنید. هر مقصدی، قیمت متفاوت دارد. مثلا اگر بخواهید از میدان معروف الفنا رهسپار منطقه جدید اروپایی مراکش شوید، حدود ۵۰ درهم باید پرداخت کنید.

Image result for TAXI MOROCCO

با نصب نرم افزار تاکسی یاب بین المللی UBER، می توانید در شهرهای مختلف مراکش، تاکسی ارزان را در همه وقت در اختیار داشته باشید

تاکسی های مراکش به ۲ نوع petit و grand تقسیم بندی می شود. تاکسی های پتیت، تاکسی های کوچک است و کرایه را بر اساس مسافت حساب می کنند. تاکسی های بزرگ، کرایه ثابت دارند و مهم نیست که مقصد شما ۳ کیلومتر آنطرف تر است یا ۲۰ کیلومتر. البته بعضی از تاکسی ها، نرخ استاندارد ندارند و توصیه می شود که حتی در استفاده از این تاکسی ها هم، کرایه را از قبل توافق کنید.

اگر از تاکسی کوچک برای رفتن به فرودگاه از مرکز شهر استفاده کنید، ۵۰ تا ۹۰ درهم باید پرداخت کنید. این مبلغ برای اتوبوس های عمومی حدود ۳۵ درهم است. نرخ بلیط اتوبوس های محلی در شهر نیز معمولا زیر ۵ درهم است.

برای اطلاع از وضعیت اجاره تاکسی و خودرو، به سایت هایی مانند TaxiFinder، رجوع کنید و توصیه های لونلی پلنتی ها و تریپ ادوایزری ها را هم توجه کنید.

باغ جاردین ماژوله

m2

تصویر پرتال باغ – موزه ژاردین ماژورله مراکش که یکی از دیدنی ترین باغ موزه های این کشور است و از طریق این درگاه، می توان به رزرو بلیط و آشنایی با ظرفیت های گردشگری آن پرداخت

یکی از مقصدهای گردشگری جذاب و پر بیننده مراکش، باغ-موزه Jardin Majorelle است که توسط فردی به همین نام طراحی شده و طبیعتی از درختان بلند خرما و معماری سنتی اش، نظرها را به سمت خود می کشاند. موازییک های آبی لاجوردی و کاشی های روشن زرد رنگ و جشنواره ای از کاکتوس های بزرگ و کوچک، مناظری جذاب برای کافه گردی و سلفی های اینستاگرامی فراهم می کند.

مراکش

اکثر دیوارهای این باغ، به رنگ آبی لاجوردی بوده و فضای جذابی را برای سلفی های اینستاگرامی و گردشی عصرانه برای مراکش گردها به ارمغان می آورد

استخر و فواره های این منطقه، جایی برای شب گردی های هیجانی و خاطره انگیز در مراکش است. برای ورود به این باغ باید بلیط تهیه کنید. برای تهیه بلیط به این سایت مراجعه کنید.

مراکش

هزاران توصیه توسط تریپ ادوایزری ها و لونلی پلنتی ها برای گردش در این باغ دیدنی مراکش منتشر شده است

کاخ گردی در باهیا

در مراکش، می توان بخشی از تاریخ امپراطوری های جهان را مرور کرد و به همین خاطر، کاخ های قابل بازدید بسیاری در شهرهای مختلف این دیار در دسترس گردشگران قرار دارد. یکی از آن ها باهیا است که البته به نسبت نگین کاخ های ایران، جذابیت خاصی ندارد،‌ اما شما را با معماری و سنت و فرهنگ مراکش آشنا می کند.

مراکش

نوع معماری و طراحی کاخ باهیا برای علاقمندان به تاریخ هنر و دانشجویان معماری، می تواند روایتگر نکته های بسیاری باشد

کاخ BAHIA جایی است که معماری سنتی آفریقا با محوطه طاقی را در معرض دید شما قرار می دهد. جایی که شما را به قرن نوزدهم میلادی می برد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت آن رجوع کنید.

مراکش

معماری شرقی کاخ باهیا مراکش، الهام بخشی فرهنگ و تمدن شرق را در شمال آفریقا به تصویر می کشد

مسجد معروف مراکش

m3

درگاه اطلاع رسانی چند زبانه مسجد الکتیبه مراکش که شما را با یکی از دیدنی ترین مساجد قاره آفریقا آشنا می کند

برای عاشقان گردشگری مذهبی، دیدار از مسجد KOUTAOUBIA یا همان کتیبه، توصیه می شود که بزرگترین مسجد مراکش به شمار می رود. نورافشانی شبانه اش، جذابیت های معماری آن را دو چندان می کند و مناره ۷۷ متری آن را می توان در تصاویری که گردشگران از این منطقه گرفته اند، مشاهده کرد.

مراکش

نمایی از مناره آجری بلند مسجد کتیبه مراکش

توصیه های لونلی پلنتی ها در بازدید از این مسجد را در نظر داشته باشید. برای آگاهی از ظرفیت های گردشگری و معماری و برنامه های مسجد، به سایت رسمی آن مراجعه کنید که در تصویر بالا، صفحه ایندکس آن را مشاهده می کنید و به ۷ زبان بارگذاری شده است.

چشمه آب گرم

m4

از طریق وب سایت، با مراکز ماساژ و SPA‌ مراکش در شهرهای مختلف این کشور آشنا شوید

یکی از چشمه های آب گرم در مراکش که برای عاشقان ماساژ و ریلکسیشن توصیه می شود، چشمه آب گرمی به نام Mythic Oriental است که خدمات ماساژ با عطرهای مختلف و پذیرایی با شیرینی ها و نوشیدنی های مراکشی را برایتان به ارمغان می آورد. تصویر ایندکس سایت این مجموعه را در بالا مشاهده می کنید. اینستابازها به این نشانی بروند.

مراکش

مقصدهای ماساژ و SPA گردی ارزان در مراکش را از طریق سایت های رسمی گردشگری این کشور بدست آورید

کازابلانکا گردی

Image result for casablanca morocco tourism

بزرگ ترین ومعروف ترین شهر مراکش که آن را یکی از رمانتیک ترین مقصدهای گردشگری لاکچری گردها در آفریقا می دانند، کازابلانکا، عروس آفریقا یا سرای سفید (دار البیضا) است.  بیش از ۳ میلیون جمعیت دارد و دیدنش، بسیار جذاب و هیجان انگیز به نظر می رسد. هتل های لوکس و طوفان برندها و مغازه های معروف پاریس و لندن و استکهلم، نشان از مقصد گردشگری جذاب و رنگارنگ گران می دهد.

Image result for casablanca morocco tourism

تصویری دیدنی از شب های میدان مرکزی کازابلانکا مراکش

در این شهر،‌ هنوز یادگارهایی از استعمار فرانسه را می توان مشاهده کرد. برخی از سایت های گردشگری معروف اینترنت که به معرفی ظرفیت های گردشگری و طبیعت گردی کازابلانکا می پردازند، ۱۰ مکانی که حتما باید گردشگران بازدید کنند را معرفی کرده اند که در ادامه به معرفی اجمالی آن می پردازیم.

Image result for casablanca morocco tourism

مناطق دیدنی کازابلانکا عبارتند از:

 • مسجد باشکوه شاه حسن دوم (سومین مسجد بزرگ جهان)

مسجد حسن دوم – کازابلانکای مراکش

این مسجد یکی از بزرگترین مساجد جهان محسوب می شود که در ساحل شهر واقع بوده و دو سوم آن روی آب بنا شده است. آغاز به ساخت این مسجد از سال ۱۹۸۰ شروع و در سال ۱۹۹۳ به پایان رسید. این مسجد زیبا در کنار دریای اطلس واقع شده و با نورهای لیزری جهت قبله را از مناره‌های خود نشان می‌دهد؛ بطوری که نور آن را می‌توان از فاصله سی کیلومتری در خشکی و دریا نیز مشاهده کرد.

مسجد «حسن دوم» با حدود ۲۰۰ هزار مترمربع مساحت، ظرفیت پذیرش ۲۵ هزار نمازگزار را دارد. در ساخت این مسجد در کرانه اقیانوس اطلس که مناره‌های آن با ۲۱۰ متر ارتفاع، جهت قبله را با لیزر نشان می‌دهند، ۶۵ هزار قطعه سنگ مرمر به کار رفته و ساخت آن نیز ۱۴ سال به طول انجامیده است. حیاط اصلی مسجد «حسن دوم» همچنین سقفی متحرک دارد که با توجه به شرایط آب‌ و هوایی باز و بسته می‌شود.

Related image

مسجد حسن دوم مراکش، یکی از مساجد روی آب جهان است و از نظر تزیینات و معماری، از زیباترین مساجد آفریقا و جهان به شمار می رود

برخی کارشناسان از مراکش به‌عنوان کشوری زیبا در قاره‌ی آفریقا با ثبات سیاسی بالا و جاذبه‌های گردشگری متنوع نام می‌برند و در سال‌های اخیر نیز با اجرای سیاست صدور ویزای ۹۰ روزه‌ی گردشگری در فرودگاه‌های این کشور، گردشگری مراکش رشد چشمگیری یافته است.

مسجد حسن دوم – کازابلانکای مراکش

دیوارهای این مسجد مجلل از بتون و مرمر ساخته شده و محوطه داخلی آن دارای ستون های مرمری و گنبدی با حکاکی چوب و دیوارهای داخلی آن از گچ‌بری‌های بسیار زیبا برخوردار است. لوسترهاى به کار رفته در شبستان مسجد نیز با کریستال ‏هاى ایتالیایى به قطر ۳ تا ۶ سانتى‏متر تزیین شده است. این مسجد را می توان با مسجد زیبای سلطان قابوس مسقط عمان تا حدودی قیاس کرد.

مسجد حسن دوم – کازابلانکای مراکش

 • منطقه گردشگری کورنیج (بلوار اقیانوس)

کورنیچ در کنار اقیانوس و در بخش غربی مسجد شاه‌حسن دوم واقع شده است. از ۱۰ سال پیش به این سو با رونق گرفتن این ناحیه و ساخت هتل‌ها و اقامتگاه‌های مدرن، کورنیچ به قطب گردشگری کازابلانکا تبدیل شد. زیباترین هتل‌ها و مدرن‌ترین بخش کورنیچ «بلوار اقیانوس» نام دارد. تقریبا تمام رستوران‌های زنجیره‌ای غربی در این قسمت از کازابلانکا شعبه دارند.

 • محکمه پاشا (معماری سبک موریش با ۶۰ اتاق دیدنی)

Image result for pacha morocco casablanca

تصویری از معماری زیبا و شرقی Mahkama du Pacha در کازابلانکا مراکش

این عمارت تاریخی نمایانگر سبک معماری قدیم شمال آفریقا یا سبک «موریش» است که شامل بیش از ۶۰ اتاق با تزئینات زیبای چوبی و حجاری‌ های فوق‌ العاده پرکار است. تعداد زیادی گچ‌بری و کاشی‌کاری و تزئینات فلزی نیز در جای جای این عمارت به چشم می‌خورد.

 • دفتر پست مرکزی

Image result for central post office casablanca

نمای ساختمان اداره پست مرکزی کازابلانکا

از جمله عمارت های دیدنی در کازابلانکا، دفتر ساختمان پست مرکزی شهر است که معماری و دکوراسیون داخلی شگفت انگیزی دارد و اگر به کازابلانکا رفتید، دقایقی را به گشت زدن در این مجموعه که کاشی کاری جذاب و سقف های بلند و منقش دارد، اختصاص دهید.

 • گالری هنرهای مدرن

Image result for modern art gallery casablanca

گالری گردی در کازابلانکا، از جمله ظرفیت های گردشگری هنری شهر است

عاشقان گالری گردی و تماشای تابلوهای نقاشی، از فرصت گالری گردی عصرگاهی در کازابلانکا که هوا یاری می کند استفاده کنند. ۱۰ مقصد گالری گردی مهم کازابلانکا را در این نشانی مشاهده کنید.

 • میدان ۸ ضلعی، موزه ملی مراکش

موزه گردی در مراکش به خصوص در شهر دیدنی کازابلانکا، از جمله ظرفیت های گردشگری شهر است که شما را با تاریخ این مرز و بوم آشنا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید که مکان های موزه گردی کشور را معرفی کرده است.

 • مدینه (بخش قدیمی شهر)

Image result for old city casablanca

تصویر بخش قدیمی شهر کازابلانکا

دیدار از بخش قدیمی شهر که Medina نام دارد نیز در برنامه های کازابلانکا گردی بهتر است لحاظ شود. سبک زندگی خاص بخش سنتی شهر کازابلانکا، شما را با واقعیت های پیدا و نهان شهر در دیدار نزدیک تر مردمانش آشنا می کند. همچنین برای سلفی و شکار عکس های ناب در این جشنواره سنت و مدرنیته، لوکیش خوبی برای توریسم بلاگرها خواهد بود.

Related image

میوه، پوشاک و صنایع دستی مراکشی ها را می توان در بخش قدیمی شهر مشاهده و خریداری کرد. البته این بخش به نسبت قسمت های مدرن، کثیف تر است

 • حمام قدیمی شهر

اطلاعات حمام های قدیمی شهر را میتوان از اهالی و مغازه دارهای شهر گرفت.

 • میدان محمد پنجم (میدان اصلی شهر)

Image result for mohammed v square casablanca

از جمله مناطق گردشگری دیدنی مراکش می توان به میدان محمد پنجم اشاره کرد.

 • پارک سندباد

Image result for sindbad park casablanca

پارک Sinbad از دیگر ظرفیت های گردشگری پر مخاطب کازابلانکا است که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن، از درگاه رسمی آن در این آدرس استفاده کنید.

Image result for sultan mohammed airport casablanca

فرودگاه سلطان محمد پنجم، نخستین مقصدی است که گردشگران در سفر به کازابلانکا با آن روبرو می شوند و بزرگ ترین فرودگاه مراکش نیز به شمار می آید. کازابلانکا، ساختار شهری اروپایی دارد و شهری شلوغ و پر ترافیک اما دیدنی و جذاب است. برای اطلاع از برنامه پروازهای ورود و خروجی، به سایت آن مراجعه کنید.

سفر به آگادیر

Image result for agadir morocco

یکی از معروف ترین تفرجگاه های مراکش، آگادیر بوده که با ۸۸ هزار توصیه تریپ ادوایزری ها مواجه شده است. منطقه ای با ماسه های ریز سفید رنگ که این منطقه مراکش را به مقصد عروس گردی و سلفی ها و تصاویر فوق العاده گردشگران تبدیل کرده است. حمام آفتاب در مراکش یعنی آگادیر. در سفر به مراکش، سفر به کازابلانکا و اگادیر را در برنامه داشته باشید که مقصد گردشگری صدها هزار گردشگر از سراسر جهان است.

Image result for agadir morocco

یکی از کارهایی که در کنار ساحل نوردی و آفتاب گیری در آگادیر باید انجام دهید، گردش در منطقه قصبه است که تاریخ آگادیر را با معماری جذابش روایت می کند و یادگاری از قرن شانزدهم و دوران استعمار مراکش به شمار می رود.

از جمله دیگر جاهایی که در این منطقه ارزش دیدن دارد، صویرا است که از محبوب ترین شهرهای مراکش بوده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

Related image

خوشمزه ترین میوه های آفریقایی را می توان در فروشگاه های آگادیر تهیه کرد

 • شفشاون (شهر آبی مراکش)

Image result for Chefchaouen

شفشاون-Chefchaouen شفشاون یک شهر کوهستانی زیبا در شمال شرقی مراکش است که با خانه هایی با رنگ سفید با پودر آبی و متمایز، رنگ بندی شده و مناظری زیبا را خلق کرده است. از نظر مراکش گردهای حرفه ای، شفشاون مقصد خرید خوبی است و صنایع دستی مراکش را می توان در این شهر مشاهده کرد. پوشاک پشمی و پتوی بافته شده از جمله صنایع دستی محبوب آن به شمار می رود.

Image result for Chefchaouen

منطقه اطراف شفشاون یکی از تولید کنندگان اصلی شاهدانه در مراکش است.

 • صویره

اگر به دنبال یک مقصد گردشگری دریایی آرام هستید، صویره را پیشنهاد می کنیم. جایی سابقه چند صد ساله در تعاملات تجاری و فرهنگی آسیا و اروپا و آفریقا داشته و امروزه صویره با وزش باد قوی مداوم بر روی خلیج محافظت شده برای کایتینگ و موج سواری مشهور است.

چترهای آفتابگیر در ساحل به عنوان محافظت در برابر باد و شن و ماسه استفاده می‌شود. مدینه صویره خانه بسیاری از هنرها و صنایع دستی کوچک به ویژه ساخت کابینت و کنده‌کاری‌های چوبی است.

توصیه های مراکش گردی

مراکش

یکی از هیجانی ترین فعالیت ها در سفر به مراکش، بالون سواری و تماشای سرزمین رنگارنگ از ارتفاع چند صد متری است.

 • برای بالون گردی در مراکش، از این سایت و این درگاه استفاده کنید.
 • دفتر گردشگری ملی مراکش، جدید ترین اطلاعات گردشگری این کشور را در اختیار شما قرار می دهد.
 • مراکش سوق (بازار مراکش)، برای آشنایی با سبک زندگی مردم و اقتصاد محلی و خرید سوغات توصیه می شود. چانه زنی را فراموش نکنید.
 • در بخش مدینه شهر  کازابلانکا، پیاده روی را فراموش نکنید. چرا که نایت لایف زیبایی دارد و بسیاری از مناطق را پیاده می توان دید.
 • برای صرفه جویی در هزینه ها، از فروشگاه های محلی به جای مغازه های لوکس پاساژ ها و رستوران های معروف استفاده کنید.
 • مراقب شیادانی که اطلاعات اشتباه گردشگری و اقامتی در شهر می دهند باشید.
 • همواره اطلاعات مربوط به مقصدهای گردشگر و اقامتی و حمل و نقل را از سایت های رسمی مراکش و یا اطلاعات هتل ها و یا راهنمایی های مراکش گردهای حرفه ای در تریپ ادوایزر سوال کنید.
 • میزبان های رایگان مهمان نواز، در مراکش هم در دسترس هستند.
 • برای آگاهی از رویدادهای فرهنگی و هنری و گردشگری روزانه، با اینترنیشنی های مراکش همراه شوید.
 • اگر خواهان رزرو هتل و یا هاستل در شهرهای مختلف مراکش هستید، booking و EXPEDIA را در نظر داشته باشید.
 • اگر علاقمند به سکونت در خانه های شهروندان مراکش هستید، از خدمات AIRBNB استفاده کنید.
 • درگاه گردشگری رسمی مراکش، بهترین و جدید ترین اطلاعات درباره ظرفیت ها و فرصت های اقامتی، تفریحی، گردشگری،‌ موزه گردی و گالری گردی مراکش را در اختیار شما قرار می دهد.

منبع: فارس ، ایسنا
یک نظر

ورود

 • پاسارگاد خرداد ۲۶, ۱۳۹۶

  بسیار جالب ،،، همیشه دوست داشتم به مراکش سفری داشته باشم . تو دوران نوجوانی داستانی خوندم که در مراکش اتفاق افتاده بود و همیشه برام مقصد جالبی بوده برای سفر.