۱۱ واقعیت جالب و باور نکردنی در مورد ساختمان پنتاگون که احتمالاً در مورد آن ها نمی دانستید

۱۱ واقعیت جالب و باور نکردنی در مورد ساختمان پنتاگون که احتمالاً در مورد آن ها نمی دانستید

پنتاگون ستاد مرکزی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا بوده و در واقع یک ساختمان پنج ضلعی بسیار بزرگ است که بزرگ ترین ساختمان متعلق به یک اداره ی دولتی در سراسر جهان به شمار می آید. ساختمان پنتاگون که بیش از ۶ میلیون فوت مربع (۵۵۷.۴۱۸ متر مربع) مساحت دارد در طی عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ صدمات شدیدی دید. قبل از حملات ۱۱ سپتامبر، این ساختمان عظیم بازسازی شده بود که همواره در رسانه های داخلی به آن پرداخته می شد. این سازه ی بسیار زیبا و فوق العاده به شکلی منحصر به فرد طراحی شده است. در ادامه قصد داریم به واقعیت های جالب و باور نکردنی در مورد ستاد مرکزی وزارت دفاع ایالات متحده اشاره کنیم. با ادامه ی متن همراه باشید.

۱- دستشویی های مجزا برای سیاه پوستان و سفید پوستان

زمانی که ساختمان پنتاگون ساخته می شد طراحی ها طوری صورت گرفته بود که برای سیاه پوست ها و سفید پوست ها دستشویی های مجزایی ساخته شود زیرا در آن زمان نژاد پرستی در این کشور بیداد می کرد. در این سازه ی عظیم بیش از ۲۸۴ دستشویی وجود دارد.

۲- ۶۰ سال قبل از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر

World-Trade-Center-Attack-w700

عملیات ساخت ساختمان پنتاگون در ۱۱ سپتامبر سال ۱۹۴۱ و درست ۶۰ سال قبل از حملات ۱۱ سپتامبر آغاز گردید.

۳- دلیل پنج ضلعی بودن

170228-Axe-Mak-pentagon-tease_yhgisc-w700

محلی که برای ساخت ساختمان پنتاگون اختصاص داده شده بود در واقع ۵ ضلع داشت و معماران به دلیل وجود جاده های اطراف این زمین چاره ای جز ساختن آن به صورت ۵ ضلعی نداشتند. روزولت بعد از دیدن طرح این ساختمان چنین گفته بود:” من این طرح را دوست دارم زیرا تاکنون چنین کاری انجام نشده است”.

۴- اتاق های سری

Robert-Furman-w700

در طول ساخت این ساختمان، چندین اتاق نیز برای ناظران در نظر گرفته شده بود. بعد از پایان مراحل ساخت این اتاق ها یکی از آن ها به همان شکل سابق باقی ماند و سروان رابرت فورمن آن را پیدا کرده و از آن استفاده نمود و بعد از اتمام ساخت ساختمان برای اقامت به این اتاقک می رفت و هزینه ای نیز پرداخت نمی کرد.

۵- سازه ای کاملاً بتنی

ساختمان پنتاگون طوری طراحی شده بود که زیاد بلند نباشد زیرا در آن دوره که مصادف با جنگ جهانی دوم بود فولاد به اندازه ی کافی وجود نداشت. در واقع این سازه کاملاً بتنی بوده و با استفاده از ۶۸۰.۰۰۰ تن شن و ماسه ی رودخانه ی «پتومک» (Potomac) در شهر واشنگتن ساخته شده است. علاوه بر این به دلیل کمبود فولاد به جای بالاب رو آسانسور از پله های بتنی استفاده شده و بعدها تنها ۱۱ آسانسور در آن به کار رفت.

۶- بزرگ ترین سازمان دولتی در جهان

Pentagon1-696x392-w700

پنتاگون،  وزارت دفاع ایالات متحده، بزرگ ترین سازمان اداری-دولتی در جهان است که در سراسر کشور فعالیت داشته و بیش از ۳ میلیون کارمند دارد که از آن ها می توان به ۱.۳ میلیون نفر کارمند فعال و ۸۱۸.۰۰۰ نفر نگهبان اشاره کرد.

۷- اتاق ملاقات فوق سری

Pentagon-Hot-Dog-Stand-696x522-w700

در طول دوران جنگ سرد، اتحاد جماهیر شوروی بر این باور بود که جلسات فوق سری در اتاقی در مرکز ساختمان پنتاگون برگزار می شود به همین دلیل موشک های هسته ای خود را بر روی این ساختمان متمرکز کرده بود. در وسط حیاط ساختمان پنتاگون یک دکه ی ساندویچ فروشی قرار داشت که معمولاً کارکنان وزارت دفاع ایالات متحده برای صرف ناهار به آن جا مراجعه می کردند و به همین دلیل این دکه را «کافه ی مرکز انفجار هسته ای» (Cafe Ground Zero) نامگذاری کرده بودند.

۸- دو برابر بزرگ تر از ساختمان «امپایر استیت»

Empire-State-Building-New-York-w700

ساختمان پنتاگون در واقع دو برابر ساختمان «امپایر استیت» (Empire State Building) فضای کاری دارد و در کل فضای داخلی و قابل استفاده ی آن ۵.۱۰۰.۰۰۰ فوت مربع (۴۷۳.۸۰۶)متر مربع برآورد شده است.

۹- ناظر ساختمان پنتاگون

General-Leslie-R-w700

سرگرد لزلی گرووز عملیات نظارت بر ساخت ساختمان پنتاگون را نیز مانند پروژه ی منهتن (عملیات ساخت اولین بمب اتمی در دوران جنگ جهانی دوم) بر عهده داشت. او همان کسی است که عملیات موفقیت آمیز ساخت اولین بمب اتمی را هدایت می کرد.

۱۰- هکر ۱۵ ساله

یک هکر ۱۵ ساله توانست کامپیوترهای ناسا را هک کند و به مدت ۲۱ روز آن ها را از کار بیندازد. وی بعدها کامپیوترهای پنتاگون را نیز هک نمود.

۱۱- حادثه ی ۱۱ سپتامبر

Aerial_view_of_the_Pentagon_during_rescue_operations_post-September_11_attack-w700

در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، سومین هواپیمای ربوده شده خطوط هواپیمایی آمریکن ایرلانز (پرواز شماره ۷۷) به ضلع غربی ساختمان پنتاگون خورد که در جریان آن بیش از ۱۸۹ نفر (۵۹ مسافر و ۵ هواپیماربا و ۱۲۵ کارمند حاضر در ساختمان پنتاگون) کشته شدند.

منبع: ohfact
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود