با ۱۵ میلیاردر سرشناس آشنا شوید که مالک باشگاه های معروف فوتبال انگلستان هستند

با ۱۵ میلیاردر سرشناس آشنا شوید که مالک باشگاه های معروف فوتبال انگلستان هستند

فوتبال انگلیس روز به روز بیشتر از قبل به محلی برای قدرت نمایی میلیادرهای برجسته ی جهان تبدیل می شود. باشگاه های متمول و معروف انگلیسی مانند منچستر یونایتد، منچستر سیتی، لیورپول و چلسی همگی در تملک میلیاردرهای معروفی هستند. در ادامه ی این مطلب قصد داریم با استفاده از لیست های مختلفی که در مورد ثروتمندترین مردان جهان وجود دارد شما را با ۱۵ میلیاردر معروف که هر کدام در کشور انگلستان باشگاه های فوتبال را در تملک دارند و نحوه ی بدست آوردن ثروتشان آشنا کنیم.

۱۵- تونی بلوم مالک باشگاه فوتبال برایتون اند هاو آلبیون- ثروت خالص: حدود ۱ میلیارد پوند

15-brighton-and-hove-albion-owner-tony-bloom--net-worth-around-1-billion-w700

تونی بلوم اسرار آمیز در سال ۲۰۰۹ مالکیت باشگاه برایتون اند هاو آلبیون (Brighton & Hove Albion) را بدست آورد و توانست در فصل جاری به لیگ برتر این کشور راه پیدا کند. بر اساس برآوردها ثروت وی فراتر از یک میلیارد پوند بوده که از این مقدار بیش از ۲۰۰ میلیون پوند آن را در باشگاه فوتبال برایتون سرمایه گذاری کرده است که ۹۳ میلیون پوند آن صرف تبدیل کردن ورزشگاه ۳۰ هزار نفری این باشگاه به یک ورزشگاه مجهز و زیبا در سال ۲۰۱۱ شد. وی که با اسم مستعار «مارمولک» شناخته می شود صاحب یک باشگاه قماربازی بوده و درآمد او از این محل سالانه ۱۰۰ میلیون پوند برآورد شده است. وی بیشترین هزینه را برای خرید شین دافی فوتبالیست ایرلندی با مبلغ ۴.۵ میلیون پوند در سال ۲۰۱۶ انجام داد.

۱۴- استفن لنسدون مالک باشگاه بریستول سیتی- ثروت خالص: ۱.۴۸ میلیارد پوند

14-bristol-city-owner-stephen-lansdown--148-billion-w700

استفن لنسدون یکی از موسسین شرکت هارگریوز لنسدون (Hargreaves Lansdown) است و اخیراً با خرید بخشی از سهام باشگاه های راگبی، بسکتبال و فوتبال بریستول سرمایه گذاری گسترده ای در این حوزه کرده است. لنسدون شرکت بزرگ خود را در اتاق خوابش در سال ۱۹۸۱ تاسیس کرد و در سال ۲۰۰۹ با فروش ۴.۷ درصد از سهام شرکت خود توانست ۴۷.۲ میلیون پوند برای بازسازی ورزشگاه بریستول سیتی به نام «اشتون گیت» (Ashton Gate) فراهم کند که بازسازی ها در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید. تیم او اکنون در دسته ی قهرمانی (یک دسته پایین تر از لیگ برتر) رقابت می کند. لنسدون در سال ۲۰۱۵ برای خرید یک بازیکن ساحل عاجی به نام جاناتان کودجیا بیش از ۳.۲۵ میلیون پوند هزینه کرد.

۱۳- شاهد خان مالک باشگاه فولهام- ثروت خالص: ۱.۸۵ میلیارد پوند

13-fulham-owner-shahid-khan--185-billion-w700

شاهد خان نیز مانند استفن لنسدون سرمایه گذاری عظیمی را در دنیای ورزش با خرید باشگاه راگبی جکسونوایل جگوارز (Jacksonville Jaguars) در لیگ حرفه ای راگبی ایالات متحده و باشگاه فوتبال فولهام در لیگ قهرمانی فوتبال انگلیس انجام داده است. شاهد خان که مجله ی فوربس در سال ۲۰۱۲ به وی لقب «چهره ی رویای آمریکایی» داد ثروت خود را در زمینه ی صنعت و خدمات به دست آورده است. او باشگاه فولهام را در سال ۲۰۱۳ از محمد الفایض خریداری کرد. تیم فوتبال فولهام در فصل اخیر با شکست در برابر تیم ردینگ در بازی های پلی آف نتوانست جواز حضور در رقابت های لیگ برتر را بدست آورد. شاهد خان در سال ۲۰۱۴ برای خرید کنستانتینوس میتروغلو ۱۲.۴ میلیون پوند پرداخت کرد.

۱۲- جان دبلیو هنری مالک باشگاه لیورپول- ثروت خالص:۱.۹۴ میلیارد پوند

12-liverpool-owner-john-w-henry--194-billion-w700

جان دبلیو هنری یکی دیگر از سرمایه دارانی است که با خرید باشگاه بیسبال بوستون رد ساکس و باشگاه فوتبال لیورپول علاقه ی خود به حوزه ی ورزش را نشان داده است. وی که والدینی کشاورز دارد کار خود را با تجارت ذرت و سویا در دهه ی ۱۹۷۰ آغاز کرد و در سال ۱۹۸۱ یک بنگاه سرمایه گذاری تجاری با عنوان «JWH» تاسیس کرد. سرمایه گذاری های او در ورزش بیسبال بسیار موفق تر از فوتبال بوده و تیم او در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ برنده ی بازی های جهانی شده است. خارج از دنیای ورزش وی مالکیت روزنامه ی بوستون گلوب (The Boston Globe) را نیز در اختیار دارد. هنری در سال ۲۰۱۶ برای خرید سادیو مانه بیش از ۳۸.۵ میلیون پوند هزینه کرد.

۱۱- مایک اشلی مالک باشگاه نیوکاسل یونایتد- ثروت خالص: ۲.۱ میلیارد پوند

11-newcastle-united-owner-mike-ashley--21-billion-w700

مایک اشلی در سن ۱۶ سالگی درس خواندن را رها کرد و دو سال بعد با قرض گرفتن ۱۰.۰۰۰ پوند از والدینش یک فروشگاه تجهیزات ورزشی در شهر میدن هد (Maidenhead) افتتاح نمود. وی با توسعه ی فروشگاه های خود اکنون بیش از ۴۰۰ فروشگاه ورزشی را مدیریت می کند. اشلی در سال ۲۰۰۷ باشگاه نیوکاسل یونایتد را به مبلغی در حدود ۱۳۵ میلیون پوند خریداری کرد اما در طول ۱۰ سال مدیریت او بسیاری از هوارداران به روش او در باشگاه معترض بوده و باشگاه نیوکاسل جمع زیادی از طرفداران خود را از دست داده است اما در سال های اخیر وضعیت این باشگاه ریشه دار انگلیسی بهتر شده است و در سال گذشته با استخدام رافائل بنیتز، تیم نیوکاسل توانست جواز حضور در فصل آینده ی لیگ برتر را بدست آورد. اشلی در سال ۲۰۱۵ برای خرید جورجینیو واینالدوم ۱۷ میلیون پوند پرداخت کرد.

۱۰-گوچوان لای مالک باشگاه وست برومویچ آلبیون- ثروت خالص: ۲.۸ میلیارد پوند

10-west-bromwich-albion-owner-guochuan-lai--28-billion-w700

گوچوان لای ثروت خود را از طریق سرمایه گذاری در بخش املاک به دست آورده و با افزایش سرمایه و ثروتش بیش از پیش در زمینه ی اجرای پروژه های خصوصی فعال شده است. وی در سال ۲۰۱۴ به توصیه ی یک شرکت مدیریت سرمایه باشگاه وست برومویچ آلبیون را خریداری نمود و تیم او سال گذشته توانست رتبه ی دهم جدول لیگ برتر را از آن خود کند که موفقیت بزرگی برای این تیم محسوب می شود. لای در سال ۲۰۱۶ برای خرید ناصر چادلی بیش از ۱۳ میلیون پوند هزینه کرد.

۹- کاتارینا لیِبر مالک باشگاه ساوتهمپتون- ثروت خالص: ۳ میلیارد پوند

9-southampton-owner-katharina-liebherr--3-billion-w700

خانواده ی کاتارینا در زمینه ی تولید تجهیزات سنگین ساختمانی و ساخت و ساز فعالیت دارند. زمانی که باشگاه ساوتهمپتون توسط کاتارینا و خانواده اش خریداری شد این باشگاه در دسته ی اول فوتبال انگلیس (دو دسته پایین تر از لیگ برتر) قرار داشت اما امروزه یکی از قدرتمندترین تیم های لیگ برتر کشور انگلیس به شمار می آید. علاوه بر این باشگاه ساوتهمپتون در زمینه ی نقل و انتقال بازیکن و استعدادیابی نیز بسیار موفق عمل کرده و از این راه سود سرشاری را نصیب صاحبان خود نموده است. با این وجود اخیراً گزارش شده که کاتارینا قصد دارد بخشی از سهام باشگاه را در اختیار یک شرکت سرمایه گذاری چینی قرار دهد. تیم ساوتهمپتون در سال ۲۰۱۶ بیشترین هزینه را به مبلغ ۱۵.۹ میلیون پوند برای خرید سوفیان بوفال انجام داد.

۸- خانواده ی گلیزر مالکان باشگاه منچستر یونایتد- ثروت خالص: ۳.۳ میلیارد پوند

8-manchester-united-owners-the-glazer-family--33-billion-w700

مالکوم گلیزر، پدر خانواده ی گلیزر در سال ۲۰۱۴ و بعد از ثروت اندوزی فراوان به لطف موفقیت در خرید و فروش املاک، بانکداری، ساخت بیمارستان، سهام و باشگاه داری درگذشت. وی در سال ۱۹۹۵ باشگاه راگبی تامپا بَی بکانیرز (Tampa Bay Buccaneers) در لیگ حرفه ای ایالات متحده را خریداری کرد و در سال ۲۰۰۳ نیز با صرف هزینه ی سرسام آور ۷۹۰ میلیون پوند مالکیت باشگاه متمول و سرشناس منچستر یونایتد را در اختیار گرفت. در دوران مالکیت خانواده ی گلیزر بر باشگاه منچستر یونایتد، طرفداران این تیم همواره نارضایتی خود را به دلیل بالا رفتن سطح بدهی های باشگاه اعلام کرده اند اما در همین مدت باشگاه توانسته ۵ مقام قهرمانی لیگ برتر انگلیس، ۳ قهرمانی لیگ کاپ، یک اف اَی کاپ، یک قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و یک قهرمانی لیگ اروپا را بدست آورند. بعد از مرگ مالکوم گلیزر، پسرانش آورام و جوئل گلیزر به صورت اشتراکی ریاست این باشگاه را بر عهده دارند. سران باشگاه منچستر یونایتد در سال ۲۰۱۶ برای خرید پل پوگبا از یوونتوس ۸۹.۳ میلیون پوند پرداخت کردند.

۷- ویچای سریواداناپرابا مالک باشگاه لسترسیتی- ثروت خالص: ۳.۶۴ میلیارد پوند

7-leicester-city-owner-vichai-srivaddhanaprabha--364-billion-w700

این میلیاردر تایلندی ثروت خود را از طریق فعالیت در حوزه ی فروشگاه های معاف از مالیات موسوم به «King Power Duty Free» بدست آورده است. در سال ۲۰۱۰،سریواداناپرابا باشگاه لسترسیتی را خریداری کرد و با قهرمانی در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ در لیگ برتر انگلیس شاهد بزرگ ترین موفقیت این تیم در تاریخ باشگاه بود. در هنگام شروع بازی های فصل قبل لیگ برتر احتمال قهرمانی تیم لستر سیتی یک به ۵ هزار برآورد شده بود. پسر او که آیاوات نام دارد نایب رییس باشگاه لسترسیتی است. وی در سال گذشته برای جذب اسلام سلیمانی بیش از ۲۹ میلیون پوند هزینه نمود.

۶- جو لوییس مالک باشگاه تاتنهام هاتسپر- ثروت خالص: ۴.۶ میلیارد پوند

6-tottenham-hotspur-owner-joe-lewis--46-billion-w700

این سرمایه دار و تاجر لندنی ثروتش را از راه سرمایه گذاری در صنعت توریسم و هتلداری در اواخر دهه ی ۱۹۷۰ و اوایل دهه ی ۱۹۸۰ بدست آورده است. لوییس در سال ۱۹۹۲ همراه با جورج سوروس سود هنگفتی را در اثر بالا رفتن نرخ تبادل پوند در حوزه ی تجاری کشورهای اروپایی بدست آورد. اخیراً این سرمایه دار ۸۰ ساله بخش اعظمی از سهام یک هولدینگ بزرگ با عنوان «Tavistock Group» که در زمینه ی تحقیقات علوم حیاتی، صنعت، املاک و ورزش فعالیت دارد را در اختیار گرفته است. تیم فوتبال تاتنهام هاتسپر یکی از سرشناس ترین و موفق ترین تیم های فوتبال انگلیس در سال های اخیر بوده و با هدایت مائوریتسیو پوچتینو و بازیکنانی مانند دله آلی و هری کین توانسته اسم خود را بر سر زبان ها بیاندازد. این باشگاه در سال ۲۰۱۳ برای خرید اریک لاملا بیش از ۳۰ میلیون پوند صرف کرد.

۵- گوو گوانگ چانگ مالک باشگاه وولورهمپتون وندررز- ثروت خالص: ۴.۷۲ میلیارد پوند

5-wolverhampton-wanderers-owner-guo-guangchang--472-billion-w700

این سرمایه دار چینی موسس و رییس مجموعه شرکت های «Fosun International» و شرکت سرمایه گذاری فوسان است که در زمینه ی املاک، مدیریت سهام و سرگرمی فعالیت دارد. گوانگ چانگ در سال ۲۰۱۶ باشگاه وولورهمپتون را به قیمت ۴۵ میلیون پوند خریداری کرده و این باشگاه فصل اخیر لیگ قهرمانی فوتبال انگلیس را با قرار گرفتن در رتبه ی ۱۵اُم به پایان رساند. مالکان باشگاه وولورهمپتون در سال ۲۰۱۷ برای به خدمت گرفتن هلدر کوستا بیش از ۱۳ میلیون پوند صرف کردند.

۴- خانواده ی کویتس مالکان باشگاه استوک سیتی- ثروت خالص: ۵ میلیارد پوند

4-stoke-city-owners-the-coates-family--5-billion-w700

پیتر کویتس در سن ۱۴ سالگی و در سال ۱۹۵۲ مدرسه را رها کرد و بعد از خدمت سربازی به سمت مدیریت منطقه ای یک رستوران زنجیره ای منصوب گردید و بعدها یک کمپانی کترینگ را برای باشگاه های فوتبال راه اندازی نمود.خانواده ی کویتس با تاسیس یک سایت آنلاین شرط بندی به نام «bet365» در سال ۲۰۰۰ توسط دنیس دختر پیتر صاحب ثروت سرشاری شدند. اکنون پیتر کویتس مالک باشگاه استوک سیتی و bet365 نیز اسپانسر این تیم به شمار می آید. استوک سیتی یکی از تیم های منسجم لیگ برتر فوتبال انگلیس به شمار می آید و روسای این باشگاه در سال ۲۰۱۷ برای خرید یک بازیکن جوان فرانسوی به نام جیانلی ایمبولا بیش از ۱۸.۳ میلیون پوند هزینه نمودند.

۳- استن کروئنکه مالک باشگاه آرسنال- ثروت خالص: ۵.۸ میلیارد پوند

3-arsenal-owner-stan-kroenke--58-billion-w700

کروئنکه اولین کار خود را قبل از ۱۰ سالگی به عنوان یک جاروکش آغاز کرد اما به سرعت استعداد خود را در زمینه دلالی نشان داد. در سن ۳۶ سالگی، کروئنکه یک امپراطوری املاک تجاری به نام «Kroenke Group» را راه اندازی کرد و به عنوان مالک و رییس شرکت «Kroenke Sports & Entertainment» مالکیت باشگاه راگبی لس آنجلس رمز، باشگاه چوگان کلرداو ماموث، باشگاه فوتبال کلرادو رپیدز و باشگاه فوتبال آرسنال را نیز در اختیار دارد. در زمان مدیریت او دودستگی زیادی در میان طرفداران تیم به وجود آمد مخصوصاً بعد از این که اعلام کرد که برای بردن جام این تیم را نخریده است و بعد از ناکامی های اخیر این تیم انتقادات بسیاری از نحوه ی مدیریت او صورت گرفت. کروئنکه در سال ۲۰۱۳ برای خرید مسوت اوزیل از رئال مادرید بیش از ۴۴.۵ میلیون پوند هزینه کرد.

۲- رومن آبراموویچ مالک باشگاه چلسی- ثروت خالص: ۸ میلیارد پوند

2-chelsea-owner-roman-abramovich--8-billion-w700

آبراموویچ که یک اولیگارش (کسانی که از دولت طرفداری کرده و از رانت های دولتی برخوردار می شوند) حوزه ی نفت، گاز و فلزات است با فروش ۷۳ درصد از سهام شرکت «Sibneft » به شرکت گازپروم در سال ۲۰۰۵ توانست ثروتی معادل ۱۰ میلیارد پوند را به دست آورد. از آن زمان تاکنون وی با خرید باشگاه لندنی چلسی توانسته موفقیت های بی سابقه ای از قبیل ۵ قهرمانی لیگ برتر، ۴ اف اَی کاپ، ۳ لیگ کاپ، یک قهرمانی لیگ قهرمانان و یک عنوان قهرمانی لیگ اروپا را در تیمش شاهد باشد. این سرمایه دار ۵۰ ساله ی روس در ۱۰ سال اول مدیریت و مالکیت باشگاه بیش از ۲ میلیارد پوند هزینه کرده و به نظر می رسد در فصل نقل و انتقالات تابستانی نیز مانند قبل ولخرجی خواهد کرد. وی در سال ۲۰۱۱ برای خرید فرناندو تورس بیش از ۵۰ میلیون پوند هزینه نمود.

۱- شیخ منصور مالک باشگاه منچستر سیتی- ثروت خالص: ۲۰ میلیارد پوند

1-manchester-city-owner-sheikh-mansour--20-billion-w700

شیخ منصور از سهامدارن عمده ی شرکت «Virgin Galactic»، شرکت «Daimler» و «Sky News Arabi» به شمار می آید و سمت معاونت نخست وزیر امارات متحده عربی را نیز در اختیار دارد. شیخ منصور نیز مانند رومن آبراموویچ و تیم چلسی، انقلابی در تیم منچسترسیتی به پا کرده و تیم او از سال ۲۰۰۸ تاکنون توانسته دو عنوان قهرمانی لیگ برتر، یک قهرمانی اف اَی کاپ و دو قهرمانی لیگ کاپ را بدست آورد. اما منچستر سیتی تنها تیمی نیست که شیخ منصور سیتی مالکیت آن را در اختیار دارد زیرا مالکیت تیم های ملبورن سیتی، نیویورک سیتی، اتلکتیکو تورکه نیز از آنِ شیخ منصور بوده و بخشی از سهام تیم های یوکوهاما اف مارینوس را نیز در اختیار دارد. شیخ منصور در سال ۲۰۱۵ برای به خدمت گرفتن کوین دِ بروینه بیش از ۵۴ میلیون پوند هزینه کرد.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود