۲۴ حقیقت جالب در مورد جنگ سرد که احتمالاً از آن ها اطلاعی نداشتید

۲۴ حقیقت جالب در مورد جنگ سرد که احتمالاً از آن ها اطلاعی نداشتید

آیا می دانید جنگ سرد چگونه آغاز شد؟ چه عواملی وقوع جنگ سرد را به دنبال داشتند؟ چه کسانی در جنگ سرد دخیل بودند؟ این موضوع بسیار پیچیده است اما در واقع و به طور خلاصه می توان گفت که رقابت بین کشورهای شرق و غرب، بین نظام کمونیسم و نظام سرمایه داری را جنگ سرد می نامند. در تعریفی دیگر تنش ژئوپلتیکی بعد از پایان جنگ جهانی دوم بین کشورهای بلوک شرق به رهبری شوروی سابق و کشورهای بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا دوران جنگ سرد نامیده می شود. در کل این دوران از سال ۱۹۴۷ تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ ادامه داشت. آن دسته از شما که به تاریخ و جنگ سرد علاقه دارید با ادامه ی متن همراه باشید تا ۲۴ حقیقت جالب و باورنکردنی در مورد دوران جنگ سرد که احتمالاً اطلاعی از آن ها نداشتید را به شما بگوییم.

۱-مسئولین مرزی و فرودگاهی شوروی سابق به راحتی می توانستند پاسپورت های تقلبی را تشخیص دهند زیرا میخ های منگنه ی استفاده شده در این پاسپورت ها زنگ نمی زدند. در واقع میخ های پاسپورت های واقعی شوروی از فلز بسیار بی کیفیتی ساخته می شدند که خیلی سریع زنگ می زدند. از این رو پاسپورت تقلبی به راحتی قابل شناسایی بود.

25-26-610x345-w750
۲-زنگ های خطر حمله ی هوایی کرایسلر ۶ متری در اطراف مرزهای ایالات متحده نصب شده بودند که چنان قدرتمند بودند که می توانستند مه را وادار به بارش کنند.

24-27-610x345-w750
۳- یک بار سازمان سیا نقشه ای طراحی کرد که به طور مخفیانه ریش های فیدل کاسترو را از بین ببرد تا چهره ی او نزد عموم را خدشه دار نماید.

22-26-610x345-w750
۴- مقامات رسمی شوروی فکر می کردند که در مرکز ساختمان پنتاگون اتاقی وجود دارد که جلسات بسیار سری مقامات آمریکایی در آن برگزار می شود اما در واقع این مکان تنها یک دکه ی ساندویچ فروشی بود.

21-26-610x345-w750
۵- دولت کانادا گروهی از ساکنان بومی قطب شمال را جابجا کرد تا بر مالکیت خود بر این مناطق تاکید کند زیرا دولت شوروی سابق علاقه ی زیادی به تسلط بر مناطق شمال غربی قطب شمال داشت.

۶- شوروی و ایالات متحده تقریباً بر سر یک برنامه ی فضایی مشترک به توافق رسیده بودند که با ترور جان اف کندی این برنامه رها شد زیرا مقامات شوروی اعلام کردند که رییس جمهور جدید یعنی جانسون اعتماد ندارند.

image_11963-w750

۷- اصطلاح «جنگ سرد» اولین بار توسط جورج اورول در کتاب «مزرعه حیوانات» مورد استفاده قرار گرفت. این کتاب استالینیسم و روش های حکومت کمونیست های شوروی را به شیوه ای ظریف نقد می کشد.

18-26-610x345-w750
۸- یک خلبان ۱۸ ساله آلمانی به نام ماتیاس راست برای کاهش دادن تنش بین شوروی و کشورهای غربی با گذشتن از خطوط دفاعی نیروهای این کشور در میدان سرخ شهر مسکو به زمین نشست.

17-26-610x345-w750
۹- گوزن های بین مرز آلمان و چکسلواکی از گذشتن از مرز خودداری می کردند زیرا در تماس با ترده های مرزی به آن ها شوک الکتریکی وارد شده بود.
۱۰- بمب اتمی موسوم به «بمب تزار» (Tsar Bomba) بزرگ ترین بمب اتمی است که تاکنون آزمایش شده است. نیروهای نظامی شوروی سابق این بمب را در قطب شمال آزمایش کردند که ابر تشکیل شده در اثر انفجار آن ۷ برابر بلندتر از کوه اورست بود.

15-28-610x345-w750

۱۱- در طول جنگ سرد عملیاتی در ایالات متحده برنامه ریزی شده بود که «عملیات بچه گربه» (Operation Kitty) نام داشت. اگر فکر می کنید که این عملیات جاسوسی توسط گربه ها را شامل می شد کاملا درست فکر کرده اید. سازمان سیا بیش از ۱۵ میلیون دلار برای مجهز کردن گربه ها به تجهیزات جاسوسی هزینه کرد.
۱۲- در طول دوران سرد ۱۱ رییس جمهور بر ایالات متحده حکومت می کردند که عبارت بودند از هری ترومن، دوایت دی آیزنهاور، جان اف کندی، لیندون بی جانسون، ریچارد نیکسون، جرالد فورد، جیمی کارتر، رونالد ریگان و جورج اچ دبلیو بوش.

13-26-610x345
۱۳- جهان اول در ابتدا به کشورهای غربی متشکل از ایالات متحده، اروپا و هم پیمانانشان اطلاق می شد. جهان دوم نیز شامل شوروی سابق و کشورهای متحدش مانند کوبا و چین می شد. کشورهای جهان سوم نیز کشورهای بی طرف را در بر می گرفت که بدیت ترتیب در آن دوران کشور سوییس جزو کشورهای جهان سوم به شمار می آمد.

12-27-610x345-w750
۱۴- در سال ۱۹۴۵ گروهی از کودکان روسی به سفیر ایالات متحده در این کشور یک مهر هدیه دادندکه هفت سال بعد معلوم شد یک دستگاه شنود در آن کار گذاشته شده است. از آن زمان به بعد به این دستگاه «چیز» (The Thing) گفته می شد.

11-26-610x345-w750

۱۵- یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ کره ای در سال ۱۹۸۳ به دلیل ورود اتفاقی به حریم هوایی شوروی مورد اصابت قرار گرفت و منهدم شد. این موضوع مسئولان ایالات متحده را متقاعد کرد که تکنولوژی جی پی اس را در اختیار عموم قرار دهند.
۱۶- برای نشان دادن برتری خود دولت ایالات متحده تصمیم گرفته بود یک بمب اتمی را در کره ی ماه آزمایش کند.

9-26-610x345-w750
۱۷- در این دوران از خرس هایی که تحت تاثیر دارو قرار داشتند برای تست های مربوط به چتر نجات هواپیماهای نیروی هوایی استفاده می شد.

8-26-610x345-w750
۱۸- وقتی که سازمان سیا متوجه وجود زمین های فوتبال در کوبا شد این موضوع را مشکوک دانست زیرا کوبایی ها عمدتاً بیسبال بازی می کردند و فوتبال از علایق اصلی روس ها به شمار می آمد.

7-25-610x345-w750
۱۹- هر دو طرف به شدت بر علیه یکدیگر تبلیغ می کردند. حتی نقشه ها طوری ساخته شده بودند که طرف دیگر را بزرگ تر و نزدیک تر از آن چه که بود نشان دهند.

6-26-610x345-w750
۲۰- در دوران شوروی سابق سیاستی به عنوان «شهر بسته» اتخاذ می شد بدین ترتیب که راه های خروج از شهر بسته می شدند تا خروج غیرنظامیان از شهرها محدود شده و تحت کنترل باشد.
۲۱- شوروی سابق یکی از معدود کشورهایی در تاریخ است که پاسپورت داخلی داشت. در واقع شما هر جایی که دلتان می خواست نمی توانستبد بروید. امروزه نیز از کارت های شناسایی به عنوان همان پاسپورت های داخلی در کشور روسیه استفاده می شود که تفاوت بسیاری با پاسپورت بین الملی آن ها دارد.

4-26-610x345-w750
۲۲- یک ژنرال شوروی سابق به نام استانیسلاو پتروف مسئولیت نظارت بر رادارهای کشور را برعهده داشت که ناگهان رادار نشان داد حمله ی اتمی از جانب ایالات متحده انجام شده است. پتروف قبل از این که فرمان حمله ی متقابل بدهد کمی صبر کرد سپس حمله ی متقابل را مسکوت گذاشت زیرا فکر می کرد که یک خطای سیگنالی در رادار پیش آمده است و خوشبختانه درست فکر می کرد.

3-26-610x345-w750
۲۳- تبلیغات خطوط راه آهن همیشه سعی می کردند به مردم القا کنند که این خطوط بسیار مهم بوده و در صورت در گرفتن جنگ، دولت شوروی قبل از هر چیز خطوط ریلی را مورد هدف قرار خواهد داد.
۲۴- بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۸ نیروی هوایی ایلات متحده دستکم یک هواپیمای حامل بمب اتمی را در هوا نگه می داشت که به این برنامه «عملیات کنبد کروم» (Operation Chrome Dome) گفته می شد.

1-26-610x345-w750

منبع: list25
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۲ نظر

ورود

 • علی تیر ۱۱, ۱۳۹۶

  چه جالب اصلا فکرش رو هم نمی کردم.؟؟؟!!!

 • rough boy تیر ۱۷, ۱۳۹۶

  کاش اون ژنراله صب نمیکرد و دستور شلیک رو میداد تا دیگه ما الان کشوری به نام امریکا نداشته باشیم تا از قدرتش استفاده بکنه و تو جهان شرارت بکنه

  • عرفان تیر ۱۸, ۱۳۹۶

   روس ها مگه شرارت ندارن ؟!

   • rough boy تیر ۱۸, ۱۳۹۶

    چرا دیگه منظورم هر دو بود…. اگه ژنراله صب نمیکرد و بمب های هسته ای رو میفرستاد طرف امریکا .. امریکا هم متوجه میشد که شوروی بمب اتمی زده سمتش و امریکا هم بمب اتمی میفرستاد طرف شوروی و اینطوری بود که دو ابر قدرت دنیا برای همیشه کارشون تموم میشد و جهان در صلح و ارامش بود با نبودشون اما حیف !!

  • علی تیر ۱۸, ۱۳۹۶

   اصلا هم به جون مردم بیگناه فکر نمیکنی؟

   • rough boy تیر ۲۰, ۱۳۹۶

    بعضی موقع ها باس بی رحم باشی .. همین الانش بخاطر امریکا کلی بچه بیگناه دارن تو کشور هایی مث یمن میمیرن .. اونا ادن نیستن و نبودن و فقط امریکایی ها ادم هستن نه

    • Best فروردین ۲۵, ۱۳۹۷

     همون امریکا هم نبود الان توی بدبخت غارنشین بودی.

 • یحیی تیر ۱۸, ۱۳۹۶

  شماره ۲۴- آمریکا یا شوروی؟

 • ادونیو مرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  نکته ۲۵ جنگ سرد در زمانی شروع شد که شوروی داشت منچوری ژاپن را فتح میکرد تا جنگ را خودش تمام کند (جنگ جهانی)که امریکا بمب اتمی رو روی ژاپن انداخت تا خودش جنگ را تمام کند بعد از ان کشور های زیادی مثل ویتنام افغانستان سوریه آلمان (غربی وشرقی)و…برای جنگ سرد اسیب دیدند

 • ادونیو مرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  اگه اون ژنرال بمب را می انداخت جنگ جهانی سوم اغاز میشد و بنطر من چون امریکا کشور توطئه کار وشیادیه امریکا پیروز میشد

 • شیگا شهریور ۵, ۱۴۰۰

  خوبه موقع نوشتن کامنت یکم فکر هم بکنیم که چی میخوایم بنویسیم وچرا