دانشمندان: زنان در دوران ماقبل تاریخ شکارچی بودند

دانشمندان: زنان در دوران ماقبل تاریخ شکارچی بودند

انسان شکار کردن را از بیش از دو میلیون سال قبل آغاز کرد و گرچه مردان نقش پررنگی در این کار داشتند اما تحقیق جدیدی می گوید زنان هم این کار را انجام می دادند. در حقیقت کارشناسان شواهد و مدارکی پیدا کرده اند که نشان می دهد احتمالاً نقش زنان در شکار دوران ماقبل تاریخ پررنگ تر از چیزی بوده که تصور می شود.

در ادامه به نتایج این تحقیق بیشتر خواهیم پرداخت.

ممکن است باور رایج در این مورد درست نباشد

انسان شناسان می خواستند بدانند در دوران ماقبل تاریخ زنان بیشتر به شکار می رفتند یا مردان و آیا برخلاف باور رایج، زنان هم در این کار شرکت داشتند. آن ها برای این کار یک قبرستان باستانی ۹ هزار ساله در پرو به نام Wilamaya Patjxa را مورد مطالعه قرار دادند و در آنجا استخوان هایی کشف کردند.

زنان از نوجوانی شکار می کردند

در میان بقایای شکارچیانی که از این قبرستان کشف شد، بقایای یک زن ۱۷ تا ۱۹ ساله هم بود. وسایل شکار این دختر نوجوان در کنارش کشف شد، سلاح های سنگی مختلفی مخصوص شکار که استادانه ساخته شده بودند. کارشناسان با توجه به نحوه ی کشف وسایل و وضعیت آن ها به این نتیجه رسیدند که این دختر وسایل شکار خود را در یک کیسه ی چرمی حمل می کرده است.

آثار و نشانه هایی از آن ها در سرتاسر آمریکا کشف شده است

محققان بر اساس یافته های خود و شواهد و مدارک به دست آمده به یک الگو رسیدند و چندین قبرستان باستانی دیگر در آمریکا را هم مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. از ۱۰۷ نقطه ای که مورد بررسی قرار گرفت، آن ها بقایای ۴۲۹ انسان را کشف کردند که جنسیت ۲۷ نفر آن ها مشخص گردید. جالب آنکه از این تعداد ۱۱ نفر شکارچیان زن بودند.

فقط مردان شکار نمی کردند

کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که زنان در شکار دوران ماقبل تاریخ مشارکت داشتند و این مشارکت مختصر هم نبود. در حقیقت، به گفته ی کارشناسان، در آن دوران شکار امری مختص به یک جنسیت خاص نبود چرا که تخمین زده می شود ۳۰ تا ۵۰ درصد زنان شکارچی بودند.

شواهد و مدارک این موضوع همیشه وجود داشته است

به گفته ی محققانی که در این تحقیق مشارکت نداشتند، شواهد و مدارکی که گویای شکار زنان در دوران ماقبل تاریخ باشد همیشه وجود داشته، اما هرگز درباره ی آن صحبت نشده است. وقتی نوزادان از شیر گرفته می شدند، زنان در کار شکار به کمک مردان می رفتند. این مسأله بحث بر سر نقش های جنسیتی را وارد مرحله ی تازه ای می کند. زنان هم در آن زمان قدرتمند بودند و هم در زمان حاضر.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود