موزه گردی با شخصیت های داستانی و سیاسی معروف

از موزه «شرلوک هلمز» لندن تا موزه «پلنگ صورتی» کالیفرنیا

موزه گردی با شخصیت های داستانی و سیاسی معروف

موزه گردی در همه نقاط دنیا، یکی از جذاب ترین و متداول ترین فعالیت های گردشگران محلی و بین المللی به شمار می رود که توسط آن می توان بخشی از تاریخ را در حوزه مربوطه، مشاهده کرد. تماشای بخشی از تاریخ، از طریق گذر به تماشاگه راز امکان پذیر است و همیشه جذابیت های خاص خود را دارد.

سرویس هنری روزیاتو امروز شما را به گشتی در موزه شخصیت های داستانی و کارتونی معروف می برد. جایی که خبری از عتیقه ها و سفال های قیمتی و تابلوهای گران قیمت نیست. بلکه مجسمه ها و اشیایی از شخصیت های هنری، ورزشی، سینمایی که بعضا در داستان ها هم شاهد بودیم، عناصر موزه ها را تشکیل می دهند.

در موزه گردی داستانی ما همراه باشید.

موزه شرلوک هلمز

s1

ورودی موزه شرلوک هلمز در خیابان Baker لندن

شرلوک هلمز، این شخصیت مرموز، جدی اما خوش فکر و خلاق انگلیسی که در کشف پیچیده ترین شیوه های قتل، تصویر یک کارآگاه خبره را در ذهن خوانندگان آثار سر آرتور کانت دوبل،‌نویسنده انگلیسی زنده می کند، یکی از موزه های داستانی جهان به شمار می رود.

s10

لندن، پایتخت سیاسی و اقتصادی بریتانیا، یکی از مقصدهای گردشکری مهم شمال قاره سبز است که نه عضو پیمان شنگن است و نه دیگر در اتحادیه اروپا عضویت دارد. در لندن، ‌موزه های بسیاری برای دیدن وجود دارد که موزه مادام توسو، یکی از مطرح ترین آنها به شمار می رود.

s11

فروشگاه در موزه شرلوک هلمز لندن

این موزه جالب، در خیابان تاریخی بیکر لندن قرار دارد. موزه ایی ۴ طبقه به سبک معماری دوره ویکتوریا طراحی و ساخته شده و بازدید کنندگان، به محض ورود، تحت تاثیر طراحی دکوراسیون داخلی موزه قرار می گیرند. در طبقه نخست موزه، فروشگاه برای فروش آثار هنری و صنایع دستی مرتبط با موضوع موزه که شرلوک هلمز است، در اختیار گردشگران قرار دارد.

s2

موزه شرلوک هلمز یکی از مقصدهای موزه گردی در پایتخت انگلستان است

پیپ و کلاه شرلوک هلمز از جمله وسایل پر طرفداری است که در بخش فروشگاهی در اختیار گردشگران قرار می گیرد.

کتاب های نویسنده شخصیت شرلوک هلمز و یادگاری هایی منقش به تصویر شرلوک هلمز و دستیارش، از پر مخاطب ترین مواردی است که در این فروشگاه عرضه می شود. در طبقه نخست موزه، که اتفاقا مشرف به خیابان بیکر لندن است، اتاق شرلوک قرار گرفته که به شیوه استادانه ای طراحی شده و همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید، القا کننده سبک زندگی و کار کارگاه هولمز است که در سریال های تلویزیونی مشاهده کردیم.

s3

میز صبحانه شرلوک هلمز و دکتر واتسون در موزه شرلوک هلمز لندن

s12

اتاق خواب و نشیمن شرلوک هلمز در طبقه دوم قرار داشته و خود دکتر واتسون نیز در طبقه سوم این خانه خیالی مستقر بوده است.

در طراحی اتاق کار او در موزه شرلوک هلمز تلاش بر این بوده تا آنچه در کتابهای ماجراهای شرلوک هلمز خوانده ایم در ذهن مخاطب تداعی شود.

s4

اتاق نشیمن شرلوک هلمز در موزه شرلوک هلمز لندن

حضور مجسمه ای از دکتر واتسون در بخش ورودی موزه یکی دیگر از بخش های جالب این موزه داستانی را در لندن تشکیل می دهد. البته اگر با شخصیت های داستانی کتاب هولمز آشنا باشید، مدل های مومیانی دیگر شخصیت های کتاب را نیز می توانید در این موزه مشاهده کنید.

s5

مجسمه نیم تنه ناپلئوم بر اساس داستان SIX NAPOLENOS در موزه شرلوک هلمز لندن

در طقه چهارم عمارت، آدمک ها و مجسمه های مومی قرار گرفته که فرصت خوبی را برای عکسبرداری گردشگران و طرفداران دنیای مرموز و خیالی و هیجانی شرلوک هلمز فراهم می کند. در طبقه چهارم، یک اتاق کوچک زیر شیروانی وجود که حمام این ساختمان، در زیر شیروانی واقع شده است.

S6

تصویر مجسمه مومی از مستر نویل که در داستان THE MAN WITH THE TWISTED LIP در نقش یک گدای حرفه ای ایفای نقش می کند و در موزه شرلوک هلمز لندن در معرض دید علاقمندان قرار دارد

در اتاق نشیمن، وسایلی مشاهده می شود که به شخصیت های داستان مرتبط است و ویولون و ذره بین و کلاه و پیپ معروف شرلوک هلمز در آنجا قرار دارد.

S7

نمایی از سر سگ شیطانی خانواده باسکرویل که بر اساس رمان جنایی درنده باسکرویل یا HOUND OF BASKERVILLES در دیوار موزه شرلوک هلمز لندن آویزان شده است

این موزه توسط بخش خصوصی اداره می شود و تنها موزه ای در لندن است که یادآور شخصیت های داستانی یکی از معروف ترین نویسندگان بریتانیایی به شمار می رود. سر آرتور کانن دویل، خالق کارآگاه زیرکی بود که اهل منطقه یورک شایر انگلستان بوده و در قرن نوزدهم میلادی می زیست.

S8

شاید برای شما جالب باشید که بدانید، آرتور کانن، خانه شرلوک هلمز را در خیابان بیکر و پلاک ۲۲۱ معرفی می کند و اتفاقا این موزه نیز در چنین محلی واقع شده است که دقیقا یادآور مکان زندگی شرلوک هلمز داستان های کانن باشد.

s9

نمایی از اتاق نشیمن در موزه شرلوک هلمز لندن

این موزه در سال ۱۹۹۰ میلادی تاسیس شد و بین پلاک ۲۳۷ و ۲۴۱ قرار دارد. سبک معماری ویکتوریایی که به دوران جورج (قرن هجدهم) باز می گردد، از جمله جذابیت های بصری موزه را تشکیل می دهد. این خانه قبل از استفاده به عنوان موزه، پانسیون بوده و مرمت اساسی گردید.

s13

پیپ های شرلوک هلمز در موزه لندن

موزه شرلوک هلمز در این نشانی قرار دارد.

موزه پلنگ صورتی

S15

موزه پلنگ صورتی، یکی دیگر از موزه هایی است که به معرفی شخصیت های داستانی می پردازد. این موزه در شهر سانتا روزا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. آثار موجود در این موزه، مجموعه از هزاران مجسمه و اقلامی است که با شخصیت پلنگ صورتی، کاراکتر نوستالژیک کارتون ها در ارتباط بوده و از یک کلکسیون شخصی جمع آوری شده است.

S16

آثاری که در موزه قرار دارد از کشورهای مختلف جهان از جمله اسپانیا، آلمان، ژاپن، هلند، دانمارک و استرالیا خریداری و در این مکان در معرض دید عمومی قرار گرفته است. البته این موزه،‌تنها شامل مجسمه هایی از پلنگ صورتی نیست.

بلکه آثار گوناگونی همچون پوشاک، وسایل غذاخوری، اسباب بازی، کالاهای تبلیغاتی، لوازم اداری، ظروف چینی و دیگر آثاری که تصویری از پلنگ صورتی روی آن ها دیده می شود را شامل شده است.

S14

تصویر سایت موزه پلنگ صورتی

درگاه این موزه در این لینک در دسترس است.

موزه مادام توسو

S17

یکی دیگر از موزه هایی که می توان به مرور شخصیت های داستانی و تاریخی پرداخت، قطعا موزه معروف مادام توسو در شهر لندن است. شعبه های زیادی در دنیا دارد و در آن، مجسمه های مومیایی شخصیت های معروف دنیا به چشم می خورد. ویدیو ۱۲ دقیقه ای زیر، شما را به گشتی در این موزه دیدنی می برد.

این موزه توسط مادام توسو در سدهٔ هیجدهم میلادی پایه‌گذاری شد. موزه‌های «مادام توسو» یکی از دیدنی‌های شهرهای مهم جهان است. تندیس‌های مومی از افراد مشهور چنان به واقعیت شبیه‌اند که حیرت بازدیدکنندگان را بر می‌انگیزند.

S19

توریست‌هایی که به لندن، آمستردام یا برلین سفر می‌کنند، برای دیدن موزه مادام توسو از لحظاتی پیش از بازشدن درهای موزه، جلوی ورودی آن صف می‌کشند. نگاه‌های کنجکاو و علاقه‌مند منتظرند تا به دیدن چهره‌های سرشناس هالیوود یا دنیای موسیقی و مد و سیاست بروند و در کنار آنها عکس‌های یادگاری بگیرند.

S18

وقتی نام «مادام توسو» به زبان می‌آید، همه به یاد تندیس‌های مومی افراد مشهور می‌افتند که تشابه آنها به واقعیت چنان است که مشکل بتوان باور کرد این‌ها تنها مجسمه‌هایی ساخته شده از موم هستند.

S20

در این میان بازدیدکنندگان مشتاق چنان غرق در دنیای ستارگان می‌شوند و به دنبال عکس گرفتن هستند که کمتر به تندیس مومی بانویی سالخورده توجه می‌کنند که در گوشه‌ای جای گرفته و شاهد این هیاهوست؛

S21

بانویی به نام «مادام توسو» که دویست و پنجاه سال پیش چشم به جهان گشود و به جایی رسید که هیچ‌کس گمان نمی‌برد. مادام توسو به همراه پسرانش تا هنگام مرگش در سن ۸۹ سالگی نمایشگاه تندیس‌های مومی را اداره می‌کرد. آخرین تندیسی که او پیش از مرگ به اتمام رساند پرتره‌ای از خود است.

S22

تصویر ایندکس درگاه موزه مادام توسو لندن

برای آگاهی از جدید ترین فعالیت های موزه مادام توسو به این نشانی مراجعه کنید. بیش از ۱۳ میلیون صفحه در اینترنت درباره موزه مادام توسو ایندکس شده است.

موزه جارا سیمرمان

از دیگر موزه های دنیا که به معرفی شخصیت های داستانی می پردازد، موزه ای در شهر پراگ جمهوری چک به نام جارا سیمرمان Jára Cimrman است که در سال ۲۰۰۲ میلادی افتتاح شد. این موزه، از محبوبیت ویژه‌ای میان طرفداران شخصیتی موسوم به «جارا سیمرمان» که از شخصیت‌های افسانه‌ای مشهور جمهوری چک محسوب می‌شود، برخوردار است.

موزه جارا سیمرمان در کنار برجی قدیمی در منطقه «پترین هیل»‌ شهر پراگ ساخته شده است. این برج که معماری آن ملهم از برج ایفل پاریس است به گفته بسیاری از کارشناسان در بهترین منطقه برای ساخت موزه بنا شده است.

S23

تصویر برج قدیمی در منطقه پیتر هیل شهر دیدنی پراگ که موزه جارا سیمرمان در انجا قرار دارد

سیمرمان، شخصیتی افسانه‌ای است که توسط یک گروه کمدی خلق شد و از او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شعرا،‌ نویسندگان، معلمان، جهانگردان، کارآگاهان، فلاسفه، ریاضی‌دانان، مخترعان و ورزشکاران قرن نوزدهم و بیستم چک نام برده‌اند.

S24

موزه شخصی که وجود خارجی ندارد

تصویر این شخصیت در میان مردم چک، تصویری کاریکاتوری بود اما رفته رفته شهرتی عمومی به دست آورد و تبدیل به قهرمان ملی این کشور شد. در بسیاری از داستان‌های بومی رایج میان مردم این کشور، ‌سیمرمان مخترع آثار بسیاری همچون دینامیت و لامپ معرفی شده است هرچند هیچ شناختی از اختراعات خود ندارد.

تریپ ادوایزری ها درباره این موزه مطالب زیادی منتشر کرده اند.

موزه مجسمه‌های مومیایی پوتر – امریکا

S25

موزه پوتر، نخستین موزه مجسمه‌های مومیایی در امریکاست که در منطقه «سنت آگوستین» ایالت فلوریدا قرار دارد و مجموعه‌ای از ۱۶۰ مجسمه افراد مشهور و افسانه‌ای در آن به نمایش درآمده است. مادام توسو نخستین مجسمه‌های مومیایی خود از چهره‌های معروف را در سال ۱۸۰۰ میلادی ساخت، اما «جرج ال پوتر» اولین کسی بود که اقدام به افتتاح موزه اشیای مومیایی در امریکا کرد.

S26

برای کسب اطلاعات درباره موزه پوتر به درگاه ان در این نشانی مراجعه کنید.

S27

تصویر ایندکس موزه پوتر

اگر علاقمند هستید تا مجسمه های مومیایی شخصیت های فرهنگی، هنری و ادبی کشور را مشاهده کنید، به موزه مشاهیر برج میلاد تهران بروید.

همچنین، مجسمه های مومیایی شخصیت های سیاسی تاریخ معاصر کشور که در زندان ساواک (کمیته مشترک ضد خرابکاری) زندانی بودند نیز در موزه عبرت تهران از جمله مقصدهای مومیایی گردی پایتخت به شمار می رود.

طراحی و ساخت مجسمه های مومیایی می تواند بخشی از تاریخ معاصر ایران و جهان را از طریق شخصیت پردازی به نسل های مختلف معرفی کند و ظرفیت های فرصت آفرینی برای توسعه اقتصاد گردشگری شهری به وجود آورد.

بدون نظر

ورود