مقامات نظامی ایالات متحده از آزمایش موفقیت آمیز توپ لیزری بر روی هلی کوپتر آپاچی خبر می دهند

مقامات نظامی ایالات متحده از آزمایش موفقیت آمیز توپ لیزری بر روی هلی کوپتر آپاچی خبر می دهند

به ادعای رسانه های مرتبط با شرکت ریتون (Raytheon) توپ لیزری نصب شده بر روی یک هلی کوپتر آپاچی ارتش ایالات متحده با موفقیت آزمایش شده و هدف خود را منهدم کرده است. این اولین بار است که یک سیستم لیزری کامل و پیچیده با موفقیت وارد نبرد شده و با استفاده از یک سیستم پروازی در ارتفاع و سرعت های مختلف توانسته است هدف خود را به درستی و با دقت بالا منهدم کند. این هلی کوپتر آپاچی با استفاده از سیستم لیزری خود توانسته هدف تعیین شده در فاصله ی حدود ۱.۵ کیلومتری با موفقیت مورد اصابت قرار دهد.

شرکت ریتون نسخه ای از یک سیستم هدفگیری چند طیفی را تولید کرده که دارای سنسور مادون قرمز الکترواپتیکال بوده و با موفقیت آزمایش شده است. سلاح های لیزری بسیار خاص هستند زیرا نه صدا دارند و نه دیده می شوند که برای دشمن بسیار خطرناک و غیرمنتظره است. علاوه بر این، از آن جایی که در یک خط مستقیم شلیک خود را انجام می دهند بسیار دقیق بوده و با مسیر کمانی و متغییری که گلوله ها و خمپاره ها طی می کنند کاملاً متفاوت است. همچنین ممکن است روزی استفاده از این توپ های لیزری از مسلسل ۳۰ میلی متری یا موشک های هلفایر هلی کوپترهای آپاچی نیز مقرون به صرفه تر باشد که هر کدام بیش از ۱۱۵.۰۰۰ دلار هزینه در پی دارند نکته ی مهم تر این است که توپ های لیزری هیچ گاه از گلوله خالی نخواهند شد.

از این رو ارتش ایالات متحده با جدیت تمام بر روی پروژه های لیزری متمرکز شده است به طوری که در سال ۲۰۱۴ یک توپ لیزری ۳۰ کیلوواتی بر روی ناوشکن یو اس اس پونس نصب شد. اخیراً نیز نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرده است که قصد دارد یک اسلحه ی لیزری را برای آزمایش روی یک کشتی جنگی «AC-130J» نصب کند و در آینده ای نزدیک نیز ۵۲ بمب افکن نیروی هوایی این کشور به سلاح های دفاعی لیزری مجهز خواهد شد. اواخر ماه گذشته نیز ارتش ایالات متحده اعلام کرد که با استفاده از توپ لیزری یک هواپیمای بدون سرنشین را با موفقیت مورد هدف قرار داده است.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • عباس اسفند ۱۷, ۱۳۹۹

    چرا از توپ لیزری سپاه که چند بار از خود ایران به خاک امریکا برای هشدار شلیک شده خبر نمیزارین!! غربگدایی هم حدی داره.