با ثروتمندترین میلیاردرهای سیاهپوست فهرست مجله فوربس در سال ۲۰۱۷ آشنا شوید

با ثروتمندترین میلیاردرهای سیاهپوست فهرست مجله فوربس در سال ۲۰۱۷ آشنا شوید

بیل گیتس، آمانسیو اورتگا، وارن بافت و جف بزوس و تعدادی دیگر نیز شاید ثروتمندترین افراد این کره خاکی باشند اما مطمئناً تنها میلیاردرها نخواهند بود. در سراسر جهان بیش از ۲.۰۴۳ وجود دارد که ثروت آن ها فراتر از یک میلیارد دلار است و ۲۳ شخص اول فهرست ثروتمندترین افراد جهان در مجله ی فوربس روی هم رفته ۱ تریلیون دلار سرمایه دارند. در سال ۲۰۱۷ تنها ۱۰ نفر از میلیاردرهای جهان سیاهپوست بودند، در حالی که سال قبل ۱۲ میلیاردر سیاهپوست در این فهرست قرار داشتند. از این ۱۰ نفر ۳ نفر زن هستند و دو نفر از آن ها نیز ثروتشان را با تلاش خودشان به دست آورده اند. در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ میلیاردر سیاهپوست جهان بر اساس فهرست تهیه شده از میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۱۷ توسط مجله ی فوربس آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

۱۰- محمد ابراهیم: ۱.۱۴ میلیارد دلار

این میلیاردر خود ساخته ی ۷۱ ساله در سودان متولد شده اما در بریتانیا زندگی می کند. او یازدهمین شهروند ثروتمند این کشور شناخته می شود و پس از فروش شرکت خدمات ارتباطی اش با نام «Celtel International» در سال ۲۰۰۵ به یک میلیاردر تبدیل شد. اکنون او از طریق بنیاد خیریه خود موسوم به «Mo Ibrahim Foundation» سرمایه ی خود را صرف بهبود شرایط زندگی شهروندان آفریقایی ساکن بریتانیا می کند.

۹- مایکل جوردن: ۱:۳۱ میلیارد دلار

مایکل جوردن ۵۴ ساله به عنوان یکی از موفق ترین ورزشکاران تاریخ و به ادعای مجله ی فوربس از دوران بازی خود در رشته ی بسکتبال تنها ۹۰ میلیون دلار اندوخت. اما پس از بازنشستگی و از طریق قراردادهایش با کمپانی هایی مانند نایکی و دیگر شراکت هایش بخش زیادی از ثروت میلیاردی کنونی اش را به دست آورد. وی که بخشی از سهام تیم بسکتبال شارلوت هورنتس را نیز در اختیار دارد اکنون هر سال به اندازه ی تمام دوران بازی اش درآمد دارد.

۸- فلورونشو آلاکیجا: ۱.۶۱ میلیارد دلار

فلورونشو آلاکیجا که معاونت رییس کمپانی نفتی «Famfa Oil» در نیجریه را در اختیار دارد در ابتدا در حوزه ی مد و لباس و شرکتی که در این زمینه تاسیس کرده بود به شهرت و ثروت رسید. این میلیاردر ۶۶ ساله خود ساخته در شهر لاگوس نیجریه زندگی کرده و ۴ فرزند دارد. فلورین آلاکیجا، پسر او اخیراً با یک دختر ایرانی به نام نازنین جعفریان قیصری فر در بریتانیا و طی یک مراسم باشکوه و پر خرج ازدواج کرده است.

۷- پاتریس موتسِپه: ۱.۸۱ میلیارد دلار

پاتریس موتسِپه ۵۵ ساله اهل افریقای جنوبی موسس شرکت معدنکاوی «African Rainbow Minerals» اولین میلیاردر سیاه پوست آفریقا بود. او که سه فرزند نیز دارد اولین آفریقایی بود که به بیل گیتس قول داد دستکم نیمی از ثروت خود را در راه امور خیریه صرف کند. موتسپه و همسرش، بنیاد «Motsepe Foundation» را در سال ۱۹۹۹ تاسیس کردند که در زمینه ی پیدا کردن شغل، تحصیلات و بهبود وضع زندگی کودکان، بیکاران و افراد ناتوان به مردم خود کمک کنند.

۶- رابرت اسمیت: ۲.۵ میلیارد دلار

وقتی که رابرت اسمیت ۵۴ ساله شرکت «Goldman Sachs» را در سال ۲.۰۰۰ ترک نمود تا شرکت سهام شخصی خود با نام «Vista Equity Partners» را تاسیس کند همکاران او فکر می کردند که اسمیت دیوانه شده است. اما از آن زمان تاکنون موفقیت و ثروت او روز به روز بیشتر شده و باعث شد که اسم او برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ وارد فهرست میلیاردرهای مجله ی فوربس شود. وی در سال ۲۰۱۵ با هوپ دووراژیک که یک مدل معروف بود در یک مراسم عروسی باشکوه در ویلایی در ساحل آمالفی ایتالیا ازدواج کرد و آن ها اکنون همراه با پسرشان زندگی شادی را می گذرانند. او نیز مانند موتسپه قول داده که نیمی از ثروتش را در راه امور خیریه صرف کند.

۵- اپرا وینفری: ۳ میلیارد دلار

اپرا وینفری ۶۳ ساله تنها زن آفریقایی-آمریکایی است که در فهرست میلیاردرهای مجله ی فوربس قرار دارد. وی که زندگی سختی در دوران کودکی و نوجوانی داشت توانست به یک غول رسانه ای بزرگ و محبوب تبدیل شود. اگر چه او به هیچ وجه در خرج کردن پول هایش خساست به خرج نداده و دست و دلباز است اما زندگی مجلل او هر کسی را به حسادت وا می دارد. وی در یک مصاحبه گفته است که راز موفقیت در کمک کردن به دیگران است.

۴- ایزابل دوس سانتوس:۳.۱ میلیارد دلار

ثروتمندترین زنی که در این فهرست قرار دارد و جوان ترین میلیاردر سیاهپوست جهان، ایزابل دوس سانتوس ۴۴ ساله دختر خوزه ادواردو دوس سانتوس است که از سال ۱۹۷۹ تاکنون سِمت رییس جمهور آنگولا را در اختیار دارد. ثروت او از سرمایه گذاری های متعددی بدست آمده که از طریق ارتباط پدرش بوده و همواره اعتراضاتی به این امر وجود داشته است. اما ایزابل این اعتراضات را رد کرده و اعلام نموده که این ثروت کاملاً شخصی بوده و هیچ ارتباطی به مقام و کمک های پدرش ندارد.

۳- مایک آدِنووگا: ۶.۱ میلیارد دلار

مایک آدنووگا، رییس ۶۴ ساله شرکت مخابراتی «Globacom» در نیجریه است که بیش از ۳۶ میلیون نفر مشترک دارد. وی همچنین صاحب بخش اعظم سهام شرکت نفتی «Conoil» مستقر در لاگوس نیجریه است. وی که مدرک خود را در رشته ی مدیریت اجرایی از دانشگاه پَیس در نیویورک دریافت کرده در دورن تحصیل مجبور بود برای تامین هزینه های زندگی اش مسافرکشی کند. امروزه، آدنووگا که هفت فرزند دارد دومین فرد ثروتمند در کشور خود به شمار می آید.

۲- محمد العمودی: ۸.۴ میلیارد دلار

محمد حسین العمودی ۷۱ ساله در سن ۱۹ سالگی از اتیوپی به عربستان سعودی نقل مکان کرده و ثروتش را از راه همکاری با این کشور در زمینه ی املاک و ساخت و ساز از طریق قراردادهای تجاری بدست آورده است. این مرد ثروتمند که ۸ فرزند دارد در بخش های مختلفی از اقتصاد کشورهای عربستان سعودی، اتیوپی و سوئد از صنعت نفت و معدن گرفته تا کشاورزی فعالیت می کند.

۱- آلیکو دانگوته: ۱۲.۲ میلیارد دلار

ثروتمندترین مرد در آفریقا یک نیجریه ای ۶۰ ساله به نام آلیکو دانگوته است که در ۳۵ سال اخیر ریاست و مدیریت شرکت های «Dangote Group» را در اختیار دارد. وی بیش از ۹۰ درصد سهام شرکت «Dangote Cement» که بزرگ ترین تولید کننده ی سیمان در آفریقاست را در اختیار دارد. او همچنین یک بنیاد خیریه به نام «The Dangote Foundation» که بر روی کارهای خیریه در زمینه ی کشاورزی، آموزش و سلامت تمرکز دارد.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود