نگاهی به ۱۷ عکس تاریخی که داستان های جالبی در خود دارند

نگاهی به ۱۷ عکس تاریخی که داستان های جالبی در خود دارند

تعداد عکس هایی که در چند سال گذشته گرفته شده از چندین قرن پیش بسیار بیشتر است زیرا در حال حاضر، همه مردم با تلفن های همراه خود عکاسی یا فیلم برداری می کنند و در نتیجه، شاهد ثبت و ضبط هر لحظه ی زندگی بشر هستیم.

عکاسی و عکس در گذشته های نسبتا دور، هنری شاخص، عجیب و البته بسیار هیجان انگیز به شمار می رفت و هر بار، فردی جدید به کشف و اختراع ماده یا دستگاهی می پرداخت که این هنر را به واقعیت نزدیک تر و برای زندگی روزمره مردم، کاربردی تر نماید.

بدین واسطه، تصاویر بیشماری از لحظه های خوب و بد انسان ها ثبت شده. اما برخی از عکس ها، ارزش ویژه ای دارند و به نظرمان بهتر است هر فردی حتما این تصاویر را ببیند.

اگر کنجکاو هستید تا بدانید چه عکس هایی مدنظرمان است، ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

۱- نخستین عکس ثبت شده از انسان در سال ۱۸۳۸ میلادی

اگر بخواهیم دقیق بگوئیم، این یک عکس داگرئوتایپ از بلوار دو تمپل شهر پاریس است که توسط لوئی داگر از پنجره اتاقش در بهار سال ۱۸۳۸ میلادی گرفته شده است. در این تصویر افراد بیشتری می توانستند حضور داشته باشند، اما به خاطر استفاده از تکنیک لانگ اکسپوژر (نوردهی طولانی مدت)، داگر تصمیم گرفته که فقط از یک کفاش و مشتری وی عکاسی نماید.

۲- تاتوی  سرخ‌پوستی روی صورت یک زن سفیدپوست در سال ۱۸۶۳ میلادی

والدین «اولیو اوتمن» در سال ۱۸۵۹ میلادی، هنگامی که وی فقط ۱۴ سال داشته به قتل می رسند. خود او نیز توسط سرخ‌پوست ها دزدیده و در نهایت به عنوان برده به قبیله موهاوی فروخته می شود. اما سرانجام پس از ۵ سال اسارت در قبیله سرخ‌پوست‌ها، اوتمن که دیگر یک زن جوان به شمار می رفت به جامعه آمریکا بازگردانده شد.

اما بر اساس خالکوبی بر جا مانده روی صورت او این طور به نظر می رسد که مردم این قبیله این دختر را برده نمی دانستند، جزوی از خود به شمار می آوردند زیرا نقشی را روی صورتش تتو کرده بودند که روی پوست خود می کشیدند.

۳- تصویر دانشجویان پس از برف بازی در سال ۱۸۹۳ میلادی

در این عکس می توانید ببینید که دانشجویان دانشگاه پرینسکتون پس از برف بازی در فصل زمستان به چه حال و روزی می افتادند. ظاهر آن ها شبیه سربازانی است که به تازگی از نبرد تن به تن بازگشته اند. یا حتی شبیه کسانی هستند که زنبور صورتشان را نیش زده، اما به برف بازی هیچ شباهتی ندارد.

۴- مجسمه سازی در حال ساختن ماسک برای صورت سربازی است که در جنگ چهره اش زخمی شده است – ۱۹۱۷ میلادی

در اوایل قرن بیستم میلادی، جراحی پلاستیک چندان رایج نبود. اما روش های جایگزینی برای این امر وجود داشت. از جمله می توان به ساخت ماسک هایی اشاره کرد که بخش زیادی از صورت را پوشانده و عیوب چهره را پنهان می کردند. یکی از متخصصان حرفه ای این رشته، مجسمه سازی موسوم به «آنا کولمان لاد» بوده است.

البته این ماسک ها پوشش چندانی نداشتند اما برای افرادی که از مشکلات چهره خود رنج می برند بسیار یاری رسان بوده و شمار زیادی را از اقدام به خودکشی باز می داشته است.

۵- بلند قدترین انسان در تاریخ آزمایشات پزشکی در دهه ۱۹۳۰ میلادی

«روبرت برشینگ وادلو»، هنوز هم به عنوان بلند قدترین انسان روی کره زمین شناخته می شود. او ۲۷۲ سانتی متر قد و ۱۹۹ کیلوگرم وزن داشته است. متاسفانه روبرت عمر بسیار کوتاهی داشته و در سن ۲۲ سالگی در سال ۱۹۴۰ درگذشت.

۶- کارگر آلمانی ای که از بالا بردن دست خود در مقابل هیلتر خودداری کرده است، ۱۹۳۶ میلادی

این مرد با نام «آگوست لندمِسِر»، در اعتراض به این موضوع که اجازه ازدواج با دختر یهودی مورد علاقه اش موسوم به «ایرما اکلر» را ندارد، دست خود را برای ادای سلام نظامی بالا نیاورد. ایرما به کمپ اُسرا فرستاده و در آنجا به قتل رسید و آگوست نیز وارد گردان مجرمان شده و دیگر اثری از او پیدا نشد.

۷- آبجو در باک سوخت هواپیمای جنگنده در سال ۱۹۴۴ میلادی

بدون شک از آبجو  به عنوان سوخت هواپیما استفاده نمی کردند. بلکه این بشکه ها مملو از همین نوشیدنی بوده و در طول جنگ جهانی دوم برای سربازانی که مشغول نبرد در نورماندی بودند، ارسال می شد. جا دارد اشاره کنیم که تا پیش از ریختن آبجو درون باک سوخت جنگنده ها، این بشکه ها به جای مهمات به این وسیله نقلیه وصل می شدند.

۸- ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی در ارتش خدمت می کرد

در طول جنگ جهانی دوم، ملکه انگلستان در خدمت ارتش زمینی زنان بود و به عنوان راننده آمبولانس و مکانیک مشغول فعالیت بود. در این تصویر، ساعتی را که یکی از همکارانش به وی هدیه داده را در دست گرفته است.

۹- بازگشت سربازان آمریکایی از جنگ به خانه، ۱۹۴۵ میلادی

پس از پایان یافتن جنگ نیروهای ارتش آمریکا و اروپای غربی، کشتی جنگی ملکه الیزابت، سربازان آمریکایی را به نیویورک می برد.

۱۰- زنی با باریک ترین کمر در جهان در سال ۱۹۵۹ میلادی

یک زن انگلیسی به نام «اِتل گرانگر» پس از پیرسینگ کردن بینی اش با سوزن نقره، سایز کمرش از ۶۲ سانتی متر عادی کمتر شده و به ۳۳ سانتی متر رسید. امن همین امر موجب شد تا نام او در کتاب رکوردهای گینس به ثبت برسد.

۱۱- عبور اعضای گروه بیتل ها از خیابان ابی رود

تقریبا همه این عکس کاور آلبوم موسیقی Abbey Road بیتل ها را دیده ایم. اما شاید جالب باشد بدانید که آن ها در این خیابان ۶ عکس دیگر نیز گرفته اند. فولکس واگنی که در تصویر مشاهده می کنید، برای بیتل هاست و به صورت تصادفی در کادر جای گرفته. این ماشین در سال ۱۹۸۶ میلادی در یک مزایده با قیمت ۲۵۳۰ پوند فروخته شد.

۱۲- یکی از نمونه های شبیه سازی شده از «عمو سم» در سال ۱۹۷۰ میلادی

عمو سام، نماد شخصیتی و تجسم ملیت برای دولت فدرال ایالات متحده آمریکا است. در این تصویر، نمونه شبیه سازی شده این نماد، توسط والتر بوتز را مشاهده می کنید.

۱۳- عکس خانوادگی روی سطح ماه در سال ۱۹۷۲

فضانوردی موسوم به «چارلز دوک»، که در ماموریت آپولو ۱۶ به ماه سفر کرده بود، عکس خانوادگی خود را روی سطح این سیاره باقی گذاشت.

۱۴- کرت کوبین در حال نواختن گیتار فرضی است، ۱۹۹۳ میلادی

این عکس در دوم سپتامبر ۱۹۹۳ میلادی در پشت صحنه مراسم جوایز موسیقی ام تی وی گرفته شده است. کرت دانلد کوبین، خواننده، نوازنده گیتار و ترانه سرای اصلی گروه نیروانا بود و او را با لقب «صدای نسل‌اش» یاد می‌کنند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود