با تمامی تانک های پیشرفته و مخوف موجود در ارتش روسیه آشنا شوید

با تمامی تانک های پیشرفته و مخوف موجود در ارتش روسیه آشنا شوید

این روزها اختلافات بین روسیه و ایالات متحده از هر زمان دیگری پس از  پایان دوران جنگ سرد بیشتر شده و بخش زیادی از این اختلافات خود را به شکل رقابت در زمینه ی تسلیحات نظامی نشان داده است. اگر چه پس از دوران جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دیگر روسیه انسجام سابق خود را از دست داده و توان رقابت با ایالات متحده را نداشت اما از زمان روی کار آمدن ولادیمیر پوتین در این کشور، بار دیگر اختلافات و رقابت بین دو کشور شروع شده و با رویارویی های دو کشور در درگیری های نظامی گوشه و کنار جهان از جمله سوریه و اوکراین بار دیگر وارد دورانی شبیه دوران جنگ سرد شده ایم.

اگر چه در کل ایالات متحده کشور قدرتمندتری از لحاظ نظامی و اقتصادی به شمار می آید اما دستکم از لحاظ نظامی، روسیه در چند سال اخیر، و به ویژه از دوره ی دوم ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، توانسته بار دیگر قدرت روسیه را به رخ کشیده و حتی در برخی تجهیزات نظامی پیشرفته نیز گوی سبقت را از ایالات متحده برباید. بدون شک در زمینه ی ساخت موشک های بالستیک قاره پیما و تانک، روسیه از ایالات متحده پیشی گرفته و در زمینه ی هواپیماهای جنگی نیز شانه به شانه ی این کشور پیش می رود. در این میان همواره ارتش روسیه و صنعت نظامی این کشور به خاطر تولید تانک های مستحکم، پرهیبت و بزرگ و البته خوفناک معروف بوده و هر ساله تانک های جدیدی در این کشور معرفی می شود.

در آخرین رونمایی خود، مسکو از یک تانک تی -۱۴ آرماتا رونمایی کرده است که توجه بسیاری از کارشناسان نظامی را در غرب به خود جلب کرده و گفته می شود که این تانک می تواند به راحتی تانک آبرامز آمریکایی را از میدان به در کند. بر اساس اطلاعات منتشر شده این تانک یک توپ بزرگ ۱۲۵ میلیمتری بدون خان داشته و در سال های آینده نیز می تواند به یک توپ ۱۵۲ میلیمتری مجهز شود که توانایی پرتاب گلوله های هسته ای با توان انفجاری محدود را داشته باشد. با این وجود تانک آرماتا تی-۱۴ دستکم تا سال ۲۰۱۹ آماده ی نبرد نخواهد بود که این موضوع به این معنی است که طرح های دیگر مانند T-72B3 و T-80U دستکم تا چند سال آینده همچنان بخش زیادی از ناوگان ۲.۷۰۰ دستگاه تانک ارتش روسیه را به خود اختصاص خواهند داد. در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با تانک های پیشرفته ای که در حال حاضر ارتش روسیه در اختیار دارد آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تانک مدل T-34 که اولین نمونه از آن در سال های دهه ی ۱۹۴۰ با یک توپ ۸۵ میلیمتری رونمایی شد. با این وجود نمونه های جدید این مدل در حال حاضر با نام T-34-85 تنها در موزه ها یافت می شود و تعداد کمی نیز توسط جدایی طلبان اوکراینی مورد حمایت مسکو در مناقشات چند سال اخیر این گروه ها با نیروهای نظامی اوکراین مورد استفاده قرار گرفته گرفته است.
تانک تی-۵۵ اولین بار در دهه ی ۱۹۵۰ معرفی شد و توپی ۱۰۰ میلیمتری و سرعتی در حدود حداکثر ۳۰-۳۴ مایل بر ساعت دارد. این تانک نیز مانند دیگر تانک های ارتش روسیه در طول سالیان گذشته بارها روزآمد شده است. با این وجود تانک تی-۵۵ دیگر یک تانک فعال به شمار نیامده و در حدود ۲.۸۰۰ دستگاه از آن ها در حالت ذخیره قرار دارند.
تانک تی-۶۲ در سال ۱۹۶۱ با یک توپ ۱۱۵ میلیمتری و سرعت حداکثری ۳۱ مایل بر ساعت رونمایی شد. اگر چه این تانک نیز دیگر در ارتش این کشور فعال نیست اما حدود ۲.۵۰۰ دستگاه از آن ها در ارتش روسیه در حالت ذخیره قرار دارند.
تانک تی-۶۴ در اوایل دهه ی ۱۹۶۰ معرفی شد و دارای توپ ۱۲۵ میلیمتری و حداکثر سرعت ۲۷ تا ۳۴ مایل در ساعت است که بر اساس مدل آن متفاوت خواهد بود. این تانک نیز اکنون فعال نبوده و حدود ۲.۰۰۰ دستگاه از آن ها در حالت ذخیره و آماده باش قرار دارند.
تولید تانک T-90A در سال ۱۹۹۲ آغاز شد و با توپ ۱۲۵ میلیمتری بدون خان ۲A46M معرفی گردید. اکنون در ارتش روسیه حدود ۳۵۰ دستگاه از این تانک در حالت فعال و ۲۰۰ دستگاه دیگر نیز در حالت ذخیره و رزرو قرار دارند.
تانک T-80U در سال ۱۹۸۵ وارد خدمت شد و نسخه ی پیشرفته ی تانک تی-۸۰ به شمار می آید که در سال ۱۹۷۶ رونمایی شده بود. این تانک یک سیستم موشکی ضد تانک ۹M119 دارد که می تواند با استفاده از توپ ۱۲۵ میلیمتری خود تانک های مهاجم را مورد هدف قرار دهد. ارتش روسیه در حال حاضر ۴۵۰ دستگاه از این تانک را در حالت فعال و ۳.۰۰۰ دستگاه نیز در حالت رزور دارد.
تانک های T-72B3 مدل پیشرفته تانک های تی-۷۲ به شمار می آیند که تولید آن ها از سال ۲۰۱۳ آغاز شد. این تانک ها نیز به سیستم ضد تانک مجهز بوده و در کل ۱.۹۰۰ دستگاه از تانک های تی-۷۲ در حالت فعال و ۷.۰۰۰ دستگاه نیز در حالت رزرو قرار دارند.
تانک تی-۱۴ آرماتا با توپ بسیار سریع ۱۲۵ میلیمتری خود می تواند موشک های هدایت شده لیزری را تا ۷.۴ کیلومتر نیز شلیک کند. این در حالی است که برد توپ اصلی تانک آبرامز M1A2 SEP V3 متعلق به ایالات متحده تنها حدود ۲.۴ مایل است.

تانک تی-۱۴ آرماتا همچنین دارای سیستم کنترل از راه دور برجک است که به خدمه امکان می دهد در مکان های بسیار ایمن تری از تانک استقرار یابند. بر اساس ادعاها این تانک تا تبدیل شدن به یک تانک بدون سرنشین فاصله ی چندانی ندارد که از راه دور کنترل خواهد شد. بدین ترتیب این تانک از این لحاظ از هر تانک غربی مجهزتر و پیشرفته تر است. ارتش روسیه امید دارد که این تانک را جزیی از یک خودرو نظامی بزرگتر تبدیل کند که تعمیر و نگهداری و لجستیک آن راحت تر باشد. البته گفته شده که به دلیل هزینه ی تولید بالا ممکن است تانک تی-۱۴ آرماتا هیچ گاه به مرحله ی تولید انبوه نرسد.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • میلاد مرداد ۲۶, ۱۳۹۶

  به جز ارماتا که تا حالا تست نشده بقیه ی تانک های شوروی و روسیه نسخه ی پیشرفته تر T-72 بودن که هیچکدوم هم نتایج خوبی نداشتن…
  چه تو عراق و کویت و چه تو گرجستان که روسیه تعداد زیادی از این تانک ها از دست داد….
  به طور کلی دوران تانک با توجه به قدرت نفوذ زیاد موشک های ضد تانک جدید تمام شده مگه یه سیستم جدیدی بیاد.
  موشکی مثل ماوریک که متعلق به نسل سوم و چهارم جنگنده هاست بعد از این همه سال هنوزم میتونه هر تانکی رو نابود کنه.

 • کوروش کبیر فروردین ۱۵, ۱۴۰۱

  همه‌ی این تانک ها در برابر جاولین و ان لاو و بقیه موشک های دوش پرتاب اوکراین نفله شدند.

 • تانکی بهمن ۱۲, ۱۴۰۱

  واقعا خودتون قبول دارین روسیه گوی سبقت رو در تانک و موشک و … از آمریکا ربوده و در جنگنده شکاری هم دوشادوش آمریکاست، واقعا خودتون قبول دارین یا نوکر روسیه هستین، والا آرماتا هنوز هنوزها ساخته نمیشه و فقط یه طرحه، آلکی با پروپاگاندا میخان بگن اره ما هستیم، در تانک و موشک و ضد تانک روسیه حرفی برای گفتن حتی در مقابل اسرائیل و فرانسه و استرالیا هم نداره، دیگه اندیکا پیشکش، بعدش هم جنگنده اف سی و پنج رو با سوخو مقایسه میکنید ، واقعا که، میگ و سوخو دوتا آهن پاره در مقابل اف ۳۵ هستن، بهتر نیست واقعیات رو بنویسین، روسیه هیچی نداره ، که اگر داشت در اوکراین بعد اینهمه فضاحت رو میکرد، واقع بین و منصف باشین، کشوری که بودجه نظامی اون برابر با بودجه نظامی ۳۲ کشور بعد خودشه ، حتما تفاوتی با روسیه فقیر داره، قبول کنید با نکنید ، آمریکا قدرت برتر نظامی دنیاست ، با فاصله بسیار بسیار ،،،،،،،، ۳۲ تا بسیار زیاد

 • صادق خرداد ۳, ۱۴۰۲

  همه تانک های روسیه منهدم و این تانک ها تبدیل به آهن سوخته شد
  (البته همین آهن قراضه تانک ها حتی به درد ضایعاتی و بازیافت هم نمیخوره)

 • یک نکته آبان ۱۸, ۱۴۰۲

  چرا از قوطی حلبی های لئوپارد آلمانی و چلنجر انگلیسی که در جنگ اوکراین به راحتی از بین رفت هیچ حرفی نمی زنید؟