استیفن هاوکینگ؛ فیزیکدان خارق‌العاده‌ای که تنها به کمک عضله گونه اش حرف می زد

استیفن هاوکینگ؛ فیزیکدان خارق‌العاده‌ای که تنها به کمک عضله گونه اش حرف می زد

استیفن هاوکینگ یک فیزیکدان فرانابغه بود که کتابی جالب با عنوان «تاریخچه مختصر زمان» (A Brief History of Time) نوشته و بسیاری آن را خوانده اند. در کل این انسان نابغه کارهای خارق العاده ی زیادی انجام داده و کمتر کسی است که اسم او را نشنیده و با او آشنایی مختصری نداشته باشد. وی علی رغم مشکلات جسمی باورنکردنی که توانایی حرکت کردن، نشستن و حرف زدن و حتی کوچک ترین حرکتی را از او نیز گرفته، توانست با مرتبط کردن تئوری ها و علوم مختلف، جواب بسیاری از سوالات پیچیده ی بشری را بیابد.

همه ما اخباری در مورد هاوکینگ شنیده ایم اما این مرد خوش فکر رازهای دیگری نیز داشت که بدون شک افراد زیادی از آن ها اطلاع ندارند و ما قصد داریم در ادامه ی این مطلب به آن ها بپردازیم.

۱- بیماری نادر او در سن ۲۱ سالگی تشخیص داده شده و اعلام گردید که تنها سه سال دیگر زنده خواهد بود

حتی قبل از این که استیفن هاوکینگ شروع به کشفیات باورنکردنی خود در حوزه ی علم کند وی ان را زیر سوال برده بود. وقتی هاوکینگ تنها ۲۱ سال سن داشت مشخص شد که به بیماری نادر «اسکلروز جانبی آمیوتروفیک» مبتلاش شده است که به آن بیماری «لو گهریگ» نیز گفته می شود. علاوه بر این پزشکان به وی اعلام کردند که تنها ۳ سال دیگر زنده خواهد ماند. هاوکینگ با شنیدن این خبر به مرگ فکر کرد اما با خود گفت:” نه، حال من خوب است” و همچنان به زندگی ادامه داد و مردی که قرار بوده در اوایل دهه ی سوم زندگی خود بمیرد تا سن ۷۶ سالگی به حیات خود ادامه داد. ریاضیمان خوب نیست اما به نظر می رسد از ۲۱ تا ۷۶ فاصله ی زیادی باشد! شاید پزشکی که به او گفته بود تنها سه سال دیگر زنده می ماند خود مرده یا دستکم از گفته ی خود پشیمان شده است!

۲- استیفن هاوکینگ دو بار ازدواج کرده و سه فرزند دارد

اگر چه تصویر غالب و عمومی از استیفن هاوکینگ «نابغه ای تنها» است اما در واقع از لحاظ آماری وی قبل از سن ۲۱ سالگی فعالیت بیشتری نسبت به همسالان خود داشته است. او دو بار ازدواج کرده و سه فرزند نیز دارد. همچنین برخلاف باور عمومی که فرزندان انسان های نابغه ممکن است پدر خود و توانایی هایش را به چالش بکشند اما دستکم در میان فرزندان هاوکینگ خبری از این موضوع نیست و هیچ کدام نتوانسته اند به اعتبار پدرشان نزدیک شوند. البته یکی از فرزندانش به نام لوسی هاوکینگ به کمک پدرش کتاب هایی در مورد علم برای کودکان می نویسد. اگر چه شاید هر زنی آرزو داشته باشد با یکی از نوابغ بی بدیل دوران ازدواج کند اما این موضوع در مورد زنان استیفن هاوکینگ صدق نمی کند. اگر به این موضوع شک دارید مورد بعدی را بخوانید!

۳- او ابتدا کاری کرد زنش دست به خودکشی بزند و سپس او را ترک کرد

زندگی عاشقانه ی استیفن هاوکینگ به اندازه ی علمش پاک و دوست داشتنی نیست زیرا همسر اول او نه تنها مجبور بود سه فرزند او را بزرگ کند بلکه باید از خودِ استفن نیز مراقبت می کرد. به یاد دارید که گفتیم به او گفته شده بود تنها سه سال زنده خواهد بود؟ خب او این پیشگویی پزشکان را نقش بر آب کرد اما با انجام جراحی های بسیار و بیشتر از هم به کمک همسرش جین. بعد از مشهور شدن استیفن هاوکینگ دیگر کسی سراغی از خانواده و همسرش نمی گرفت و تلاش ها و مراقبت های او به حاشیه رانده شد. از آن بدتر این که استفن وی را به خاطر یکی از پرستارانش ترک کرد. ازدواج او با یک زن دیگر ضربه ی شدیدی به جین وارد کرد به طوری که وی دست به خودکشی بی سرانجامی زد اما باز هم گفته که استیفن را علی رغم این خیانت دوست دارد. دلیل او برای این حرف چیست؟ عشق واقعی؟ سندروم استکهلم؟ کسی چه می داند؟!

البته زندگی با زن دوم نیز برای استیفن خوب پیش نرفت و به طلاق ختم شد و گفته که سوال های مردم در مورد ازدواج دومش او را آزار می دهد. به هر ترتیب با شرایط فیزیکی دشوار استفن، جدا شدنش از همسر دوم موضوع تعجب برانگیز و غیرمترقبه ای نیست.

۴- استیفن هاوکینگ هر وقت بتواند به دیدن کودکان ناتوان و معلول می رود

مطمئناً دیده اید که سلبریتی های مشهور با لباس های ابرقهرمان های دوست داشتنی به بیمارستان ها رفته و کودکان بیمار را خوشحال می کنند. حرکت خوبی است اما استیفن هاوکینگ نیز هر از چند گاهی برای دلیلی مشابه به دیدن کودکان معلول در بیمارستان ها می رود تا به آن ها نشان دهد که اگر معلول کامل باشید نیز می توانید با ذهنتان در مورد سیاه چاله های فضایی تئوری پردازی کنید. البته دیدار با این کودکان تنها کاری نیست که استیفن هاوکینگ برای افراد معلول انجام می دهد. وی از حق مرگ مشارکتی (خودکشی یک فرد ناتوان به کمک فردی دیگر) دفاع کرده و برای کارهای خیریه اعانه جمع اوری می کند و حتی در چالش سطل یخی و بازی های پارالمپیک نیز مشارکت داشته است. اما در این میان، دیدار با کودکان معلول در بیمارستان بهترین و جالب ترین کاری است که او در این زمینه انجام داد. او یک ابر قهرمان واقعی اما بی حرکت بود.

۵- استیفن هاوکینگ عاشق سوپرمن و لوییز لین است

استیفن هاوکینگ گفته که آرزو داشت قدرت های سوپرمنی داشته باشد و در دوران نوجوانی عاشق شخصیت لوییز لین در کتاب های کامیک سوپرمن بوده است. در واقع وی این حس را نسبت به مارگوت کیدر که در یکی  از فیلم های سوپرمن نقش لوییز لین را بازی کرده نیز داشته است. تصور کردن استیفن هاوکینگ در نقش یک ابرقهرمان مانند سوپرمن کار دشواری نیست زیرا در واقع او یک سوپرمن واقعی است که علاوه بر زیر پا گذاشتن تمامی قوانین و معادلات پزشکی، توانسته رمز و راز سیاه چاله ها و بعدهای مختلف دنیا را برملا کند. او از دنیاهای دیگر باخبر است! اما شاید یک شخصیت ابرقهرمان منفی و شرور بیشتر به ظاهر او بیاید!

۶- استیفن هاوکینگ دوست داشت که شخصیت شرور فیلم های جیمز باند باشد

او دوست ندارد هر شروری باشد، تنها به شخصیت شرور فیلم های جیمز باند علاقه دارد و از لحاظ ظاهری نیز با شخصیت شرور داستان های جیمز باند شباهت و مطابقت بسیاری دارد. او بسیار باهوش بود، معلولیت داشت، به روش عجیب و غریبی حرف می زد و البته بریتانیایی بود! وی با اشاره کردن به تمامی این موضوعات گفته که وی بهترین انتخاب برای شخصیت شرور داستان های جیمز باند بوده و توپ را به زمین سازندگان این فیلم انداخته است.

۷- استیفن هاوکینگ برای صحبت کردن از عضله گونه اش استفاده می کرد

شاید بارها از خود پرسیده باشید حالا که استیفن هاوکینگ کوچک ترین حرکتی ندارد و حرف هم نمی تواند بزند پس چطور با دیگران ارتباط برقرار می کند. البته او هیچ حرکتی نمی تواند بکند به جز در مورد عضله ی گونه اش. بله درست خواند اید، استیفن هاوکینگ برای تایپ کردن کردن استفاده می کند.  راستش را بخواهید نمی دانیم که چطور این کار را می کند اما شما آن را به حساب جادوی علم بگذارید. از لحاظ تئوریک لنزی روی عینک او قرار دارد که حروف الفبا را اسکن می کند وقتی که این اسکنر به حرفی می رسد که او می خواهد بیان کند وی عضله ی گونه اش را تکان می دهد و بدین ترتیب آن حرف انتخاب می شود و سپس دوباره از اول این پروسه را تکرار می کند.

دستگاه های پیچیده ی بسیاری وجود دارند که هاوکینگ با استفاده از آن ها صحبت می کند. یکی از آن ها یک تولید کننده ی صداست که در کمال ناباوری توسط شوهر سابق همسر دوم استیفن هاوکینگ اختراع شده. بله درست فکر می کنید: او وسیله ای را اختراع کرده که استیفن با آن حرف می زند و استیفن نیز با ربودن همسرش از او تشکر کرده است!

۸- استیفن هاوکینگ در آخرین موزیک ویدیو گروه پینک فلوید حضور داشته است

یکی از باهوش ترین مردان تمام دوران بودن و توانایی کوچک ترین حرکتی را نداشتن از انسان موجودی عجیب می سازد. پس نباید تعجب کرد که با یکی از عجیب ترین و غیرمعمول ترین و البته شناخته شده ترین گروه های موسیقی در جهان همکاری کند.  استیفن هاوکینگ در دو آلبوم از گروه پینک فلوید شرکت داشته است: «The Division Bell» و «Endless River».

۹- استیفن هاوکینگ ویدیویی در مورد مبارزه با چاقی ساخته است

استیفن هاوکینگ تنها مرد نابغه ای نیست که با ذهنش در فضای سیاه چاله ها سیر می کند یا در موزیک ویدیوهای یکی از بزرگ ترین گروه های موسیقی جهان شرکت می کند. وی به شدت از چاقی بیزار است و در حالی که توانایی کوچک ترین حرکتی را ندارد در عجب است که چرا مردم عادی تلاشی برای تکان دادن خود و کمی تحرک داشتن نمی کنند. در واقع اگر چه امکان چاق شدن یا دستکم مبارزه با چاقی به صورت فیزیکی برای وی وجود ندارد اما به شدت از چاقی بیزار بوده و برای مبارزه با آن ویدیویی ساخته که در آن این جملات را ادا می کند: «خوشبختانه راه حل بسیار ساده است: فعالیت فیزیکی بیشتر و تغییر در رژیم غذایی… آپولو هوا کردن هم نیست». شاید او مانند ما نمی توانست چند کیلومتر بدود ولی ذائقه ی خوبی در جوک گفتن دارد!

۱۰- استیفن هاوکینگ به موجودات فضایی باور داشت و می گفت روزی آن ها همه ما را خواهند کشت

هاوکینگ یک نابغه در دنیای علم بود بنابراین طبیعی به نظر می رسد که به زندگی خارج از سیاره ما باور داشته باشد. البته او نمی گفت که موجودات فضایی در زمین حضور دارند یا سفینه فضایی شان وارد زمین شده است. او فقط می گفت که چیزی آن بیرون هست و اگر با موجودات فضایی روبرو شدیم باید سریع خود را قایم کنیم. وی در این باره گفته است:” اگر موجودات فضایی به دیدار ما بیایند، نتیجه به احتمال زیاد همان چیزی خواهد بود که زمان رسیدن کریستف کلمب در آمریکا رخ داد و نتیجه ی خوشایندی برای بومیان آمریکا در پی نداشت”. در واقع هاوکینگ بر این باور بود که اگر موجودات فضایی به دیدار ما بیایند احتمال اینکه داستان فیلم «روز استقلال» رخ دهد بسیار بیشتر از احتمال رخ دادن داستان فیلم «ای تی» خواهد بود.

منبع: grunge
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • یحیی خالدی اسفند ۲۳, ۱۳۹۶

    “۵- استیفن هاوکینگ عاشق بتمن و لوییز لین است” منظورتون سوپرمن بود دیگه