یک نظر
کیش تور

اگر گاهی احساس می کنید که کسی یواشکی در حال پاییدن شماست و در نهایت هم متوجه می شوید که حق با شما بوده است، باید بدانید که تنها نیستید!

این حس بیشتر مواقعی به انسان دست می دهد که در خانه تنهاست و تصور می کند، کسی در گوشه ای در حال تماشای اوست. حس اینکه یک نفر دایم همه حرکات و کارهایتان را تحت نظر داشته باشد، چندان خوشایند نیست. حتی گاهی ترسناک هم هست. اما خبر خوب این است که این احساسی است که افراد زیادی به آن دچار می شوند و برایش یک پاسخ روانشناسی وجود دارد.

اگر در خانه تنها نباشید، گاهی «حس ششم»تان درست می گوید و ممکن است فردی در حال تماشای شما باشد. تاکنون چند بار برایتان پیش آمده که سر خود را بالا آورده و با کسی چشم در چشم شده‌اید که از قبل در حال تماشایتان بوده است؟

وقتی متوجه می شوید کسی در حال نگاه کردن به شما بوده، به این خاطر است که چشم انسان اغلب به سمت سوژه هایی کشش دارد که در زاویه دید مستقیم او نیستند – این امر حتی به صورت ناخودآگاه نیز صورت می گیرد. این تماس چشمیِ ناخواسته که شاید چندان به هم مذاقتان خوش نیاید، یک تکنیک ذاتی برای حفظ بقاءست.

پروفسورکالین کلیفورد یکی از استادان دانشگاه سیدنی در این رابطه بیان داشته: «نگاه مستقیم و زل زدن می تواند نشان‌دهنده تهدید یا چیرگی باشد، اگر انسان احساس خطر کند به صورت ذاتی دوست ندارد که آن را از دست بدهد. بنابراین، «فرض کردن» اینکه کسی در حال تماشای اوست می تواند استراتژی آسان تری برای رفع آن به شمار برود.»

وی افزوده: «نگاه مستقیم همچنین روشی اجتماعی برای برقراری ارتباط با اشخاص جدید است، از این رو به عنوان نشانه ای برای تعاملات آتی نیز بشمار می رود.»

در این جا بد نیست اشاره کنیم که در برخی از فرهنگ ها، مردم برای دور ماندن از چشم‌زخم و محافظت از خود در برابر نگاه های شیطانی دیگران، از طلسم و جادو استفاده می کنند. این افراد اعتقاد دارند که نگاه غیردوستانه دیگران می تواند بدشانسی و نحسی به دنبال داشته باشد.

اما وقتی در خانه تنها هستید و تصور می کنید کسی در حال تماشای شماست، آن وقت ماجرا چیست و چه باید کرد؟

در علم روانشناسی، حس کردن حضور فردی نامریی در خانه در واقع: «تصویری خیالی از جسم خود فرد با مشخصات تعریف شده است که با از دست دادن قدرت حسی و حرکتی همراه بوده و به واسطه صدمه دیدن سه بخش متفاوت از مغز پدیدار می گردد: حد فاصل لوب آهیانه ای و لوب گیجگاهی، محرک عضلانی و قشر جلویی.

به زبان ساده تر باید گفت، وقتی در خانه تنها هستید و تصور می کنید فرد دیگری نیز حضور دارد، در واقع به صورت خیالی انعکاس فعالیت ها و واکنش های بدن خود را حس می کنید.  احتمالا با خودتان می گویید که آدم می تواند بدن خود را از جسم دیگری تشخیص دهد! بله، واقعیت این است که در حالت نرمال، بدن انسان از دیگران قابل تفکیک است، اما برخی مواقع این امر کمی پیچده و درهم می شود.

پروفسور گیولیو روگنینی، یکی از کارشناسان ارشد انجمن علوم عصب شناسی شناختی در این رابطه بیان داشته: «در یک جمله می توان گفت، ما ارواحی هستیم که حس می کنیم»

وی همچنین افزوده: «فرض ما بر این است که یک جسم جامد و قابل مشاهده در مکان و زمان داریم. من فکر می کنم این پژوهش «احساس حضور» نمونه خوبی از این واقعیت است که وقتی شما سیگنال های بدن خود را گول می زنید و در تفسیر آن ها مغزتان را نیز فریب می دهید، احساس بسیار عجیبی را تجربه خواهید کرد.»

متاسفانه علم و روانشناسی توضیح بیشتری در این رابطه ندارد و دنیای ارواح و دنیای خیال بسیار وسیع تر از چیزی است که بتوان برای همه رویدادهای آن پاسخ کامل و قانع‌کننده‌ای داشت.

کیش تور
منبع: rd
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود