اژدر فوق سنگین «اسپیرفیش»؛ غول ویرانگر زیردریایی های بریتانیایی

اژدر فوق سنگین «اسپیرفیش»؛ غول ویرانگر زیردریایی های بریتانیایی

اژدر سنگین هدایت شونده اسپیرفیش ( Spearfish) سلاح اصلی ضد کشتی و ضد زیردریایی ناوگان زیردریایی های نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا است که اخیراً بر روی زیردریایی های کلاس ترافالگار، استوت و ونگارد نصب شده است. این اژدر دو تن وزن داشته و طول آن نیز نزدیک به ۵ متر می باشد. اسپیرفیش که توسط کمپانی BAE Systems طراحی شده در حال طی مراحل روزآمدسازی است که در سال ۲۰۲۰ به طور کامل به اتمام خواهد رسید.

اژدر اسپیرفیش که بر اساس یک رشته پیچیده از مبدل های با تکنیک هدایت فعال و غیرفعال برای شناسایی و انهدام اهداف دریایی عمل می کند با استفاده از تکنیک های پیشرفته تشکیل امواج رادیویی کارکرد خود را در محیط های مختلف افزایش می دهد. بر اساس اطلاعات سازنده ی آن، پردازش آکوستیک پیچیده و نرم افزار تاکتیکی روی این اژدر می تواند پیشرفته ترین اقدامات پیشگیرانه و متقابل دشمن را ناکام بگذارد.سیستم هدایت اژدر در قسمت میانی آن واقع شده و شامل یک کامپیوتر بسیار قدرتمند است که می تواند کارکرد تمامی بخش ها را کنترل نماید؛ از پیشرانش تا هدایت و تکنیک های حمله.

این اژدر در حالی که توسط سیم به زیردریایی وصل شده به سمت هدف شنا کرده  و بدین ترتیب می تواند در مسافتهای طولانی نیز به تبادل اطلاعات و دستور گرفتن از مرکز فرماندهی موجود در زیردریایی ادامه دهد. در حالت معمولی، این اژدر در نزدیکی هدف از سیم جدا می شود و با سیسنم هدایت و رهگیری غیرفعال پنهان برای اجرای مرحله ی آخر به سمت هدف پیش می رود. البته این اژدر می تواند به محض شلیک شدن از مبدأ نیز به طور خودکار عمل کند. سیستم پیشران این اژدر بر اساس یک توربین گازی و یک پمپ عمل می کند که سرعت های متفاوتی را در طول برنامه ی عملیات اتخاذ می نماید و در مرحله ی آخر پرتاب بیشترین سرعت را خواهد داشت.

این اژدر با سرعت نهایی ۸۰ گره دریایی می تواند اهداف موجود در فاصله ی ۱۴ مایلی (۲۲.۴ کیلومتری) و در سرعت های پایین تر اهداف موجود در فاصله ی ۳۰ مایلی (۴۸ کیلومتری) را از بین ببرد. وقتی که این اژدر به فاصله ی نزدیک هدف رسید سرعت آن به بیشترین حد ممکن رسیده و از سیستم ردیابی دریایی صوتی اکتیو برای شناسایی و هدایت به سمت هدف خود استفاده می کند. سیستم رادیویی با قدرت بالا و پردازش سیگنالی پیچیده در این اژدر آن را قادر می سازد که اهداف خود را در میان پارازیت های پس زمینه به راحتی شناسایی کرده و در مقابل ضد حمله های آکوستیکی یا مانورهای جا خالی دهنده به خوبی مقاومت نماید.

اگر این اژدر در اولین حمله ی خود موفق به اصابت به هدف نشود به صورت خودکار یک حالت مناسب حمله مجدد را انتخاب کرده و عملیات را تکمیل خواهد کرد. کلاهک این اژدر برای زیردریایی های با بدنه دو لایه و کشتی های سطحی بسیار بزرگ نیز خطرناک خواهد بود. این کلاهک به محض برخورد با هدف یا در صورت رسیدن به فاصله ای مطمئن از آن هنگام عبور از زیر بدنه ی زیردریایی منفجر خواهد شد. این اژدر اکنون مراحل روزآمدسازی خود را طی می کند که طی آن سیستم هدفگیری، هدایت و سیستم کلاهک و دیگر سیستم های تاکتیکی آن بهینه تر خواهند شد. سیم مسی ارتباط داده نیز با یک رابط اپتیکال فیبری جایگزین خواهد گردید.

همچنین این روزآمدسازی شامل یکی کردن سیستم سوخت رسانی بوده و کلاهک بیش از ۳۰۰ کیلوگرمی نیز برای ایمنی بیشتر از مواد منفجره غیرحساس ساخته خواهد شد. سیستم شناسایی صوتی زیردریایی نیز به پیشرفته ترین تکنولوژی روز مجهز شده و سیستم نرم افزازی قابل برنامه ریزی مجدد نیز روی آن سوار خواهد شد که روزآمدسازی مداوم بر اساس اطلاعات مربوط به ویژگی های خطر پیشرو را ممکن می سازد. ناوگان زیردریایی های بریتانیا مدل های بهینه سازی شده این اژدر را در سال ۲۰۲۰ دریافت خواهند کرد و برنامه روزآمدسازی نیز ۴ سال به طول خواهد انجامید.

منبع: defense-update
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • سید شهریور ۱۴, ۱۳۹۹

    جالبه وقتی یک خبر یا مقاله از انگلیس و آمریکا و … میزنید هیچکدون از دوستان ضد جنگ که میگن باید جلوی تولید ساخت تسلیحات گرفته بشه نمیان کامنت بدهند . فقط خبر های جنگ افزار ایران و روسیه و چین رو میان میگن برا چیه این آهن پاره و چرا انسانیت را فلان و بهمان میکنید .. خوب نظرتون در باره این آهن قرازه های انگلیسی چیست که اتفاقا در کمتر از نیم ثانیه نصف دنیا رو ممکنه صاف کنند ؟!

    • امیر آبان ۵, ۱۳۹۹

      طعم ساندیس عوض شده یا نه!؟