یک نظر

اگر این اواخر به شانه خود یا آبراه حمام خیره شده و با دیدن مقدار زیادی مو به این نتیجه رسیده اید که تعداد زیادی از موهای نازنینتان را از دست داده اید نگران نباشید زیرا مطالعات نشان داده که ریختن موهای بیشتر در فصل تابستان و پاییز کاملاً طبیعی است. همواره محققان به سیکل فصلی ریزش مو مشکوک بوده اند و در بسیاری از مطالعات کوچک و بزرگ گذشته به این موضوع اشاره شده است. اما از آن جایی که این مطالعات تنها بر روی یک مکان خاص یا یک گروه خاص از افراد تمرکز داشته در مورد این که آیا می توان این نتایج را به کل جامعه تعمیم داد شک وجود داشته است.

محققان مرکز مطالعاتی جان هاپکینز و دانشگاه واشنگتن با بررسی جستجوهایی که با کلید واژه ی «ریزش مو» در موتور جستجوی گوگل در هشت کشور از هر دو نیکمره ی زمین رخ داده به این نتیجه رسیده اند که ریزش مو الگویی کاملاً فصلی دارد که در تمام نقاط جهان یکسان است. آن ها جستجوهایی که با این کلید واژه بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ انجام گرفته بود را مورد بررسی قرار داده و داده ها را ماه به ماه و فصل به فصل با هم مقایسه کردند. در تمامی این هشت کشور نتایج کاملاً مشابه بود: افراد در فصول تابستان و پاییز جستجوهای بسیار بیشتری را در مورد ریزش مو در مقایسه با فصول زمستان و بهار انجام داده بودند.

این نتایج توسط پزشکان متخصص پوست نیز تایید شده و آن ها نیز گفته اند که در این فصول افراد بیشتری با نگرانی از افزایش ریزش مو به آن ها مراجعه می کنند. بدین ترتیب این نتایج می تواند در ارزیابی موثر بودن برخی از روش های درمانی خاص مربوط به ریزش مو در این فصول موثر باشد. با این وجود باید مطالعات بیشتری در مورد علت رخ دادن این الگوی فصلی و راه های مراقبت از موها در این فصول انجام گیرد.

دکتر شان کواترا، از اعضای این گروه تحقیقاتی و دانشیار گروه تخصص پوست در دانشکده ی پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در این مورد چنین می گوید:” افزایش مختصر در ریزش موها در فصل تابستان و پاییز کاملاً طبیعی است. گمانه زنی است اما یکی از دیدگاه های تکاملی نسبت به مو گرم ماندن بدن است که در ماه های تابستان ضرورت کمتری دارد”. تمایل به پرپشت شدن و ضخیم شدن موها در فصل زمستان و از دست دادن آن ها در تابستان در میان بسیاری از حیوانات مانند میمون ها، گربه ها، سگ ها و شترها دیده شده و تحقیقات نیز این امر را به اثبات رسانده است.

در انسان نیز ریزش موی فصلی بیشتر در زنان اتفاق می افتد هر چند در مطالعه ی اخیر جنسیت جستجوگران مشخص نشده است. بر اساس برآوردهای آکادمی متخصصان پوست ایالات متحده از دست دادن ۵۰ تا ۱۰۰ تار مود در روز امری کاملاً طبیعی است و به گفه ی دکتر کواترا دی طول ماه های گرم سال نیز مقداری بیشتر از این تعداد نگران کننده نبوده و کاملاض طبیعی به نظر می رسد.

اما علاوه بر تغییر فصل و ریزش موی فصلی، ریزش مو می تواند در اثر اتفاقات استرس زا مانند به دنیا آوردن بچه یا تب بالا، کاهش وزن بیش از ۱۰ کیلوگرم یا تغییر در مصرف داروهای ضد بارداری نیز باشد. فاکتورهایی مانند رژیم غذایی، جنبه های ارثی و عملکرد غده تیروئید نیز در این امر بی تاثیر نخواهند بود. خوشبختانه هیچ نوعی از ریزش مو دائمی نبوده و با داروهای مانند مکمل های غذایی با ترکیبات شستشوی سر در ماه های گرم سال می توان سرعت فرآیند ریزش مو در فصول گرم تر سال را کاهش داد.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: time
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود