۵ اتفاق باورنکردنی که با خوردن غذاهای پرچرب در بدن رخ می دهد

۵ اتفاق باورنکردنی که با خوردن غذاهای پرچرب در بدن رخ می دهد

بعضی اوقات یک چیزبرگر چرب یا مقداری سیب زمینی خوشمزه و ترد سرخ شده تنها چیزی است که شما را اقناع می کند و به عبارت ساده تر با دیدن آن تحمل خود را از دست می دهید. این غذاهای پرچرب چنان پرطرفدار نیز هستند که در ایالات متحده یک روز به نام روز ملی غذاهای چرب تعیین شده که روز ۲۵ اکتبر هر سال است. اگر چه خوب است که گاهی اوقات به هوس خود توجه کرده و غذای خوشمزه ای بخورید اما بسیار مهم است که بدانید انتخاب غذاهایی که می خورید به خصوص غذاهای پرچرب سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

آیا غذای پرچرب باعث آکنه می شود؟ً! چرا این غذاها باعث می شوند که در معده احساس ناخوشایند و غریبی داشته باشید؟ چرا غذای چرب برای شما بد است؟ برای پاسخ دادن به این سوالات به سراغ دکتر آیلا بارمر که یک متخصص سرشناس حوزه ی تغذیه است رفته و جواب این سوالات را از زبان او خواهیم شنید و با اتفاقاتی که با خوردن غذاهای پرچرب در بدن رخ می دهد آشنا خواهید شد.

۱- غذاهای پرچرب سیستم گوارشی بدن را مختل می کند

دکتر بارمر در این باره چنین می گوید:” وقتی که غذای چربی مانند سیب زمینی سرخ شده می خوریم، مقدار زیاد چربی موجود در این غذاها فشار زیادی را بر سیستم گوارشی بدن تحمیل می کند”. در واقع چربی نسبت به کربوهیدرات ها و مواد پروتئینی بسیار دیرتر و آرام تر در بدن هضم می شود و برای هضم آن به مقدار زیادی آنزیم و ترشحات گوارشی مانند اسید معده و زرداب کیسه صفرا نیاز است، تا این ترکیبات را شکسته و غذا رفته رفته هضم شود.

هر چیزی از استرس گرفته و یا داروهای خاص می تواند مقدار این ترکیبات گوارشی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به همین دلیل بسیاری از افراد از کمبود چنین ترکیبات حیاتی در بدن خود رنج می برند. با خوردن غذاهای پرچرب، سیستم گوارشی مجبور می شود که مدت زمان بیشتری و با شدت مضاعف کار کند که منجر به نفخ، احساس دل پیچه و تهوع و احساس ناخوشایندی در شکم خواهد شد.

۲- خوردن غذاهای پرچرب به سرعت باعث نیاز شما به دستشویی خواهد شد

بارزترین نتیجه و نشانه ی خوردن غذاهای پرچرب یکی از بدترین چیزهایی است که تاکنون با آن روبرو شده اید. دکتر بارمر می گوید:” نه تنها این غذا در معده ی شما جا خوش می کند بلکه ممکن است در حالی که هنوز خوب و به طور کامل و کافی هضم نشده وارد روده هایتان شود. به همین دلیل گاهی می بینید که مدفوع شما چرب  است”. بسیاری از افراد پس از خوردن غذای پرچرب به اسهال، دل درد و دل پیچه مبتلا می شوند.

۳- غذاهای پرچرب باکتری های مفید معده را از بین می برد

مطالعات متعددی نشان داده که آن چیزی که می خورید بر روی میکروب های مفید معده که به آن ها میکروبیوم گفته می شود تاثیر خواهد گذاشت. خوردن غذاهای پرچرب باعث می شود که این باکتری ها که در هضم غذا به بدن انسان کمک می کنند نتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند. دکتر بارمر در این باره می گوید:” غذاهای پرچرب حاوی چربی های مغذی و سالمی که در مواد غذایی دیگر مانند آووکادو، ماهی، روغن زیتون تازه و حتی کره یافت می شوند نیست”. خوردن روغن های فرآوری شده گیاهی به جای این چربی های مغذی،تعادل اسیدهای چرب بدن را به هم می ریزد که این اتفاق به نوبه خود همه چیز، از تعادل هورمونی گرفته تا سیستم ایمنی بدن را به هم می ریزد.

۴- غذاهای پرچرب می تواند باعث آکنه شود

شاید بلافاصله پس از خوردن یک غذای چرب شاهد بیرون زدن جوش روی پوستتان نباشید اما به گفته ی دکتر بارمر خوردن غذاهای چرب در این امر دخیل است. وی در این باره چنین می گوید:” تاثیر آن غیرمستقیم است، در طول زمان رخ داده و در نتیجه ی الگوی غذایی است که انتخاب می کنید. آکنه به میزان زیادی در نتیجه ی عدم تعادل هورمونی و/یا باکتریایی رخ می دهد، پس غذاهای پرچرب از طریق آسیب زدن به سلامتی سیستم گوارشی باعث بروز آکنه می شوند”.

۵- غذاهای پرچرب امکان ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهند

اگر رژیم غذایی شما برای مدت طولانی حاوی مواد پرچرب باشد بدون شک احتمال این که به مشکلات قلبی عروقی مبتلا شوید بیشتر خواهد شد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ توسط محققان انجام شد نشان داد که افرادی که بین ۴ تا ۶ وعده در هفته از غذاهای پرچرب استفاده می کنند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در آن ها تا ۳۹ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز در این افراد تا ۲۳ درصد افزایش خواهد داشت. افرادی که به صورت روزانه از غذاهای پرچرب استفاده می کنند این درصدها بسیار بالاتر خواهد بود.

منبع: time
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • کیان آذر ۲۸, ۱۳۹۷

    با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما تشکر سیستم خلاhttps://parsvacuumpumps.com/