۱۷ نکته جالب و باورنکردنی در مورد فیلم «بادیگارد» که شاید نمی دانستید

۱۷ نکته جالب و باورنکردنی در مورد فیلم «بادیگارد» که شاید نمی دانستید

اگر چه امروز مصادف با ۲۵ نوامبر دقیقاً ۲۵ سال از تاریخ اکران فیلم «بادیگارد» (The Bodyguard) می گذرد اما شکی وجود ندارد که آهنگ پایانی این فیلم با عنوان «برای همیشه دوستت خواهم داشت» (I Will Always Love You) از ویتنی هوستون هنوز هم در لایه ای از استراتوسفر طنین انداز است.

تریلری رمانتیک که این خواننده ی مشهور فقید و دوست داشتنی را وارد دنیای بازیگری کرد، به دومین فیلم پرفروش سال ۱۹۹۲ تبدیل شده و باعث گردید که پرفروش ترین آهنگ تمام دوران به موفقیتی فراتر از حد تصور دست یابد. اگر چه بسیاری از شما این فیلم را دیده و شاهد هنرنمایی کوین کاستنر و ویتنی هوستون در آن بوده اید اما خیلی چیزها در مورد این فیلم وجود دارد که مطمئناً از آن ها بی خبرید، از تلاش ۱۶ ساله برای ساخت آن تا تراژدی های واقعی در پشت صحنه تولید فیلم.

۱-لارنس کاسدان فیلم نامه این فیلم را بسیار قبل تر در سال ۱۹۷۶نوشته بود، سال ها قبل از آن که به عنوان یک فیلم نامه نویس موفق تبدیل شود. فیلم نامه «بادیگارد» در واقع اولین فیلم نامه ای بود که کاسدان نوشته بود.

۲- کمپانی برادران وارنر این فیلم نامه را خریداری کرده و نقش های آن را برای استیو مک کویین و دایانا راس کنار گذاشت اما به دلیل این که گفته می شد شاید تماشاگران از رابطه ی عاشقانه بین دو نژاد مختلف خوششان نیاید پروژه ساخت متوقف گردید و البته این بازیگران نیز پیشنهاد ایفای نقش در فیلم را نپذیرفتند. بعدها قرار شد فیلم با بازی راس و نامزدش رایان اونیل ساخته شود که این پروژه نیز  به جایی نرسید.

۳- این فیلم نامه زمانی توانست به رفتن روی پرده امیدوار شود که کوین کاستنر که در چندین پروژه با کاسدان همکاری کرده بود آمادگی خود را برای مشارکت در ساخت این فیلم به عنوان تهیه کننده و بازیگر اعلام نمود. از همان ابتدا قرار بود که هوستون نقش راشل مارون را در برابر کارشناس امنیتی شخصی، فرانک فارمر، بازی کند اما هوستون قبلاً بازی نکرده بود و شروع بازیگری با نقش آفرینی در برابر یک بازیگر درجه یک برای او اضطراب زیادی به همراه داشت. هوستون خود در سال ۱۹۹۳ در این باره چنین گفت:” من ترسیده بودم، دو سال طول کشید تا تصمیم به انجام آن گرفتم. این صبر من برای کوین بسیار طولانی بود و فکر می کنم این موضوع او را کلافه کرده بود. یک روز به من زنگ زد و گفت:ببین آیا این فیلم را با من بازی می کنی یا نه؟ با او در مورد ترس هایم سخن گفتم. گفتم: می ترسم.نمی خواهم این کار را بکنم و شکست بخورم. و او گفت: به تو قول می دهم. نخواهم گذاشت شکست بخوری. به تو کمک خواهم کرد و این کار را هم کرد”.

۴- بسیاری از منتقدان در آن زمان نوشتند که فیلم رابطه ی رمانتیک دو نژاد متفاوت را به تصویر می کشد بدون اینکه بتواند کار زیادی در مورد آن انجام دهد. اما در واقع در فیلم نامه هیچ اشاره ای به جنسیت شخصیت های نشده بود و کوین کاستنر نیز اگر چه فکر می کرد هیچ منطقی پشت انتخاب هوستون وجود ندارد اما این ریسک را پذیرفت زیرا به نظر او تنها هوستون می توانست زیبایی و جذابیت نقش زن داستان را داشته باشد.

۵- هوستون در آن زمان گفته بود که او درست مانند شخصیت راشل مارون در فیلم تهدیدهایی را دریافت کرده است. هوستون در هنگام اکران فیلم چنین گفت:” یک نفر برای من نامه ای نوشته بود که به نحوی بدست من رسید. در نامه آمده بود که آن ها در لحظات آخر برنامه ی من به من شلیک خواهند کرد. و به نظر می رسید که در این کار نیز ناموفق باشند”.

۶- در طول فیلم برداری هوستون با بابی براون نامزد کرده و یک سقط جنین سخت را تجربه کرده بود. وی در مصاحبه ای در سال ۱۹۹۳ در این باره چنین گفت:” بسیار دردناک بود، هم از لحاظ فیزیکی و هم روانی. روز بعد من به سر صحنه بازگشتم”. تنها چند روز پس از اتمام فیلم برداری ها، هوستون و براون با هم ازدواج کرده و در سال ۱۹۹۳ اولین دختر آن ها به نما بابی کریستینا بدنیا آمد.

۷- در طی فیلم برداری ها یکی از اعضای تیم تولید کشته شد. بیل ویتاگلیانو، راننده ۳۳ ساله در طی برخورد دو سازه بزرگ نورپردازی جان سپرد.

۸- در فیلم،فرانک فارمر به فیلم کلاسیک «یوجیمبو» (Yojimbo) اثر آکیرا کوروساوا علاقه دارد که وقتی این واژه ی ژاپنی را به انگلیسی ترجمه کنیم می بینیم که معنای آن همان «بادیگارد» است.

۹- فیلم «بادیگارد» اولین فیلمی نبود که در آن آهنگ «برای همیشه دوستت خواهم داشت» پخش می شد. قبلاً نیز مارتین اسکورسیزی در سال ۱۹۷۴ از این آهنگ در فیلم «آلیس دیگر اینجا زندگی نمی کند» (Alice Doesn’t Live Here Anymore) از این آهنگ استفاده کرده بود، درست مدت کوتاهی بعد از این که دولی پارتون آهنگ آن را ساخته و ضبط نمود. وقتی که پارتون در سال ۱۹۸۲ در فیلم «بهترین انباری کوچولوی تگزاس» (The Best Little Whorehouse in Texas) بازی کرد وی این آهنگ را نیز به لیست آهنگ هایی که در فیلم می خواند اضافه کرد. هر دو بار این آهنگ در صدر فهرست آهنگ های پرفروش بیلبورد قرار گرفت که باعث شد پارتون به اولین خواننده ای تبدیل شود که با یک آهنگ دو بار در صدر جدول بیلبورد قرار بگیرد.

۱۰- در سال ۱۹۷۴، الویس پریسلی می خواست که این آهنگ را بازخوانی کند اما از آن جایی که مدیر برنامه های الویس از پارتون خواست که نیمی از حقوق انتشار این آهنگ به الویس تعلق گیرد، پارتون با این پیشنهاد مخالفت کرد. اما سال ها بعد وی از این که اجازه نداده سلطان پاپ این آهنگ را بخواند اظهار تاسف و پشیمانی کرد.

۱۱- البته بسیاری این آهنگ را با صدای ویتنی هوستون به یاد می آورند. کاستنر خود چنان عاشق این آهنگ بود که آن را برای اوج عاطفی داستان فیلم انتخاب نمود.

۱۲-این فیلم با بودجه ای ۲۵ میلیون دلاری ساخته شده بود اما در سینماهای آمریکای شمالی به فروشی ۱۲۲ میلیون دلاری و در سراسر جهان به فروش ۴۱۱ میلیون دلاری دست یافت. در سطح بین المللی تنها فیلمی که در سال ۱۹۹۲ بیشتر از این فیلم فروش داشت فیلم «علاء الدین» بود.

۱۳- از نسخه ی هوستون آهنگ «برای همیشه دوستت خواهم داشت» ۱۲ میلیون نسخه فروخته شد که آن را به پرفروش ترین آهنگ یک زمان در دوران خود تبدیل کرد و ۱۴ هفته متوالی در صدر  بیلبورد باقی ماند.روز بعد از مرگ هوستون در سال ۲۰۱۲، این آهنگ میلیون ها بار دیگر دانلود شد و فروش تکی آن به بیش از ۲۰ میلیون نسخه رسید. هوستون در مصاحبه ای در سال  ۱۹۹۳ گفته بود که از موفقیت این آهنگ اطمینان داشته اما باور نمی کرده که چنین فروش خیره کننده ای داشته باشد.

۱۴- در کل ۱۷ میلیون نسخه از آهنگ متن فیلم «بادیگارد» در ایالات متحده و ۴۵ میلیون نسخه نیز در سراسر جهان فروخته شد. این آهنگ در چهار بخش جوایز گرمی نامزد شد و سه مورد از آن ها از جمله بهترین آلبوم سال را بدست آورد.

۱۵- فیلم «بادیگارد» برای دو آهنگ نامزد جایزه اسکار بهترین آهنگ اورجینال شد، «هیچی ندارم» (I Have Nothing) و «فرار به سمت تو» (Run to You).

۱۶- در سال ۲۰۱۲ کاستنر ادعا کرد که قصد داشته دنباله ای از این فیلم را با اولین حضور سینمایی ملکه دایانا در نقشی نیمه زندگینامه ای بسازد اما تنها چند روز پس از دریافت نسخه ی اولیه فیلم نامه، ملکه دایانا در یک تصادف رانندگی کشته شد.

۱۷- در مراسم خاکسپاری هوستون در سال ۲۰۱۲، کوین کاستنر سخنرانی کرد و از بازی او در فیلم «بادیگارد» گفت:” تو این فیلم را آن چه که شد کردی. مردان نقش اول زیادی می توانستند جای من باشند. پسران زیادی می توانستند این نقش را بر عهده بگیرند. اما تو، ویتنی، من اطمینان دارم که تو تنها کسی بودی که می توانستی نقش راشل مارون را در تمام دوران بازی کنی”.

منبع: moviefone
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود