۱۶ حق ساده ای که شهروندان کره شمالی از آن ها محروم هستند

۱۶ حق ساده ای که شهروندان کره شمالی از آن ها محروم هستند
۳۴ نظر

در دنیایی که همه به‌سوی ارتباطات گسترده‌تر و دسترسی بیشتر به اطلاعات در حوزه‌های گوناگون پیش می‌روند، رهبر خودکامه کره شمالی در پی آن است تا مردم این کشور مهجور را بیش از گذشته از جهان واقعی و پیشرفته دور نگه دارد. دلیلش هم کاملا واضح است، زیرا وقتی شهروندان مطیع و فرمان‌بردار این کشور متوجه شوند که حتی از ساده‌ترین حقوق شهروندی نیز برخوردار نیستند و در تمامی این سال‌ها، به نام زندگی، در شهر و کشور خود اسیر و برده بوده‌اند و چیزی جز دروغ به سمع و نظرشان نرسیده است، بدون شک ساکت نمانده و بدنبال راهی خواهند بود تا عاملین این عقب‌ماندگی را سرنگون و از زندگی ساقط کنند.

به همین خاطر، در کره شمالی که در سال‌های اخیر به سوژه جالبی برای رسانه‌ها تبدیل شده است، تقریبا هر فاکتوری که به زندگی خارج از این کشور، جهان پیشرفته و مدرن غربی، دنیای مجازی و حتی لباس و خودروهای خارجی مربوط باشد، ممنوع است.

به‌طور مثال، مردان این منطقه از جهان فقط در صورتی اجازه کوتاه کردن موهایشان را دارند که از میان مدل‌های موردتایید رهبر، یعنی کیم جونگ اون باشد. یا زنان به هیچ‌وجه حق ندارند لباس‌های شیکی که توسط غربی‌ها طراحی شده است را به تن کنند.

در این راستا، اگر برایتان جالب است تا مسائل ممنوعه در کشور کره شمالی بیشتر آشنا شوید، توصیه می کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

مد غربی

رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون شلوار جین و دیگر لباس هایی که به سبک غربی طراحی شده اند را در دو منطقه‌ی هم‌مرز با کشور چین ممنوع اعلام کرده است. مقامات پیونگ یانگ در تلاش برای مبارزه گسترده با تاثیر فرهنگ و سبک زندگی غربی در این منطقه است که امکان دارد از طریق کشور همسایه، یعنی چین وارد کره شمالی شود.

کوکاکولا

مردم کره شمالی حق نوشیدن نوشابه های کوکاکولا را ندارند.

ورود نوشابه های کوکاکولا در کشور کره شمالی ممنوع است. اما در برخی از فروشگاه های شهر پیونگ‌یانگ، نوشابه‌های تولیدی کارخانه‌های چینی به‌چشم می‌خورد.

مدل مو

کیم جونگ اون فقط ۱۸ مدل مو برای زنان و ۱۵ مدل مو برای مردان را آزاد اعلام کرده است. هیچ‌کدام از آرایشگرها اجازه تغییر دادن رنگ موهای مشتری‌های خود را ندارند. بنابراین، خرید و فروش رنگ‌مو در این کشور تقریبا غیرممکن بشمار می‌رود.

پدهای بهداشتی

زنان اجازه استفاده از پدهای بهداشتی را ندارند.

زنان در کره شمالی اجازه استفاده از پدهای روزانه و نوار بهداشتی را ندارند و برای رفع نیاز خود، باید به سبک قدیمی‌ها از پارچه های دست‌دوز که چندبار مصرف هستند، استفاده کنند.

پیشگیری از بارداری

استفاده از هر نوع وسیله و ابزاری برای پیشگیری از بارداری، همانند کاندوم در کره شمالی ممنوع و غیرقانونی است.

خرید و فروش املاک و مستغلات

همه املاک و زمین های کره شمالی به دولت تعلق دارد.

دولت کره شمالی مالک مطلق همه زمین ها و ساختمان های این کشور است. بنابراین، هیچ‌گونه خرید و فروش آپارتمانی در این نقطه از کره خاکی انجام نمی پذیرد. البته گویا اخیرا شهروندان کره شمالی راهی برای دور زدن این قانون را پیدا کرده اند.

کفش های برندهای مطرح دنیا

زنان کره شمالی فقط اجازه پوشیدن کفش تولید داخل و کفش چینی را دارند.

کفش های مارک‌دار و شیک در هیچ کجا غیر از مرزهای چین در این کشور عرضه نمی شوند. البته این نمونه ها نیز تماما در چین طراحی و تولید می شوند و هیچ اثری از برندهای مطرح غربی و طرح های شیک و زیبا در میانشان به چشم نمی خورد.

درخت کریسمس

مردم کره شمالی بی دین هستند.

کره شمالی به طور رسمی بی دین و آتئیست است. به همین خاطر، هر گونه فعالیت مبنی بر دین و خداپرستی در این کشور ممنوع است و توسط دولت رصد شده و پیگرد قانونی دارد. به همین خاطر، شهروندان به هیچ عنوان اجازه ندارند وسایلی که به تولد حضرت مسیح مربوط می شود همچون درخت کریسمس و وسایل تزئینی آن را خریداری و استفاده کنند.

استارباکس

تصویر سمت چپ جعلی است.

در کشور کره شمالی حتی یک نوشیدنی ساده همچون استارباکس هم ممنوع است زیرا به غرب مربوط می شود. بنابراین، برای نوشیدن یک فنجان قهوه اعلا در این کشور باید به کافی‌شاپ محلی ریونگوانگ در شهر پیونگ‌یانگ مراجعه کنید.

ماهواره و تلویزیون غیر داخلی

کره شمالی فقط ۴ شبکه تلویزیونی دارد.

در این کشور فقط ۴ شبکه تلویزیونی وجود دارد که تحت نظارت کامل دولت و رهبر قرار دارند و هیچ برنامه ای غیر از تحسین و تمجید از دولت و کشور در آن پخش نمی شود. تقریبا بیشتر اخباری که در این شبکه های ملی پخش می شوند جعلی و دستکاری شده اند.

مجله های خارجی

هر گونه رسانه خارجی و غیرداخلی در این کشور ممنوع است. دولت و نیروهای تحت امر رهبر به طور بی‌وقفه بر محتوا و عکس هایی که روزنامه ها و مجله های داخلی منتشر می کنند، نظارت دارند. البته شایان ذکر است که هیچ مجله سبک زندگی در این کشور منتشر نمی شود و تنها مجله‌هایی که شهروندان این کشور محروم و عقب‌مانده می توانند مطالعه کنند، مسایل سیاسی را پوشش می دهد که همه اخبارش نیز جعلی است.

وای‌فای و تماس‌های صوتی اینترنتی

اینترنت در کره شمالی مفهومی ندارد.

با اینکه جمعیت کره شمالی ۱۵ میلیون نفر است، اما فقط یک میلیون نفر از شهروندان تلفن همراه دارند و هیچ کدام از آن ها هم اجازه و امکان برقراری تماس های اینترنتی را ندارند. همه تلفن های همراه به شبکه ۳G محدود هستند. خارجی ها هم فقط می توانند از سیم‌کارت های دولتی برای تماس های برون‌مرزی استفاده کنند.

بلیط کنسرت موسیقی

مردم فقط اجازه دارند برنامه های موسیقی داخلی را تماشا کنند.

تقریبا هیچ گروه موسیقی یا خواننده اجازه برگزاری کنسرت موسیقی در کره شمالی را ندارد. فقط در سال ۲۰۱۵ گروهی موسوم به Laibach در این کشور کنسرت برگزار کرد. البته، مردم می توانند از برنامه های موسیقی محلی که توسط خود شهروندان کره ای برگزار می شود، بهره بگیرند.

اپل

محصولات اپل در کره شمالی قدغن است.

برند اپل مشخصا یکی از محدودیت های تجاری در این کشور محسوب می شود و بنابراین هیچ محصولی از کمپانی ساکن کوپرتینو به کره شمالی وارد نمی شود. در عوض، تبلت هایی که مورد تایید رهبر است در این کشور در دسترس شهروندان قرار دارد.

ماشین های اسپرت

ماشین های اسپرت در این کشور ممنوع هستند.

از دیگر فاکتورهایی که در رده وسایل لوکس و ممنوعه دسته‌بندی می شود، خودروهای اسپرت است. البته به موجب تحریم های گسترده‌ی بین المللی، واردات این ماشین ها نیز به این کشور ممکن نیست.

سفر تفریحی به خارج از کشور

مردم کره شمالی اجازه سفر به خارج از کشور را ندارند.

شهروندان کره شمالی اجازه سفر به کشورهای خارجی را ندارند. این محدودیت، مشخصا ناقض حقوق شهروندی است اما مردم این کشور از حقوق اولیه خود هم بی خبر هستند چه برسد به مسایلی از این دست. دلیل این ممنوعیت نیز این است که مردم نتوانند از جهان پیشرفته بیرون از کشور آگاهی کسب کنند. البته در سال های اخیر به لطف کشورهای همسایه و دیگر مردم جهان، برخی از ساکنین کره شمالی در حال تغییر دادن سبک زندگی خود هستند.

اگر نظر یا دیدگاه خاصی در مورد وضعیت مردم کره شمالی، یا تجربه سفر به این کشور عجیب را دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.9 / 5. تعداد رای: 87

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مرتبط
۳۴ نظر

ورود

 • احمد آذر 10, 1396

  تو بعضی کشورهای دیگه هم خیلی چیزا <>. مدیونیت اگه فکر کنید منظورم ایرانه!

 • الهام آذر 11, 1396

  باسلام به نظرم به جای ناقص (در پاراگراف آخر) باید بنویسید ناقض

 • محمد آذر 12, 1396

  آزادی حجاب و پوشش و به طور کلی برابری حقوق زن و مرد تو کره شمالی بیشتر از ایران وجود دارد.اینجور لیستی راجع به ایران میشه تهیه کرد حتی لیست بلند بالا تری

 • میلاد آذر 12, 1396

  اینکه شبیه ایران خودمون :)))
  والا بعضی چیزا برای ما عادی شده وگرنه خودمون از کره شمالی بدتریم ! اونا الان دارن بهمون میخندن که ما زنامون نمیرن ورزشگاه ! حجابمون اجباری ! رو سر مردا هم جدیدا روسری میندازیم !!!!!! وای به روزی که بگندد نمک !

  • تاجیک آبان 26, 1400

   الان که دیگه کسی حجاب نداره کم کم ایران داره عین کشور های دیگ بی حجاب میشه

 • محمد آذر 12, 1396

  سلام به خانوم بیداری عزیز یه سوال داشتم مردم اونجا که حق سفر به خارج از کشور ندارن در صورت ازدواج با یکی که در یک کشور دیگه هست داستان چی میشه؟؟

 • پوریا آذر 12, 1396

  شباهت بسیار با ایران

 • خودم آذر 12, 1396

  من مالزی کلاس زبان میرفتم یک دختر عربستانی هم کلاسمون بود یبار به من گفت شما تو کشورتون زن ها بدون اجازه پدر یا شوهرشون نمیتونن خارج برن ولی خودش که عربستانی هست این کارو کرده!
  اینو ولش کنید حالا
  اصولا همه این محدودیت ها برای اختلاس کردن راحت بعضی ها هست.

 • Alireza Ramz آذر 12, 1396

  با دیدن این دست خبر ها یاد کشور خودمون میفتم

 • یی آذر 12, 1396

  یه زمانی آمریکا به قدری شوروی رو بدبخت و بیچاره نشون می داد که بعدا مشخص شد بسیاری از مایحتاج مردم فراهم بوده. کره شمالی هم مثل شوروی است، آمریکا می خواد قدرت اول باشه و می خواد اخبار جعلی کره شمالی رو به خورد مردم دنیا بده. شما اسکول ها هم باور می کنید.

 • Abolfazl Mandi آذر 12, 1396

  ایران هم زیاد فرقی نمیکنه با اونجا
  اینجا به جای ممنوع کردنش اینقدر گرونش میکنند تا کسی نتونه بره سمتش ، نمونه ش گمرکه
  اینجاهم اگه پول نداشته باشی همه چی واسط ممنوعه

 • Homayoon Vafamehr آذر 13, 1396

  کتاب «فرار از اردوگاه ۱۴» رو بخونید تا ببینید چی می‌کشن اینا

 • Reza8a آذر 17, 1396

  چقدر ملت نمک نشناسی هستیم…
  (شبیه ایران)!!!
  خب آخه لنتی کجاش شبیه ایرانه…خدا به ما رحم کنه….

  • T اردیبهشت 21, 1400

   کاملا باهات موافقم
   خیلی بی چشم و روییم والا😑

 • Saeed اسفند 3, 1396

  بنده خدا ها دنیا ندیدن
  مستقیم میرن بهشت

 • & دی 18, 1397

  خدا هیچ بندش رو نمیتونه راضی کنه .در کل خیلیا بد بختن.

  • السا مرداد 8, 1400

   خدا؟؟؟ اینا به خدا باوری ندارند. ما هم نداریم. خدا کجا بود؟ مگه ندیدی نوشته آتئیست هستن همشون.

 • رها اسفند 11, 1397

  حالا کمی که شبیه هستیم . ولی از قسمت ضد آمریکایی بودنش تمام عیار خوشم میاد . هر چند کم میاره آخرش .ما هم کم میاریم. کاش این رهبر دیوانه شون ییهو خواب نما میشد یه دونه هسته ای میزد وسط نیویورک. آخ چه حالی میداد .ترامپ میترکید

  • میگ تیر 29, 1399

   اتمی بزنه؟؟ توی شهر پرجمعیتی مثل نیویورک؟؟؟ دوست عزیز جون مردم که ارث بابات نیستش همینجوری هروقت عشقت کشید بگیریش. این یک تفکر خشک و داعشیه که: دو دسته آدم وجود دارد، ما و آنها. آنها هرکسیست که مخالف ماست و هرکس هم که مخالف ماست اشکالی ندارد که بمیرد. این مفهوم به وفور در متون کتب درسی آموزش و پرورش یافت میشود که گویی هدف شست و شوی مغزی در سیستم تحصیلی هستش، نه آموزش و پرورش. ولی انتظار میره که چند درصدی هم از قوه ی تعقل و احساساتتون استفاده کنید و همچین حرف پوچ و بی معنایی نزنید.

 • یلسی اسفند 14, 1398

  این که به جز اون قسمت مربوط به موبایل و اینترنت ( اینم ۴۰ درصد مشابه است) خود خود خود ایرانه.

 • ..... اسفند 15, 1398

  آخ بمیرم مگه تو ایران شلوارجین پیدا میشه مگه مردم می تونن هر مدل مویی که بخوان رو داشته باشن اصلا مگه کسی تو ایران می تونه موهاشو رنگ کنه پد بهداشتی و وسایل پیشگیری از بارداری که اصلا تو ایران وجود نداره خرید و فروش املاک رو هم اصلا حرفشو نزن اینجا همه چی به نام دولته اصلا مگه تو ایران کسی می تونه لباس روز و مد بپوشه همه هم از دم بی دین و تو هیچ کدوم از جشنا هم شرکت نمی کنن (حالا خوبه جلوتر از مسیحیا تو جشن کریسمسید) شبکه ی داخلی هم که نداریم ماهواره هم تو خونه هیچکی پیدا نمیشه اینجا همه با نامه با هم در ارتباطن هیچکس اینجا تلفن همراه نداره چه برسه به اینترنت همراه و وای فای واردات محصولات اپلم که ممنوعه اینقدر محرومیما کسی نمیدونه ماشین لوکس و اسپرت چه شکلی هستش اصلا الحمدالله کسیم که اجازه سفر به خارج از کشور رو هم نداره…. بابا خجالت بکشید چرا اینقدر نمک نشناس و وطن فروشید کجای دنیا دیدید که یه کشور ۴۰ سال تحریم بشه هر کشوری دوماه یکی از تحریمایی که ما داریم تقریبا نزدیک نیم قرن تحمل میکنیم بهش اعمال بشه نابود میشه کجای کارید شماها فکر کردید خارج از ایران خیلی خوبه؟؟ نه جانم همون دنیای غربی که ازش تعریف می کنید یه دنیایی که بر اساس سرمایه داری می چرخه یعنی چی.. یعنی اینکه هر کی ثروتمند بود حق زندگی داره نمیگم ایران خیلی خوبه نه می دونم مشکلات زیاده و دزدم فراوون ولی اینم در نظر داشته باشید که هر کشوری فقط واسه مردم خودش و هر کی ثروت داره خوبه همیشه مرغ همسایه غازه

  • ‌.. آبان 5, 1399

   چقد ذرت پرت میکنی
   اصن میفهمی چی میگی؟

  • بی نام مرداد 2, 1400

   شما لطفا خفه خیلی ناراحتی گورتو گم کن از کشور برو.
   حقت بود تو یک کشوری زندگی میکردی که عین زندانی ها باهات برخورد کنن که اینجوری چرت و پرت نگی.
   بدبخت تو که خودت پشت کشورت نیستی از کشورای دیگه انتظاری نیست.
   خوبه الان اینجا شده مثل اروپا کم مونده لخت راه برن تو خیابونا.موهاشونم که دیگه عین کله بز میزنن.بست نیست؟ناراحتی گمشو از کشور برو.پولم نداری بمون چرت و پرت اضافی هم نگو.هر کشوری یک فرهنگی داره یعنی چی که اینجارو کردین آشغالدونی.
   منم مخالف این وضعم(منظورم دزدی دوستانه عزیزه)اما پشت کشورمو خالی نمیکنم.هرکسی هم درمورد ایران و مردمش حرف اضافی بزنه یه کاری اههاش میکنم که… .

  • ... شهریور 12, 1400

   فهمیدی اصن چی گفتی😐همون چیزی که الان دستته و اومدی باهاش این چرت و پرت هارو گفتی اسمش گوشیه 😐👌میگه با نامه در ارتباطن…🤣🤣شبکه داخلی نداریم؟؟؟؟؟؟!!😐😂ماهواره هم که همه دارن،بعدش کی گفته کسی نمیتونه موهاشو رنگ کنه😐محصولات اپل ممنوعه؟؟؟چی میگ اصن😐هرچی راجع کره شمالی میگن تو میگ اینجا هم اینجوریه.خدایی من حرفی ندارم دیگ برو خدا شفات بده😐😂

 • Asal فروردین 30, 1400

  چقدر اینا بدبخت هستند دیگه 😐💔

 • بی نام مرداد 2, 1400

  شما لطفا خفه خیلی ناراحتی گورتو گم کن از کشور برو.
  حقت بود تو یک کشوری زندگی میکردی که عین زندانی ها باهات برخورد کنن که اینجوری چرت و پرت نگی.
  بدبخت تو که خودت پشت کشورت نیستی از کشورای دیگه انتظاری نیست.
  خوبه الان اینجا شده مثل اروپا کم مونده لخت راه برن تو خیابونا.موهاشونم که دیگه عین کله بز میزنن.بست نیست؟ناراحتی گمشو از کشور برو.پولم نداری بمون چرت و پرت اضافی هم نگو.هر کشوری یک فرهنگی داره یعنی چی که اینجارو کردین آشغالدونی.
  منم مخالف این وضعم(منظورم دزدی دوستانه عزیزه)اما پشت کشورمو خالی نمیکنم.هرکسی هم درمورد ایران و مردمش حرف اضافی بزنه یه کاری اههاش میکنم که… .

  • نا شناس شهریور 7, 1400

   عزیزم مگه ما کردیم کشور و اینجوری الان نصف ایران از ایران بدشون می یاد وقتی دانشمند ایرانی رفته اروپا خب چه انظاری از ما داریم درسته کامنت پایینی هنم حرفش اشتباه بود ولی به هر حال هر کسی کشوری و دوست داره مثلا مگ خودم کره جنوبی خیلی دوست دارم ولی نمی گم ایران بده در یک رده هستن اینو گفتم که فکر نکنی منن پشت کشور مو خالی کردم

   • امیر مهر 27, 1400

    اصلا سومالی بهتر از ایرانه
    خب که چی پشت کشورتم خالی نکنی بازم توش هرکی هرکیه دیگه
    معلوم نیست که توش چه خبره
    هر که داره ساز خودشو میزنه

 • ژینا مرداد 16, 1400

  کره شمالی بهتر از ایرانه