جان کازال؛ بازیگر فقیدی که تمامی فیلم هایش نامزد دریافت جایزه اسکار شدند

جان کازال؛ بازیگر فقیدی که تمامی فیلم هایش نامزد دریافت جایزه اسکار شدند

به احتمال فراوان او را نمی شناسید اما تمامی فیلم هایی که او در آن ها حضور داشت نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال شدند. در کل نامزد شدن یک فیلم برای جایزه اسکار بهترین فیلم سال، بزرگ ترین موفقیت برای یک فیلم و نهایت آرزوی تیم تولید آن به شمار می آید زیرا می توان این جایزه را باارزش ترین جایزه مراسم اسکار دانست. با توجه به تعداد فیلم هایی که هر ساله تولید می شود زمان زیادی طول خواهد کشید که فیلم هایی از یک بازیگر خاص در این بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شوند. اما این اتفاق برای جان کازال فقید رخ داده و تمامی فیلم هایی که وی در آن ها نقش آفرینی کرده نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال بوده اند.

او در کل در ۵ فیلم بازی کرد و هر کدام از آن ها نیز در این بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شدند که اتفاقی باور نکردنی به نظر می رسد. جان کازال یک بازیگر ایتالیایی- آمریکایی بود که در ماساچوست بدنیا آمد. او از همان دوران کودکی می خواست بازیگر شود اما در آن دوران ورود به هالیوود و به شهرت رسیدن در آن حتی برای شخصی با استعداد مانند کازال که در دانشگاه بوستون تحصیل کرده بود نیز بسیار سخت به نظر می رسید. او در تلاش برای به واقعیت تبدیل کردن رویای بازیگری خود همزمان به کارهایی غیر از بازیگری روی آورد تا هزینه های زندگی خود را تامین نماید. وی حتی برای مدتی به مسافرکشی روی آورد و مدتی نیز نقش تحصیلدار برای یک کمپانی استخراج نفت را بر عهده داشت. در همین مدت حضور در شرکت نفتی بود که وی یکی از بهترین دوستان تمام دوران زندگی اش را شناخت: آل پاچینو.

در آن زمان پاچینو نیز برای همان شرکت نفتی کار می کرد و استعداد باور نکردنی کازال در بازیگری را به چشم خود دیده بود. آل پاچینو بعدها در مورد کازال چنین گفت:” از همان اول که او را دیدم همیشه با خودم فکر می کردم که انسان جذابی است. او در بیان کردن خود روش بسیار مشابهی با من داشت”. وقتی که پاچینو برای بازی در فیلم «پدر خوانده» (The Godfather) انتخاب شد، می دانست که کازال برای بازی در این فیلم بهترین گزینه خواهد بود و بدین ترتیب به کازال کمک کرد که نقش فردو کورلئونه را بدست آورد. این تنها یکی از فیلم هایی بود که او و پاچینو در کنار هم حضور داشتند. بعد از فیلم «پدر خوانده»، وی نقش خود را در قسمت دوم این فیلم نیز تکرار کرده و بار دیگر در کنار پاچینو در فیلم بی نقص «بعدازظهر سگی» (Dog Day Afternoon) حضور یافت.

سیدنی لومت،کارگردان این فیلم درباره کازال می گوید:” یکی از چیزهایی که در مورد بازی دادن جان کازال در این فیلم دوست داشتم این بود که وی غم بسیار شدیدی در درون خود داشت. نمی دانم که این غم از کجا آمده بود؛ به وارد شدن به حریم خصوصی یا وارد شدن در ذهن بازیگرانی که با آن ها کار می کنم باور ندارم. اما خدای من در هر برداشت که از او داشتیم این غم وجود داشت”. کازال برای بازی در فیلم «مقیاسی برای مقایسه» (Measure for Measure) با مریل استریپ آشنا شد و خیلی زود رابطه ای عاشقانه بین این دو شکل گرفت. استریپ در مورد کازال چنین گفته است:” او شبیه هیچ کسی که تاکنون شناخته ام نبود. او بسیار منحصر به فرد بود و همچنین انسانیت و کنجکاوی او در مورد انسان ها، و مهربانیش”.

در طول فیلم برداری فیلم شناخته شده ی «شکارچی گوزن» (The Deer Hunter) در کنار بازیگران سرشناسی مانند رابرت دنیرو، کریستوفر واکن و خود مریل استریپ بود که ناگهان فاجعه رخ داد. کازال بیمار شده و به زودی مشخص شد که سرطان مغز استخوان او به مرحله ی بسیار پیشرفته ای رسیده که هیچ درمانی نداشته و بزودی به زندگی وی پایان خواهد داد. در این زمان کازال در مسیر تبدیل شدن به یکی از شناخته شده ترین و دوست داشتنی ترین بازیگران قرن قرار داشت. اما مرگ به او امان نداد و نگذاشت او از شهرتی که داشت به آن دست پیدا می کرد و عشق زندگی اش که تازه او را پیدا کرده بود لذت ببرد.

حتی در این زمان، استریپ برای این که به همسر بیمارش نزدیک باشد پذیرفت که نقش کوتاهی را در فیلم «شکارچی گوزن» بازی کند. او در طول فیلم برداری هر روز ضعیف تر و بیمارتر می شد و تهیه کنندگان نیز به دنبال راهی برای فسخ کردن قرارداد او و جایگزین کردنش با یک بازیگر دیگر می گشتند اما استریپ و دنیرو تهدید کردند که در صورت بروز چنین اتفاقی، آن ها نیز پروژه را ترک خواهند کرد. در ۱۲ مارس ۱۹۷۸، در مرکز بیماران سرطانی مموریال اسلوان کترینگ، پزشکی مریل استریپ را که از خستگی به خواب رفته بود بیدار کرد تا خبر مرگ کازال را به او بگوید.

مرگ کازال به یک حرفه ی بازیگری تازه شکوفا شده که بدون شک موفقیتی بزرگ را برای وی در پی داشت و همچنین زندگی دوست داشتنی کوتاهش پایان داد. وی تا زمان مرگ در پنج فیلم بازی کرده بود: پدر خوانده، پدر خوانده: فصل دوم، مکالمه (The Conversation)، بعدازظهر سگی و شکارچی گوزن، که تمامی آن ها نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال شده و سه فیلم نیز توانستند این جایزه را بدست آورند.

منبع: shared
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • حمید دی ۲۶, ۱۳۹۹

    من این بازیگر بزرگ رو دوست داشتم نمیدونستم مرده حالم گرفته شد خدا رحمتش کنه