مکعب روبیکی که مخصوص نابینایان ساخته شده است

مکعب روبیکی که مخصوص نابینایان ساخته شده است

«کریستن شارپلس» برای کلاس توانبخشی خود که ویژه نابینایان برگزار می شود، هدیه ویژه ای داشت که برگ جدیدی در حوزه سرگرمی برای نابیناها باز کرد. این دانشجوی فارغ التحصیل از دانشگاه ماساچوست، در ساختار یک بازی محبوب و قدیمی به نام «مکعب روبیک» اندکی دستکاری و آن را از نو تولید کرده است. طراحی جدید این جورچین به‌گونه‌ای است که افراد نابینا و کم‌بینا به‌راحتی قادر به استفاده از آن هستند.

همان طور که می دانید، مکعب روبیک تنها به واسطه جور کردن رنگ‌های مکعب حل می شود. بنابراین، افراد نابینا هرگز قادر به بازی با این وسیله نبودند. اما در طرح آزمایشی و اولیه شارپلس، برای هر مربع رنگی یک بافت ویژه در نظر گرفته شده تا نابینایان با کمک حس لامسه خود، به جورد کردن بافت های مساوی بپردازند.

وی در رابطه با ایده خود بیان داشته که در این دنیا هیچ امری ناممکن نیست و با اندکی تفکر عمیق و تلاش می توان راهکارهای جالب و کاربردی برای حل مسایل گوناگون پیدا کرد. حتی اگر شما انسان خلاقی هم نباشید، ممکن است گاهی طرح هایی در ذهنتان جرقه بزند که برای قشر خاصی از جامعه مفید باشد.

شارپلس گفته: «من انسان خلاق و مبتکری نیستم. اما پس از دیدن مکعب روبیک با خودم فکر کردم این وسیله بازی را چگونه می توانم تغییر دهم تا دوستانم که از نعمت بینایی محروم هستند نیز با آن سرگرم شوند؟ در همین راستا، ایده لمسی بودن رنگ ها به ذهنم خطور کرد.»

این مکعب اسباب بازی برای فرد یاد شده فقط ۱۵دلار هزینه داشته و در عرض کمتر از ۱۰ دقیقه نیز درست شده است. او برای هر رنگ ویژه، یک بافتِ قابل لمس و مجزا در نظر گرفته تا روشن‌دل ها بتوانند با کمترین خطا، شانس خود را برای حل این جورچین امتحان کنند.

منبع: mashable
بدون نظر

ورود