۶ نظر

با مناقشاتی که در سال های اخیر بر سر آزمایشات هسته ای کره شمالی به وجود آمده و اخباری که هر روزه در مورد امکان حمله این کشور با سلاح اتمی به کره جنوبی و ایالات متحده مخابره می شود بسیاری از مردم جهان از خود می پرسند که یک حمله اتمی چگونه می تواند باشد و آیا چنین اتفاقی امکان وقوع دارد یا خیر. پاسخ ما به این سوالات این است که امکان چنین جنگی وجود داشته و عواقب آن از چیزی که فکر می کنید بسیار وحشتناک تر خواهد بود. بر اساس محاسباتی که اخیراً انجام شده، در صورتی که دولت کره شمالی تصمیم به پرتاب موشک دارای کلاهک هسته ای به سمت ایالات متحده کند این موشک پس از ۴۰ دقیقه به منهتن رسیده و تلفات آن به صدها هزار نفر خواهد رسید.

از زمانی که ایالات متحده اولین بمب های هسته ای را در ۱۶جولای ۱۹۴۵ بر علیه ژاپن به کار برد، ترس از بمب اتمی همواره همراه شهروندان کشورهای متخاصم و ابرقدرت بوده است. بر اساس گزارش ها در سال ۲۰۱۷،ایالات متحده و روسیه بیش از ۸۸ درصد زراد خانه های هسته ای جهان را در اختیار خود دارند. این دو کشور روی هم بیش از ۱۳٫۸۰۰ سلاح هسته ای در زرادخانه های هسته ای خود انبار کرده اند. دیگر کشورها از جمله، پاکستان، هند، اسراییل و کره شمالی نیز روی هم رفته بیش از ۳۴۰ سلاح هسته ای دارند. اگر این موضوع برای بی خواب کردن شما کافی نیست بهتر است واقعیاتی که در ادامه این مطلب در مورد بمب های هسته ای آمده است را مطالعه کنید.

۷- یک سلاح اتمی با قدرت و اندازه متوسط در صورتی که روی یک شهر رها شود بین ۱۰۵ تا ۱۷۰ کیلومتر مربع را در یک چشم به هم زدن خواهد سوزاند.

بدین ترتیب هیچ کسی که در شعاع ۱۰۵ تا ۱۷۰ کیلومتری محل انفجار قرار دارد زنده نخواهد ماند. با همین مقیاس می توانید قدرت تخریب و میزان مرگ و میر بمب های اتمی بزرگ و یپشرفته کنونی را برآورد کنید که به مراتب بدتر و شدیدتر از این مقادیر خواهد بود.

۶- یک جنگ هسته ای گسترده بیش از ۱۵۰ میلیون تن دود را به جو زمین خواهد فرستاد که یک زمستان هسته ای سردتر از عصر یخبندان را در پی خواهد داشت.

این حجم از دود به سرعت مانع از رسیدن بیش از ۷۰ درصد نور و گرمای خورشید به نیمکره شمالی و بیش از ۳۵ درصد آن به نیمکره جنوبی خواهد شد. فصل های گرم دستکم برای ۱۰ سال از بین خواهند رفت و بخش زیادی از مردم و حیوانات بزرگ در اثر گرسنگی از بین خواهند رفت.

۵- رمز پرتاب صدها موشک هسته ای در زمان جنگ سرد عدد ۰۰۰۰۰۰۰۰ بود

رابرت مک نامارا، وزیر دفاع ایالات متحده دستور داده بود که دسته ای دیگر از موشک های حامل کلاهک هسته ای مستقر و آماده شلیک شوند که تنها مقامات بلند پایه کشور می توانستند سیستم پرتاب آن ها را فعال کنند. تا سال ۱۹۷۷ این کد بسیار سری برای این که از پرتاب اشتباهی و تصادفی جلوگیری شود هشت صفر متوالی تعیین شده بود.

۴- دستکم ۱۶٫۰۰۰ سلاح هسته ای در جهان وجود دارد اما تنها ۱۰ بمب هسته ای برای نابود کردن زمین کافی است

بر اساس مطالعات و گزارش های سری تنها ۱۰ بمب هسته ای برای نابودی نسل بشر کافی است و ۱۵٫۹۹۰ سلاح دیگر تنها به این دلیل نگرانی به بار می آورند که به خوبی از آن ها محافظت نمی شود.

۳- پاکستان بمب های هسته ایش را با خودروهای معمولی در خیابان نمایش می دهد

بخش سیاست های استراتژیک ارتش پاکستان با این استدلال که زرادخانه هسته ای این کشور در یک مکان خاص محافظت شده در امان نیست،به طور مرتب این سلاح ها را با خودروهای معمولی از منطقه ای به منطقه دیگر منتقل می کنند. این خودروها هیچگونه سیستم دفاعی نداشته و حتی در ترافیک معمول خیابان ها متوقف می شوند.

۲- آمریکا بیش از یک بار نزدیک بود به خود بمب هسته ای بزند

در سال ۱۹۶۱ یک هواپیمای نظامی که حامل دو بمب هیدروژنی بود بر فراز کارولینای شمالی به دو نیم تقسیم شد. هر یک از این بمب ها قدرتی بیش از دو بمبی که هیروشیما و ناکازاکی را با خاک یکسان کردند داشت. برخورد این بمب ها با زمین باعث شده بود که از ۶ قفل امنیتی به کار رفته در آن، ۵ مورد به ترتیب باز شوند و تنها سوییچ آخر باز نشده بود. بر اساس یک گزارش در بین سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۸ حوادث بسیاری  در مورد ۱٫۲۰۰ سلاح هسته ای اتفاق افتاد؛ از ورود غیرقانونی به محل نگهداری سلاح های هسته ای و گم شدن آن ها گرفته تا عمل نکردن مکانیزم های امنیتی و افتادن این سلاح های در هنگام حمل و نقل.

۱- یک تراشه معیوب کامپیوتری نزدیک بود باعث شروع جنگ جهانی سوم شود

در ساعت دو و سی دقیقه صبح سوم ژوئن ۱۹۸۰ کامپیوترهایی مرکز ملی فرماندهی نظامی اخطار حمله از سوی اتحاد جماهیر شوروی را اعلام کردند. اولین کسی که از موضوع باخبر شد زبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی وقت ایالات متحده بود که به او گفته شد بیش از ۲۲۰ موشک از سمت شوروی پرتاب شده اند. گزارش دوم تعداد موشک ها را ۲۲۰۰ فروند اعلام کرد و به نظر می رسید که جهان به پایان خود نزدیک می شود. اما زمانی که برژینسکی در حال تماس برقرار کردن با مقامات ارشد کشور برای حمله تلافی جویانه بود، ژنرال ویلیام اودوم با او تماس گرفته و اعلام نمود که این اخطار اشتباه بوده است. یک تراشه کامپیوتری معیوب که تنها ۴۶ سنت قیمت داشت نزدیک بود باعث جنگی شود که نسل انسان را برای همیشه منقرض می کرد.

منبع: shared
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • دیا دسامبر 22, 2017

  گزینه اول رو فکر کنم اشتباه نوشتید.شعاع تخریبی یک بمب هسته ای متوسط در حد ۵ کیلومتر هستش.حتی قویترین بمبهای هسته ای شعاع ۱۰۵ کیلومتری رو نمیتونن نابود کنن.

  • 000 دسامبر 22, 2017

   ۵ کیلومتر شعاع میشه ۷۸٫۵ کیلومتر مربع و ۶ کیلو متر شعاع میشه ۱۱۳٫۱ کیلومتر مربع که به عدد داده شده نزدیکه

  • صائب دسامبر 22, 2017

   دقیقا.بمب هیدروژنی نهایتا میتونه به شعاع ۴۰ کیلومتر رو برهوت کنه(اونم زمین صاف و بدون کوه و درخت و….).شعاع ۱۰۵ کیلومتر میشه مسافت ۲۱۰ کیلومتر که اصلا معقول نیست.

   • علی فوریه 5, 2019

    بابا شعاع ۱۰۵ کیلومتر نیست! مساحت ۱۰۵ کیلومتر مربعه که میشه قطر ۱۰ کیلومتر و همون شعاع ۵ کیلومتر

 • وحید آگوست 17, 2018

  به نظر من دیگه زمان مرگ بشریت و تمام موجودات جهان فرا رسیده.