چرا ارتش عربستان سعودی در مقابل قدرت ایران و متحدانش حرفی برای گفتن ندارد؟

چرا ارتش عربستان سعودی در مقابل قدرت ایران و متحدانش حرفی برای گفتن ندارد؟

در چند سال گذشته، عربستان سعودی رهبری ائتلاف کشورهای عربی در جنگ داخلی یمن را بر عهده داشته است و با برانگیختن اختلافات سیاسی با قطر و همسایگان عربش و وارد شدن در درگیری های سیاسی در لبنان قصد داشته خود را به عنوان یک قدرت تاثیرگذار منطقه ای نشان دهد. تمامی این اقدامات پرهزینه ظاهراً تنها یک هدف داشته و آن هم مبارزه با نفوذ گسترده ایران در منطقه بوده است. با وجود اقتصاد بزرگ و درآمد قابل توجهی که این کشور دارد اما یکی از مولفه های اصلی برای نفوذ داشتن در خاورمیانه کنونی که همانا قدرت نظامی است در این کشور دیده نمی شود، حتی با وجود این که این کشور جدیدترین و بهترین تجهیزات نظامی آمریکایی و اروپایی را خریداری کرده و انبار نموده است.

مایکل نایتس که یک محقق اهل واشنگتن و کارشناس مسایل نظامی و امور امنیتی مربوط به ایران, عراق و کشورهای خلیج فارس است در این باره می گوید: ” بدون شک ایران در این عرصه بسیار بهتر عمل کرده است. در میان مقامات عالی رتبه ی ایران هیچ کسی از نیروی زمینی عربستان سعودی ترسی ندارد”. تقلای عربستان سعودی در یمن که سال هاست در آن با مبارزان شیعه حوثی مبارزه می کند هنوز به جایی نرسیده و بعید به نظر می رسد در آینده ای نزدیک به میل مقامات عربستان پایان یابد. همین ناکامی های نظامی نشان می دهد که این کشور در مقایسه با نیروی نظامی ایران ضعف دارد. نایتس در این باره می گوید:” در واقع چیزی که درباره آن صحبت می کنیم این است که آن ها در یک جنگ نیابتی گرفتار شده اند و این دقیقاً همان کاری است که آن ها این روزها در منطقه انجام می دهند”.

عربستان سعودی؛ یکی از بزرگ ترین خریداران تجهیزات دفاعی در جهان

ارتش عربستان سعودی با دو مشکل عمده روبروست: یکی این که بیش از حد بزرگ است که باعث شده سازماندهی این همه نیرو و کیفیت آموزشی آن ها به شدت پایین بیاید و این که زرادخانه های تسلیحات این کشور برای یک جنگ متعارف بزرگ طراحی شده و نه یک جنگ نیابتی متعلق به قرن بیست و یکم. در این میان نمی توان خریدهای تجهیزاتی پادشاه صعودی را به خاطر این ضعف های مفرط سرزنش کرد زیرا تنها سال گذشته این کشور پشت سر روسیه در مقام چهارم کشورهایی قرار داشت که بیشترین هزینه ها را در زمینه تجهیزات نظامی دفاعی داشته اند و بر اساس اطلاعات جمع آوری شده این کشور در سال ۲۰۱۴ بیشترین و گران ترین واردات تجهیزات نظامی را داشته است.

در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ نیز این کشور در رتبه ی دوم در این زمینه قرار داشته و خریدهای نظامی این کشور نسبت به سال ۲۰۱۲ چهار برابر برابر شده است. جالب این که تجهیزات نظامی خریداری شده توسط این کشور از کیفیت بالایی برخوردار بوده و اغلب از کمپانی های آمریکایی خریداری می شوند. در واقع ۱۳ درصد از صادرات سلاح ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ راهی عربستان سعودی شده اند و بعد از آن نیز کمپانی هایی از بریتانیا و اسپانیا در مقام های دوم و سوم قرار داشته اند. نیروی هوایی پادشاهی عربستان سعودی دارای جنگنده های یوروفایتر تایفون است که پیشرفته ترین جت های جنگنده ی ارتش های اروپایی به شمار می آید. همچنین نیروهای هوایی این کشور جنگنده های اف ۱۵ ایگل را در اختیار دارد که بیش از ۳ دهه است پادشاه بلامنازع آسمان ها بوده اند. سعودی ها حتی مدل خصوصی اف ۱۵ خود را دارند که اف ۱۵ اس اَی نام دارد و تحویل آن از سال کنونی آغاز شده است.

نیروی زمینی ارتش پادشاهی عربستان نیز همه چیز در اختیار دارد؛ از تانکهای ام ا اَی ۲ آبرامز و خودروهای زرهی بردلی ام ۲ تا هلی کوپترهای آپاچی و بلک هاک. تقریباً تمامی ناوهای جنگی نیروی دریایی عربستان سعودی در کارخانه های آمریکایی ساخته شده و به طور خاص برای این کشور طراحی شده اند.؛ برای مثال ناوشکن های کلاس ریاض که جدیدترین ناوشکن های این کشور محسوب می شوند در واقع نسخه ی ویژه ی ناوشکن های کلاس لا فایه فرانسه هستند. در واقع می توان گفت که عربستان سعودی یکی از مجهزترین ارتش های جهان را در اختیار دارد اما با این وجود چنین ارتشی نتوانسته هراسی در دل شبه نظامیان کمتر سازمان یافته و مجهزی مانند حوثی ها بیندازد چه برسد به ارتش های ایران و دیگر کشورها و گروه هایی که با این کشور درگیری سیاسی و نظامی دارند.

جنگ نیابتی در یمن

مدارک و شواهد ضعف ارتش عربستان سعودی را می توان درست در جنوب مرز این کشور با یمن مشاهده کرد. تقریباً سه سال پس از این که عربستان سعودی با حمایت کشورهای عربی منطقه عملیاتی را در حمایت از رییس جمهور فراری یمن, عبدربه منصور هادی و مبارزه با شبه نظامیان شیعه حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح آغاز کرد، هنوز هم بخش زیادی از خاک این کشور در اختیار نیروهای حوثی بوده و شهر صنعا که پایتخت این کشور و بزرگ ترین شهر آن به شمار می آید هنوز در تصرف این گروه قرار دارد. همچنین حوثی ها نشان داده اند که توان انجام حملات غافلگیر کننده و موثر علیه نیروهای سعودی و پایگاه های آن ها را دارند.

آن ها چندین بار از مرز عبور کرده و عملیات ایذایی انجام داده اند، در مواردی به کشتی های اماراتی و سعودی حمله کرده اند و حتی موشک های بالستیک به سمت قلب این قلمرو پادشاهی شلیک کرده اند. حتی روزنامه نیوریورک تایمز ادعا کرده که موشک بالستیکی که اخیراً توسط حوثی ها به سمت ریاض شلیک شده و در یک فرودگاه به زمین اصابت کرد در واقع برخلاف گفته های مقامات سعودی رهگیری و ساقط نشده است.

چرا عربستان سعودی در یمن توفیقی بدست نیاورده است؟

نیروهای نظامی عربستان سعودی کار سختی در یمن دارند. آن ها باید در خانه حوثی ها با شبه نظامیانی کهبه خوبی آموزش دیده و حمایت می شوند بجنگند. علاوه بر این عربستان سعودی تاکنون نیروی زمینی کافی و قابل توجهی که بتواند موازنه نبرد را تغییر دهد وارد یمن نکرده است. نایتس در این باره می گوید:” ما نمی دانیم که آیا ارتش سعودی [نیروی زمینی] توانایی تاثیر گذاری محسوس و عمده در جنگ یمن را دارد یا خیر زیرا در این مدت تنها شاهد استفاده از قدرت هوایی این کشور بوده ایم. عموماً، صرف عملیات نظامی تاثیر زیادی بر میدان نبرد نخواهد داشت، به خصوص در سرزمینی که دشمن به خوبی خود را در برابر حملات هوایی مخفی کرده و مانند یک گروه شبه نظامی عمل می کند”.

بر اساس ادعاهای نایتس، مقامات سعودی برای تغییر دادن موازنه نبرد به ۱۰.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ نیروی زمینی فعال در یمن نیاز دارند که هنوز این مقدار نیرو را وارد میدان نبرد نکرده اند و به احتمال فراوان و به گفته کارشناسان علت دست نزدن به چنین ریسکی این است که مقامات سعودی از ضعف نیروی زمینی خود آگاهند و می دانند که در چنین صورتی با تلفات سختی روبرو خواهند شد که آبروی نظامی آن ها را به خطر خواهد انداخت. ضعف نیروی زمینی ارتش این کشور شامل ضعف تجهیزات لجستیکی و نبود تجربه کافی و موثر برای هدایت حملات نظامی است. نایتس در این باره می گوید:” آن ها فاقد تجریه در عملیات های خارج از خاک خود هستند”. علاوه بر این نیروی زمینی این کشور آموزش های لازم و موثر برای انجام عملیات های فرامرزی در مقیاس گسترده را ندیده است.

بدین ترتیب وارد کردن نیروهای زمینی این کشور به یمن به جای این که نتیجه مثبتی در پی داشته باشد تنها باعث بالا رفتن تلفات این کشور خواهد شد. بدین ترتیب می توان گفت که در شرایط کنونی وضعیت نیروهای تحت حمایت ایران بسیار بهتر از نیروهایی است که عربستان داعیه حمایت از آن ها را دارد. برای مثال نیروهای حزب الله لبنان حتی از ارتش این کشور نیز مجهزتر، سازمان یافته تر و آموزش دیده تر هستند و این موضوع در مورد گروه حماس و حوثی های یمن نیز کاملاً صدق می کند.

بدین ترتیب در شرایط کنونی علی رغم تجهیزات نظامی فوق پیشرفته ای که عربستان سعودی در اختیار دارد، این کشور هیچ شانسی در مقابل نیروهای نظامی ایران، به خصوص نیروی زمینی آن، و دیگر گروه های تحت حمایت این کشور نداشته و با رویه کنونی سال های باید در باتلاق یمن دست و پا بزند. در واقع ضعف عمده ارتش این کشور از این مسئله ناشی می شود که هیچ آموزش خاص و موثری در میان نیروهای سه گانه این کشور و به خصوص نیروی زمینی آن برای داشتن کارآیی در میدان واقعی نبرد وجود نداشته و با توجه با سازماندهی موثر و منظم ارتش ایران نمی توان شانس زیادی برای عربستان سعودی در صورت درگرفتن جنگی مستقیم قایل شد.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳۰ نظر

ورود

 • عادل آذر ۲۹, ۱۳۹۶

  عربستان و کلا بقیه کشور های عربی برنامه خاصی برای حمله ندارند.مثلا موقع حمله به اسرائیل.وگرنه از نظر تجهیزات در سطح بسیار بالاتری از ما و خیلی از کشور های دیگه اند

  • محمدامین دی ۲, ۱۳۹۶

   همه چیز تجهیزات نیست…

  • حسین بهمن ۲۳, ۱۳۹۷

   جنگ یمن نشون داده عربستان چیه… خودش یک دنیا حرفه… دیگه عربستان رو باور میکنه؟

 • خودم دی ۵, ۱۳۹۶

  میگن پاکستان مخفیانه عربستان را مجهز به بمب هسته ای کرده.
  اگر یک بمب هسته ای بالای سر ایران منفجر بشه کی میخواد جواب خسارتشو بده؟!
  عربستان با بودجه ای که داره مطمئن باشید ذخایر بمب هسته ای داره.
  ۱۴۰۰ سال پیش کشور ایرانو ویران کردن، اگر دست کم بگیریمشون ممکنه کلا از روی نقشه حذف بشیم!

  • طرف دی ۵, ۱۳۹۶

   حرف مفت!

  • حامد دی ۵, ۱۳۹۶

   حالا میگی چکار کنیم ؟ 🙂

  • گمنام دی ۵, ۱۳۹۶

   زرشک

  • محمد دی ۵, ۱۳۹۶

   زرشک

  • مجید دی ۶, ۱۳۹۶

   این شایعات رو یک عده احمق مثل تو برای ترسوندن یک عده احمق دیگه مثل خودت ایجاد کردن!
   ان شاالله یک روز امثال شماها از روی نقشه حذف بشید!

  • soheil دی ۶, ۱۳۹۶

   میدونی بمب هسته ای چیه و دقیقا چیکار میکنه؟
   فکر میکنم یه مقدار با نارنجک فرق میکنه!

 • arria دی ۵, ۱۳۹۶

  با این جور مقالات فقط دلمون خوش میشه. تجهیزات نظامی عربستان چندین بار قویتر از ایرانه. ما فقط موشک داریم که اونم توسط ضد موشکهایی که عربستان داره تا حد زیادی منهدم خواهند شد. حالا یه سری دوستان میگن فقط تجهیزات مهم نیس. نه پس با عرق ملی و غیرت و اینا میخایم با یه سری از پیشرفته ترین تجهیزات نظامی حال حاضر مقابله کنیم. در ضمن در صورت حمله عربستان تنها نخواهد بود.روسیه هم خائن ترین دولت و کشور تاریخه. هیچ متحدی هم نداریم.

 • شنغل دی ۵, ۱۳۹۶

  الان یمن چه افتخاری کسب کرده در این جنگ که این مقاله داره به دست آوردهای اونها جلوی عربستان می نازه! اینکه عربستان بدون هیچ واهمه ای با خیال راحت به خودش این اجازه رو میده که با جنگ افزار های پیشرفتش و بدون اینکه ذره ای خسارت بهش وارد بشه بیاد و یمن رو بمباران کنه و یمن هر ازچند گاهی یه موشک بپرونه که اون هم در نهایت در آسمان منهدم میشه کار خیلی بزرگیه! الان اینکه شبه نظامیان یمنی توی کوه و کمر و هفت تا سوراخ دیگه قایم شدن و هر چند گاهی یه ترقه در میکنن و برا خودشون ذوق میکنن افتخار داره؟ اونم در حالی که هواپیماهای فوق پیشرفته ای که عربستان داره با بمباران زیرساخت های این کشور اون رو به عصر حجر برگردونده و مردمش دارن در قحطی و بدبختی دست و پا میزنن! بعد این مقاله با افتخار میگه نیروی زمینی عربستان بی تجربه هست و نمیتونه در یمن کاری بکنه و در صورت حمله به کشور ما هم حرفی برای گفتن نداره! آره خب، اگر من و شما بریم توی غار قایم بشیم نمیتونن پیدامون کنن، ولی جنگ فقط قایم موشک نیست، لطفا واقعیات رو برسی و تحلیل کنید، آیا کل تجهیزات نیروی هوایی ایران قادر به سرنگون کردن فقط یک جنگنده فوق پیشرفته ای که در اختیار عربستان هست خواهد بود؟ آیا نیروی دریایی ایران کلمه ای برای گفتن در برابر ناوهای دریایی ساخته شده توسط آمریکا خواهد داشت؟ واقعا کشور ما در یک جنگ واقعی چند ساعت میتونه در برابر این تجهیزات فوق پیشرفته دوام بیاره؟ مطمئنا بعدا میتونیم در میان ویرانه های باقی مونده از جنگ و اجساد عزیزانمون پنهان بشیم و هر از چند گاهی با تیرکمون هامون یه سنگی بپرونیم ولی آیا این به معنی پیروزی در جنگ هست و میشه براش افتخاری قائل شد!؟ به نظر من پیرز واقعی و کسی که باید افتخار کنه کشورهایی مثل سوئیس هستند که فارغ از هر گونه رجز خوانی و دادن شعارهای پوپولیستی فقط برای رفاه بیشتر مردمشون میجنگن نه اینکه از مردمشون به عنوان سپر دفاعی برای پوشاندان ضعف های خودشون استفاده کنن و پشت زنها و بچه ها پنهان بشن و فقط شعار بدن!

  • hoseinali شهریور ۵, ۱۳۹۷

   تو هنوز خودتو زدی به خنگی یا خائنی یا بازهم وطن فروش ایران با هیچ کس دوست نداره جنگ کنن اما همه دوست دارن ایرانو از پای در بیارن چه باستان چه اسلام ،عربستان به چهار تا هواپیما نیست تمام خلبانها و هواپیماهایی که در جنگ یمن استفاده میشه عرب نیستن چون فهمشو ندارن شتر سوار را چه به هواپیما سوار یعنی هیچ قدرتی رویا رویی با ایران را نداره فقط آمریکاست اونهم مجبوره چون قدرت بلا منازعش در حال اوفوله
   ایران ایران قدیم نیست حتی انگلستان یا فرانسه نمی تونن به ایران حمله کنن فقط آمریکاست اون هم از مردم میترسه

  • امید تیر ۱۲, ۱۴۰۰

   ببین دوست عزیز نمی‌دونم شما از جنگ و تجهیزات نظامی سر در میاری یا نه من کاری ندارم فقط با یه کلمه خلاصتون کنم اگه عربستان عرضه داشت تا الان یمن رو کامل گرفته بود و اگه قدرتی داشت شک نکنید که تا به حال به ایران حمله کرده بود چون هدف اصلی سعودی مقابله با ایرانه و بجای اینکه به یمن و نیروهای تحت حمایت اون حمله کنه می‌تونست به طور مستقیم ایرانو می‌گرفت شما از بمب اتم حرف میزنید ببینید و اینو هم بگم که ایران در هر جنگی که اتفاق بیفته یه غافلگیری انجام میده که احتمالاً شاید بمب اتم باشه……..و اینو هم بگم که در زمان جنگ تحمیلی همه ی دنیا به عراق کمک میکردند و این بر کسی هم پوشیده نیست و عراق بسیار پیشرفته تر بود و چند ده کشور قدرتمند دنیا به طور مستقیم و غیر مستقیم با ایران درگیر بودند و ایران هم با تجهیزات کمی که از شاه مونده بود و اوایل کار با اون رو هم بلد نبودند چطوری اونا رو شکست دادن …..در سایت های خود آمریکا هم که حتی سپاه و بسیج رو لحاظ نکردن بازم فقط ارتش ایران با اون سلاح های قدیمی (به گفته ی دشمنان داخلی)از عربستان سعودی قوی تره این نشون دهنده ی آن است که قدرت ایران خیلی بیشتر از اسراییل و عربستان و بقیه خورده پا ها است و ایران جایی رسیده که به طور مستقیم به آمریکایی ها حمله می‌کنه ( بعد از جنگ جهانی دوم حتی روسیه و چین هم که خیلی قلدر هستند و آمریکا بعضی مواقع به اونا ضربه زده نتونستن واکنشی بدن)این نشان دهنده ی قدرت ایران هست و این حرف های کوچه بازاری هم که گفته میشه از روی کم عقلی و کم علمی هست ووووو پاینده باد جمهوری اسلامی ایران

 • آرش دی ۵, ۱۳۹۶

  از نظر تجهیزات نظامی خیلی از ایران جلوتر هست . تنها نقطه ضعفش تعداد نیروی زمینی هست که از ایران کمتره . از نظر دفاع موشکی هم که نشون دادن قدرتمند هستن . اینکه فکر کنیم چون تو یمن پیشرویشون کنده پس حرفی برای گفتن ندارن اشتباهه. فراموش نکنیم توی سوریه هم بدون کمک روسیه با حضور ایران اسد در حال شکست بود و ورود روسیه بود که اسد رو نجات داد

  • hoseinali شهریور ۵, ۱۳۹۷

   تو حیف که نامت ایرانی هست و گرنه امسال تو بودن که ایران را به یونان به روم به مغول و به اعراب دادن خیانتکارهایی مثل شما هستن من به عنوان یک ایرانی نامم عرب هست اما اگر در هردوره ای از ایران بودم چه حاکمان ظالم ،به خاطر وطنم ایستادگی می کردم چه زمان شاه باشه یا چه زمان رژیم اسلامی یا هر رژیم دیگر در ایران

 • پویا دی ۶, ۱۳۹۶

  آقای خودم . نگران حذف شدن ایران از روی نقشه نباشید طبق گفته امام علی (ع) همانگونه که روزی اعراب با شمشیر به ایران تاختند روزی هم مردم سرزمین فارس با اسلام حقیقی بر اونا می تازند (نقل به مضمون)

 • mnmnh دی ۶, ۱۳۹۶

  حماقت از سر و پای کسی که این مطلب رو نگاشته میباره…
  نه از جنگ چیزی میدونه از تاکتیک و قوای نظامی…
  دیجیاتو هم جدیدا شده ساندیس خور…
  انگ زد میهن نزنید ولی خریت نه تنها علف خوردن است…
  فکر کردید جنگ یعنی گرفتن خاک؟
  کل زیر ساختهامون از بین بره شماها میگیذ پیروز شدیم؟؟

  • MrSoheil دی ۶, ۱۳۹۶

   مولفه های زیادی برای پیروزی در جنگ وجود داره. از قدرت اقتصادی گرفته تا تکنولوژی. ولی به هر حال قدرت نظامی یک کشور یکی از مهمترین مولفه هاست که در این مطلب به اون پرداخته شده.

 • damdeok دی ۶, ۱۳۹۶

  احسنت
  متن بسیار زیبایی و البته صحیحی بود .
  نمیدونم چرا یه عده مثلا هم وطن دوست دارن بگن که نه کشور ما خیلی بدبخت و خیلی ضعیفه و فلان جا خیلی قویه . اما حقیقت اینه که الان هیچ کشوری حتی اون کشورهایی که یه عده ابر قدرت جهان می دوننشون هم نمی تونه در مقابل ایران و متحدانش ایستادگی کنه شاهد این مدعا جنگ هاییه که در عراق و سوریه و فلسطین و یمن رخ داده و می ده . هر کس که یکم عقل داشته باشه میدونه که این همه جنگ در این نقاط مختلف برای از بین بردن ایرانه که نتونستن و واقعا درمانده شدن . برای مثال در جنگ سوریه همه جا (همه کشورها) بجز ایران گفتن که بشار باید بره اما فقط ایران گفت نه …. حالا نتیجه چی شد ؟؟؟
  واقعا خیلی خیلی وقیحانست که یه عده که ایرانی هستن دوست دارن بگن کشور ضعیفه و از قدرتی که خودشون هم می دونن ایران داره ناراحتن …..

 • عبدالله دی ۷, ۱۳۹۶

  آونایی که هی میگن ایران نمی تونه و ضعیفه و …
  یادشون نمیاد همین چندسال پیش با امکانات پایین ۸ سال چند تا کشور رو شکست دادیم!!
  قدرت تکنولوژی خیلی مهمه،حتی قرآن هم به همین نکته تاکید فرموده!!!ولی قدرت ایمان بالاتر و موثر تره!
  خدا رو شکر نظامی های ما پشتیبانه عقیدتی محکم تری نسبت به بقیه اقشار دارند…

 • حق فروردین ۳۰, ۱۳۹۷

  عربستان قدرت زیادی داره …. چرا ما درگیری عربستان ، یمن ، هستیم چرا درمورد فقر یدبختی مردم ایران مطلب نمی نویسید چرا اخه ادعای روشنفکر نکنید لطفا

 • سعید مرداد ۷, ۱۳۹۷

  عربستان در جنگ های فرسایشی مقابل ایران به پیروزی بلامنازع رسیده چون توانسته اقتصاد ایران را نابود کند ولی عربستان روز به روز ثروتمندتر شده و تصمیم گرفته جنگ را تا جایی که اقتصاد ایران به فروپاشی کامل برسه ادامه بده. با این دلار ۱۱ تومنی که روز به روز بیشتر سقوط می کنه شکست ایران قطعی هست

 • hoseinali شهریور ۵, ۱۳۹۷

  با سلام
  اگر ایران می تونست مستقیما در یمن دخالت کند هیچ وقت یمن به چنین روزی نمیوفتاد حتی عربستان جرات حمله را نداشت ایران به خاطر ضعفش در حوزه جهانی هست و گرنه عربستان با سلاح ها و نیروهای ایرانی مواجه میشد

 • مصطفي شهریور ۱۳, ۱۳۹۷

  هیچ وقت قدرت نظامی کشوری رو دست کم نگیرید چون همه ی کشورهای دنیاهرچندکوچک توانایی ایجاد یک جنگ رو دارند ازطرفی قدرت اقتصادی کشورها تاثیر زیادی روی نیروهای نظامی اون کشورداره با اوضاع اقتصادی امروز ایران که پراید بیست ملیونی رو چهل ملیون می خریم تصور کنید هزینه تولید یه تانک چه قدر شده امروز ایران با این اقتصادش توانایی هیچ جنگی رو نداره

 • علی بن غلام مهر ۱۷, ۱۳۹۷

  توان نظامی ایران بسیار پایین است حتی این تفنگ های که در دست ارتش و سپاه هست اون خدابیامرز خریده تجهیزات نظامی رو که دیگه هیچ.اونهایی که میگن ما هشت سال با دنیا جنگیدیم به نخود تو سرشون فشار بیارن اون موقع ارتش شاهنشاهی قوی ترین ارتش خاورمیانه بود نیروی هوایی شاهنشاهی چهارمین نیروی هوایی دنیا بود.محمدرضاشاه مقدار بسیار زیادی اسلحه خریده بود.درضمن زمان جنگ ایران از چین کره شمالی لیبی و اسراییل اسلحه می‌خرید.
  موشک های الانو که دیگه نگو.همین چند روز پیش دو تا در کرمانشاه سقوط کرد.خواهشا فکر کنید.کشوری که توانایی به صرفه سازی بطری آبمعدنی یا تفنگ ساده رو نداره توانایی به صرفه سازی تجهیزات نظامی رو داره تو این تحریم ها و قیمت دلار.

 • حسینی فروردین ۲۲, ۱۳۹۸

  اولا اینائی که به صرف تضاد عقیده بقیه رو خائن و ساده لوح ‌‌‌‌و .. میدونن حقیقتا موجودات حقیری بیش نیستن ، اگه هتاکی و بی ادبی نشانه وطن پرست بودنه نخواستیم ، وانگهی اینکه بگیم فلان ابرقدرت یا اتحادیه به ما حمله نمیکنن و این رونشانه قدرتمند بودنمون بدونیم با این تز بجز یه تعداد انگشت شمار کشور باقیه دنیا قدرتمندن ، غربیا با وجود منافع سرشاری که از حکومت ایران بطور غیرمستقیم عایدشون میشه هرگز حتی فکر حمله به ایران هم به ذهنشون خطور نخواهد کرد از ایران هراسی و فروش تسلیحات به اعراب گرفته تا کنترلی که روی اوپک و قیمت نفت دارن ، اون عزیزی که سوئیس رو مثال زد برای اقتدار کاملا حرف درستی زد اوج اقتدار ما در رتبه اول کشور در زمینه فرار مغزهاست و بس

 • مهدی پورقلی آذر ۱۴, ۱۴۰۰

  سلام ببین الان ما مگه میتونیم با شبه نظامی در برابر نیروی پیشرفته عربستان مقاوت کنیم این فقط عربستان وقتی آمریکا کشورای متحدش بیان کجا کمک ما میاد اون سوریه عراقی که هنوز قدرت اون زمان ارتش رضا شاه ندارن ما ۸ سال با مهمات شاه جنگیدیم ما ۸ سال با اون تکاورایی که افسارای آمریکای دووم آوردیم الان عصر جنگ سرد الان او موقعه نیست که عراق با ارتش خرابش حمله کنه الان همین تحریما دارن مارا از هم میپاچونن

 • سعید اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱

  درسته در برابر جنگ با عربستان کاملا نمیشه گفت کی پیروز میشه چون عربستان از لحاظ جنگنده و نیروی هوایی بسیار قدرتمنده و ایران هم از لحاظ موشکی و پهبادی ولی من به شخصه بدون هیچ تعصبی بازم پیروزی رو برای ایران میدونم کشور های عربی تجربه جنگی خواصی ندارن و حتی تجربه استفاده از لوازم و تجهیزاتشون رو هم ندارن و اگر هم جنگی بشه با زدن کارخانه جات اب شیرین کن عربستان و چنتا از میادین نفتیش مملکت عربستان دچار بحران بزرگی میشه ‌.اونایی هم که میگن توی اون هشت سال جنگ ایران شاه بود که برای ارتش ایران اسلحه گذاشته بود پس چرا سربازای بیچاره ی ما حتی با دست خالی با بیل و کلنگ سنگر میکندن حتی لودر هم نداشت مملکت چه برسه به تانک و موشک و توپ و هلیکوپتر .سربازای ما اکثرا با کلاش و ارپی چی در برابر یگان مجهز عراق میجنگیدن.اگه شاه برای ایران فقط صد تا موشک گذاشته بود همون یک هفته اول جنگ عراق متحمل خصارت های سنگینی میشد و عقب نشینی میکرد .مسعولین ما داشتن التماس لیبی و بقیه کشورارو میکردن که بهشون موشک بده .لعنت بر سعودی های بچه کش که جز ظلم به مردم یمن کار دیگه ای نکردن