هر نوع سیگار چه مقدار آسیب به بدن شما وارد خواهد کرد؟

هر نوع سیگار چه مقدار آسیب به بدن شما وارد خواهد کرد؟
۳۴ نظر

عوارض کشیدن سیگار روی تمامی بسته های سیگار نوشته شده است اما افراد همچنان به کشیدن سیگار ادامه می دهند. برخی که توانایی ترک این عادت بد و کشنده را ندارند سعی می کنند با روی آوردن به سیگارهایی که ظاهراً عوارض کمتری دارند از شدت مضر بودن سیگار بکاهند. در حالی که سازندگان بسیاری از این سیگارهای به اصطلاح «کم ضرر» و دیگر جایگزین های آنان ادعا دارند که محصولاتشان آسیب کمتری به بدن وارد می کنند اما آیا این دود کردنی های جایگزین تا این حد که ادعا می شود بی ضرر یا کم ضرر هستند؟ در ادامه این مطلب شما را با مضرات انواع سیگار و جایگزین های آن آشنا خواهیم کرد.

۱- سیگارهای معمولی

چیزی که ما به عنوان سیگار می شناسیم بر اساس اسناد سازمان بهداشت جهانی «سیستم تحویل نیکوتین» نامیده می شود. وقتی اسم مونوکسید کربن، استون، آرسنیک، متان و پلونیوم را با هم می شنوید فکر می کنید که در کلاس شیمی نشسته اید. اما اینجا کلاس شیمی نیست و این ها تنها تعداد کمی از ترکیبات دود سیگارهای معمولی است. بر اساس مطالعات محققان در دود سیگارهای معمولی بیش از ۷.۲۵۷ ترکیب شیمایی از گروه های مختلف وجود دارد. برای مثال دود تنباکو حاوی مقدار زیادی مونوکسید کربن است که در صورت ورود به بدن از طریق استنشاق پیوند بسیار محکمی را با گلبول های قرمز خون ایجاد خواهد کرد.

به همین دلیل است که افراد سیگاری معمولاً هنگام سیگار کشیدن دچار تنگی نفس و تلاش برای بدست آوردن مقدار بیشتری اکسیژن انجام می دهند زیرا سطح اکسیژن در خونشان به شدت پایین می آید. برای کسانی که به طور مرتب سیگار می کشند فعالیت های فیزیکی بسیار دشوار است. علاوه بر این باید همیشه به یاد داشته باشید که:

 • دو بسته سیگار حاوی مقادیر کشنده ای نیکوتین است. این بدان معناست که اگر کسی این مقدار سیگار را پشت سر هم دود کند خیلی زود به آمبولانس و اورژانس نیازمند خواهد شد.
 • مصرف هر بسته سیگار در روز معادل ۵۰۰ بار قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس برای هر سال است.
 • بعد از استنشاق دود سیگار، نیکوتین در کمتر از ۷ ثانیه به مغز رسیده و باعث گرفتگی رگ های خونی خواهد شد و بدین ترتیب بافت های مغزی اکسیژن کافی مورد نیاز خود را دریافت نخواهند کرد.

۲- سیگارهای «سبک»

سیگارهای به اصطلاح «سبک» را سیگارهایی کم ضرر می دانند اما این موضوع به هیچ عنوان درست نیست. درست است که این سیگارها حاوی مقادیر کمتری نیکوتین و رزین در مقایسه با سیگارهای معمولی هستند اما مقدار این دو ماده شیمیایی معیار اصلی برای تعیین میزان مضر بودن یک سیگار نیست. عوامل مهم تری در مضر بودن سیگار موثرند که متاسفانه روی پاکت های سیگار هیچ اسمی از آن ها دیده نمی شود. در سیگارهای «سبک» غلظت ترکیباتی خاص موسوم به نیتروسامین ها بسیار بالاست که به شدت سرطان زا هستند. در واقع این ترکیب نه در قطران سیگار بلکه در خود تنباکو یافت می شود. در واقع کمپانی های تولید کننده سیگار تنها گروهی از این مواد سرطان زا را حذف می کنند و در واقع بخش بزرگتری از این مواد به حال خود رها شده و صحبتی از آن ها به میان نمی آید.

علاوه بر این، بدن یک فرد سیگاری به مقدار معینی نیکوتین در روز نیاز دارد و اگر شخص سیگاری بکشد که نسبت به سیگارهای قبلی و همیشگی مقدار نیکوتین کمتری داشته باشد عطش فرد برای دریافت مقدار کافی نیکوتین با کشیدن سیگارهای سبک اقناع نشده و مجبور است سیگارهای بیشتری بکشد تا به میزان قبلی نیکوتینی که دریافت می کرد دست یابد. به عبارت دیگر روی آوردن به سیگارهای سبک باعث بالا رفتن تعداد سیگارهای دود شده و افزایش هزینه خواهد شد در حالی که روی هم رفته مواد مضر بیشتری نسبت به سیگارهای معمولی را وارد بدن خواهند کرد.

۳- سیگار برگ

از نکات مفید سیگارهای برگ این است که نمی توان آن ها را در خیابان دود کرده و استفاده از آن ها نشان می دهد که فرد از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار است. بله درست است که میزان مصرف سیگار برگ در مقایسه با دیگر انواع سیگارها بسیار  کمتر است اما هر نخ سیگار برگ حاوی مقادیر یکسانی از تنباکو و در نتیجه مقادیر مساوی ترکیبات مضر در مقایسه با یک پاکت سیگار معمولی است. به عبارت دیگر کشیدن یک سیگار برگ معادل کشیدن یک پاکت سیگار معمولی خواهد بود. بنابراین تنها تفاوت بین سیگار برگ و سیگار معمولی این است که بین مقدار بیشتری از سم تنها با یک بار مصرف و یا مقدار کمتری سم اما با مصرف مداوم یکی را انتخاب کنید. مطالعات متعدد ثابت کرده که کشیدن سیگار برگ به طور گسترده باعث جهش در دی ان ای فرد شده و در واقع میزان جهش ژنتیک در نتیجه استعمال سیگار برگ ۲.۴۲ برابر سیگارهای معمولی است.

۴- سیگارهای دست پیچ

سیگارهای دست تفاوت چندانی با سیگارهای معمولی ندارند. این که خودتان محتویات سیگارتان را تهیه کرده و خودتان آن را دست پیچ کنید تاثیر زیادی در میزان مضر بودن آن نخواهد داشت. مقدار مواد خطرناکی مانند نیکوتین، مونوکسید کربن و آمونیاک در سیگارهای دست پیچ هیچ تفاوتی با سیگارهای معمولی کارخانه ای ندارد. حتی بر اساس تحقیقات محققان دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند، سیگارهای دست پیچ می توانند مضرتر از سیگارهای معمولی باشند. بررسی های ترکیباتی نشان داده که سیگارهای معمولی حاوی نیم درصد از مواد افزودنی مضر خاصی هستند که مقدار آن در سیگارهای دست پیچ تا ۱۸ درصد نیز افزایش می یابد.

۵- پیپ

کسانی که پیپ می کشند معمولاً دود ناشی از سوختن تنباکوی درون پیپ را عمیقاً استنشاق نمی کنند. در واقع دود تنها وارد دهان شده و پس از مزه کردن بوی آن، دود بدون این که وارد ریه ها شود بیرون داده می شود. با این وجود باز هم نیکوتین که عامل اعتیاد انسان به سیگار و دیگر دود کردنی هاست توسط بدن جذب می شود اما در مقادیری کمتر نسبت به سیگار. معمولاً تنباکوهایی که برای پیپ استفاده می شود از تنباکوی سیگارهای معمولی مرغوب تر است. همچنین هنگام کشیدن پیپ دیگر خبری از کاغذ سیگار و چسب نیست که سوختن آن ها ترکیبی مرگبار را به وجود می آورد. با این وجود عامل اصلی که بدن را مسموم می کند در سیگار معمولی و پیپ یکسان است. تمامی انواع تنباکو حاوی مواد سرطان زا هستند و همیشه مهمترین عامل مضر در انواع دود کردنی ها،  دودی است که در اثر سوختن تنباکو ایجاد شده و وارد بدن می شود.

۶- سیگار الکترونیکی

هدف اصلی از ساخت سیگارهای الکترونیکی این است که فرد سیگاری این عادت ناخوشایند خود را با سختی کمتری کنار بگذارد و در واقع با جایگزینی یک دستگار بخار خوشبو از دست دود تلخ و بدبوی سیگار راحت شود. کسانی که به شدت سیگار می کشند از یک مایع حاوی نیکوتین استفاده کرده و رفته رفته دُز آن را بالا خواهند برد. در این میان، آزمایش خون و ادرار کسانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند نشان داده که در خون این افراد نیز مقادیر قابل توجهی مواد سرطان زا و پلیمرهای سمی وجود دارد که از سیگارهای الکترونیکی نشأت می گیرند. این سیگارها نیز حاوی نیکوتین بوده که ماده ای اعتیادآور و بسیاری سمی است.

۷- ویپینگ یا سیگار بخاری

سیگارهای بخاردار در واقع نسبت به سیگارهای معمولی کم ضررتر هستند، دستکم به این خاطر که به جای تولید دود، بخار تولید می کنند که باعث می شود فرد سیگاری مقدار کمتری نیکوتین را به درون ریه های خود منتقل کند. اما حتی اگر مایع های بدون نیکوتین را انتخاب کنید نیز بدان معنا نیست که چنین سیگارهایی برای بدن مضر نیستند. ترکیب اصلی هر نوع مایع در این سیگارها، پروپیلن گلیکول و گلیسرول است. این ترکیبات در هنگام گرم شدن تجزیه شده و مواد سمی از قبیل فرمالدئید و اکرولین آزاد خواهد شد. فرمالدئید تاثیر بسیار بدی بر روی سیستم عصبی داشته و اکرولین نیز باعث التهاب در غشاهای مخاطی سیستم تنفسی و چشم ها می شود. مایع های مخصوص این سیگارها هنگام گرم شدن دودی تولید می کنند که راحت بلعیده شده و نای را نمی سوزاند اما اگر بیش از حد گرم شود ذرات مایع آن در ریه ها باقی خواهند ماند و این موضوع صدمات شدیدی به ریه وارد خواهد کرد.

۸- قلیان

تولید کنندگان و فروشندگان قلیان ادعا می کنند که قلیان بی ضررترین یا دستکم کم ضررترین روش برای دود کردن است. به ما گفته می شود که تمامی ترکیبات مضر تنباکو توسط آب فیلتر شده و به دلیل این که تنباکوی سیگار به صورت مستقیم نمی سوزد هیچ نیکوتینی نیز وارد بدن نمی شود.با این وجود واقعیت این است که حتی پس از عبور از درون آب نیز دود قلیان حاوی مقادیر قابل توجهی مواد سمی، فلزات سنگین و ترکیبات سرطان زا است. بر اساس تحقیقات، علی رغم این که دود قلیان از درون آب خنک عبور می کند اما این کاهش دما تاثیر زیادی بر روی گرمای این دود ندارد. در واقع تنباکوی قلیان هنگام سوختن دود بسیار داغی تولید می کند که مدت زمان کوتاه گذشتن از آب خنک نیز نمی تواند دمای آن را به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

با استنشاق دود داغ قلیان، میکروفیبرهای حلق سوخته  و راه برای گرد و خاک و دیگر مواد مضر موجود در هوا برای ورود آسان به ریه ها باز می شود. محققان آمریکایی برای بررسی بیشتر تاثیرات کشیدن قلیان از روش های تست بزاق و ادرار نیز استفاده کردند. در مطالعات آن ها بر روی ترکیبات خونی افرادی که به طور مرتب قلیان می کشیدند مشخص شد که وضعیت خونی این افراد تقریباً هیچ تفاوتی با شرایط خونی افراد سیگاری ندارد. در نمونه های خونی هر دو گروه ترکیبات مونوکسید کربنی و مشتقات نیکوتین دیده می شد. البته افرادی که از تنباکوهای بدون نیکوتین استفاده می کردند شرایط نزدیک به نرمالی داشتند.

روی هم رفته تحقیقات نشان می دهد که تمامی تبلیغات در مورد جایگزین های سالم سیگار همه کذب بوده و نمی تواند هیچ یک از روش های دود کردن را سالم یا بی ضرر نامید.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.5 / 5. تعداد رای: 28

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳۴ نظر

ورود

 • متین آذر 16, 1397

  بالاخره کدوم ضررش کمتر از بقیس؟

  • ممد فروردین 21, 1398

   هیچ کدوم ! من تمام راه هارو رفتم ویپ و سیگار نازک و هزار تا سیگار مختلف ! بهترین راه، ترک سیگاره باید تصمیم گرفت و یه تایم نسبتا بلند مدت به خودت بده (حدودا ۲ ماه) بعد اون تعطیل !!

   • یاور اسفند 15, 1398

    من که همیشه سیگار میکشم و عوارضشم به خودم مربوطه و قصد ترک ندارم

  • شاهین اسفند 15, 1398

   دنبال کم ضرر ترینشون نگرد،،،من جای تو بودم اونی رو میخریدم که از همه دودش سنگین تره

  • وحید مرداد 11, 1400

   من الان حدودا دو ساله سیگار میکشم اما سعی میکنم فشار نیارم ب خودم ، روز های عادی به مدت کم ویپ میکشم و آخر هفته ها فقط و فقط یدونه سیگار برگ اصل کوبا از نوع کورنا میکشم
   در کل چیز خوبی نیست ولی اصلا برای بار اول نکشید چون اسیرش میشید و شاید خدای نکرده زیاده روی کرده و به سمت مواد مخدر برین
   مراقب خودتون باشید

 • داود مرداد 3, 1398

  بنده درقسمت صحبتهایی که درمورد سیگار نوشتید اگاهی کاملی ندارم وتحقیقی انجام ندادم و لی مطمعن هستم که ضرر بسیار زیادی دارد ولی در مورد قسمت سیگارهای الکترونیکی و ویپ که بخار تولید میکنند تحقیقاتی داشته و بنظرم اطلاعاتی که دارید خیلی سطحی وتاحودود میشه گفت منبعی نداشتید وتقریبا از حرفهای کوچه بازاری استفاده کردید در قالب جملات ادبی اول اینکه هرکسی که تحقیقی کرده واطاعاتی بدست اورده برای اطلاع رسانی حتما منابع خودش رو قید میکنه وشما از هیچ منبعی اسم نمیارید ولی حالا کلا من فقط اطلاعاتی که در مورد ویپ وسیگار الکترونیکی دارم رو بصورت خلاصه عرض میکنم البته این مقاله من نیست که بخوام یکی یکی منبع ها رو قید کنم وخیلی کوتاه میگم که مایع هایی که در این دو وسیله قرار دارند یکی گرسیلین گیاهی هست که گریسیلین خوراکی هم میگن و مایع پروپلین گلایکول این دو ماده بیس اصلی سیگارهای الکترونیکی هستند که هردو به بخار تبدیل شده وبخار انها هیچ گونه مواد سمی نداره میتونید در اینترنت مفصل بگردید خوب به جز این دو مقداری اسانسهای مختلف هم هست ونیکتین که دصد های مختلفی دارد ولی نیکتین خالص به مقدار خیلی کم که اجازه داده شده در ان استفاده کند وخطر زیادی برای سلامتی افراد سیگاری ندارد و این روهم باید بگم که نیکتین بصورت طبیعی در بعضی از خوراکی ها وجود دارد مانند بادمجان و حتی مقدار کم نیکتین برای سلامتی مفید وبرای افراد مسن که بیماری الزایمر دارند مفید است… البته ممکن هست شرکتهایی هم این قطره هارو بصورت تقلبی تولید وعرضه بحث من در مورد قطره های مخصوص ومجازی که به این منظور تولید میشوند. سپاسگذارم

 • محمد آبان 3, 1398

  همش چرت و پرت و مرخرفه من ۷ ساله سیگار می کشم و اثیرش شدم دندونامو خراب کرد، همین الان ۲۰ روزه یه زخمی تو دهنمه که خوب نمیشه، بعد از جرمگیری طی ۲۰ روز دوباره همه دندونام زرد شد، همیشه ی خدا گلوم خشکه، ریفلاکس معده شدید دارم، مری ام بخاطر ریفلاکس های معده ام نابود شده تار های صوتیم در اثر سیگار زیاد و حرف زدن (معلمم) دچار نادول صوتی شد، همیشه خمیازه دارم خسته ام اصبی ام…. خدارو به شهادت میگیرم براتون همش راسته، مطمعنم کم و بیش بقییه سیگاریا ی که طولانی کشیدن مثل منن و من تازه ۲۵ سالمه، میدونم بحث دونستن نیست چون همه میدونن و باز میکنن مثل خودم، اما ای کاش روزی واقعا این دانایی ها به باور و اعتقادی هدفمند تبدیل شه تا هممون از شر این کثافت صدمه زننده ای که میکنیم تو ریمون راحت شیم از ما گفتتن بود نوجونا نکشید میدونم تو حس و فاز جوید، ولی نکشید نابود میشید

  • شاهین اسفند 15, 1398

   من ۳۳ساله که روزی ۳پاکت سیگار میکشم و هیچیم نشده،،،سیگار آرامبخش خوبیه و من باهاش موافقم

  • میثم دی 16, 1399

   کمش کن!!

 • مجید آذر 9, 1398

  شما معلمی اینقدر غلط املایی داری وای به حال دانش آموزات

 • منصور دی 3, 1398

  درود به هموطن عزیزم ! سیگار بسیار مزخرف هست هرگز سمتش نرید

  • یاور اسفند 15, 1398

   سیگار خیلی هم عالی و با کلاسه درضمن مزخرفم خودتی

  • سلام دقیقا عین من منم خیلی عصبی و رفلکس معده شهریور 2, 1399

   بنظر من هیچی جز این نیست که بوی دهان خودمونو بد کنیم حتما واستون اتفاق افتاده که میری جایی کسی سیگار میکشه چه بوی بدی میده من ک نمیتونم کم کنم چه برسه به ترک??

  • امیر هستم مرداد 16, 1400

   درود بر هموطنان عزیزم . بنده ۲۰ سالمه و سیگار رو با پسرعمو های بزرگ تر از خودم ( ۳۰ تا ۴۰ سال ) می‌کشیم . آقاجان شما برای این مطلب به حرف یک بزرگ ایرانی یک طبیب ایرانی رجوع کنید .
   ابوعلی‌سینا می‌گه :
   هر چیزی کمش داروست ، متوسطش غذاست و زیادش سم است .

   حالا خود دانید من و پسرعموهام هفته‌ای یک یا دو نخ سیگار بعد از پیاده‌روی یا باشگاه یا کار می‌کشیم ( شراکتی ) و کلی هم نفس و چشم و مغزمون باز می‌شه و حالمون خوب می‌شه .
   حتی شده که به ماهی یک یا دو بار هم کشوندیمش که کمتر بکشیم و توشم موفق هستیم ، کل حرفی که می‌خوام بزنم اینه که :
   سیگار درسته که سموم زیادی داره و ضرر بسیار ، اما مصرف کمش مثل ما که هفته یا ماهی یک الی دو فوقاً سه بار هست عالی و بنظر خودمون مفید هست و هیچ هیچ هیچ مشکلی نداشتیم و نداریم و در کنار جمع پسرعمویی‌مون بعنوان یک تقویت کننده صله رحم ازش استفاده می‌کنیم و واقعاً دم اولین سازنده‌هاش گرم .
   با سپاس و بدرود .

 • سینا اسفند 15, 1398

  سیگار خیلی خوبه و اکثر بازیگران معروف مانند مرحوم استیو مک کویین،آل پاچینو و جان وین سیگار می کشیدند

 • سام فروردین 16, 1399

  سیگار رفیق همیشگی من…سیگار خیلی خوب و ارامبخشه.

 • امیررضا آذر 15, 1399

  یه رفیق قدیمی دارم به اسم بهمن که تا اخر عمر باهاشم

  • اسموکر تیر 27, 1400

   بهمن عشقه هیچی عین بهمن نیست
   وینستون الکی گرونه بهمن کیفش بیشترن

 • B اردیبهشت 29, 1400

  میشه لطفا بگین برای اولین بار چه سیگاریو بکشیم که وابستگی و خطر کمتری داشته باشه
  خواهش میکنم بدون پیچوندن و نصیحت یه اسم بگین فقط

  • یه پسر خوب تیر 19, 1400

   من کاپیتان بلک میکشم و وابستگی چندانی ندارم مثلا چن روز پیش پاکت سیگارم رفت زیر تراکتور ۳ روز طرف‌ش نرفتم هیچ مشکلی هم ندارم با نکشیدنش کلا سیگار خوبیع راضیم البته این وابستگی کم به سیگار به خودتم بستگی داره که چجوری بکشی

 • ابو سیگار خرداد 15, 1400

  زمانی که ما سیگاری شدیم مرغوبترین سیگارهای امریکایی اصل بود با قیمت بسیار پایین ،ماربرو سفید امریکایی سه نخ پنجاه تا تک تومنی ،یه طعم بینظیر که هنوزم در کف اون هستم .یا کمل اورجینال ،وینیستون سه خط طلایی …..امروز کل سیگارها با برند های معروف تولید وطن هس با توتون ایرانی که بهشون اسانس میزنن شبیه به اورجینالش بشه ،ذاعقه ایرانی ها بیشتر به سیگارهای امریکایی میخوره مثلا سیگار اوریس با توتون المانی اصلا طرفدار نداره ولی وینیستون ایرانی همچنان پر طرفداره .بیشترین عامل گرایش به سیگار تبلیغات هالیود هست در فیلمها ،من یک نوجوان ۱۶ ساله وقتی سیگار برگ گوشه لب ارنولد در فلان فیلم محشر میبینم گرایش پیدا میکنم به سیگار ،امروزم تبلیغات غیر مستقیم و مستقیم زیادی برای سیگار در دنیای مجازی میشه یک نوجوان کم سن گرایش پیدا میکنه به سیگار کشیدن .بنظرم اگه در فیلمها و بعضی شخصیت ها سیگار رو تبلیغ نکنن پنجاه درصد امار سیگار پایین میاد

 • Smail تیر 2, 1400

  سلام من ۲۰ ساله سیگارمیکشم والان تنگی نفس دارم شدیدومتآسفانه هرکاری میکنم نمیتونم سیگار وترک کنم نمیخوام نصیحت کنم کوچکتر اونی هستم که بخوان کسی رونصیحت کنم ولی توروخدا ازتون خواهش میکنم که نکشید خواهش میکنم هرکسی تازه سیگاری شده میتونه ترک کنه نزارید بجایی برسه که دکتر بگه باید سیگارر وترک کنی چون اون موقع دیگه کارازکارگذشته ودست خودتون نیست که ترکش کنین وپشمانی سودی نداره مثل من

 • Smail تیر 2, 1400

  تورو خدا سیگارنکشین چیز خیلی بدی هست هم پولتونومیگیره هم به مرورزمان جونتون رومیگیره

  • مسعود تیر 4, 1400

   خب تو نکش چکار به ما داری؟!!درضمن سیگار اونقدر که فکر می کنید گران قیمت و پر عوارض نیست.،الان سیگار یکی از محبوب ترین و باکلاس ترین محصولات جهان است.

 • پلیس تیر 4, 1400

  من روزی ۲پاکت سیگار می کشم و بنظرم حال و روزم از اونایی که ورزش می روند و سیگار نمی کشند خیلی بهتره.

 • پرهام مهر 6, 1400

  سیگار خیلی خوب و مفیده و هم همیشه روزی۳پاکت مگنا قرمز میکشم. 👍🚬👍

 • Farhad مهر 7, 1400

  روی یه پاکت سیگاری نوشته بود؛ شما در هر صورت می میرید….

 • شاپور مهر 22, 1400

  مرسی منم ارزوم اینه همه سعیم رو خواهم کرد تا عوارض سیگار رو از بین ببرم بدون سیگار نمیشه زندگی کرد من در عجبم که یه تعداد چطور بدون سیگار میتونن زندگی کنن هیجاناتشون رو کنترل کنن سیگاری هستم از سیگار هم خیلی راضیم ولی مثانه ام رو پرکار کرده نمیدونم بدن میخواد سیگار رو پس بزنه یا سیگار میکشم تشنه میشم الان این مشکل رو پیدا کردم توصیه ام به سیگاری های عزیز اینکه تعداد سیگار رو کنترل کنن روزی ۱۰نخ بکشن ۷ نخ یا ۵ نخ که دیگه چه بهتر منم فعلا روزی ۴۰تا میکشم ولی حتما تعدادشو پایی میارم

  • سیگار وینستون آبان 9, 1400

   شاپور جان من اگر قرار باشه بمیرم،می‌خوام علت مرگم سیگار باشه چون واقعا به سیگار ایمان دارم و چیز خیلی باکلاسیه و تازه بنظر من سیگار هیچ ضرری برای بدن نداره و من به چشم خودم میبینم که افراد سیگاری از همه سالم ترند.

 • 🚬استیو مک کویین🚬 آبان 9, 1400

  آقا سیگار چیز خیلی خوبیه و هیچ ضرری هم نداره،من روزی ۲پاکت مونتانا سنگین می کشم و هیچ مشکلی هم ندارم و نخواهم داشت.
  (سیگار کم خطر ترین محصول جهان است)
  ⭐🚬⭐