راهکارهایی عملی برای حفظ گرمای خانه در فصل زمستان

راهکارهایی عملی برای حفظ گرمای خانه در فصل زمستان

با شروع فصل زمستان مسأله ی گرم کردن محیط خانه بدون اتلاف انرژی و افزایش هزینه ها باعث نگرانی می شود. اما باید بدانیم بالا بردن درجه ی وسایل گرمایشی و پوشیدن مقدار زیادی لباس گرم تنها چاره ی کار نیستند.

در اینجا به تعدادی راهکار عملی برای داشتن خانه ای گرم در فصل زیبای زمستان می پردازیم.

۱- پرده ها را کنار بزنید و اجازه دهید نور خورشید در طول روز به درون خانه بتابد، اما بعد از رفتن آفتاب پرده ها را بکشید. پرده ها مانند یک لایه ی عایق در برابر خروج گرما به بیرون عمل می کنند.

۲- اگر شدت سرما خیلی زیاد است، یک آستر عایق به پرده هایتان اضافه کنید.

۳- از آنجایی که هوای گرم بالا می رود، اگر پنکه ی سقفی دارید چرخش آن را در جهت عقربه های ساعت و روی دور کند قرار دهید تا هوای اتاق را جابه جا و هوای گرم را به پایین هدایت کند.

۴- تا جایی که ممکن است از فر برای پخت غذا استفاده کنید. بعد از پایان پخت، در فر را باز بگذارید. اجازه دهید تا خنک شدن فر، آشپزخانه از دمای آن گرم شود. (فراموش نکنید ابتدا فر را به طور کامل خاموش کنید.)

۵- از غذاهای تند استفاده کنید. این غذاها دمای بدن را بالا می برند.

۶- اگر فضای کافی در اتاق دارید، تختخواب خود را از پنجره دور کنید. هوا در نزدیکی پنجره ها سردتر است.

۷- یک کیسه آب گرم در رختخواب و زیر پتوی خود قرار دهید. با این کار وقتی به تخت می روید رختخوابی گرم خواهید داشت. این روش برای رفع گرفتگی عضلات هم بسیار موثر است بنابراین در هر زمانی می توانید از آن استفاده کنید.

۸- کف اتاق ها را با فرش بپوشانید تا از هدررفت گرما از کف جلوگیری شود و پاهایتان هم گرم بماند.

۹- از فرش های رنگ تیره استفاده کنید تا گرمای نور خورشید در طول روز را به خود جذب کند.

۱۰- از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید تا احساس گرما ایجاد کند. این دستگاه حقیقتاً دمای اتاق را تغییر نمی دهد، اما رطوبت باعث می شود احساس کنید هوا چند درجه ای گرم تر است. علاوه بر این، دستگاه رطوبت ساز از پوست و سینوس های شما در برابر هوای خشک محافظت می کند.

۱۱- یک اسکناس در میانه ی در ورودی قرار دهید و امتحان کنید که می توانید اسکناس را از میان در عبور دهید یا خیر. اگر اسکناس به راحتی از میان در رد شد، برای درزگیری دست به کار شوید.

۱۲- فاصله ی خالی زیر درها را بپوشانید.

۱۳- برای عایق بندی بهتر خانه، پنجره ها را درزگیری کنید.

منبع: buzzfeed
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود