۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاکنون جهان به چشم دیده است

۱۰ کشتی نفتکش غول پیکری که تاکنون جهان به چشم دیده است

نفتکش سانچی! این روزها همه این اسم و عبارت را می شناسند. نفتکش غول پیکر ایرانی که در دریای چین در اثر تصادف با یک کشتی دیگر دچار حریق شد و روزها سوخت تا غرق شد. اوج این حادثه دردناک این است که برخی از هموطنانمان که خدمه این نفتکش بودند در این حادثه ناگوار جانشان را از دست دادند. این کشتی غول پیکر چندین روز در حال سوختن بود و تلاش ها برای خاموش کردن و نجات خدمه بی نتیجه ماند تا این که روز یکشنبه خبر رسید که سانچی برای همیشه غرق شده است. در روزهای اخیر در این رسانه و رسانه های دیگر به تفصیل به داستان دردناک سانچی، گذشته و نحوه غرق شدنش پرداخته اند و قصد آن نیست که بار دیگر به این موضوع بپردازیم.

شاید این حادثه دردناک باعث شده باشد برخی از خود بپرسند که کشتی نفتکش چیست، چقدر بزرگ است و چه شرایطی دارد که این همه تلاش برای خاموش کردن آن بی نتیجه می ماند. ما از زاویه ای به این سوال پاسخ خواهیم داد. به عبارت دیگر می خواهیم شما را با بزرگ ترین کشتی های نفتکشی که تاکنون بشر ساخته آشنا کنیم تا با توجه به بزرگی آن ها و ظرفیتی که دارند دریابید که چرا خاموش کردن چنین محموله عظیمی از نفت و یا میعانات گازی دشوار و در حد غیرممکن است.

۱۰- ملکه بِرگ

نفتکش ملکه برگ در ژاپن و توسط گروه صنعتی میتسوی ساخته شده است و در سال ۲۰۰۴ در چیتاگونگ در جنوب شرقی بنگلادش اوراق شد.

ظرفیت: ۴۲۳.۶۹۷ تن

طول کلی: ۳۸۱.۸۲ متر

سال های فعالیت: ۱۹۷۶-۲۰۰۴

وضعیت: اوراق شده

۹- امپراطور بِرگ

نفتکش امپراطور برگ همانند خواهرش توسط گروه صنعتی میتسوی در ژاپن ساخته شده و در سال ۱۹۸۶ در کائوسیونگ تایوان اوراق شد.

ظرفیت: ۴۲۳.۶۹۷ تن

طول کلی: ۳۸۱.۸۲ متر

سال های فعالیت: ۱۹۷۶- ۱۹۸۶

وضعیت: اوراق شده

۸- نفتکش های کلاس تی آی

نفتکش های کلاس تی آی بزرگ ترین سوپرنفتکش های جهان هستند که در حال حاضر نیست بزرگ ترین نفتکش های در حال خدمت در اقیانوس ها به شمار می آیند.

ظرفیت: ۴۴۱.۸۹۳ تن

طول کلی: ۳۸۰ متر

سال های فعالیت: ۲۰۰۲- تاکنون

وضعیت: فعال

۷- اِسو پاسیفیک

در مورد نفتکش اسو پاسیفیک اطلاعات زیادی وجود ندارد جز این که این کشتی در سال ۲۰۰۲ در گورستان کشتی های گادانی در پاکستان اوراق شد.

ظرفیت: ۵۱۶.۴۲۱ تن

طول کلی: ۴۰۶.۵۷ متر

سال های فعالیت: ۱۹۷۷- ۲۰۰۲

وضعیت: اواراق شده

۶- اِسو آتلانتیک

در طول جنگ خلیج فارس و قبل از اینکه آتش بس اعلام شود، نفتکش اِسو آتلانتیک در خلیج فارس توسط ناوگان دریایی بریتانیا اسکورت می شد. این کشتی در نهایت در سال ۲۰۰۲ به اوراق کنندگان کشتی در پاکستان فروخته شد

ظرفیت: ۵۱۶.۸۹۱ تن

طول کلی: ۴۰۶.۵۷ متر

سال های خدمت: ۱۹۷۷- ۲۰۰۲

وضعیت: اوراق شده

۵-  بلامیا

نفتکش بلامیا نیز توسط یک کمپانی فرانسوی ساخته شده و به کمپانی نفتی شل تعلق داشت. این کشتی در سال ۱۹۸۴ در دریاهای نروژ زمینگیر شده و در سال ۱۹۸۶ در بندر اولسان کره جنوبی اوراق شد.

ظرفیت: ۵۵۳.۶۶۲ تن

طول کلی: ۴۱۴.۲۲ متر

سال های فعالیت: ۱۹۷۶- ۱۹۸۶

وضعیت: اوراق شده

۴-  باتیلوس

این نفتکش نیز توسط همان شرکت فرانسوی ساخته شده و متعلق به کمپانی نفتی شل بود. در اکتبر ۱۹۸۵ کمپانی رویال داچ شل این کشتی بزرگ را به قیمت ۸ میلیون دلار به اوراق کنندگان فروخت. آخرین سفر دریایی این نفتکش از وستنس نروژ به کائوشیونگ تایوان بود که در ۲۸ دسامبر ۱۹۸۵ به پایان رسید.

ظرفیت: ۵۵۳.۶۶۲ تن

طول کلی: ۴۱۴.۲۲ متر

سال های فعالیت: ۱۹۷۶- ۱۹۸۵

وضعیت: اوراق شده

۳-  پریریال

این کشتی بزرگ ساخت فرانسه تنها نفتکش در کلاس خود بود که دوره فعالیتی بیش از ده سال داشت و تا سال ۲۰۰۳ به فعالیت ادامه می داد. این کشتی غول پیکر نیز در سال ۲۰۰۳ در پاکستان اوراق شد.

ظرفیت: ۵۵۵.۰۴۶ تن

طول کلی: ۴۱۴.۲۲ متر

سال های فعالیت: ۱۹۷۹- ۲۰۰۳

وضعیت: اوراق شده

۲-  پیِر گیلامات

سوپر نفتکش پیِر گیلامات در سال ۱۹۷۷ ساخته شد و به دلیل بزرگی بیش از حد که مانع از استخدام آن می شد در سال ۱۹۸۳ در بندر فجیره زمینگیر شد. همان سال کمپانی هیوندای این نفتکش را خریداری کرده و برای اوراق کردن به بندر اولسان کره جنوبی منتقل گردید.

ظرفیت: ۵۵۵.۰۵۱ تن

طول کلی: ۴۵۴.۴۲۳ متر

سال های فعالیت: ۱۹۷۷- ۱۹۸۳

وضعیت: اوراق شده

۱- سیوایز جاینت

این کشتی غول پیکر که در طول فعالیت خود به نام های «غول خوشحال»، «Jahre Viking» و «Knock Nevis» نیز مشهور بود یک سوپر نفتکش بزرگ بود که بلندترین نفتکش تمام دوران شناخته می شود. در سال ۲۰۰۹ این کشتی عظیم الجثه توسط یک کمپانی اوراق کننده کشتی در هند خریداری شده و بعد از مراسمی خاص در گجرات هند اوراق شد.

ظرفیت: ۵۶۴.۶۵۰ تن

طول کلی:۴۵۸.۴۶ متر

سال های فعالیت: ۱۹۷۹- ۲۰۰۹

وضعیت: اوراق شده

منبع: petroglobalnews
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

  • Ali.T دی ۲۸, ۱۳۹۶

    مشخصات مورد شماره ۱۰ و ۹ رو یکی زدین
    لطفا اصلاح کنین

  • سالار دی ۲۸, ۱۳۹۶

    ای کاش در مورد اخر (۱)دو خط بیشتر مینوشتید این کشتی تو جنگ ایران عراق نفت ما رو میبرده صدمه هم دیده یه سوال دارم ظرفیت به هزار تنه یا تن هست ؟مثلا مورد اخری ۵۶۵ تن هست یا ۵۶۵ هزار تن ؟