ده حقیقتی که تصورتان از زمان را متحول می کند

ده حقیقتی که تصورتان از زمان را متحول می کند

ما همیشه تصور می کنیم زمان یک مفهوم ثابت است. در نظر ما بسیاری از چیزها همیشه وجود داشته اند و افراد مشهور متعلق به دوره ی خاصی از زمان هستند. اما گاهی تصوری که از زمان داریم ما را مأیوس و غافلگیر می کند.

در اینجا به حقایقی درباره ی زمان می پردازیم که باور آن ها هر چند دشوار اما حقیقت محض است.

۱- زمانی که اولین قسمت از فیلم جنگ ستارگان اکران شد، در فرانسه هنوز از گیوتین برای اعدام استفاده می شد

جنگ ستارگان (۱) در ۲۵ می ۱۹۷۷ اکران شد. آخرین اعدام با گیوتین، ۱۰ سپتامبر ۱۹۷۷ در شهر مارسی فرانسه صورت گرفت. این آخرین مجازات اعدام در اروپای غربی بود. در فرانسه استفاده از گیوتین و همچنین قانون مجازات اعدام، در سال ۱۹۸۱ به طور رسمی لغو شد.

۲- دو شخصی که در لحظه ای یکسان به دنیا می آیند، ممکن است تولدشان را در روزهای مختلفی جشن بگیرند

علت به وجود آمدن این مسأله، تفاوت در مناطق زمانی است.

۳- دوران زندگی کلئوپاترا به زمان ساخت اهرام مصر نزدیک نیست. در حقیقت، دوره ی زندگی او به زمان بازگشایی رستوران مک دونالد نزدیک تر است

به نظر می رسد کلئوپاترا و اهرام مصر، نمادهای یک دوره ی زمانی یکسان هستند. اما کلئوپاترا در سال ۶۹ پیش از میلاد متولد شد و اهرام مصر در زمان تولد او، ۲۴۷۱ سال قدمت داشت. نکته ی جالب این است که میان تولد کلئوپاترا و بازگشایی اولین رستوران مک دونالد فاصله ی کمتری وجود دارد؛ یعنی ۲۰۲۴ سال.

۴- تعدادی از نهنگ هایی که در زمان خلق داستان موبی دیک وجود داشتند هنوز زنده هستند.

هرمان ملویل داستان موبی دیک را در سال ۱۸۵۱ نوشت.  نهنگ های منطقه ی گرینلند را حیواناتی با طول عمر بسیار طولانی می دانند. دانشمندان سن این نهنگ ها را ۲۱۱ سال تخمین زدند.

۵- هواپیمایی از نیوزیلند در زمان سفر کرد

هواپیمایی از شهر آکلند در نیوزیلند در ساعت ۰۰:۰۵ روز اول ژوئن ۲۰۱۸ به مقصد هونولولو پرواز کرد. مسافرین هواپیما از اینکه توانستند سال نو را دوبار جشن بگیرند خوشحال بودند چون هواپیما در ساعت ۱۰:۱۶ روز ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ در هونولولو به زمین نشست.

۶- وقتی استودیوی برادران وارنر فعالیتش را شروع کرد، امپراطوری عثمانی هنوز وجود داشت.

برادران وارنر (که اصلیت والدین شان به امپراتوری روسیه بر می گردد) در سال ۱۹۰۳ اولین سالن سینمای خود را افتتاح کردند. در زمانی که جنگ جهانی اول شروع شده بود، آن ها مشغول ساخت فیلم بودند. تا سال ۱۹۱۸ آن ها استودیوی برادران وارنر را افتتاح کرده بودند.

امپراتوری عثمانی تا پیش از سال ۱۹۲۳ و زمانی که جمهوری ترکیه شکل گرفت وجود داشت.

۷- در طی دوران زندگی ملکه الیزابت دوم، کشور امریکا شانزده رئیس جمهور به خود دیده است

الیزابت دوم در سال ۱۹۲۶، زمانی که کالوین کولیج رئیس جمهور امریکا بود متولد شد. پس از آن زمان هم ۱۵ نفر دیگر در امریکا به ریاست جمهوری رسیدند.

۸- شرکت جواهرسازی تیفانی از کشور ایتالیا قدمت بیشتری دارد

چارلز لوییس تیفانی و جان یانگ اولین فروشگاه خود در نیویورک را در سال ۱۸۳۷ افتتاح کردند. جمهوری ایتالیا در سال ۱۸۶۱ شکل گرفت.

۹- اگر تمام تاریخ کره ی زمین را در یک سال جا دهیم، انسان در ساعت ۲۳:۳۵ روز ۳۱ دسامبر پا به زمین گذاشت

اگر تاریخ کره ی زمین را در یک سال تصور کنیم، در این صورت در روز اول دسامبر اولین مهره داران به وجود آمدند و در ساعت ۲۳:۳۵ همین روز هم انسان پا بر زمین گذاشت.

۱۰- در مقایسه با سال ۲۰۰۰، حالا فاصله ی کمتری تا سال ۲۰۳۳ داریم

وقتی صحبت از «ده سال پیش» می شود، هنوز به دهه ی ۹۰ میلادی فکر می کنیم، نه دهه ی ۲۰۰۰ میلادی. اما حالا ۱۸ سال از سال ۲۰۰۰ گذشته و تنها ۱۵ سال تا سال ۲۰۳۳ باقی مانده است.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • امین بهمن ۱۰, ۱۳۹۶

    دهه ۲۰۰۰ روش اشتباهیه برای اشاره به دهه بعد از دهه ۹۰.