۱۵ گیاه آپارتمانی که برای اتاق‌های مختلف خانه مناسب هستند

۱۵ گیاه آپارتمانی که برای اتاق‌های مختلف خانه مناسب هستند

گل ها و گیاهان فضای خانه را دلپذیرتر و زیباتر می کنند. با این وجود، انواع بسیار مختلفی از گیاهان وجود دارد که انتخاب نوع مناسب آن ها را بسیار دشوار می کند.

در فهرست زیر این گیاهان به پنج دسته (پنج اتاق اصلی خانه) طبقه بندی شده اند و نه تنها خانه ی شما را زیباتر می کنند بلکه فوایدی هم خواهند داشت.

حمام

۱- نخل راپیس (Lady palm tree) بخار آمونیاک را از بین می برد. این ویژگی بعد از آنکه حمام را با مواد شوینده تمیز می کنید بسیار مفید واقع خواهد شد.

۲- آگلونما (Chinese evergreen) به از بین بردن فرمالدهید موجود در هوا (ماده ای که معمولا در لوازم آرایشی وجود دارد) کمک می کند. بهترین مکان برای قرار دادن این گیاه در کنار دوش حمام است.

۳- پاپیتال (European ivy) کربن دی اکسید موجود در هوا را بیشتر از هر گیاه دیگری جدب می کند. این گیاه همچنین هوا را از سموم، فرمالدهید و فلزات سنگین موجود در آن پاک می کند.

اتاق خواب

۱- سانسیویریا (Sansevieria trifasciata) در طول شب تولید اکسیژن می کند و هوا را از سموم موجود در آن پاک می کند؛ مساله ای که به میزان چشمگیری کیفیت خواب تان را بهبود می بخشد.

۲- اسپاتی فیلوم Spathiphyllum)) سموم صنعتی و خانگی (استون، بنزول و آمونیاک) را به راحتی به خود جذب می کند. این گیاه به ویژه بعد از انجام کار نقاشی دیوارها یعنی زمانی که هوا مملوء از مواد شیمیایی خطرناک است بسیار مفید واقع خواهد شد.

۳- ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis) گیاهی با گل های بسیار زیبا است. فالانوپسیس در طول شب تولید اکسیژن می کند و هوا را از تولوئن پاک می کند.

اتاق کودک

۱- گیاه قهوه (Coffea) نوعی فیلتر طبیعی است و هوا را از بنزول، فرمالدهید، فنول و تری کلرو اتیلن پاک می کند.

۲- هیبیسکوس (Hibiscus) هوای مطبوعی در فضای خانه ایجاد می کند. فیتونسیدی که از این گیاه تولید می شود (ماده ای که اثر کشندگی بر باکتری ها و قارچ های تک سلولی و برخی حشرات دارد و نیز در انسان ایجاد شادمانی می کند) هوا را سالم تر و تمیزتر می کند. گیاهان دیگر هم اگر در کنار هیبیسکوس قرار بگیرند رشد بهتری خواهند داشت.

۳- سیکلامن (Cyclamen) به رفع بیخوابی، خستگی مزمن، افسردگی و زودرنجی کمک می کند.

اتاق نشیمن

۱- دراسنا (Dracaena reflexa) هوا را از بنزول و فرمالدهید (موجود در کاغذهای دیواری، رنگ دیوارها، پرده ها و فرش ها) پاک می کند.

۲- گندمی (Chlorophytum) فرمالدهید تولیدی ماشین ها و موجود در دود تنباکو را از بین می برد. این گیاه همچنین هوا را به خوبی مرطوب می سازد.

۳- فیکوس بنجامین (Benjamin fig) هوا را از بنزول، تری کلرو اتیلن (موجود در شوینده های فرش، چسب و بسیاری چیزهای دیگر) و فنول پاک می کند.

آشپزخانه

۱- آلوئه ورا (Aloe) هوا را از بنزول (موجود در مواد شوینده) و فرمالدهید پاک می کند.

۲- استفانوتیس (Stephanotis floribunda) هوای آشپزخانه را سالم تر می کند. این گیاه در برابر نگهداری خوب بسیار قدردان است و در تمام سال گل های زیبایی می دهد.

۳- بنفشه ی افریقایی (Saintpaulia) حشرات را از خانه ی شما دور می کند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود