۴ ترفند رانندگی جالب و حیاتی که باید یک بار برای همیشه در ذهنتان نقش ببندند

۴ ترفند رانندگی جالب و حیاتی که باید یک بار برای همیشه در ذهنتان نقش ببندند

در دنیای امروزی رانندگی کردن در شهرهای شلوغ به یک معضل و مشکل بزرگ تبدیل شده است. عوامل موثر دیگری نیز بر روند رانندگی کردن فرد تاثیر می گذارند که خطر آن ها کمتر از ناآگاهی از ترفندهای درست زانندگی نیست. از این عوامل می توان به کیفیت نامناسب خودرو و جاده، لغزندگی جاده ها در فصل زمستان، بی احتیاطی رانندگان دیگر و بسیاری دیگر اشاره کرد. در این میان باید قبل از این که در رانندگی کردن به دردسر بیفتید خود را برای چنین شرایطی آماده کرده باشید زیرا در هنگام بروز حادثه وفت کافی برای فکر کردن و در پیش گرفتن بهترین رویه برای فرار از خطر را نخواهید داشت. در ادامه این مطلب می خوایم شما را با چند ترفند رانندگی جالب و حیاتی آشنا کنیم که باید یک بار برای همیشه به ذهن خود بسپارید و در مواقع ضروری از آن ها استفاده نمایید.

خطر از کجا می تواند باشد؟

ترفند رانندگی

 • جاهایی که مردم اغلب ترمز می گیرند خطرناک ترین و لغزنده ترین نقاط خواهند بود: نقاط قبل از مکان دور زدن یا گردش به طرفین، تقاطع ها و محل های عبور پیاده و البته ایستگاه های اتوبوس. بیش از همه زمانی که به پل ها، تونل ها و یا ورودی و خروجی های روگذرها و زیرگذرها نزدیک می شوید باید مراقب باشید. در همه این موارد باید سرعت یکسانی داشته و خیلی زود شروع به ترمز کردن کنید.
 • در فصل زمستان فاصله بین دو خودرو باید دو برابر فاصله مطمئنه دو خودرو در فصل تابستان باشد. اما سعی کنید این فاصله زیاد نباشد زیرا در این صورت قطعاً یک نفر دیگر سعی خواهد کرد خود را به به این فضای خالی رسانده و بدین ترتیب برای خود و دو خودرو دیگر خطرساز خواهد شد.
 • تنها به خودرویی که در جلوی شما قرار دارند نگاه نکنید. خودروهای جلوی خود را کاملاً تحت نظر بگیرید اما کمی جلوتر را نیز نگاه کنید، ۴ یا ۵ خودرو جلوتر. با این ترفند رانندگی ساده می توانید خطراتی که در جلوی شما قرار دارد را قبل از این که خودرو جلوی شما به آن ها برسد شناسایی نمایید.

ترفند رانندگی

در فصل زمستان نباید ترمز و کلاچ را با هم فشار دهید زیرا در این صورت  ممکن است چرخ های خودرو قفل شده و ماشین شما شروع به لغزیدن خواهد کرد.

 • دارندگان خودروهای دارای ترمز ضد قفل: سیستم ترمز ضد قفل یک ویژگی بسیار مفید و حیاتی در تمامی خودروهای جدید است که باعث می شود پدال ترمز در جاده های یخ زده در صورتی که با فشار و سرعت زیاد آن را فشار دهید قفل نکند. به جای ترمز گرفتن یکباره، این سیستم باعث می شود که پدال ترمز حالت لرزش به خود بگیرد تا شما بتوانید لاستیک خودرو را چرخانده و در مسیر مناسی و دلخواهتان قرار بگیرید.
 • دارندگان خودروهای فاقد سیستم ترمز ضد قفل: مربیان رانندگی بر این باورند که بهترین روش ترمز کردن در فصل زمستان استفاده از دنده معکوس همراه با فشار دادن پدال ترمز خواهد بود. شما باید ابتدا پدال ترمز را کمی فشار داده و سپس آن را کامل نگه دارید تا چرخ ها از حرکت بازایستند. این کار را تا زمان توقف کامل ادامه دهید.

۳ نوع لغزیدن روی جاده

ترفند رانندگی

۱- لغزیدن چرخ عقب: در این مورد محور جلو ثابت است و چرخ عقب می لغزد، در نتیجه خودرو بیش از حد انتظار می پیچد.

۲-لغزیدن چرخ جلو: چرخ های عقب ثابت هستند و چرخ های جلو می لغزند، خودرو هنگام پیچیدن به سمت جلو می رود.

۳- خارج شدن کنترل به طور کامل: در این صورت تمامی چرخ ها لغزیده و مسیر حرکت خودرو غیر قابل پیش بینی خواهد بود.

چطور کنترل خودرو را بار دیگر بدست بگیریم؟

ترفند رانندگی

 • اگر چرخ های عقب ثابت بوده و چرخ های جلو شروع به لغزیدن کردند پای خود را روی پدال ترمز قرار ندهید.
 • اگر چرخ های جلو ثابت بوده و چرخ های عقب شروع به لغزیدن کردند سرعت را کاهش داده و فرمان خودرو را به سمت جهت لغزیدن بچرخانید. اگر چرخ های جلو ثابت مانده اند سرعت خود را افزایش دهید.
 • وقتی که خودرو دست از لغزیدن برداشت خیلی سریع چرخ ها را در مسیر مستقیم اولیه قرار دهید در غیر این صورت لغزشی دوباره آغاز خواهد شد.

چند نکته و ترفند رانندگی

ترفند رانندگی

 • جاده را بررسی کنید. وقتی که در طول زمستان در جاده ها در حال رانندگی هستید پدال ترمز را فشار داده و چند بار این کار را انجام دهید. اگر حس کردید خودرو در حال متوقف شدن است جاده هیچ مشکلی برای رانندگی مطمئن ندارد و اگر احساسی غیر از این داشتید یعنی این که جاده یخ زده و لغزنده است. این کار را به تناوب انجام دهید.
 • قاعده تقسیم بر دو را مد نظر قرار دهید. اگر در فصل تابستان در حال رانندگی هستید در یک جاده مطمئن می توانید تا ۱۲۰ کیلومتر نیز سرعت خود را افزایش دهید اما در فصل زمستان باید این سرعت را به نصف یعنی ۶۰ کیلومتر در ساعت کاهش دهید. سرعتتان در هنگام دور زدن یا پیچیدن در فصل زمستان باید نصف همان سرعت در فصل تابستان باشد. در این صورت اگر خودرو شما شروع به لغزیدن نماید فرصت کافی برای عکس العمل موثر نشان دادن را خواهید داشت. این ترفند رانندگی ساده بسیار موثر خواهد بود.
 • در هر جاده ای که هستید سعی کنید هر ۴ چرخ روی یک سطح قرار داشته باشند. اگر دو چرخ روی یخ و دو چرخ دیگر روی سطح یخی جاده باشند، احتمال این که از جاده خارج شوید بسیار زیاد خواهد بود.
 • وقتی که روی جاده ای که شکافبسیار عمیقی روی آن قرار دارد در حال حرکت هستید برای جلوگیری از چرخیدن چرخ ها باید سعی کنید لایه داخلی یا بیرونی لاستیک ها را دیواره این شکاف عمیق بمالید.
 • در جاده های یخ زده و لغزنده باید با دنده بالاتر حرکت کنید. در این مورد نیز قاعده زمستان و تابستان را به یاد داشته باشید و در فصل تابستان همواره یک دنده بالاتر را نسبت به فصل زمستان انتخاب کنید و برعکس.

۷ راهکار موثر برای بالا بردن سطح هوشیاری در هنگام رانندگی

چرا مردم انگلیس و برخی از کشورهای دیگر از سمت چپ رانندگی می کنند؟

۱۱ ترفند رانندگی در زمستان برای حفظ امنیت خودرو و سرنشینان

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود