نکاتی درباره استفاده از رنگ‎های سرد در طراحی دکوراسیون

نکاتی درباره استفاده از رنگ‎های سرد در طراحی دکوراسیون

رنگ های سرد به آن بخشی از گردونه ی رنگ اطلاق می شود که متشکل از طیف های سبز، بنفش، آبی و دیگر ترکیبات مختلف این رنگ ها است. این رنگ ها یک ترکیب رنگ سرد به وجود می آورند و استفاده از طیف های آن ها در طراحی دکوراسیون مزایای زیادی دارد.

این رنگ ها تعداد تنفس را کاهش می دهند، باعث تسکین ماهیچه های بدن می شوند، میزان فشار خون و دمای بدن را پایین می آورند و در مجموع به شما احساس آرامش می بخشند.

رنگ های سرد هر قدر پر رنگ تر باشند، شدت «آرامش بخشی» آن ها بر بدن بیشتر خواهد بود.

رنگ های سرد تداعی کننده ی آب و آسمان هستند و به دلیل اثرات آرامش بخشی که دارند برای استفاده در اتاق خواب و دیگر نقاط خانه که در آن خواهان آرامش هستید بسیار مناسب هستند.

رنگ های سرد اغلب در فضا عقب تر دیده می شوند و به این ترتیب می توانند یک اتاق کوچک را بزرگ تر نشان دهند. این رنگ ها اتاق های بزرگ یا تاریک را تبدیل به فضایی سرد و ناخوشایند می کنند. استفاده از رنگ های سرد به میزان بالا در اتاق هایی که نور گرم و طبیعی زیادی دارند بسیار مناسب خواهد بود.

اگر بیشتر ترکیب رنگ شما از رنگ های سرد تشکیل شده، با اضافه کردن یک یا دو رنگ گرم به این ترکیب در آن تعادل به وجود آورید. برای آنکه بهترین انتخاب را داشته باشید، از رنگ های مخالف طیف های سرد در گردونه ی رنگ استفاده کنید. برای مثال، می توانید یک بنفش پر رنگ و سرد را با یک زرد گرم و برجسته یا نارنجی ترکیب کنید.

رنگ های سرد اغلب با سبک های جدید در طراحی دکوراسیون ترکیب مناسبی ایجاد می کنند. اما برای آنکه فضای خانه بیش از اندازه خشک و رسمی نشود، رنگ های گرم را برای ایجاد تأکید در چیدمان با رنگ های سرد ترکیب کنید.

اگرچه همه ی ما در خانه های خود به دنبال احساس آرامش هستیم، اما اگر شخصیتی بسیار پر جنب و جوش دارید احتمالا یک ترکیب رنگ سرد به عنوان رنگ غالب فضا مناسب شما نخواهد بود. اگر چنین ویژگی ای دارید، رنگ های سرد را برای ایجاد تأکید در چیدمان به کار ببرید و از طیف های گرم تر و انرژی بخش تر به عنوان رنگ غالب در فضا استفاده کنید.

طیف های سفید، سیاه و خاکستری در ترکیب با رنگ های سرد بسیار مناسب خواهند بود و این رنگ های خنثی بسته ته رنگ شان، گرم یا سرد به نظر می رسند. یک رنگ خنثی و سرد می تواند رنگ بسیار مناسبی برای دیوار باشد و با طیف های گرم تر مثل کفپوش ها و اثاثیه ی چوبی خانه ایجاد تعادل می کند.

در زمان انتخاب رنگ های سرد برای دیوارها، باید توجه داشته باشید که به دلیل تفاوت هایی که در رنگدانه های آن ها وجود دارد، ممکن است رنگ  مورد نظر بر روی دیوار خانه ی شما با آنچه در فروشگاه دیدید متفاوت باشد. رنگ هایی که ته رنگ آبی یا سبز دارند معمولا سرد هستند، اما با خریداری یک نمونه رنگ و امتحان کردن آن بر روی دیوار می توانید از مناسب بودن این رنگ برای خانه ی خود مطمئن شوید.

هنگام استفاده از رنگ های سرد به خاطر داشته باشید که قواعد مربوط به استفاده از رنگ ها در دکوراسیون در حقیقت تنها برای راهنمایی شما است و این قواعد می توانند بسته به عوامل مختلفی مثل نورپردازی یا چیدمان محیط متغیر باشند.

منبع: thespruce
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود